Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Living mare .. TV pe masura

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#1
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
Datele problemei
Se da un living de 50-55 mp2 care trebuie mobilat in urmatoarele 2 luni. Si pentru ca totul sa fie cat de cat ok, am zis sa-ncep cu piesele de rezistenta , TV + boxe, urmand ca mobila sa vina dupa.
Asadar o recomandare pentru un TV pentru diagonala 187-193 cm ( mai mic nu doresc) cu un buget de 10.000 intins daca e cazul la 11.000 ron.
Va fi folosit 70% pentru filme, 30% programe tv
Ce ma intereseaza: culori cat mai aproape de natural, negru rezonabil, refresh preferabil 200 Hz, rezolutie cat mai mare, preferabil incepand de la 3840 × 2160
Ce nu ma intereseaza: sunetul ( va exista sistem audio separat), partea de multimedia poate fi oricat de jegoasa ca nu stau pe net pe tv, poate fi si generatie 2017 daca pretul e rezonabil
Nu sunt un expert, nu stiu daca Oled e musai pentru mine.
Preferinte marca : Pe cat posibil as evita Samsung, insa nu e o conditie obligatorie. Personal in momentul de fata detin un Panasonic TX-L50DT60 de 138 cm, achizitionat in 2013 care a dat clasa pina anul trecut la multe alte marci, in privinta naturaletii miscarii si culorilor apropiate de natural fara saturatie excesiva. Marci preferate ar fi LG/ Panasonic/Philips. Dar ma repet sunt un novice si sunt receptiv si la alte marci.
So, any ideas ??

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
daca poti sa cumperi televizor care lumineaza in spate/....te ajuta noaptea, nu te mai dor ochii :)

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Nu știu cum sunt Philipsurile de generație nouă, dar am unul de vreo 5-6 ani care are un meniu sărăcăcios și relativ greoi, răspunde cu întârziere la comenzi și din când în când face grevă și își pierde setările canalelor. Singurul atu: se vede bine.

Între LG și Samsung, prefer LG. Vorbesc de capabilități similare. LG-ul îmi pare mai prietenos în utilizare.

Nu știu nimic de Sony și Panasonic din experiență proprie. Dar am auzit doar de bine.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostWhite_sky, on 11 octombrie 2018 - 21:58, said:

Datele problemei
Se da un living de 50-55 mp2 care trebuie mobilat in urmatoarele 2 luni.
Cat pe cat ? Si care e configuratia ?

#5
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Recomandarea mea e sa mai astepti un an, deoarece deja au aparut tv-uri 8k si totusi 11.000 e o investitie destul de mare intr-un tv pentru a-l arunca la cos peste maxim 2 ani cand toate filmele vor fi 8k. https://edigital.ro/...art-led-p590898
Daca totusi banii nu sunt o problema pentru tine recomandarea mea eu un Samsung https://edigital.ro/...ed-2018-p563013 daca te intereseaza sa redai orice film 4k cu orice tip de sunet, tizen-ul de la Samsung e No 1.
Daca ai deja un player 8k sau un laptop/pc cu cel putin generatia 8 de procesoare "i", sau ps4 Pro iti recomand https://edigital.ro/...art-led-p576088 acest Panasonic are mai putin screen bleed decat Samsung, dar e varza cand vine vorba de redarea tuturor formatelor video 4k si cele audio.

Sistemul audio trebuie neaparat sa redea dolby atmos, altfel degeaba ai tu tv mare si tare.
Cel mai bun raport calitate pret 3250 lei resigilat la emag https://m.emag.ro/so...rch-Action=view
Ideea e ca trebuie sa fie cel putin 5.1.4.

Edited by gandrei3, 11 October 2018 - 23:05.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postgandrei3, on 11 octombrie 2018 - 22:46, said:



si eu care credeam ca op e bogat :|

#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postgandrei3, on 11 octombrie 2018 - 22:46, said:

Recomandarea mea e sa mai astepti un an, deoarece deja au aparut tv-uri 8k si totusi 11.000 e o investitie destul de mare intr-un tv pentru a-l arunca la cos peste maxim 2 ani
Nu-i nimic, o sa cumpere altu'.

Edited by YourFan, 11 October 2018 - 23:12.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mai bine un videoproiector UHD/ 4K si un Mediabox (gen Google/ Xiaomi Mi, etc) unde iti pui aplicatii pentru filme, netflix, etc? :)

smart tv-urile mereu mi s-au parut cam proaste in comparatie cu un media box cu android...

#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Deci sistemul audio trebuie sa suporte neaparat Dolby Atmos (acum ca nu si-a pus boxele in tavan ce mai conteaza un soundbar si emuleaza ala cu 3.1 toate efectele ... ) dar de Dolby Vision care exista azi nu povesti din viitor cu 8K nu zici nimic ca Samsung nu are deci merge si fara ...
Eu unu n-as cumpara tv si inca asa mare de la o firma cu sediu in Ungaria (edigital) dar daca-si asuma riscurile preturi sunt ok.
Bugetul e mic pentru un tv 75" bun, in pret se incadreaza un 65" bun dar 75" doar low-end.
Nu are nici o importanta dimensiunea camerei de 50-55mp dar relevanta este distanta fata de  tv, nu trebui sa te uiti la tv de la 10m din capatul opus al camerei. Pui si tu o canapea ceva la vreo 3m de tv.

Edited by MD, 12 October 2018 - 07:53.


#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postgandrei3, on 11 octombrie 2018 - 22:46, said:

Recomandarea mea e sa mai astepti un an, deoarece deja au aparut tv-uri 8k si totusi 11.000 e o investitie destul de mare intr-un tv pentru a-l arunca la cos peste maxim 2 ani cand toate filmele vor fi 8k. https://edigital.ro/...art-led-p590898
Nu te supara daca incep sa rad putin...
Multi nici macar acum nu trec la TV-uri 4k, nu au nici "teava" de net care sa le duca Netflix in UHD si inca 3-4 dispozitive ce folosesc simultan conexiunea de net, si tu spui ca 4k e obsolete acum ca a aparut 8k pe piata?
Cate TV-uri 8k exista acum, pe data de 12 octombrie 2018 in ofertele magazinelor romanesti? Cate servicii de content digital ofera streaming in 8k? Cati au abonament de net si echipament de retea care sa le garanteze minim 100Mbps doar la TV-ul 8k? Tine cont ca acele viteze de 300/500/1000Mbps oferite de ISP sunt viteze maxime, care pot ajunge la jumatate sau mai putin in functie de incarcarea retelei, mai scad in functie de cate echipamente impart banda la net, daca mai ai "norocul" sa conectezi TV-ul pe wireless iarasi mai reduce viteza, si uite-asa te poti trezi ca degeaba ai dat o caruta de bani pe un 8k entry-level, cand cu aceiasi bani puteai lua un 4k mai ok.

Edited by Hider141, 12 October 2018 - 07:55.


#11
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Dumnezeule ce de incurca lume pe aici. Auzi 8K! Nici nu a intrat bine 4K, care are si asa destule hopuri de trecut, gen teava de net sau procesare, decodare si unii deja traiesc in viitor.

Subscriu cu ce a relatat @Hider141.

#12
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View PostWhite_sky, on 11 octombrie 2018 - 21:58, said:

Se da un living de 50-55 mp2 care trebuie mobilat in urmatoarele 2 luni. Si pentru ca totul sa fie cat de cat ok, am zis sa-ncep cu piesele de rezistenta , TV + boxe, urmand ca mobila sa vina dupa.
Asadar o recomandare pentru un TV pentru diagonala 187-193 cm ( mai mic nu doresc) cu un buget de 10.000 intins daca e cazul la 11.000 ron.
Va fi folosit 70% pentru filme, 30% programe tv
Ce ma intereseaza: culori cat mai aproape de natural, negru rezonabil, refresh preferabil 200 Hz, rezolutie cat mai mare, preferabil incepand de la 3840 × 2160
Ce nu ma intereseaza: sunetul ( va exista sistem audio separat), partea de multimedia poate fi oricat de jegoasa ca nu stau pe net pe tv, poate fi si generatie 2017 daca pretul e rezonabil
Nu sunt un expert, nu stiu daca Oled e musai pentru mine.
Preferinte marca : Pe cat posibil as evita Samsung, insa nu e o conditie obligatorie. Personal in momentul de fata detin un Panasonic TX-L50DT60 de 138 cm, achizitionat in 2013 care a dat clasa pina anul trecut la multe alte marci, in privinta naturaletii miscarii si culorilor apropiate de natural fara saturatie excesiva. Marci preferate ar fi LG/ Panasonic/Philips. Dar ma repet sunt un novice si sunt receptiv si la alte marci.
So, any ideas ??
La spatiul pe care il ai acolo cea mai buna optiune care se incadeaza foarte bine in bugetul tau este sa-ti iei un videoproiector gen Epson EH-TW9300W: https://www.avstore....son-eh-tw9300w/
Vei putea avea ecran cat de mare iti doresti chiar si de 100-120-130 inch iar performanta va fi peste a unui tv cu diagonala de 65/70/75 care sa se incadreze in bugetul tau. Am  acasa un videoproiector FullHD cu ecran de 100 inch si senzatia este superba, imagine cinematica si mai putin obositoare decat in cazul unui TV. Am in completare si un tv 4k de 65 inch dar filmele/serialele/documentarele le vad la videoproiector.

Daca maine ar trebui sa renunt la unul din ele si sa pastrez doar un sistem as renunta fara sa clipesc la tv.

Oled nu intra in buget pentru ca ar trebui sa iei ceva cu diagonala de maxim 65 inch.

Daca vei dori LCD va trebui sa lasi deoparte LG si Philips care sunt slabe pe segmentul LCD, cauta oferte de la Samsung/Sony/Panasonic.

View Postgandrei3, on 11 octombrie 2018 - 22:46, said:

Recomandarea mea e sa mai astepti un an, deoarece deja au aparut tv-uri 8k si totusi 11.000 e o investitie destul de mare intr-un tv pentru a-l arunca la cos peste maxim 2 ani cand toate filmele vor fi 8k. https://edigital.ro/...art-led-p590898
Daca totusi banii nu sunt o problema pentru tine recomandarea mea eu un Samsung https://edigital.ro/...ed-2018-p563013 daca te intereseaza sa redai orice film 4k cu orice tip de sunet, tizen-ul de la Samsung e No 1.
Daca ai deja un player 8k sau un laptop/pc cu cel putin generatia 8 de procesoare "i", sau ps4 Pro iti recomand https://edigital.ro/...art-led-p576088 acest Panasonic are mai putin screen bleed decat Samsung, dar e varza cand vine vorba de redarea tuturor formatelor video 4k si cele audio.

Sistemul audio trebuie neaparat sa redea dolby atmos, altfel degeaba ai tu tv mare si tare.
Cel mai bun raport calitate pret 3250 lei resigilat la emag https://m.emag.ro/so...rch-Action=view
Ideea e ca trebuie sa fie cel putin 5.1.4.
Nu te supara, daca nu te pricepi de ce insisti sa dai sfaturi? Poti sa te abtii, ai scris numai aberatii si ai facut recomandari inutile. Nu mai poate lumea sa traiasca fara TV-uri 8k! Omul vrea un tv cu diagonala de 75-80 inch si tu ii dai inainte cu aberatii.

Edited by Mr. Incredible, 12 October 2018 - 08:57.


#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Daca se vrea (si) urmarirea programelor TV varianta cu proiector mi se pare mai complicata. Daca se doreste doar vizionare de filme atunci un proiector plus un mediaplayer sau BD player e o varianta OK.

Edited by edigee, 12 October 2018 - 09:03.


#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostHider141, on 12 octombrie 2018 - 07:54, said:

Nu te supara daca incep sa rad putin...
Multi nici macar acum nu trec la TV-uri 4k, nu au nici "teava" de net care sa le duca Netflix in UHD si inca 3-4 dispozitive ce folosesc simultan conexiunea de net, si tu spui ca 4k e obsolete acum ca a aparut 8k pe piata?
Cate TV-uri 8k exista acum, pe data de 12 octombrie 2018 in ofertele magazinelor romanesti? Cate servicii de content digital ofera streaming in 8k? Cati au abonament de net si echipament de retea care sa le garanteze minim 100Mbps doar la TV-ul 8k? Tine cont ca acele viteze de 300/500/1000Mbps oferite de ISP sunt viteze maxime, care pot ajunge la jumatate sau mai putin in functie de incarcarea retelei, mai scad in functie de cate echipamente impart banda la net, daca mai ai "norocul" sa conectezi TV-ul pe wireless iarasi mai reduce viteza, si uite-asa te poti trezi ca degeaba ai dat o caruta de bani pe un 8k entry-level, cand cu aceiasi bani puteai lua un 4k mai ok.

exact acelasi lucru am vrut sa il scriu si eu. In momentul de fata nu stiu daca exista vreun canal romanesc de TV in 4K, trecerea la HD a durat ani de zile, si a fost cu mult in spatele standardului european. Pe langa asta cate filme in 4K pot fi vazute digital? Netflix ce mai ofera UHD-uri din cand in cand, dar in rest se ramana pe HD. Asta cu 8K este o trecere rapida la o technologie mult in spate. Atunci cand standardul TV o sa fie HD si 4K o sa fie ca acum HD-ul, atunci putem discuta despre 8K.

Ca sa nu fac prea mult Offtopic, eu mi-am luat un Samsung de 65'' este low-end nimic special. Dar calitatea este excelenta, iar Tizen rupe tot. Iti recomand tot ceva din gama Samsung.

#15
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View Postedigee, on 12 octombrie 2018 - 09:03, said:

Daca se vrea (si) urmarirea programelor TV varianta cu proiector mi se pare mai complicata. Daca se doreste doar vizionare de filme atunci un proiector plus un mediaplayer sau BD player e o varianta OK.
Eu am combinat cele 2 variante, urmaresc programe tv pe tv si restul la videoproiector. Daca este nevoie se poate lua un tv cu diagonala mai mica si un videoproiector mai ieftin.

Edited by Mr. Incredible, 12 October 2018 - 09:21.


#16
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postedigee, on 12 octombrie 2018 - 09:03, said:

Daca se vrea (si) urmarirea programelor TV varianta cu proiector mi se pare mai complicata. Daca se doreste doar vizionare de filme atunci un proiector plus un mediaplayer sau BD player e o varianta OK.
nu cred ca e chiar atat de complicat sa il "imperechezi" cu un receiver dvb-c de la operator

#17
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Blamam 4K-ul si 8K-ul, dar indata in magazinele din RO Samsung va aduce tv-urile 8K. La diagonala mare (+75") ajuta imaginea, ca pixelii vor fi mai mici.

#18
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Si cam la ce pret crezi tu ca va fi un astfel de tv? 8k si 75"

Ce vei reda pe el, ce materiale, din ce surse?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate