Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Living mare .. TV pe masura

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#73
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 razor01, on 18 noiembrie 2018 - 00:07, said:

Apropo de asta, vreau sa punctez o chestiune foarte interesanta, testata de mine personal. Pe proiector, chiar si continutul low resolution, se vede foarte bine. Nu ai artefactele acele oferite de un Tv cu diagonala mare cand reda continut slab. Am mai adus in discutie problema aceasta si lumea m-a contrazis pentru ca ,,nu exista explicatii tehnice care sa demonstreze asa ceva''.

Faceti o proba daca aveti vreodata ocazia sa comparati acelasi continut low resolution pe un Tv cu diagonala foarte mare, side by side, cu o imagine de proiector similara. TV-ul o sa arate niste artefacte cat casa. Habar n-am de ce.
Eeee... las ca nu e chiar asa , iti garantez ca se vede excelent si la 2,4m  daca ai tv-ul (monitorul) care trebuie inclusiv fullhd (si sd daca ai ceva distanta) . Acum ce asteptari ai la max 400 cd la un display consumer si 700 cd la unul de uz profesional
Trebuie sa fi constient ca 700 cd/m la 2.4m (95 inch) diagonala  iti suge de la retea 500-600W , 450w  cel de 85 inch , oricum mai ieftin si mai luminos,contrast si rezolutie superioara decit un proiector

Edited by ciine, 20 November 2018 - 22:07.


#74
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
Unde dai si unde crapa. Desi am evitat la maxim, pina la urma, se pare ca tot la Samsung am ajuns. M-am oprit la Samsung QE75Q7FN. L-am gasit la 11.999 ron, si din specifiactii e mai bun ca Sony. O fi rau, o fi bun, ramane de vazut.

#75
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 White_sky, on 20 noiembrie 2018 - 22:45, said:

Unde dai si unde crapa. Desi am evitat la maxim, pina la urma, se pare ca tot la Samsung am ajuns. M-am oprit la Samsung QE75Q7FN. L-am gasit la 11.999 ron, si din specifiactii e mai bun ca Sony. O fi rau, o fi bun, ramane de vazut.
Da e ok , are o tehnologie complexa de microdiming formata din pina la 1500 leduri, lucru ce-l face sa concureze cu oled si da e mai natural decit acesta insa sa vedem in timp cit e de fiabila jucaria .Defecte pina acum nu am intalnit decit din vina utilizatorului  care are o boala in a le sparge.

#76
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 ciine, on 20 noiembrie 2018 - 22:03, said:

oricum mai ieftin si mai luminos,contrast si rezolutie superioara decit un proiector
De vizitat showroom-ul AVmall, camera dedicata proiectiei Optoma. Poate fi vazut un proiector https://www.avmall.r...source=price-ro calibrat profesional, pe un ecran https://www.avmall.r...lr.html/80-inch . La 110" nu cred ca te poti apropia in acest buget, respectiv gasi o alternativa mai buna https://blog.avmall....esti/avmall135/

Edited by Calin_fdx, 21 November 2018 - 08:39.


#77
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Fata de acel Sony de 85' ,XF85 parca ,e sigur mai bun Q7FN. In schimb daca faci comparatia cu un Sony XF9005 de 75' sa zicem , atunci mai bun e Sony.

#78
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Calin_fdx, on 21 noiembrie 2018 - 08:36, said:

De vizitat showroom-ul AVmall, camera dedicata proiectiei Optoma. Poate fi vazut un proiector https://www.avmall.r...source=price-ro calibrat profesional, pe un ecran https://www.avmall.r...lr.html/80-inch . La 110" nu cred ca te poti apropia in acest buget, respectiv gasi o alternativa mai buna https://blog.avmall....esti/avmall135/

Da eu te inteleg pe tine  dar eu raman tot la lcd prin simplul fapt ca am asa dimensiuni.
Oricum 95 inch este cel mai mare tv din Romania , de fapt nici nu sau produs asemenea monstri,decit in varianta monitor display pt zona busines

#79
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 ciine, on 21 noiembrie 2018 - 15:27, said:


Da eu te inteleg pe tine  dar eu raman tot la lcd prin simplul fapt ca am asa dimensiuni.
Oricum 95 inch este cel mai mare tv din Romania , de fapt nici nu sau produs asemenea monstri,decit in varianta monitor display pt zona busines
Merita sa mergi sa vezi ce poate afisa un proiector pe un ecran de referinta cu sursa buna!

#80
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am mai scris chestia asta, in specificatii proiectoarele stau foarte prost. In viata reala, cand vezi un proiector, lucrurile se schimba complet.

#81
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Calin_fdx, on 21 noiembrie 2018 - 16:03, said:

Merita sa mergi sa vezi ce poate afisa un proiector pe un ecran de referinta cu sursa buna!
As merge , chiar sunt interesat  dar e departe de mine si timpul e limitat.

#82
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 razor01, on 18 noiembrie 2018 - 00:07, said:

Apropo de asta, vreau sa punctez o chestiune foarte interesanta, testata de mine personal. Pe proiector, chiar si continutul low resolution, se vede foarte bine. Nu ai artefactele acele oferite de un Tv cu diagonala mare cand reda continut slab. Am mai adus in discutie problema aceasta si lumea m-a contrazis pentru ca ,,nu exista explicatii tehnice care sa demonstreze asa ceva''.

Faceti o proba daca aveti vreodata ocazia sa comparati acelasi continut low resolution pe un Tv cu diagonala foarte mare, side by side, cu o imagine de proiector similara. TV-ul o sa arate niste artefacte cat casa. Habar n-am de ce.
Confirm si eu, imaginea este cinematica iar diagonala mai mare este extrem de imersiva asa ca prefer sa vad filmele de la proiector.

#83
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,796
  • Înscris: 04.10.2014

 ciine, on 21 noiembrie 2018 - 20:04, said:

As merge , chiar sunt interesat  dar e departe de mine si timpul e limitat.
Adică te pronunți împotriva proiectoarelor fără să fi deținut sau măcar văzut vreunul?

#84
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Jean-Luc_Picard, on 23 noiembrie 2018 - 07:21, said:

Adică te pronunți împotriva proiectoarelor fără să fi deținut sau măcar văzut vreunul?
Nu ma pronunt , impotriva   lor , am avut in exploatare , dar consider mult mai practice displayurile mari si mate pt uz comercial , este mare diferenta fata de ce gasesti in comert https://image-us.sam...al_JUL15IDG.pdf, dai un ban dar stai in fata  din mai multe puncte de vedere .
-conectivitate , menagement  pe R232, Rj45
-luminozitate minim 500cd/m2
-contrast
-consum energie
-bine calibrate
-nu au reflexii (au display mat)
-nu sunt influentate de lumina
-durata de viata  mult peste 50 000 ore
-functioneaza in continu 24ore/7zile/ etc, fara emisie de caldura
-sunt proiectate sa functioneze cu incarcare termica de sub 50%
-poti sa-l pui pe orice perete
-

Edited by ciine, 23 November 2018 - 20:13.


#85
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,796
  • Înscris: 04.10.2014
Multe argumente sunt valide, dar se reduc până la urmă la aspecte financiare.
Am fost aseară să calibrez un proiector pe ecran de 130 și, ca mulți alții, inclusiv subsemnatul, proprietarul mi-a spus că este cu totul altceva să vizionezi un film în aceste condiții, nu numai dimensiunea imaginii (cine s-ar mai întoarce la un TV de 25% din suprafață pe ecran de 65, chiar și 10% scădere deja e deranjantă), dar și redarea mișcării, echilibrul coloristic și nivelul luminos mai odihnitor pentru ochi (115 cd/m2 în cazul acesta, dar pentru proiecție pe ecran mare ajung și 55-70).
Ce te faci când plăcerea bate calculele contabile?

P. S. Un punct din lista ta totuși nu prea are corespondent în realitate: bine calibrate? (Presupun că te-ai referit din fabrică.)

#86
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Jean-Luc_Picard, on 24 noiembrie 2018 - 11:22, said:

P. S. Un punct din lista ta totuși nu prea are corespondent în realitate: bine calibrate? (Presupun că te-ai referit din fabrică.)

Da , si ma refer la cele comerciale  nu vorbim de user consumer unde din 10 bucati nu sunt doua la fel.
La cele comerciale cu precadere cele folosite in wallvideo au parametri identici  cind le pui in retea  toate au acelasi paramerii ,culoare, raspuns si uniformitate Din punct de vedere hardware  sunt construite net diferit de  cele normal user si din cauza asta au preturi astronomice ( un display full hd  normal user are 6-8 bufere pt matrita lcd  pe cind unul comercial are 36 bufere)

Tu vorbesti de 130 inch si eu abia am bagat pe usa unul de 85 inch, desi am spatiul generos  mai mare de atit  imi fug ochii dupa scris

Edited by ciine, 25 November 2018 - 23:57.


#87
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,796
  • Înscris: 04.10.2014

 ciine, on 25 noiembrie 2018 - 23:49, said:

Tu vorbesti de 130 inch si eu abia am bagat pe usa unul de 85 inch
Ecranul de proiector e pliabil, chiar și dacă e fix.

 ciine, on 25 noiembrie 2018 - 23:49, said:

desi am spatiul generos  mai mare de atit  imi fug ochii dupa scris
Nu știu cum reușești. Nu s-a mai plâns nimeni de asta dintre cei care au proiector acasă.
Îmi mai activez uneori subtitrarea în engleză când pronunția în film e mai ciudată sau trebuie să dau sonorul mai încet, nu am niciodată probleme să urmăresc tot textul. Cum faci, parcurgi literă cu literă? În mod normal cuprinzi textul dintr-o privire, câmpul nostru vizual este destul de mare.

#88
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Jean-Luc_Picard, on 26 noiembrie 2018 - 07:46, said:

Ecranul de proiector e pliabil, chiar și dacă e fix.

Nu știu cum reușești. Nu s-a mai plâns nimeni de asta dintre cei care au proiector acasă.
Îmi mai activez uneori subtitrarea în engleză când pronunția în film e mai ciudată sau trebuie să dau sonorul mai încet, nu am niciodată probleme să urmăresc tot textul. Cum faci, parcurgi literă cu literă? În mod normal cuprinzi textul dintr-o privire, câmpul nostru vizual este destul de mare.

Simplu  stai la 4m in fata lui si ai sa constati cum campul vizual nu-ti acopera tot ecranul .
Cine are casa  cu incaperi foarte mari e ok , eu stau la apartament  , camerele de zi sunt de 6/4 m si 8/4m, tv-urile sunt puse pe latura de 4m distanta de vizionare e de 3,5m

#89
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 23.10.2006
Confirm ceea ce spune Jean-Luc_Picard, am ecranul de proiector de 130' si ma uit la el de la aprox 3,5 - 4 m si nu am nici o problema cu scrisul, tot la bloc stau si camera este de 3,5 pe 5,5 m, recunosc negrul nu este ca si la tv, (ecranul este alb inca..) dar un film prefer sa il vad de pe proiector fata de tv de 48'.

#90
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,796
  • Înscris: 04.10.2014

 ciine, on 26 noiembrie 2018 - 07:56, said:

Simplu  stai la 4m in fata lui si ai sa constati cum campul vizual nu-ti acopera tot ecranul.
Dar de stat la 2,8 m distanță de un ecran de 100 ce zici? Am văzut recent un ecran de 130 privit de la doar cu puțin mai mult, 3 m, 3 m și ceva. Nicio problemă cu scrisul și cu câmpul vizual. Nu știu cum de al tău nu-ți ajunge. Sper că nu ești șofer, că nu vei vedea mașinile care vin din lateral.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate