Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare/transfer Android<...

Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...
 La multi ani @nicu131!

procura?

Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...
 Noul BMW seria 3:Sedan și To...

taxe si cheltuieli cu masini suv

CIV RAR parc auto

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 

Program de liniste la bloc - administratie vs lege

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Va salut,

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, aici am crezut ca se potriveste.

In legatura cu subiectul pe care vreau sa il dezbatem, care program de liniste se pune in vigoare? Cel impus de lege sau de administratie?

Spre exemplu, administratia a impus in felul urmator orele de liniste 21-06, respectiv 12-17.

Intr-o seara s-a spart o teava, in jurul orei 21.30, si am fost nevoit sa sparg (o portiune mica) o bucata de BCA pentru a remedia defectiunea (sa nu inund sau sa tin apa oprita 1-2 zile). M-am gandit ca pentru 30 min nu se supara nimeni. Baia fiind in capatul apartamentului si cu soneria defecta nu am auzit bataile la usa. (Tin sa mentionez ca am o vecina care daca cineva din bloc repara ceva vine la mine si imi spune sa nu mai fac :| , intradevar, si apartamentul meu este in renovare DAR lucrari in el fac 1-2 zile pe saptamana si in intervalul permis!!! dar fara batai sau bormasini. M-am trezit cu ea la usa - ora 17.00 - si imi reprosa ca de ce fac galagie... WTF?! In momentul Acela doar maturam, faceam curatenie - curatam praful de finisaj.)
Revenind la situatie, vecinul de vis-a-vis mi-a spus ca si politia a fost la usa, repet, efectiv nu se aude daca esti in capatul apartamentului, fiind si cu usa de la baie inchis pentru a 'inchide' zgomotul si probabil nu s-a insistat.

In cazul acesta, ma aleg cu amenda?
Ce program de liniste se respecta? Al administratiei sau legea?

Legea nr. 61/1991, orele de liniste sunt in intervalul 22-08 si 13-14.

Multumesc,

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,208
  • Înscris: 19.09.2005
amenda iei doar daca lucrezi si faci galagie in intervalul 22-8 si 13-14, sau daca faci galagie (fara drept) in rest.

Edited by arg, 25 July 2018 - 11:48.


#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,569
  • Înscris: 01.08.2006
Orarul administratiei e frectie la piciorul de lemn. E regula interna, o respecti sau nu din bunavointa.
Legea e lege, aia daca o respecti, nu ai probleme. Fireste, daca faci concert cu 10 boxe de 100W in timpul zilei, tot primesti amenda.

#4
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Si ce program de liniste respect?!
Cel impus de lege, nu? Ca dupa mintea administratiei eu pot da muzica tare sau cu bormasina prin pereti de la ora 06:01.

@bai3tzash: Normal, in limita bunului simt.

Sunt sanse sa vina Garcea si sa imi spuna ca trebuie respectat cel de jos de la avizier?

Edited by Cristi-jxt, 25 July 2018 - 11:50.


#5
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
in apartament la tine nu poate intra nimeni fara un mandat. si la vecinii sictiriti nici buna ziua nu le da. Asa am eu in bloc 35% din locatari sunt sicrie mergatoare super enervante. cand trec pe langa ei bag o vesnica pomenire si se linistesc.

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,836
  • Înscris: 03.02.2007
Păi acum parcă e altă lege în vigoare: https://www.libertat...motului-2169004

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,208
  • Înscris: 19.09.2005

 Cristi-jxt, on 25 iulie 2018 - 11:47, said:

Si ce program de liniste respect?!
.....Ca dupa mintea administratiei eu pot da muzica tare sau cu bormasina prin pereti de la ora 06:01.
da si platesti amenda.

#8
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

 Digix, on 25 iulie 2018 - 11:49, said:

Păi acum parcă e altă lege în vigoare: https://www.libertat...motului-2169004


si daca ai o nevasta din aia urlatoare cand face sex ce mai faci. Faci sex cu amortizor?

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,208
  • Înscris: 19.09.2005
da

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,610
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cred ca in caz de avarie (forta majora) iti interzice careva sa remediezi.
Inu datie, scapari de gaz, etc... Ce faci? Astepti pana la ora stabilita? Se inunda tot blocul sau chiar e plodeaza din cauza programului de liniste?

#11
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Cristi-jxt, on 25 iulie 2018 - 11:40, said:

In cazul acesta, ma aleg cu amenda?
Amenda o dă polițistul dacă are plângeri de la mai mulți vecini, dacă te surprinde „în flagrant” la plângerea prealabilă a vecinilor nicidecum președintele sau administratorul asociaței de proprietari.

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,569
  • Înscris: 01.08.2006
Asta cu galagia e greu de demonstrat. Trebuie sa te prinda in fapt. Daca nu te prinde, te avertizeaza si gata.
Si doar daca sunt politisti marlani iti dau amenda cand esti in afara orelor de liniste si vede ca lucrezi cate ceva prin casa.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,216
  • Înscris: 07.11.2006
Citind cele scrise de tine stau si ma intreb daca tu iti bati joc de noi,sau asa e felul tau de a fi,mai sugubat din fire:

 Cristi-jxt, on 25 iulie 2018 - 11:40, said:


Intr-o seara s-a spart o teava, in jurul orei 21.30, si am fost nevoit sa sparg (o portiune mica) o bucata de BCA pentru a remedia defectiunea (sa nu inund sau sa tin apa oprita 1-2 zile). M-am gandit ca pentru 30 min nu se supara nimeni. M-am trezit cu ea la usa - ora 17.00 - si imi reprosa ca de ce fac galagie... WTF?! In momentul Acela doar maturam, faceam curatenie - curatam praful de finisaj.)

Edited by adisz, 25 July 2018 - 11:54.


#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,569
  • Înscris: 01.08.2006
N-o fi povestit bine omu'. Mi se par a fi 2 intamplari diferite :).

#15
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Si intrebarea care se pune acum Daca ai norocul sa ai o nevasta,gagica, amanta urlatoare in timp ce faci sex ce faci atunci......treci la lucru manual?

#16
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,243
  • Înscris: 19.08.2005

 Cristi-jxt, on 25 iulie 2018 - 11:47, said:

Si ce program de liniste respect?!
Cel impus de lege, nu? Ca dupa mintea administratiei eu pot da muzica tare sau cu bormasina prin pereti de la ora 06:01.

@bai3tzash: Normal, in limita bunului simt.

Sunt sanse sa vina Garcea si sa imi spuna ca trebuie respectat cel de jos de la avizier?

Nici o sansa, si Garcea va fi in impas (ceata), ca nu stie ce program sa respecte. Va fi nevoit sa sune sa sectie sa ceara intariri si alte lamuriri.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,892
  • Înscris: 06.01.2008

 bai3tzash, on 25 iulie 2018 - 11:55, said:

N-o fi povestit bine omu'. Mi se par a fi 2 intamplari diferite Posted Image.
Da, sunt 2 intamplari diferite.
Cea de la ora 21 e avaria, si cea de la 17 e din alta zi, cand se ocupa de renovare.

#18
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Digix, on 25 iulie 2018 - 11:49, said:

Păi acum parcă e altă lege în vigoare: https://www.libertat...motului-2169004
Am găsit doar că Senatul a aprobat modificările la L 61/91 nu și Camera Deputaților. În Monitorul oficial nu a apărut sau nu am găsit-o eu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate