Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

Sarbatorile - sansa comerciantilor de a vinde orice, la orice pret? Dezumanizarea cumparatorului?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007

 rosix, on 18 decembrie 2018 - 08:23, said:

Nu stiu...eu am rude stabilite in Italia care mereu se crucesc, cand vin on Romania de cat de putine alimente se pot cumpara cu 50-70 de euro. Sunt si produse mai iefine ca acolo dar, global, la un cos de mancare cumparat in Romania iesi mai prost la buzunar decat intr-o tara civilizata, adica platesti mai mult pe bunuri de calitate mai redusa.

Am fost zilele astea in LIDL dupa niste dulciuri ptr brad si am fost socat de preturi - de 100 de lei abia daca cumperi 5 rahatzisuri care incap intr-o punga mica, preturile medii fiind pe la 15-20 lei, adica foarte scump.

Preturi de 100 de lei pentru ce, mai exact?
Pot sa iti arat si eu cutii cu 6 bomboane, care costa cateva zeci de lei si pot sa iti arat si bomboane care costa 5 lei/100g.

#92
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 AlexEn, on 20 decembrie 2018 - 10:20, said:



Preturi de 100 de lei pentru ce, mai exact?
Pot sa iti arat si eu cutii cu 6 bomboane, care costa cateva zeci de lei si pot sa iti arat si bomboane care costa 5 lei/100g.

Pentru niste kkturi ambalate frumos, care nu fac banii, dar inevitabil le cumperi, ca trebuie sa pui ceva in pom. Sarbatorile astea sunt o mare tzeapa, ajungi sa cumperi din obligatie chestii de la care te-ai abtine, in md normal.

#93
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Cine te oblga sa cumperi kkturi de 100 de lei?
Astea sunt scuze.

#94
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,568
  • Înscris: 30.10.2003
In brad se pun globuri si alte decoratiuni, care se pot folosi in fiecare an. Ce dulciuri puneti in pom?

#95
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Bomboane de pom ma. Nu ai pus niciodata bobo in pom?

#96
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,568
  • Înscris: 30.10.2003
Aia era pe vremea lui Ceasca. Acum sunt globuri, cumperi o data, le folosesti de 30 de ori.

#97
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Si pe vremea lu Ceasca erau globuri. Eu nu mai pun bomboane in pom ca mi-e lene sa stau sa le leg.

#98
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Nu este frumos sa va uitati in sacosa la altu si sa dati indicatii cat sa manance si cum  cheltuie banii.De unde sti ca mananca covrigi tot anul,ai verificat cardul lui?

#99
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 scania_delfin, on 21 decembrie 2018 - 10:54, said:

Nu este frumos sa va uitati in sacosa la altu si sa dati indicatii cat sa manance si cum  cheltuie banii.De unde sti ca mananca covrigi tot anul,ai verificat cardul lui?

Era un film de Jiri Menzel, in care un chelner sarac, pentru a afla caracterul omului pe care il servea la masa, dincolo de tzoale, arunca un pumn de monezi pe jos, sa vada cine se calca in picioare sa le adune.

Un om cu trai decent, echilibrat, nu asteapta Craciunul sa manance carne de porc, mananca cel putin odata pe saptamana.

Edited by rosix, 23 December 2018 - 20:45.


#100
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
:death:

#101
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 rosix, on 23 decembrie 2018 - 20:44, said:

Era un film de Jiri Menzel, in care un chelner sarac, pentru a afla caracterul omului pe care il servea la masa, dincolo de tzoale, arunca un pumn de monezi pe jos, sa vada cine se calca in picioare sa le adune.

Un om cu trai decent, echilibrat, nu asteapta Craciunul sa manance carne de porc, mananca cel putin odata pe saptamana.
Nu era vorba de carne de porc, ci de carutul plin.Daca ai facut aluzie la mine,sa stii ca mananc foarte putin carne de porc si nu din cauza banilor.

#102
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,675
  • Înscris: 15.06.2007

 Bursul, on 21 decembrie 2018 - 10:19, said:

Aia era pe vremea lui Ceasca. Acum sunt globuri, cumperi o data, le folosesti de 30 de ori.
acuma este si brad din plastic cu luminile incorporate direct in crengute..  
Cred ca se gaseste si brad gata impodobit. Am primit o chestie ornamentala, simpatica, era cat pe ce sa ramana drept bradul principal.

Attached Files


Edited by tfmercedez, 24 December 2018 - 19:22.


#103
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Da urat arata.

#104
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Chiar ca urat, zici ca a cosit careva patrunjelul din gradina si i-a trantit in cap niste decoratiuni si gata, hai sa ne prezentam la ala la usa cu verdeata.

#105
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
S-a vandut totul de sarbatori!   M-a rugat cineva sa ma uit pentru o tava din aluminiu in alimentari si n-am gasit de acel tip deja de 3 zile.  
Mi-au spus ca trebuia sa ma inghesui in Septembrie cade atunci au etalat necesarul de Craciun, nu dupa ...
Am intrat si intr-un Second Hand Store, era gol raftul cu vase, mai rar se poate vede acel magazin asa de parasit,
dar revin acele marfuri imediat dupa sarbatori cand se face curatenia de primavara.
Nu se pot plange producatorii ca n-au castigat nimic in acest sezon!  Nici conserva de varza acra n-a mai fost sau sare grunjoasa.
Iar tot ce a ramas nevandut se dau la 75% reducere doar sa scape de marfuri inainte sa rearanjeze magazinul pentru Revelion.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate