Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Recomandare depozit lei

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
146 răspunsuri în acest subiect

#91
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.373
  • Înscris: 05.04.2006
Eu cred ca titlurile de stat Centenar sunt, momentan, cea mai buna investie pentru cine are bani. Tii banii blocati 3 ani, dar primesti 4,5% dobinda neimpozabila. E destul de bine.
https://www.posta-ro...a-centenar.html
Data limita ar fi 23 august.

#92
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postl_dan, on 18 august 2018 - 13:16, said:


Care altii? Cat mai mult?
Pe vremea aceea era cam 0.5% diferența chiar și cu minunata negociere

View Postionut76, on 18 august 2018 - 15:20, said:

Eu cred ca titlurile de stat Centenar sunt, momentan, cea mai buna investie pentru cine are bani. Tii banii blocati 3 ani, dar primesti 4,5% dobinda neimpozabila. E destul de bine.
https://www.posta-ro...a-centenar.html
Data limita ar fi 23 august.
Dacă n-ai ce face cu banii, da. Mie nu-mi place să țin banii blocați pe termen așa de lung.

#93
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.503
  • Înscris: 31.07.2011
Mie nu imi place sa am de a face cu statul.. poate exagerez dar in principiu cam asa e :)

#94
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.373
  • Înscris: 05.04.2006
Ba eu cred ca tot in stat as avea mai mare incredere decit in banci. Si in aur, bineinteles, cum am mai zis ;)

#95
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.351
  • Înscris: 05.09.2006
Ipotetic vorbind, daca pica statul roman, pica si fondul de garantare al depozitelor- si pica si bancile...

#96
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.186
  • Înscris: 09.04.2008
Cum a zis un clasic în viață: Banii nu-s bani, marfa e bani.

#97
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu prea ai ce face in perioada asta cu bani, imobiliarele sunt scumpe, depozitele chiar si titlurile de stat sunt la un nivel de nu cred ca acopera nici inflatia, nu mai zic de preturile crescute, de curent, apa, gaze, gunoi, toate au crescut.
Deci trebuie ceva investitie sa faci profit, depozitele nu sunt investitie, nici titlurile de stat si nici bisnita cu valuta.

#98
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.503
  • Înscris: 31.07.2011
dar cand a fost rentabil un depozit? cand banii aveau valoare si erau putini, ceea ce nu prea a prins RO.

#99
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.503
  • Înscris: 31.07.2011

View Postl_dan, on 17 august 2018 - 21:51, said:

Se poate negocia si pentru 3 ani, am primit informatia dintr-o sucursala.

Confirm faptul ca nu este adevarat, doar pentru perioada de pana la 1 an se poate negocia dobanda. Procedura poate fi realizata si prin internet banking.

#100
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.351
  • Înscris: 05.09.2006
Asta e nou introdusa. In trecut se putea negocia pentru orice perioada contractuala. Interesant este ca au marit din nou dobanzile, la depozitul pe 3 ani ofera acum 3.50% :)

Editat de l_dan, 03 septembrie 2018 - 23:05.


#101
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.503
  • Înscris: 31.07.2011
Voua va apare posibilitatea de a crea depozit pe 3 ani in internet banking-ul de la Transilvania?

#102
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.503
  • Înscris: 31.07.2011
Si apropo.. ce se intelege din 3.5% pe 3 ani cu dobanda primita in contul curent an-de-an ? La final de fiecare an primesti 3.5% sau 3.5% : 3 ?

#103
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.777
  • Înscris: 01.10.2017
https://ro.idea-bank...ASAAEgI3TvD_BwE
Este graficul explicat ca in 90, gen cu stelute si cu subanteles.
Cred ca este vorba anuala, toata chestia ca dobanda asta nu este garantata, asa am si eu la ing de tot scade dobanda de cativa ani, deci daca acum dau 2% la depozitele bonus asta nu inseamna ca or sa mai dea.
O sa imi mut toate sumele de la ING.

#104
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.914
  • Înscris: 24.12.2010

View Postcammelia08, on 03 septembrie 2018 - 21:05, said:


Confirm faptul ca nu este adevarat, doar pentru perioada de pana la 1 an se poate negocia dobanda. Procedura poate fi realizata si prin internet banking.

eu am vorbit cu ei despre negocierea dobanzii aplicata la orice tip de perioada si mi-au spus ca mai mult de 0.15% nu ofera. asta pentru o suma aprox~ 100k euro echivalent in lei.
n-au precizat ca la 3 ani nu se poate negocia. nici eu n-am insistat dar banuiesc ca era in interesul lor sa-mi spuna.

#105
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.503
  • Înscris: 31.07.2011
Nu este o informatie reala privind depozitul pe 3 ani. Doar pana la 1 an se poate negocia. Eu zic pe viitor sa insisti cu detalii asa cum am facut si eu si vei primi si argumente, nu prin deduceri.

Editat de cammelia08, 06 septembrie 2018 - 19:22.


#106
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.531
  • Înscris: 09.03.2002

View PostArgent, on 05 septembrie 2018 - 07:34, said:

https://ro.idea-bank...ASAAEgI3TvD_BwE
Este graficul explicat ca in 90, gen cu stelute si cu subanteles.
Cred ca este vorba anuala, toata chestia ca dobanda asta nu este garantata, asa am si eu la ing de tot scade dobanda de cativa ani, deci daca acum dau 2% la depozitele bonus asta nu inseamna ca or sa mai dea.
O sa imi mut toate sumele de la ING.
1.La banca in cauza dobanda nu este garantata prin contract ?
2. La 3 luni este o dobanda buna 3%, banca este inrolata in FGDB, totusi care a avut din voi tangenta cu ideabank ?

#107
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.351
  • Înscris: 05.09.2006
Pentru cei care isi imagineaza ca investitia intr-un apartament pt inchiriere este o afacere mult mai buna decat un depozit bancar/cumpararea de titluri de stat, va recomand sa cititi analiza directorului de la OTP Asset Management: https://economie.hot...-chiria-rit.htm

"Ideea că îți cumperi un apartament și începi să câștigi poate fi interesantă dar, în același timp, riscurile sunt poate similare cu o investiție pe bursă. Ori cumperi acțiuni pe bursă, ori faci investiție imobiliară, până la urmă riscurile pot să fie la fel", a explicat Popovici."
"Dacă a venit criza și a început să scadă prețul, nu te apuci să vinzi casa. În schimb, ești fericit dacă ai închiriat, iar chiriașul îți plătește chiria și încasezi niște bani. Randamentul mediu în România la chirie este undeva la 6,1% (brut, fără taxe și alte cheltuieli n.r.). Lumea trebuie să gândească în termeni de randament, în care să scoată cheltuielile legate de perioada în care proprietatea nu este închiriată, reparații, taxe și așa mai departe. În aceste condiții, randamentul, este o estimare proprie, coboară undeva spre 4-4,5%. Din propria experiență este că reprezintă o mare durere de cap. Când îți e mai bine, îți pleacă chiriașul că se mărită", a precizat oficialul OTP Asset Management.
Atunci, spune el, dacă stai să calculezi, de fapt ai dat mai mulți bani pentru că ai avut și taxe notariale, plătești impozite și taxe locale, trebuie să ai o asigurare, din când în când ai câteva luni când nu este închiriată.
"În cazul meu, am avut o perioadă în care mă suna chiriașul și îmi spunea că s-a stricat mașina de spălat, nu mai știu ce, să repar. Dacă scazi toate cheltuielile randamentele coboară mult mai mult", a mai arătat acesta"

#108
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postdanb1961, on 11 septembrie 2018 - 11:41, said:

1.La banca in cauza dobanda nu este garantata prin contract ?

Posibil la dobanzile la termen sa fie garantat dobanda, la ING cont de economii nu este nimic garantat, cred ca a fost 2% si acum este 0.7 sau 0.9%, oricum scrie pe subiectul ING cat este dobanda la contul de economii si cu cat este impozitat profitul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate