Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare depozit lei

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Buna. Detin o suma >50.000ron si doresc sa constitui un depozit bancar. Actualmente sunt la Banca Transilvania cu filozofiile si pt. dobanda lor default de 2% nu e prea e incurajator.
Am cautat aici (https://www.conso.ro...depozite/pagina) o ierarhie a dobanzilor si se pare ca TBI Bank e in frunte cu 3.25%.. ce parere aveti?

- Perioada de 12 luni
- Suma >50.000ron
- Siguranta
- Am inteles ca cei de la BT negociaza dobanda pt sume >50k. In ce consta negocierea? 0.002% ?
Multumesc pt idei.

#2
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 25.04.2007
TBI nu e banca propriuzisa ci IFN. Nu stiu daca IFN-urile sunt incluse in programul de garantare a depozitelor populatiei de pana in 100.000 euro.

#3
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View Postcammelia08, on 01 august 2018 - 21:22, said:

Buna. Detin o suma >50.000ron si doresc sa constitui un depozit bancar. Actualmente sunt la Banca Transilvania cu filozofiile si pt. dobanda lor default de 2% nu e prea e incurajator.
Am cautat aici (https://www.conso.ro...depozite/pagina) o ierarhie a dobanzilor si se pare ca TBI Bank e in frunte cu 3.25%.. ce parere aveti?

- Perioada de 12 luni
- Suma >50.000ron
- Siguranta
- Am inteles ca cei de la BT negociaza dobanda pt sume >50k. In ce consta negocierea? 0.002% ?
Multumesc pt idei.

E bine 2% la Transilvania. In urma cu o juma de an era 1.45. In urma negocierii am obtinut 1.55. Negocierea e de genul take it or leave it...
Cel mai probabil tot un 0.10 ai obtine si acum. Si repet nu e rau. Celelalte banci din top 10 dau sub 1% sau te pacalesc cu comisoane de administrare / comisioane de retragere / taxe administrare card si alte tepe...
TBI sunt niste bulgari care s-au desprins dintr-un IFN cu acelasi nume. Nu-ti recomand.

Edited by dhaneey, 01 August 2018 - 21:53.


#4
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Unde pot afla acest detaliu ?
Cum sa fie bine 2%? Tu iei in calcul inflatia si alte amanunte alte prezentului?

Edited by cammelia08, 01 August 2018 - 21:40.


#5
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View Postcammelia08, on 01 august 2018 - 21:39, said:

Unde pot afla acest detaliu ?
Cum sa fie bine 2%? Tu iei in calcul inflatia si alte amanunte alte prezentului?

TBI e banca in prezent. Si e inclusa in schema de garantare.
Poti obtine mai mult daca esti dispus sa-ti asumi mai multe riscuri. Vrei 1% in plus? Du-te la TBI. Nu risti, nu castigi.

#6
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Care sunt acele riscuri? De aceea suntem aici sa le discutam :)

#7
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View Postcammelia08, on 01 august 2018 - 21:39, said:

Cum sa fie bine 2%? Tu iei in calcul inflatia si alte amanunte alte prezentului?
Omul a facut afirmatia aia in contextul pietei.
Asta-i - ma repet - piata.

Si intr-adevar, cu inflatia, cu comisioane de nustiuce, cu comision / taxa pentru retragere... sa nu te miri ca iesi pe minus sau ca iti ramane dobanda de o saorma de la saormeria din colt.
Practic platesti ceva ca sa ti-i tina ei si sa nu ii depozitezi sub saltea, acasa.

#8
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Corect, de asta am fost constienta de la inceput

#9
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Parerea mea e ca te agiti aiurea. Diferenta de 1% la o suma de 50.000 de lei este de 450 de lei. Adica fix o laie.Nu-ti mai iei telefon de 2000 de lei, iti iei de 1500 de lei, mare smecherie.
Riscul e sa inchida bulgarii aia pravalia si tu sa astepti cu anii sa te despagubeasca statul roman ca a infiintat el un fond de garantare care de fapt nu are sumele necesare sa-i despagubeasca pe deponenti...
Daca ai chef de senzatii tari, vezi ca si Feroviara ofera dobanzi mari. Aud numai de bine de CFR zilele astea...

Edited by dhaneey, 01 August 2018 - 21:52.


#10
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Sugerez sa bagi banii aia in lingouri de aur certificate, nu bijuterii. Aurul nu se devalorizeaza niciodata. Sigur, valoarea sa are urcusuri si coborisuri, insa din 2000 pina acum pretul sau a crescut de vreo 3 ori: http://www.kitco.com...s/livegold.html

#11
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Multumesc pentru ideile sugerate.. sunt dispusa sa aud orice variante mai avantajoase. Am spus de o suma >50k , este vorba de 92k.
@ionut - unde pot citi mai multe vizavi de investitia in asemenea directie?
Ma gandeam sa cumpar o garsoniera.. dar se pare ca criza revine in scurt timp.

Edited by cammelia08, 01 August 2018 - 21:56.


#12
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Asa, mai trebuie sa vina si baietii aia cu forex, aia cu monede virtuale, aia cu bursa, aia cu avansul la casa, aia care zic ca suma de 50.000 e apa de ploaie si deja avem un topic 1:1 cu celelalte deschise exact pe acelasi subiect.

View Postcammelia08, on 01 august 2018 - 21:55, said:

Ma gandeam sa cumpar o garsoniera.. dar se pare ca criza revine in scurt timp.

Evident ca vine criza, au zis astia la televizor.

#13
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Hai sa ramanem utili totusi, ce zici Dragnea boy? :)

#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Pai ai un link acolo in care vezi evolutia metalelor pretioase si a mai nu stiu ce pe zile, luni etc. Nu stiu cit e de referinta site-ul, insa pe site-urile burselor internationale cred ca se gasesc informatii mai oficiale si poate mai relevante.
Cumpararea unei garsoniere in acest moment si inchirierea sa nu stiu daca este o afacere buna, au preturi foarte mari pentru ce ofera. Mai degraba cauti un teren si faci o casa sau il tii pina se incepe construirea caselor in zona. Sau investesti intr-o afacere, uite citeva idei: cresterea albinelor, poti lua ceva subventii etc de la stat, o plantatie de nuci, de facelia (o excelenta planta melifera si furajera - caut-o pe net) si tot asa. Trebuie sa ai, insa, timp sa te ocupi si sa faci si altceva decit meseria de zi cu zi. Blocarea banilor in banca in lei la sume mari nu stiu cit e de ok, dobinzile sunt o mizerie.

#15
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Multumesc foarte mult Ionut pt. idei :) .. iau in calcul ceea ce imi spui. Sunt nevoita sa ii tin in banca o perioada pana la investitie, nu ii pot tine in casa.

#16
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Ai aici 2 topicuri legate de TBI:
https://forum.softpe.../#entry12949050
https://forum.softpe...ic/1122261-tbi/

Vezi ca eu sunt anti PSD, o iau ca pe o jignire

#17
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Apartament in chirie, si daca vine criza ce? Dispare blocu? Oricum se inchiriaza tot ce se poate, si daca-l dai cu 100 euro pe luna tot e de ~ 10 (+/-) ori mai rentabil decat depozitu.

#18
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Daca vine criza.. poate o cumpar mai ieftin..desi nici banii nu vor mai avea aceeasi greutate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate