Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Sarbatorile - sansa comerciantilor de a vinde orice, la orice pret? Dezumanizarea cumparatorului?

* * * * - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
104 răspunsuri în acest subiect

#73
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.105
  • Înscris: 18.12.2007
Tu ai inceput cu corectarea greselilor de tastare. Dar promit ca o sa iti ignor greselile gramaticale si ortografice. Si nu, nu sunt profesor de limba romana (sau de altceva).
Eu vorbeam despre altceva si anume despre risipa. Tot nu ai spus de unde is pana unde a aparut numarul ala de musafiri.

#74
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.133
  • Înscris: 25.01.2015
Dupa cum ai te-ai exprimat,parca am stat tot anul nemancat si acum am umplut masa.Nu cred ca ai inteles mesajul meu.

#75
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postgeostorm, on 17 decembrie 2018 - 06:51, said:

Problema e cu preturile in Romania, parca totul e mai scump in Romania decat in vest, si cea mai mare specula se face la produsele de baza.
In UK mai toata lumea consuma lapte, care e super ieftin, raportat la salariile noastre ar costa undeva la 1 leu 2 litri de lapte.
In Romania laptele este inca un lux pentru multi.

Merg peste cateva zile in Romania pentru a ma bucura de intalnirea cu familia si prietenii, nu sa ma ghiftuiesc cu carnati si bautura.

Nu stiu daca preturile din Ro sunt mai mari decat in vest, insa sunt de acord ca de multe ori se face specula chiar si la produse de baza. Am verificat si eu , si aceleasi produse sunt de multe ori in Romania mai scumpe ca in Germania, insa aici trebuie facute anumite precizari:
- in DE exista foarte multe reduceri fata de ce exista in RO
- la mancare foarte rar gasesti variatii de pret. Exista oferte saptamanale, insa in afara acestora rar gaseti variatii. Evident, la produsele aduse de departe (fructe din America de Sud, Asia) sau aflate pe stoc doar cateva sapt pe an preturile variaza, insa branza X de la producatorul Y cantarind 100g va fi mereu la pretul de 1,15€, acelasi lucru fiind valabil la lapte, zahar, faina, etc. Exceptand criza untului care a facut sa sara pretul acestuia mai cunosc un singur produs care si-a schimbat pretul in ultimii 4 ani: somonul afumat de la 3,99€ la 4.29€. Ma refer la treburile care ma intereseaza pe mine, nu am pretentia sa stiu toate preturile. In plus, aceleasi produse au acelasi pret in toate lanturile de supermarketuri.
- multe produse pe care vrem sa le cumparam in RO si le consideram de calitate pot fi produse germane. E normal sa fie mai scumpe in RO fata de DE pt ca mai adaugi transpotrul, alte taxe etc. E normal ca un Paulaner la Cluj in Carrefour sa fie mai scump decat la Edeka in München, ca sa dau doar un exemplu.

In general cred ca merita sa cumperi in perioada asta parfumuri fiindca gasesti oferte chiar bune, ciocolata, etc, insa in niciun caz nu merita sa cumperi haine care se vor gasi in ianuarie la niste preturi extraordinare. In Germania nu exista Black Friday, insa exista reduceri substantiale la haine de doua ori pe an: in iulie si in ianuarie.

#76
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.869
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFriskey, on 16 decembrie 2018 - 14:14, said:

de multe ori cand circul prin oras, ma gandesc cum a putut exista societatea asta fara buticul din coltul strazii,  4 kauflanduri, 3 hiper auchanuri, 7 lidl, n profi, x mega image,  z carrfour??
Da lumea taia porcu in spatele blocului.. punea muraturi si zacusca toamna, gemuri in iunie, vinul se facea acasa la sat.
In rest era coada la carne, portocale, la "lactobar"..

View PostBibulus, on 16 decembrie 2018 - 22:16, said:


Nu cred ca intelegi absolut nimic din ce-am explicat anterior, discursul tau e genul celui rostogolit de ciuma rosie --- "vin strainii sa ne fure avutia", orice argumente se blocheaza de asta. Nu ma intereseaza garagara de genul asta, nu-mi pierd timpul cu persoanele care au mintea setata astfel --- am constatat ca n-are rost.


Apropo, chiar azi dezaxatul de Dragnea a atacat iar companiile straine, alea care ii omoara cu zile pe romani. Posted Image.
http://www.ziare.com...re-tara-1542191


LE: vedeti cat de bine o duc "independentii" astia care ne sunt vecini --- Rep Moldova, cea mai saraca tara din Europa, si Ucraina, din care taie rusii cate o bucata cand au chef si in care e razboi de ani de zile. Astia s-au crezut isteti gramada, n-au mers cu "hraparetii" din UE, nu si-au "vandut tara" si au ajuns de cacat. Mai fratilor, nu mai credeti propaganda de 2 lei imprastiata de psd --- judecati cu creierele voastre, comparati, si trageti singuri concluziile.
mda.. Moldova si Elvetia, ambele in afara UE..

#77
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.908
  • Înscris: 25.12.2016

View Posttfmercedez, on 17 decembrie 2018 - 15:44, said:



mda.. Moldova si Elvetia, ambele in afara UE..
Daca te compari cu Elvetia, e clar... :)

#78
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.867
  • Înscris: 05.08.2014
Pai se compara, de ce nu? ca si elvetienii taiau porcu in spatele blocului si puneau muraturi la butoi, pe balcon....nicio diferenta, nene.

Va dati seama cum gandesc unii in tara asta?! si mai vrem sa dam inainte cu d'astia care suspina despre cum era pe vremea lu nea Nicu.

Intotdeauna m-a uimit memoria scurta a maselor --- mentalitatea de turma care uita rapid cat de greu a fost si tanjeste sa traiasca cum traiau inaintasii acum 50-100 de ani. Lumea merge inainte, astia tot la muraturi si zacusca de pe vremea bunicii se gandesc....

Editat de Bibulus, 17 decembrie 2018 - 15:53.


#79
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.869
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBursul, on 17 decembrie 2018 - 13:51, said:

Romanii aloca cei mai multi bani pentru alimente si bauturi din Uniunea Europeana, iar acest lucru se vede poate cel mai bine in cifrele de afaceri spectaculoase inregistrate de retaileri.
Potrivit unei analize KeysFin, afacerile companiilor din comertul alimentar romanesc vor depasi, in acest an, nivelul record de 100 miliarde de lei.
Urmatoarele doua saptamani se anunta a fi cele mai profitabile pentru retailerii alimentari din tot anul 2018. Febra cumparaturilor de Craciun va duce afacerile companiilor peste nivelul de 103 miliarde de lei, in crestere cu aproape 6 miliarde de lei fata de rezultatul din 2017, estimeaza analistii de la KeysFin.
tu stai in afara Romaniei din cate stiu. Daca vii in vizita, la parinti (sau orice rufmde vrei) , doar nu o sa stai  acasa pe banii lor, venind cu mainile in buzunar , nu?
Zecinde mii de romani vin de sarbatori acasa, unii cu masinile pline, dar tot mai au chestii pe care si le doresc din tara.
Am o matusa in fundu Italiei,  si ne-a rugat sa-i trimitem "porcarii" prin curier.  Am trimis vreo 12 kile de chestii, gen carnati, desi , culmea, aia au acolo chestii mult mai faine decat stiu romanii sa faca. Mno, daca ne-a trimis 30 de kile de citrice si masline culese cu mainile lor direct de la ferma,  trebuia intors gestul.
O sa vedeti cum se umplu parcarile mallurilor cu masini inmatriculate in spania, uk, franta. Toti vor macar pentru o saptamana sa fie "the great Gatesby", si sparg pusculita.

View PostManasu, on 17 decembrie 2018 - 15:45, said:


Daca te compari cu Elvetia, e clar... :)
era vorba de faptul ca Moldova nu s-a dus cu hraparetii in eu. Nici elvetia nu a facut-o. Intelegi ideea? Moldova nu e saraca pentru ca nu este in UE, lanfel cum nici Romania nu este saraca din cauza UE.  Te uiti in oglinda si vezi cine esti.

Editat de tfmercedez, 17 decembrie 2018 - 15:56.


#80
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.867
  • Înscris: 05.08.2014

View Posttfmercedez, on 17 decembrie 2018 - 15:54, said:

Am o matusa in fundu Italiei,  si ne-a rugat sa-i trimitem "porcarii" prin curier.  Am trimis vreo 12 kile de chestii, gen carnati, desi , culmea, aia au acolo chestii mult mai faine decat stiu romanii sa faca.

Referitor la obiceiurile astea, am mai postat asta --- e de anul trecut dar la fel de actuala.

Uitati-va la pasajul asta , expune extraordinar de bine mentalitatea romanului.

Editat de Bibulus, 17 decembrie 2018 - 15:59.


#81
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.328
  • Înscris: 30.01.2017
Exact, cica nimeni n-are bani dar la orice magazin e coada...

Editat de YourFan, 17 decembrie 2018 - 16:20.


#82
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.869
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBibulus, on 17 decembrie 2018 - 15:58, said:



Referitor la obiceiurile astea, am mai postat asta --- e de anul trecut dar la fel de actuala.

Uitati-va la pasajul asta , expune extraordinar de bine mentalitatea romanului.
interesant cum se deschide clioul direct la minutul 3 si ceva. Ori l-am mai vazut eu mai demult ori este o setare ceva?

View PostYourFan, on 17 decembrie 2018 - 16:03, said:

Exact, cica nimeri n-are bani dar la orice magazin e coada...
eu sunt curios cum ar arata tara asta daca intr-o saptamana ar veni acasa toata diaspora, vreo 3 milioane de romani. Cred ca ar fi ca in Beijing.

#83
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.105
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttfmercedez, on 17 decembrie 2018 - 16:13, said:

interesant cum se deschide clioul direct la minutul 3 si ceva. Ori l-am mai vazut eu mai demult ori este o setare ceva?

OFFTOPIC: daca pui mouse-ul deasupra linkului, fara sa dai click, o sa vezi ca url-ul se termina cu 't=3m51s', adica de la ce momen sa inceapa play-ul.

#84
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 27.01.2017

View PostFriskey, on 16 decembrie 2018 - 22:03, said:

Omul nu s-a dezumanizat de ieri de azi, ci de cand e lumea omul a avut dorinta de a avea cat mai mult.
Multi din cei pe care ii vedeti voi prin marketuri cu carucioarele pline fac cumparaturi si pentru altii. De exemplu parintii/bunicii pensionari sunt trimisi cu lista la cumparaturi de copii sau nepotii care sunt la serviciu.
Iar dorinta asta de a avea nu tine de lipsurile anterioare, fenomenul asta e mult mai raspandit in tarile vestice unde n-au fost lipsuri si cozi la paine. Foarte multi sunt hoarders in adevaratul sens al cuvantului, strang ca harciogii in nestire. De multe ori obiectele cumparate zac printr-o camera de depozitare chiar si in 3-4 exemplare din acelasi obiect pentru ca au uitat ca mai cumparasera anterior acelasi lucru. Nici macar nu le-au desfacut din ambalaj.
Din partea mea pot sa isi faca credite ca sa poata sa se stearga la fund cu hartii de 500 de euro. Ce imi pasa mie? Cu ce ma afecteaza?
Te afecteaza, din cauza economiei de piata, aia care cumpara ca sa aiba ce arunca tin preturile sus, determina cresteri continue de pret, si ajungi sa dai pentru un lucru care chiar iti este necesar mult mai mult decat in mod normal.
Sarbatori pe dracu`, nu mia are nimeni vreo legatura cu nasterea pruncului, magii d ela rasarit, si alte de-astea. Doar o mascarada , un chiolhan si o betie de animale proaste. Sa vedeti internari la urgenta!

#85
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
Desigur că țin preturile sus, dar și dau de lucru la oameni/salarii. Treaba asta nu e chiar simpla.

#86
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.869
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAlexEn, on 17 decembrie 2018 - 16:46, said:



OFFTOPIC: daca pui mouse-ul deasupra linkului, fara sa dai click, o sa vezi ca url-ul se termina cu 't=3m51s', adica de la ce momen sa inceapa play-ul.
nu am mouse la telefon..
Nu stiam ca se poate seta direct de unde sa inceapa clipul. Cum se face?

Editat de tfmercedez, 17 decembrie 2018 - 20:02.


#87
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.105
  • Înscris: 18.12.2007
Deschide si tu de pe desktop. Pui la sfarsitul URL-ului '&t=XmYs', unde X este minutul de la care sa inceapa si Y este secunda de la care sa inceapa.

#88
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu...eu am rude stabilite in Italia care mereu se crucesc, cand vin on Romania de cat de putine alimente se pot cumpara cu 50-70 de euro. Sunt si produse mai iefine ca acolo dar, global, la un cos de mancare cumparat in Romania iesi mai prost la buzunar decat intr-o tara civilizata, adica platesti mai mult pe bunuri de calitate mai redusa.

Am fost zilele astea in LIDL dupa niste dulciuri ptr brad si am fost socat de preturi - de 100 de lei abia daca cumperi 5 rahatzisuri care incap intr-o punga mica, preturile medii fiind pe la 15-20 lei, adica foarte scump.

#89
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostBibulus, on 17 decembrie 2018 - 15:50, said:

Intotdeauna m-a uimit memoria scurta a maselor --- mentalitatea de turma care uita rapid cat de greu
a fost si tanjeste sa traiasca cum traiau inaintasii acum 50-100 de ani. Lumea merge inainte, astia tot la muraturi si zacusca de pe vremea bunicii se gandesc ...

Cu 60 de ani in urma de Craciun nu era nimic prin magazine, ca NU era deloc comunist evenimentul.
30 Decembrie era zi de mare sarbatoare cand a fost gonit regii din tara, copiii au primit pachete de la locul de munca al parintilor, niste dulciuri si un liniar sau o manusa.
Noaptea era Revelionul organizat si in fabrici si uzine sa incape cu toti, dar stabii in restaurante.  

Dupa o vreme au aparut ciocolati in forma de mos nicolae dar lumea nu avea bani pentru asa ceva,  copiii avocatilor si celori care primeau mita reclamau ca in occident
cate bunatati sint de sarbatori si in pustietatea  de romanie nu exista nimic.  Cand la magazinele de Delicatese a aparut in vitrina o cutie cu ciocolati in forma de carte numit
"O poveste dulce" cost 25 de lei, surpriza era mare, cum este posibil asa ceva un pret mare cand la fabrica se castiga doar 400de lei/luna.   Erau si alune americane la 100 lei/kg,
dar si alte bunatati imposibil de cumparat pentru clasa muncitoare.   N-am stiut de unde sa fi adus rosii, castraveti, ardei si ardei iuti totul cu cate 100 lei/kg, mult dupa aceea s-au construit
serele de la Codlea iar produsele au fost exportate pentru germania si alte tari.  Cetatenii din populatia generala puteau sa cumpere doar juma' de kil de bomboane de salon cel mai ieftin
ca deja erau si din ciocolata cu 40 de lei/kg.   Poate 1 portocala primeam de Craciun cativa copiii, dar nu faceam o problema din asta.

Editat de Aranzazu, 18 decembrie 2018 - 08:29.


#90
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.210
  • Înscris: 15.09.2015
Am discutat ieri cu o vanzatoare din DM, cunostinta de-a sotiei. Exact asta a spus, dezumanizare. Sarbatorile nu mai sunt ce erau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate