Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Recomandare depozit lei

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#73
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sa faci profit din imobiliare inseamna ca tu sa descoperi lumea asta, nu sunt baze de date a celor care inchiriaza(cred ca motivul fiind cel scris de colegul de mai sus "de ce sa declaram la stat") si asa dai de tapari.
Daca era asa de simplu cred ca majoritatea de pe aici cumparam imobiliare si bagam in chirie.

In chirie merge ceva la casa, sa inchiriezi o camera, ceva poate sa ii faci baie separata dar sincer sa fiu in unele orase nici treaba asta nu merge ca am tot vazut un asemenea anunt si proprietarul vroia 2 persoane, un cuplu, vroia sa maximizeze investitia.
Si pentru cei care se uita pe youtube si zic ete ce castiga astia din America bani din chirie, boss, regulamente clare, totul transparent, pai in Romania? Pui anunt pe olx sau pui o agentie imobiliara sa puna anunt pe olx, mai platesti comision.

Cu economisit in Romania este S.F. cu pastrat bani in EURO este iara o chestie ca valuta nu este investitie, cine gandeste ca tine euro acasa ca o sa creasca euro... boss, valuta nu este investitie. Daca ai 50 de mii de lei si ai cumparat valuta, asta inseamna ca ai pierdut cateva procente prin intrarea ta pe piata, trebuie sa astepti sa creasca macar pana la nivelul la care ai cumparat sa poti vinde fara sa ai pierdere.

Cred ca v-am scris ca am un prieten care dupa 10 ani de munca a facut vreo 20 de mii de lei, tipul repeta treaba asta, este mandru, se declara econom, cred ca are un sentiment ca a realizat ceva.
Asta inseamna sa economisesti si sa nu investesti, pot sa cheltuiesc 7500 de lei pe un laptop dar sa stiu ca laptopul ala o sa isi recupereze singur investitia, adica nu o sa fie genul de cheltuiala am platit 7500 de lei sa ma uti la filme si poate sa adaug inca 50 de lei la factura de curent ca este un gaming cu ecran de 17, placa video dedicata si mananca curent.

Edited by Argent, 14 August 2018 - 08:39.


#74
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Eu n-am dat de tepari pana acum, in 3 ani de chiriasi, poate am fost mai norocos, am avut niste studenti care au facut ceva galagie dar s-au calmat, si niste studente, care erau bune de centura.
Chiria la casa nu prea merge , in Cluj cel putin.
Nu e nevoie de agentii imobiliare, in toamna e omor pe chirii, se inchiriaza si poduri de 6 m2 in centru, cu 150-200 euro, nici sa te f*ti n-ai loc.

Legat de prietenu ala care a economisit, parca mi-a mai scris careva pe un topic, sunt 2 tipuri de sclavi, cei ai banilor, care simt fericire ca ii cheltuie, si aia care simt fericire ca ii vad in cont, cum se aduna. Pentru mine asta e o bucurie, sa fac cumparaturi doar ma enervez ca nu-s multumit de nimic, si de concedii, pff, nu mersi, nu ma cred interesant ca am vazut lumea, tot boring AF sunt. :D
Plus linistea ca daca raman fara job, am o perioada foarte mare in care am din ce sa traiesc pana gasesc altceva.

#75
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 31.07.2011

View Postl_dan, on 13 august 2018 - 20:13, said:

Nu toti stau in Cluj. Randamentele in imobiliare difera foarte mult dupa oras/zona.
Cat despre depozit BT, nu vad de ce nu ai alege depozitul pe 3 ani (oricum primesti dobanda intreaga la fiecare an implinit) cu 3% dobanda p.a, adica 2,7% net x 30.000 = 810 euro net - si fara niciun risc. Suna altfel, nu? Posted Image

Ai si ceva argumente scrise pentru fantezia asta? Nu sunt neincrezatoare.. doar intreb :)

#76
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
E chiar atat de greu sa cauti pe site??
"in cazul depozitelor pe 24 de luni si 3 ani, dobanda se plateste an de an in contul curent, iar in cazul desfintarii depozitului inainte de scadenta, dobanda platita pentru anii intregi iti ramane tie. Totodata, dobanda este fixa pe toata perioada depozitului." - https://www.bancatra...zite-la-termen/
Care e fantezia? Dobanda de 3%? https://www.bancatra...onomii/dobanzi/

#77
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 31.07.2011
perioada depozitului poate fi de 1, 3, 6, 12, 24 de luni si 3 ani (depozitele pe 24 de luni si 3 ani sunt fara capitalizare si nu se prelungesc automat)
Cu alte cuvinte.. in al doilea si al treilea an nu iti calculeaza acel 3% la suma acumulata cu dobanda pe primul an. e un detaliu de luat in calcul.

#78
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Capitalizarea se aplica intotdeauna la reinnoirea depozitului (indiferent de banca), niciodata in interiorul perioadei pentru care a fost incheiat respectivul depozit.

#79
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 31.07.2011
Dar tot e cea mai buna combinatie per total.. e adevarat?

#80
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Exceptand TBI Bank, care plateste 4% p.a. la depozit pe 3 ani: https://www.tbibank....epozitul-online

#81
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 31.07.2011
nu vad la ei paragraful "iar in cazul desfintarii depozitului inainte de scadenta, dobanda platita pentru anii intregi iti ramane tie."

#82
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
BT sunt singurii care ofera asta.

#83
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 31.07.2011
Deci daca ai fi tu in situatia asta cu 100.000 ron cum ai proceda?

#84
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
As negocia dobanda la dep. pe 3 ani de la BT. Am o dobanda buna+ flexibilitatea unui depozit pe 1 an. Daca esti sigura ca nu-ti sunt necesari banii 3 ani, pana pe 24 aug. poti cumpara de max. 100.000 lei de la Trezorerie sau Posta certificate Tezaur (titluri de stat) pe 3 ani cu dobanda 4.5% p.a, neimpozabile - vezi mai multe aici: https://forum.softpe...a/page__st__108

#85
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 31.07.2011
Se poate negocia pana la 1 an..nu-s nici ei batuti cu matura.
multumesc pt. a doua recomandare!

Attached Files

  • Attached File  14.jpg   22.29K   26 downloads


#86
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Se poate negocia si pentru 3 ani, am primit informatia dintr-o sucursala.

#87
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Negocierile sunt un fel de frecție la picior de lemn. M-am dus la un moment dat la nu mai știu care bancă că nu-mi iau vro 80k euro de la ei dacă îmi oferă dobândă mai bună. Au oferit un plus de 0.10%. La alții primeam sensibil mai mult.

#88
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Depinde la ce procent ajungi dupa negociere. Degeaba iti dau +0,35 - 0,40% unii care au dobanda 1,5%.

#89
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Mira-m-aș să-ți ofere sub 100k euro cineva 0.4% în plus. La peste, marjele sunt mai mari dar nu mai sunt garantate, deci poți liniștit să bagi în altceva...

#90
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006

View Postblotunga, on 18 august 2018 - 11:54, said:

La alții primeam sensibil mai mult.
Care altii? Cat mai mult?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate