Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Living mare .. TV pe masura

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#91
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 26 noiembrie 2018 - 22:08, said:

Dar de stat la 2,8 m distanță de un ecran de 100 ce zici? Am văzut recent un ecran de 130 privit de la doar cu puțin mai mult, 3 m, 3 m și ceva. Nicio problemă cu scrisul și cu câmpul vizual. Nu știu cum de al tău nu-ți ajunge. Sper că nu ești șofer, că nu vei vedea mașinile care vin din lateral.
Bai sa fie , voi vindeti castraveti gradinaruluiPosted Image Posted Image Posted Image ....  sa facem o lectie de anatomie pt novici si semidocti  sa vezi in cata eroare te afli:
regiunea cea mai sensibila a retinei este fovea centralis, are un  câmp de vedere cu diametrul de aproximativ  5 grade, din care fovea centralis ( foveola)  are un câmp de vedere  de cca 1.4 grade dar numai  in centrul foveei centralis se afla cea mai sensibila regiune a retinei, numita insula centrala si are un câmp de vedere cu diametrul de 0.2 grade. Lucrurile acestea l-am invatat in scoala dar probabil sunt in orice manual de anatomie si fiiziologie sau oftalmologie
Acum cunoscand aceste date  ia pune dumneata  de un calcul si explica cum o suprafata de 3.5 m2 este cuprinsa in campul vizual central de la distanta de 2.8 m fara sa plimbi ochii dupa scris  ?????
Astept demonstratia ta,  tinand cont ca in vederea periferica care face o deschidere la 120 grade se pierde 80% din informatie.
Ochiul uman  intradevar capteaza multa informatie dar numai o mica parte este prelucrata , asa ca daca te uiti la un film  sper sa si-l intelegi Posted Image

Edited by ciine, 26 November 2018 - 23:16.


#92
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014
Fovea îți trebuie pentru a număra firele din barba personajului principal și în special pentru a distinge diferențele subtile de nuanță, nu pentru a citi ditamai scrisul (apropo de explicațiile pe care le dai, când citești o carte nu îți plimbi ochii de-a lungul scrisului? ce faci, după o pagină parcursă ești amețit de tot de atâta mișcat din ochi? dacă ar fi cum spui, înseamnă că n-ai terminat de citit nicio carte până acum).

Acum se explică de ce occidentalii dublează filmele, să nu-și streseze cetățenii cu atâta citit.

Să nu mai zic că acum ne faci pe toți care avem proiectoare tâmpiți care nu înțeleg nimic din filme, numai tu ești superior cu anatomia ta teoretică (și insuficient corelată cu practica). Dacă și strămoșii tăi ar fi fost la fel, n-ar fi văzut lupul care venea să-i halească (credeau că e oaie, că vederea periferică pierde 80%) și nu mai stăteam azi de vorbă.

Edited by Jean-Luc_Picard, 26 November 2018 - 23:40.


#93
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu folosesc pentru gaming un monitor de 109 cm de la o distanta de aproximativ 80 cm, de cativa ani. Nu am absolut nicio problema cu perceperea adversarilor ce apar in lateralele ecranului. Oare cum e posibil?

Edited by razor01, 27 November 2018 - 00:19.


#94
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014
Recunoaște că împuști tot ce mișcă la periferie, nici nu te mai uiți dacă e adversar sau prieten sau o pisică, pentru aia îți trebuie musai fovea. :)

#95
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 26 noiembrie 2018 - 23:39, said:


Est baiat istet , sunt sigur ca ai inteles esenta , nu are rost sa mai discutam acest subiect.

#96
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Vad filme acasa cu videoproiector, la bloc, in camera de 20 mp de cativa ani, initial pe ecran de 84 inch iar acum pe unul de 100 inch si vad perfect imaginea si subtitrarea, senzatia este superba, cinematica.
Ar merge si unul mai mare, 120 sau 130 inch dar sunt limitat de asezarea in camera si mobilier.

#97
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Sa ma anuntati cind o sa fie aceasta calitate pe proiector ziua in amiaza.[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ICd12BrTQL4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
<iframe%20width=

#98
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tu ce vrei sa demonstrezi de fapt , ca nu inteleg? Ti-ai luat un televizor mai mare, foarte bine, sa-l stapanesti sanatos, asta nu inseamna ca nu exista si alte solutii in functie cerintele fiecaruia.

Pentru mine personal este egal cu zero cum se vede un ecran cu lumina aprinsa in camera din simplul motiv ca ma uit la filme doar in ,,cinema mode'' adica cu lumina stinsa. Pentru altii s-ar putea sa fie un avantaj foarte mare, pentru ca nu au cum sa asigure conditiile necesare instalarii unui proiector.

Nu exista cea mai buna solutie pentru toata lumea.

Edited by razor01, 03 December 2018 - 16:26.


#99
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Foarte bine spus razor01. Cine are nevoie de un tv pentru lumina multa se poate uita la o astfel de varianta, el le are de vanzare, a scris mai sus.

#100
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu am comentarii la alegere  , totusi eram interesat de o filmare pt comparatie , cu toate ca nu am putut filma decit la un unchi de 45 grade, asa ca cei care au proiectoare de ultima generatie  ii rog sa posteze

#101
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Filmarea respectiva nu are nicio valoare, din simplul motiv ca este foarte greu sa captezi contrastul unui ecran chiar si in conditii propice, nu filmat cu telefonul in felul acesta. In al doilea rand noi vedem imaginea reprodusa de ecranele noastre, nu ecranul tau propriu zis.

Daca vrei sa-l vinzi, invita oamenii interesati de o asemenea achizitie sa vada pe viu.

Nu ma intelege gresit, este foarte bine ca au aparut pe piata cat mai multe variante din care sa putem alege, dar nu trebuie sa transformam asta intr-un razboi de genul faboy Playstation vs fanboy Xbox. Nu ajuta pe nimeni asa ceva.

Edited by razor01, 03 December 2018 - 18:15.


#102
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Sa incerc eu, proiector FHD Benq 1070, diagonala 3m, contra plasma FHD Panasonic de 42" 106cm.Imaginea proiectorului este direct pe perete fara nici un fel de preparare sau conditii speciale in camera.Poza este facuta latelar din unghi, daca era LCD si nu plasma, erau probleme majore la perceptia imaginii.
Plasma aia inca o mai am in un dormitor si bate lejer majoritatea LCD-urilor la naturalete, miscare, uniformitate, etc.
Nu am inteles niciodata cine se uita ziua la filme, cand stai acasa dimineata sau la pranz si fix atunci vrei sa vezi un film, serios?Eu ajung sa vad orice, inclusiv programe tv, numai seara dupa ce termin programul, treburile, dupa ce mamanc, adica cand este deja intuneric.

Attached Files

  • Attached File  a.jpg   495.13K   57 downloads
  • Attached File  b.jpg   530.47K   54 downloads


#103
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
@FC72

Pune si un film  ,te rog

#104
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Pozele alea le-am facut la vechea locatie cu DSLR, acum la noua locatie am refacut sistemul, am un OLED de 65" +proiectorul  dar nu am facut niciodata poze sau film.

#105
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Oricum nu ar fi o comparatie corecta pentru ca un proiector necesita o camera camera fara pereti albi si cu un ecran cat de cat decent.

#106
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Totusi sa incerc sa vad daca te ajuta cumva, imaginea aia este ca o filmare cu telefonu de pe un monitor care ruleaza youtube...
Trebuie sa ignori deformarile de perspectiva, balasul de alb, luminozitatea, contrastul autoadaptiv de la camera adica nu stiu ce poti lua in considerare.

Attached Files



#107
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Daca totusi vrei un tv mare am dat peste astea 8k in Mediamark zilele trecute.

Attached Files



#108
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,674
  • Înscris: 23.10.2006
Iti dai seama cum se vad canalele SD pe un 8K... Un vis....Posted Image  Sau mai bine zis un cosmar... Cred ca si cele HD au ceva probleme...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate