Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7354 replies to this topic

#109
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Acu sincer eu am dat skip fix pentru că sunt netranzacționabile. 5 ani e f. lung, poate la anul se ivește o oportunitate și fix am nevoie de acei bani.

#110
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 blotunga, on 09 iulie 2018 - 16:42, said:

Acu sincer eu am dat skip fix pentru că sunt netranzacționabile. 5 ani e f. lung, poate la anul se ivește o oportunitate și fix am nevoie de acei bani.
Exact. Sa blochezi 5 ani o suma de bani e ceva

#111
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Se pare ca urmatoarea emisiune de certificate va avea scadenta la 3 ani: https://economie.hot...i-ani-surse.htm

#112
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Certificatele Tezaur vor putea fi transferate intre persoanele fizice si rascumparate inainte de scadenta: https://economie.hot...rate-scaden.htm

#113
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Buna ideea de a permite transferul si rascumpararea inainte de scadenta, dar din ce citesc eu sunt niste prevederi aberante deci sper sa nu treaca.
  • Mai intai, se deduc ‘cheltuielile facute’ si precizeaza ca aceste cheltuieli inseamna dobanda deja platita. Adica daca dupa 4 ani si 11 luni ai nevoie stringenta de bani, pierzi toata-toata dobanda??? Nu asa functioneaza Titlurile de Stat.
  • Alta aberatie este modificarea retroactiva a unor conditii prevazute in prospectul de emisiune, fiindca ei spun ca se aplica la toate emisiunile din programul Tezaur adica si la cea deja subscrisa. Eu unul am decis ce sa [nu] fac in functie de prospectul de emisiune; daca erau altele condiile, poate alta era decizia mea.

In alta ordine de idei: pe 6 august emisiunea Fidelis Centenar (2016) ajunge la maturitate. Se vor plati (i) cuponul de 2,15% pe al doilea an, (ii) nominalul si (iii) pentru cei mai norocosi o bonificatie de 1000LEI prin tragere la sorti - sanse cam 1:226, enorme pentru o capaciada. Plata se face la fel ca anul trecut: prin broker, in contul comunicat expres catre Depozitarul Central sau in numerar de la BCR.

#114
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
https://adevarul.ro/...3d74/index.html

Ministerul Finanţelor Publice lansează cea de-a doua emisiune de titluri de stat din cadrul Programului Tezaur - ediţia Centenar, destinată exclusiv populaţiei. Titlurile au o valoare nominală de 1 leu, iar o modificare importantă adusă programului este că ele vor putea fi răscumpărate înainte de scadenţă. Astfel, titlurile de stat au o valoare nominală de 1 leu, au scadenţa la 3 ani, o dobândă de 4,5%, iar veniturile aferente sunt neimpozabile. Titlurile pot fi cumpărate de către persoanele fizice rezidente care au împlinit vârsta de 18 ani la data efectuării subscrierii, inclusiv de cele care au participat şi la emisiunea anterioară din luna iulie. Dobânda este anuală, plătibilă la termenele din prospectul de emisiune.

Intrebarea mea este daca pot sa fie cumparate pe baza la hartia deja achizitionata de la trezorerie, adica contul deschis, zic sa mergem direct la casierie cu hartia respectiva sau iara trebuie sa mai mergem sa facem alt cont?

sags - Ce chestie nici nu stiam de Fidelis 2016.

#115
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Iară doar Poștă și Trezorerie. N-am chef de cozi. Plus că am ochit alte "oportunități".

Edited by blotunga, 02 August 2018 - 21:11.


#116
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ce oportunitati ai ochit?

#117
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Se dă drumul la un Anl în Brașov în zonă okish, preț ok (cam 800-850 euro/mp) și ai priotitate cu cash și poate lua oricine.

Edited by blotunga, 03 August 2018 - 07:36.


#118
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru aceasta a doua emisiune Tezaur prospectul este publicat in MOf partea I nr 667/2018-07-31. Tot acolo este si un Ordin comun MFP+MCSI care aduce modificari procedurii de subscriere prin Posta. Prospectul este disponibil si aici <http://www.datoriepu...ezaur&locale=ro>. Ce observ:
  • Titlurile sunt tot netranzactionabile si tot nu pot fi rascumparate inainte de scadenta.
  • Plata pentru titlurile subscrise prin Posta se poate face si prin transfer bancar, nu doar in numerar ca pana acum. DAR au uitat sa modifice si formularul de subscriere: nu prevede nimic pentru aceasta situatie ci doar ‘Chitanta 14-4-1: seria … nr … din data de …’ (pentru transfer bancar nu poate exista nici o chitanta). Si in restul procedurii (de exemplu la anulari/ etc) au uitat de transferul bancar.

Edited by sags, 03 August 2018 - 07:36.


#119
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Varză. Până nu pot lua prin broker și nu sunt tranzacționabile, chiar nu mă interesează.

Edited by blotunga, 03 August 2018 - 08:41.


#120
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Fidelis 2016 (Centenar) a ajuns acum 2 zile la maturitate, dar fiind zi nelucratoare platile se fac azi.

Ocazie cu care Ministerul de Finante a dat iar cu bata in balta grav. Mai precis limiteaza acum, la 2 ani de la subscriere, platile in numerar la 10000LEI (mai mult doar prin transfer bancar) contrar a ceea ce scrie foarte clar in prospectul de emisiune (pe care l-am citat pe acest topic in mesajul #45). Mai grav decat ca a scris asa pe site aici <http://www.mfinante....ii&id=999604084> si aici <http://www.mfinante....ii&id=999604400> este ca a si implementat asta, BCR nefiind (cel putin momentan, voi vedea cum evolueaza lucrurile) capabila sa achite in numerar sume mai mari.

Aberatia de azi cu Fidelis este similara cu ceea ce Ministerul de Finante intentioneaza sa faca in cazul Tezaur, in sensul de a modifica retroactiv conditiile din prospect pentru emisiuni deja subscrise (chiar daca acolo ar fi in avantajul celor ce au subscris, ele sunt in defavoarea celor ce au decis sa NU subscrie din cauza unei asemenea conditii care acum e modificata). M-am referit la acest lucru in mesajul #113.

#121
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Ati gasit pe undeva rezultatele acestei a doua emisiuni de titluri Tezaur? Cat s-a subscris/ etc. Eu nu gasesc nimic, doar comunicate de genul ‘mai sunt N-spe zile’ dupa care parca au intrat in pamant. Nu o fi subscris nimeni?

Pentru prima emisiune am gasit ca s-a subscris 19,66% din tinta de 4 miliarde a guvernului pentru acest an:

Ministerul de Finante said:

  • prin trezorerii: 644.269.745 lei (număr de investitori 14.756);
  • prin Poșta Română: 141.955.889 lei (număr de investitori 4.946).
(sursa: <http://www.mfinante....ii&id=999602126>)

#122
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Cine a avut bani de blocat probabil i-a blocat din prima. Deci interesul a fost probabil... Inexistent.

#123
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Se mai emit?

#124
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Să vă dau un pont, obligațiuni municipale. Aproape titluri de stat la randamente mult mai bune. De evitat în mod evident orașe mici (gen Siret și Băile Herculane), că acelea mai pot intra în incapacitate de plată. La orașe mari riscurile sunt mici din acest punct de vedere și poți scoate cam un robor + 4-5%.

#125
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Despre Tezaur II:

Am aflat cifrele, si interesul nu a fost deloc inexistent insa intr-adevar mai mic decat la prima emisiune: ceva mai mult de jumatate (54,84% ca suma subscrisa, 51,91%(*) ca numar de investitori) fata de prima emisiune. Per total (Tezaur I + II), s-a atins 30,44% din tinta de 4 miliarde stabilita pentru acest an.
(*) Aici s-ar putea ca socoteala sa nu fie prea buna, ca este dat numarul de investitori prin Trezorerie si separat prin Posta. Insa nu stim cati au subscris si colo si dincolo. Din lipsa unui criteriu mai bun eu am adunat cele 2 numere. Cred ca e foarte aproape de adevar, fiindca numai cei ce ar fi vrut sa investeaasa foarte mult - peste 100.000LEI - aveau motiv sa se complice si sa utilizeze ambele canale de subscriere.

La un moment dat se zvonea ca in septembrie vor fi 2 emisiuni Tezaur in paralel, cu maturitati diferite, dar deocamdata (si nu mai e mult din acest an) nu s-a materializat nimic.

Edited by sags, 13 November 2018 - 16:40.


#126
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
De luni, o noua emisiune de titluri de stat Tezaur: 4,5% dobanda, scadenta la 2 ani. Emisiunea vine si cu o tombola: 1000 de persoane vor castiga cate 5000 lei fiecare
https://economie.hot...ata-tombola.htm

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate