Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Living mare .. TV pe masura

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#55
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca vezi un OLED, fie si de 165 cm, cat iti intra in buget, s-ar putea sa uiti de varianta LED. Plusul de rezolutie se observa doar daca distanta de vizonare este maxim dublul diagonalei, in timp ce calitatea culorilor se vede si din fundul curtii.

Edited by razor01, 15 October 2018 - 21:48.


#56
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
https://www.displays.../model/af9111c3
Desi are o gramada de chestii pe el ,panelul IPS si luminozitatea de doar 320cd/m2 il trag mult inapoi.

#57
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Asa este, nu merita acel LG, culorile sunt sterse, luminozitate mica. Am facut o comparatie intre un model similar si nu mi-a placut  cum se vede, la LCD nu as alege LG, doar la OLED.

#58
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
So, dupa ce am tot rumegat am ajuns la concluzia ca OLED-ul nu mi-l permit de nici o culoare la 75". E prea scump. Dracu sa le ia, oare numai mie mi se pare ca s-au scumpit in ultima vreme ??
@razor01 ... Nu pot sa cumpar mai mic de 75", nici daca il primesc moka. Livingul are peste 50 mp2.
Intre timp am tras cu ochiul la Panasonic  TX-75EX780E, si m-a apucat instant diareea.... peste 17.000 Ron ..Astia chiar au innebunit ?

Asteptam, asteptam si iar asteptam ... pina la urma poate ma enervez si merg sa-l iau din Ungaria.

#59
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Mai rabda putin pana la Black Friday, vor fi oferte mai interesante.

#60
XtremeS

XtremeS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.11.2017
Oare e acceptabila o diagonala de 55 inch la o distanta de vizualizare de 3,5-4 m sau e musai sa fie de 65 inch + ?
Intreb pentru ca diferenta de pret de la 55 la 65 inch pentru un LG OLED C8 este de 3200 ron.

Poate cineva are oled dimensiunile mentionate mai sus si distanta de vizualizare similara si imi poate da un sfat.

Urmeaza sa iau un tv pt living si nu stiu daca sa mai astept pana la BF pentru ca am vazut ca unele magazine deja afiseaza reduceri de BF.

#61
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Este acceptabil ce iti place tie, nu iti impune nimeni ce diagonala sa cumperi. Discutia era despre beneficiile rezolutiei 4k raporat la distanta de vizionare. Daca distanta de vizionare depaseste dublul diagonalei ecranului, nu mai ai niciun beneficiu fata de rezolutia full hd indiferent despre ce tip de ecran vorbim.

Asta nu inseamna ca nu vei beneficia de toate celelalte calitati ale unui Oled (acuratetea culorilor, nivel de negru, luminozitate), ci doar ca nu are sens sa te mai chinui sa faci rost de filme 4k, poti viziona linistit bluray-uri obisnuite.

Edited by razor01, 07 November 2018 - 12:56.


#62
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 razor01, on 07 noiembrie 2018 - 12:55, said:

Este acceptabil ce iti place tie, nu iti impune nimeni ce diagonala sa cumperi. Discutia era despre beneficiile rezolutiei 4k raporat la distanta de vizionare. Daca distanta de vizionare depaseste dublul diagonalei ecranului, nu mai ai niciun beneficiu fata de rezolutia full hd indiferent despre ce tip de ecran vorbim.

Asta nu inseamna ca nu vei beneficia de toate celelalte calitati ale unui Oled (acuratetea culorilor, nivel de negru, luminozitate), ci doar ca nu are sens sa te mai chinui sa faci rost de filme 4k, poti viziona linistit bluray-uri obisnuite.

Adica la un 65'' distanta maxima fata de TV trebuie sa fie undeva la 328m (164x2) ?

#63
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca ai vederea buna la distanta, daca nu chiar mai putin de atat.

Marele beneficiu al 4k-ului este HDR-ul, venit la pachet cu aceasta tehnologie. Aici nu mai conteaza disatanta de vizionare ci doar capabilitatile ercanului de a reda cum trebuie HDR.

Edited by razor01, 07 November 2018 - 13:30.


#64
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Am disponibil tv 75, 85 si 95 inch , garantat cel mai mare din Romania  240cm 600 candele /m2 uz profesional

Attached Files



#65
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Fotografiile facute cu televizorul in acel decor sunt intentioante, banuiesc? Posted Image

#66
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 razor01, on 12 noiembrie 2018 - 01:36, said:

Fotografiile facute cu televizorul in acel decor sunt intentioante, banuiesc? Posted Image
E o magazie ,e greu de cuprins tot intr-o imagine  intrucat nu e spatiu  si focalizarea nu e reusita din cauza faptului ca este fotografiat oblic
Cel fixat in perete are 85 inch si e miscata  mai incerc o data

Attached Files


Edited by ciine, 12 November 2018 - 08:38.


#67
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
O parere avizata legata de

https://www.emag.ro/...p/pd/DX052JBBM/

merita ptr filme ?

#68
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 27.11.2007
Merită dacă te ține buzunarul.

#69
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
La dimensiunea aia, daca nu vizionezi material nativ 4K, si te uiti la programele SD pe cablu, e posibil sa arunci cu el pe geam....Posted Image  Si cum programe 4K nu prea ai....

#70
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 baribalu, on 17 noiembrie 2018 - 23:43, said:

La dimensiunea aia... programele SD pe cablu, e posibil sa arunci cu el pe geam

Apropo de asta, vreau sa punctez o chestiune foarte interesanta, testata de mine personal. Pe proiector, chiar si continutul low resolution, se vede foarte bine. Nu ai artefactele acele oferite de un Tv cu diagonala mare cand reda continut slab. Am mai adus in discutie problema aceasta si lumea m-a contrazis pentru ca ,,nu exista explicatii tehnice care sa demonstreze asa ceva''.

Faceti o proba daca aveti vreodata ocazia sa comparati acelasi continut low resolution pe un Tv cu diagonala foarte mare, side by side, cu o imagine de proiector similara. TV-ul o sa arate niste artefacte cat casa. Habar n-am de ce.

Edited by razor01, 18 November 2018 - 00:09.


#71
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Poate pentru ca proiectoarele de regula nu au procesoare ultrasofisticate? :)

#72
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016

 baribalu, on 17 noiembrie 2018 - 23:43, said:

La dimensiunea aia, daca nu vizionezi material nativ 4K, si te uiti la programele SD pe cablu, e posibil sa arunci cu el pe geam....Posted Image  Si cum programe 4K nu prea ai....

TV prea putin, eventual un TRAVEL, HISTORY, PRO TV

N-am gasit prea multe date despre el insa vad ca are panel VA, direct LED, si e fabricat in Slovacia ??. Brightness e de 400 .. acceptabil.


Am mai gasit redus si seria EX de la Panasonic. As merge mai degraba pe el.

https://www.neomax.r...source=price-ro

Edited by White_sky, 18 November 2018 - 10:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate