Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Sarbatorile - sansa comerciantilor de a vinde orice, la orice pret? Dezumanizarea cumparatorului?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014

View PostBibulus, on 16 decembrie 2018 - 21:11, said:



asta e exemplul clasic de alergare in jurul cozii in speranta ca daca maresti pasul, reusesti sa o ajungi.

tu nu intelegi o chestie simpla, oricine ar fi patronul acelei firme, acei pe langa vor lucra oricum, pt ca magazinul are nevoie de aceleasi servicii ca oricare altul de aceeasi categorie/masura. insa problema se punea cand patronatul este strain, iar toti banii varsati in acel magazin nu mai raman in tara, ci pleaca afara. la fel ca atunci cand in loc sa aduci produsele romanesti la raft, le aduci din afara pt ca banii sa plece inapoi la respectivii. iar acei ce au serviciile de care zici pe langa magazin, sunt cei de care ziceam ca invart banul intern pt a ajunge cat mai mult la stat pe urma.

si evident ca patronatului ii convine acets lucru, are magazine ce-i aduc un profit constant si aproape sigur, se intinde ca o caracatita pt asta, iar piata e mereu in crestere tocmai din motivele de care ziceam inca de la inceputul topicului. asadar le convine sa aiba si directori de magazin romani, tocmai pt a pastra mentalitatile romanesti, suprataxare la raft, preturi mai mari la case decat la raft ce se pierd prin cosul ce geme deja, preturi marite artificial pt un profit cat mai mare si pt a-si asigura bonusuri si prime babane acei directorasi, etc.

ai inteles acum care e situatia?

View PostFriskey, on 16 decembrie 2018 - 22:03, said:

Ce imi pasa mie? Cu ce ma afecteaza?

cand cererea exista peste masura de suport a pietei, evident ca orice marire de pret este unanim acceptata de cumparator, pt ca el tot cere.

acum ia zi,  daca ala mareste pretul, pe tine cu ce te afecteaza? nu cumperi si tu acel produs cu pret supramarit, tocmai pt ca se cere? nu cumeri aceeasi calitate prosat care vrei nu vrei o cumperi, tocmai pt ca acum e perioada in care se scot la vanzare toate ciurucurile si astfel scapa de ceea ce altfel le-ar lua 1 an sa le vanda? culmea, la preturi mai mari decat alea bune care le-ai fi luat in restul anului. iar aici ma refer la articolele specifice sarbatorilor, in cazul de fata chiar jucariile. se cauta, se cumpara in prostie si uite cum se vinde si ultima scoica la pret de cristal

exemplul fiind chiar acel capac de plastic pt zaruri de care ziceam la inceputul topicului ca se vinde cu 15 lei. o coaja de 5 bani se da cu 15 lei. iar lumea cumpara pt ca scrie ca e jucarie pt copii  :facepalm:

dar da, stiu, e ala care da, nu ala care cere, si totusi ...

#56
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostAlexEn, on 16 decembrie 2018 - 18:50, said:


De ce? Cat mancati si cat aruncati din ceea ce puneti pe masa aia imbelsugata?
Nu facem rispa de mancare si ce ramane, am trei caini care trebuie hraniti.Si nu mananc prost nici in restul anului,i-mi permit.

#57
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View PostDany_Darke, on 16 decembrie 2018 - 22:08, said:

asta e exemplul clasic de alergare in jurul cozii in speranta ca daca maresti pasul, reusesti sa o ajungi.

tu nu intelegi o chestie simpla, oricine ar fi patronul acelei firme, acei pe langa vor lucra oricum, pt ca magazinul are nevoie de aceleasi servicii ca oricare altul de aceeasi categorie/masura. insa problema se punea cand patronatul este strain, iar toti banii varsati in acel magazin nu mai raman in tara, ci pleaca afara. la fel ca atunci cand in loc sa aduci produsele romanesti la raft, le aduci din afara pt ca banii sa plece inapoi la respectivii. iar acei ce au serviciile de care zici pe langa magazin, sunt cei de care ziceam ca invart banul intern pt a ajunge cat mai mult la stat pe urma.
Nu cred ca intelegi absolut nimic din ce-am explicat anterior, discursul tau e genul celui rostogolit de ciuma rosie --- "vin strainii sa ne fure avutia", orice argumente se blocheaza de asta. Nu ma intereseaza garagara de genul asta, nu-mi pierd timpul cu persoanele care au mintea setata astfel --- am constatat ca n-are rost.


Apropo, chiar azi dezaxatul de Dragnea a atacat iar companiile straine, alea care ii omoara cu zile pe romani. Posted Image.
http://www.ziare.com...re-tara-1542191


LE: vedeti cat de bine o duc "independentii" astia care ne sunt vecini --- Rep Moldova, cea mai saraca tara din Europa, si Ucraina, din care taie rusii cate o bucata cand au chef si in care e razboi de ani de zile. Astia s-au crezut isteti gramada, n-au mers cu "hraparetii" din UE, nu si-au "vandut tara" si au ajuns de cacat. Mai fratilor, nu mai credeti propaganda de 2 lei imprastiata de psd --- judecati cu creierele voastre, comparati, si trageti singuri concluziile.

Edited by Bibulus, 16 December 2018 - 22:32.


#58
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostDany_Darke, on 16 decembrie 2018 - 22:11, said:

cand cererea exista peste masura de suport a pietei, evident ca orice marire de pret este unanim acceptata de cumparator, pt ca el tot cere.

acum ia zi,  daca ala mareste pretul, pe tine cu ce te afecteaza? nu cumperi si tu acel produs cu pret supramarit, tocmai pt ca se cere? nu cumeri aceeasi calitate prosat care vrei nu vrei o cumperi, tocmai pt ca acum e perioada in care se scot la vanzare toate ciurucurile si astfel scapa de ceea ce altfel le-ar lua 1 an sa le vanda? culmea, la preturi mai mari decat alea bune care le-ai fi luat in restul anului. iar aici ma refer la articolele specifice sarbatorilor, in cazul de fata chiar jucariile. se cauta, se cumpara in prostie si uite cum se vinde si ultima scoica la pret de cristal

exemplul fiind chiar acel capac de plastic pt zaruri de care ziceam la inceputul topicului ca se vinde cu 15 lei. o coaja de 5 bani se da cu 15 lei. iar lumea cumpara pt ca scrie ca e jucarie pt copii  Posted Image

dar da, stiu, e ala care da, nu ala care cere, si totusi ...
In primul rand eu prefer sa traiesc dupa regulile economiei de piata decat intr-o economie cu preturi controlate. E normal ca preturile sa creasca atunci cand cererea e mare.
Apoi eu imi fac cumparaturile de sarbatori (craciun, paste) cu ceva vreme inainte. O data ca sa evit aglomeratia si o data ca sa evit scumpirile.
Exceptie fac alimentele care sunt perisabile (ex. carnea) dar nu ma afecteaza ca s-a scumpit carnea de porc cu 3 lei fata de acum o luna ca nu mananc cu sapte guri.
Sincer sa fiu pe mine ma avantajeaza frenezia asta a cumparaturilor de sarbatori pentru ca dupa sarbatori nu mai cumpara nici dracu nimic ca s-au "burdusit" toti deja. A doua jumatate de ianuarie si februarie gasesti aproape orice produs la pret redus masiv. Redus real nu ca de Black Fraierday.
Prostii tulbura apele dar apele tulburi creaza si oportunitati. Posted Image

Edited by Friskey, 16 December 2018 - 22:58.


#59
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,725
  • Înscris: 30.10.2003
Acum e apa de ploaie. Dezumanizare era la portocale de Craciun si oua de Pasti. Lumea se batea la propriu pentru 2-3 kg de banane.
Sa mai zic ca venau oameni de la 200 km ca sa prinda carne la Comtim? Era o coada permanenta la magazinul ala.

Dar va invit sa analizati o urare traditionala romaneasca:

„De sărbători, casa să-ţi fie plină de lumina dumnezeiască şi masa îmbelşugată cu toate bunătăţile. Fericire şi sănătate, bucurii şi tot ceea ce iti doresti".


#60
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostDany_Darke, on 16 decembrie 2018 - 14:01, said:

Observ ca se contureaza tot mai mult extremele si tot mai putin se merge pe ideea necesitatii ori a calitatii alegerii. Asadar vedem in magazinele supra aglomerate si ticsite de tot mai multe afise cu promotii care mai de care mai imbietoare, cumparatorii ce merg agale printre rafturi cu carucioarele pline pana la refuz cu produse ce au sau nu nevoie de ele. Destui am auzit ca isi cumpara acum pt a avea si pt zilele in care magazinele sunt inchise. Aham, adica pt o zi cu magazin inchis se cumpara cate un carut plin.


Eu cred ca motivul e cu totul altul.

Nu vreau sa spun ca nu sunt destui care cumpara din snobism....doar ca nu consider ca majoritatea fac asta.

Romanul sufera de saracie....tot anul traieste in cu ciorba de cartofi ca sa puna ban pe ban sa isi "permita" sa se simta bine de sarbatori.

Oamenii care intr-adevar isi permit sunt mult mai atenti la ce cumpara si de obicei cumpara ce au nevoie cand au nevoie. .

Oamenii care tot anul nu au avut simt nevoia sa aiba de toate ,deodata...macar timp cateva zile.... sa simta ca are si viata lor un sens.

View PostDany_Darke, on 16 decembrie 2018 - 22:11, said:

dar da, stiu, e ala care da, nu ala care cere, si totusi ...

Dupa cum spunea cineva mai sus....prefer o societate cu preturi ajustate in functie de cerere decat cu preturi controlate.

Poti sa iti faci asemenea cumparaturi din timp si sa nu lasi pe ultimul moment evitand astfel scumpirile

Edited by -Jinx-, 17 December 2018 - 00:30.


#61
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De parcă romanii pot sau ar gândi pe termen lung...

#62
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Nu am mania cumparaturilor, nu cheltui nici 30% din ce castig.
Cumpar doar strictul necesar, doar ceea ce am nevoie, doar daca am neaparat nevoie de acel lucru, si il caut pe cel mai ieftin.
Faptul ca unii zic ieftin = prost e doar o strategie de marketing, Dacia face masini la fel de fiabile ca Mercedes, totul.tine de cat de fitos esti

Edited by geostorm, 17 December 2018 - 06:28.


#63
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Problema e cu preturile in Romania, parca totul e mai scump in Romania decat in vest, si cea mai mare specula se face la produsele de baza.
In UK mai toata lumea consuma lapte, care e super ieftin, raportat la salariile noastre ar costa undeva la 1 leu 2 litri de lapte.
In Romania laptele este inca un lux pentru multi.

Merg peste cateva zile in Romania pentru a ma bucura de intalnirea cu familia si prietenii, nu sa ma ghiftuiesc cu carnati si bautura.

Edited by geostorm, 17 December 2018 - 07:20.


#64
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,105
  • Înscris: 18.12.2007
Doamne, iar incepi cu preturile din Romania mai mari ca preturile din vest cand stii foarte bine ca e o fabulatie, mai ales cand este vorba despre alimente.
Macar da si tu niste surse oficiale pentru ce sustii.

View Postgeostorm, on 17 decembrie 2018 - 06:26, said:

Dacia face masini la fel de fiabile ca Mercedes, totul.tine de cat de fitos esti
Si asta e unul dintre cele mai bine pastrate secrete din lume, de vreme ce numai tu il stii... Posted Image



View Postscania_delfin, on 16 decembrie 2018 - 22:12, said:

Nu facem rispa de mancare si ce ramane, am trei caini care trebuie hraniti.Si nu mananc prost nici in restul anului,i-mi permit.

Eu vorbesc de masa mare de oameni, nu de un cazi singular. In plus, discutia era despre cantitate, nu neaparat calitate.
Si se scrie 'imi' nu 'i-mi'.

Edited by AlexEn, 17 December 2018 - 09:19.


#65
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Îl știu mai multi , poate tu n-ai aflat !

#66
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,105
  • Înscris: 18.12.2007
Ia puneti aici niste dovezi din surse de incredere. Nu de alta, dar am tendinta sa nu cred tot ce scrie unul si altul pe forum.

#67
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Generatia dinaintea noastra nu se putea abtine sa nu cumpere lucruri intutile cand veneaU la oras.
Generatia noastra a trebuit sa invete sa se abtina sa nu cumpere orice prostie vede la oferta in supermarket.
Genreatia actuala trebuie sa invete sa nu mai cumpere online orice prostie.

Si tot asa pe scurt este discutia DREPT/OBLIGATIE/PLACERE/PATRONATE/ANGAJAT, or sa urmeze zile libere de Craciun(2) si de Revelion(2) si atunci o sa stai ca un bou si o sa te uiti la bec ca supermaketurile sunt inchise, barurile si restaurantele sunt inchise/si/sau/inchiriate si iti ramane sa stai pe net, sa stai pe youtube, sa dai muzica tare, sa bei si sa cheltuiesti ca si cand este 1999.99.

Asa ca daca zic ca vreau supermarket deschis in prima zi de Craciun o sa va suparati ca drepturile angajatilor ca nu stiu cum altcumva sa imi petrec timpul inafara de terasa/bar/restaurant/cumparaturi/plimbare, dar la fel de adevarat ce altceva poti face?
La capitala mai sunt supermarketuri deschise, in provincie inca se poarta sacul(hai sa fiu serios si sa zic plasele de paine ca nu mai se cumpara chiar sacul de paine, ca doar nu mai vin rudele in vizita si painea nu prea mai este la moda, nu se mai mananca paine, acum se bea bere si se mananca carne de porc) si stai si te uiti la bec.

Ma uitam zilele trecute ca am fost sa ridic o comanda de la emag, zapada pe jos si un singur tata cu copil in parculetul de langa, ma uitam la ei si ma gandeam ca ce nebunie sa scoti copilul pe frigul asta, intr-un loc folosit acum ca un WC public pentru animalele de companie.

Asa si cu voi? Dezumanizarea? Pai romanul este mai darnic, in timp ce urcam la emag ma uitam peste hypermarketul Auchan de la parter si erau pline cutiutele alea cu donat, erau monede si pe langa cutie, asta sa nu se care cu 1-2 bani.

#68
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostAlexEn, on 17 decembrie 2018 - 09:15, said:

Doamne, iar incepi cu preturile din Romania mai mari ca preturile din vest cand stii foarte bine ca e o fabulatie, mai ales cand este vorba despre alimente.
Macar da si tu niste surse oficiale pentru ce sustii.


Si asta e unul dintre cele mai bine pastrate secrete din lume, de vreme ce numai tu il stii... Posted Image





Eu vorbesc de masa mare de oameni, nu de un cazi singular. In plus, discutia era despre cantitate, nu neaparat calitate.
Si se scrie 'imi' nu 'i-mi'.
Nu ai de unde sa sti cati musafiri am eu lamasa.Si se scie CAZ nu CAZI. Multumesc pentru observatie.

#69
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Legea Marketing-ului zicea pe vremuri ca: - Din moment ce a fost inventat o marfa, undeva exista si un cumparator!

#70
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,105
  • Înscris: 18.12.2007

View Postscania_delfin, on 17 decembrie 2018 - 11:53, said:

Nu ai de unde sa sti cati musafiri am eu lamasa.Si se scie CAZ nu CAZI. Multumesc pentru observatie.

Nu ma refeream la numarul tau de musafiri ci la faptul ca tu ai posibilitatea de a utiliza surplusul. Nu stiu de unde si pana unde ai dedus ca am ceva cu numarul de musafiri...
Ma refeream la milioanele de alti oameni care nu au caini/gaini etc si arunca surplusul.

Si se scrie 'stii', nu 'sti'; 'la masa' nu 'lamasa', 'scrie', nu 'scie' :)

#71
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,725
  • Înscris: 30.10.2003
Romanii aloca cei mai multi bani pentru alimente si bauturi din Uniunea Europeana, iar acest lucru se vede poate cel mai bine in cifrele de afaceri spectaculoase inregistrate de retaileri.
Potrivit unei analize KeysFin, afacerile companiilor din comertul alimentar romanesc vor depasi, in acest an, nivelul record de 100 miliarde de lei.
Urmatoarele doua saptamani se anunta a fi cele mai profitabile pentru retailerii alimentari din tot anul 2018. Febra cumparaturilor de Craciun va duce afacerile companiilor peste nivelul de 103 miliarde de lei, in crestere cu aproape 6 miliarde de lei fata de rezultatul din 2017, estimeaza analistii de la KeysFin.

#72
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostAlexEn, on 17 decembrie 2018 - 13:19, said:


Nu ma refeream la numarul tau de musafiri ci la faptul ca tu ai posibilitatea de a utiliza surplusul. Nu stiu de unde si pana unde ai dedus ca am ceva cu numarul de musafiri...
Ma refeream la milioanele de alti oameni care nu au caini/gaini etc si arunca surplusul.

Si se scrie 'stii', nu 'sti'; 'la masa' nu 'lamasa', 'scrie', nu 'scie' Posted Image
Intentionat am scris asa, sa ma conving,daca esti profesor de limba romana.Aici discutia era despre  altceva.Daca ai bun simt ma ignori.Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate