Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Cum te simți, știind că vei crește copilul altei țări ?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#253
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
MinettoMatoi ,,si sa vina la 19 ani inapoi,,
Copiii crescuti de mici in alte tari nu se mai reintorc din pacate in Romania.

Edited by kmyson, 05 September 2019 - 22:38.


#254
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Au fost verii mei in tara, in august, cu "copilul altei tari" (Italia). Acesta vorbeste preponderent italiana dar in casa se vorbeste mixt cu el:
"Hai, vin la Papi..!" sau "Mamina ti voglia bene..."

#255
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Intrebati-o si pe Bianca Andreescu ce parere are?
Dar Bute de ce nu-si aduce familia in Romania, a incercat Doroftei si acum e de retur.
Faci un copil in Romania ce sanse are sa faca studii superioare la o Universitate din Lyon de exemplu ca sa nu zic ceva de cele din top 10 mondial. De unde fonduri sa-l sustii ?
Asa ca mai lasati sentimentalismele, copii de emigranti vor iubi tara parintilor lor dupa cum li s-a inoculat si ce au vazut in vacantele petrecute cu parintii prin Romania.
Ca sunt pierduti pt societatea romaneasca se prea poate, dar despre ce societate vorbim?
Avea dreptate Brancusi: V-am lasat saraci si prosti, v-am gasit si mai saraci si mai prosti!
Tot ce s-a intaplat bun in Romania a venit fie de la tinerii Pasoptisti cu studii in Franta, fie de la Regi straini. Miticii  si ciobanii autohtoni nu vor fi capabili niciodata sa faca sa evolueze o societate si un popor. Asta ca sa nu scriu nimic de hotii si bagabonzii politici ce pastoresc actuala Romanie mioritica.

Edited by aaddyy2005, 06 September 2019 - 06:29.


#256
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 MinettoMatoi, on 03 septembrie 2019 - 00:54, said:

Daca acel copil locuieste si va locui in alta tara, ce mai conteaza sa pastreze ceva din cultura si altele tarii de unde au venit parintii ? Nu mai are sens, sa pastreze tot din tara unde a crescut si unde va locui mereu. Parintii cum sa nu inteleaga ce vb copilu ? Vb cu copilul in ambele limbi si le va cunoaste la fel de bine pe ambele, cum sunt multi in aceasta situatie. Ce naiba !
Si daca parintele vb romaneste ca asa stie, si copilul va vb la fel dat fiind ca ptr el oricare limba e acelasi lucru.

Deci e fi simplu, parintii sa priceapa ca, copilu a fost crescut acolo, ca valorile alea le-a luat si gata, deci e simplu sa cresti copilul altei tari. Ca si aia din Ukraina se strofocau ca nu mai sunt scoli in romana, pai la ce le mai trebe daca s-au nascut si vor sta mereu acolo ? Sau nu stiu unde s-a pus aceasta problema, ce rost are sa invete intr-o limba de care nu au si nu vor avea nevoie ?
Din pielea unui emigrant eu zic ca nu-i asa simplu cum li se pare unora, oamenii's diferiti. Nu suntem toti pe acelasi calapod, desi zeci de ani de comunism au incercat sa ne convinga de contrariu. Ba mai mult, din aceeasi mediu (familie, satuc etc) si cu aceleasi input-uri (e.g. educatie) se dezvolta persoane care gandesc si reactioneaza diferit. Unii copii de emigranti aleg sa vorbeasca limba parintilor lor singuri, altii nu. Am vazut si cazuri in care copiii nu vorbesc limba parintilor desi parintii i-au tot pisat si fortat in diverse feluri.
Sunt si cazuri in care copiii, mai tarziu in viata ca adulti, ajung sa regrete ca nu au invatat limba materna. Un singur exemplu iti dau: sefa mea nascuta / crescuta / educata in Au e din mama japoneza si tata german. Nu vorbeste decat engleza, dar de cateva ori mi-a zis ca ii pare rau ca nu a invatat macar una din cele doua limbi cand era mica, macar sa poata interactiona cu altii cand si-a vizitat rudele in Japonia.
Mie unuia imi convine ca ai nostri vorbesc amandoi romaneste cat de cat, macar ca nu tre' sa stau de c^rul lor in vizite cand vor covrigi si amandine, ii trimit sa-si ia singuri.

 MinettoMatoi, on 05 septembrie 2019 - 19:52, said:

Pai normal, in Germania primeste educatie mai buna ca si mediul e altul, mai civilizat, mai curat, la noi mai rau se strica pe principiu "hai sa muara mama", dupa care se ghideaza multi romani. Daca toti ar fi educati in Germania...am avea o tare de vis, si sa vina la 19 ani inapoi.
Dada, Germania e misto si Romania-i de c$c^t. Pana una alta Germania, asa culta si educata cum e ea, a fost la originea singurelor doua razboaie mondiale de pana acum. Un pic de perspectiva nu strica Posted Image

 Bursul, on 05 septembrie 2019 - 09:38, said:

L-am lasat o luna in Romania. Din pacate educatia pe care a primit-o de la bunici lasa de dorit. E tot timpul nervos, n-are rabdare, daca nu i se da ceva vine sfarsitul lumii. Eu inca am ramas calm Posted Image
L-au rasfatat doar, e ok, a fost placerea lor :)

Edited by beastie, 06 September 2019 - 06:47.


#257
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Kres, on 05 septembrie 2019 - 22:52, said:

Au fost verii mei in tara, in august, cu "copilul altei tari" (Italia). Acesta vorbeste preponderent italiana dar in casa se vorbeste mixt cu el:
"Hai, vin la Papi..!" sau "Mamina ti voglia bene..."

Nu vad nimic rau in asta.

#258
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Faci un copil in Romania ce sanse are sa faca studii superioare la o Universitate din Lyon de exemplu ca sa nu zic ceva de cele din top 10 mondial.

Destul d ebune. Daca e dintr-un liceu bun, are note bune, se duce la olimpiade, chiar foarte bune.

Quote

De unde fonduri sa-l sustii ?

In UE nu e scump, in USA ia bursa si poate sa lucreze 20 de ore (parca). E ok, se poate.

#259
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

 beastie, on 06 septembrie 2019 - 06:50, said:

Germania e misto
Foarte!

 beastie, on 06 septembrie 2019 - 06:50, said:

Germania, asa culta si educata cum e ea, a fost la originea singurelor doua razboaie mondiale de pana acum.
WWI a fost declansat de Austro-Ungaria, nu de Germania.

#260
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013

 vrajitoruldinoz, on 06 septembrie 2019 - 08:56, said:

Destul d ebune. Daca e dintr-un liceu bun, are note bune, se duce la olimpiade, chiar foarte bune.



In UE nu e scump, in USA ia bursa si poate sa lucreze 20 de ore (parca). E ok, se poate.

Ok atunci vine alta intrebare ca sa parafrazez un ministru in toata splendoarea lui:
Cam ce sanse are copilul respectiv sa ramana pe loc dupa 5 ani de Universitate si care e procentul ce se va intoarce la Viorica et comp?

#261
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016
Minuscul, evident.
Parintii se mai pot intoarce, la pensie, ca altfel nu-si permit.... dar copiii nu.

#262
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.07.2005
Copii mei vorbesc cu noi in romana pentru ca noi vorbim intre noi  in casa  in romana. Copii vorbesc intre ei in franceza pentru ca le este mai usor. La scris este mult mai greu la partea de romana (eu le scriu pe whatsup in romana si ei raspund tot in romana dar cu niste greseli de ortografie cumplite , nu ca eu nu  fac :) ) Odata am incercat sa le explic ca ele sunt totusi romance si mi-au taiat-o scurt: noi suntem franceze. Altfel... pentru cine intreba ca ce sanse au ei sa ajunga  la o universitate de top (apropos Lyonul nu este o universitate de top in Fr), pot sa-ti spun un lucru: ca roman ai MULT mai multe sanse sa faci o scoala de top in Fr decat un francez, criteriile de admitere sunt absolut dementiale iar tu ca strain ai niste criterii mai speciale (eu ca mos la 48 de ani am  aplicat la un M1 la faimoasa Ecole Polytechnique  si surpriza uriasa, am fost acceptat. Acuma mai ramanea sa mai si las job-ul pentru 2 ani, HR-ul de la firma au cazut in extaz cand au auzit (la propriu) eu mai putin pentru ca pierdeam 2/3 din leafa asa ca pass....

#263
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
kmy si daca nu se mai intorc in Romania ce ? Sa ramana in tariile dezvoltate unde au stat, nu au de ce sa revina.

breastie, razboiu` a fost pus la cale de SUA, aia cu germania si austro-ungaria era un pretext. SUA avea interes sa darame imperiu britanic si pe rusi comunisti, asa ca l-a fabricat pe Hitler, deci nu e asa cum s-a vrut sa para.
Germania a fost si este inca o tara dezvoltata, civilizata, cine traieste acolo, e ok. In mod normal trebe sa preia educatia de acolo si aia e, nu cont de unde vin si ce parinti au. Trebe adaptati acolo, limba materna nu-si mai are sensul asa cum am zis, ca vor trai acolo unde nu au nev de ea, de ce sa regrete ?

#264
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Minetto..
Am spus ,,din pacate,, pentru ca daca s ar intoarce ei ar veni cu alta mentalitate.

Edited by kmyson, 11 September 2019 - 00:13.


#265
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Asta da, ar veni cu alta mentalitate in Ro, e corect, te referi ca daca ar veni f multi asa, s-a schimba ceva in tara, corect.

#266
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015
Posibil sa "trezesc" cateva critici, dar e strict personal:

Cand voi avea copii, nu vreau sa aiba nici o treaba cu Romania si limba romana deoarece nu ii va ajuta cu nimic in viitor.
Prefer sa isi focalizeze energia si timpul pe norvegiana, engleza + spaniola si/sau germana deoarece avantajele sunt mult mai mari.

Edited by duradavid01, 17 May 2021 - 22:22.


#267
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postduradavid01, on 17 mai 2021 - 22:22, said:

Cand voi avea copii, nu vreau sa aiba nici o treaba cu Romania si limba romana deoarece nu ii va ajuta cu nimic in viitor.
Asta e gresit. Tu (ca si mine) esti roman, format in Romania.
Copiii mei sunt suedezi de origine romana si asa vor fi pana vor muri. Si ai tai vor fi la fel, indiferent ce vei face, pentru simplul motiv ca tu esti roman 100% si nu te poti rupe cultural ce ceea ce esti.

Personal consider ca macar cunoasterea limbii romane si a bazei culturale romanesti le imbogateste bagajul de cunostinte si nu au decat de castigat din asta pe termen lung.

Edited by ro_explorer, 18 May 2021 - 11:12.


#268
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021
Eu ma simt foarte bine crescand un cetatean belgian.  Are cetanenie romana de la nastere (pe cea belgiana a primit-o pe la 10 ani, desi nu o cerusem inca  Posted Image ) , vorbeste si romaneste si pentru ea Romania e un colt de rai, cu bunici, si cu copii, caini si pisici pe strada Posted Image . Nu are nicio parere sau prejudecata negativa despre Romania, spre deosebire de multi romani dealtfel.  
Eu incerc sa nu o influentez in niciun fel in privinta asta, nu vreau sa ii transmit prejudecatile MELE. Cand creste n-are decat sa-si aleaga singura identitatea sau tara in care vrea sa traiasca. Oricum in primul ei an de viata a fost in mai multe tari decat am fost eu in primii 25 ani...

E naspa cu copii care nu vorbesc romaneste si care nu se pot intelege cu bunicii. Asta e trist si pentru ei, si pentru bunici.  Nepotii mei (copii cumnata-mii) de exemplu nu vorbesc romaneste, si deci cu bunicii nu se pot intelege. Pentru socra-miu google translate e cea mai mare inventie de la apa calda incoace, ca se poate intelege cat de cat cu nepotii...

Edited by KiloW, 18 May 2021 - 14:49.


#269
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003

View PostKiloW, on 18 mai 2021 - 14:43, said:

Nu are nicio parere sau prejudecata negativa despre Romania, spre deosebire de multi romani dealtfel.  
Asa in vacanta cam orice tara e raiul pe pamant.

#270
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,272
  • Înscris: 08.01.2021
Exact. Pe de alta parte nici imaginea mea despre Romania s-ar putea sa nu fie foarte exacta, tinand cont ca am plecat de pe vremea lui Iliescu si Nastase, si in rest tot asa, din auzite sau vizite scurte. Daca vrea, n-are decat sa-si faca propria imagine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate