Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum te simți, știind că vei crește copilul altei țări ?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#235
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View Postoverseas, on 11 iulie 2018 - 17:13, said:

Am in familie 2 nascuti afara din parinti romani 100%. E un soc cultural care inca nu e perceput si analizat.
Am vazut familie de romani de afara care se chinuiau sa-i explice baiatului de 14 ani (nascut crescut afara) ca el e roman, era tragicomic.



cu numele
Pai da...
Orice copil nascut din cel putin un parinte roman dobandeste automat cetatenia romana (ma rog, scrptic cred ca trebuie depuse niste actein Romania etc).
Copilul va fi atasat de tara in care creste. Ii spui ca e si roman, in mare de ce ai plecat. El nu intelege,o va face mult mai tarziu, spre 15-20-30 de ani. Daca vrea sa vina sa experimenteze in Romania, n-are decat.

#236
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAldulescu, on 11 iulie 2018 - 17:43, said:

In nici un caz nu e italian, pentru ceilalti italieni el nu o sa fie decat un "zingaro romeno", o sa aiba mari probleme de adaptare si integrare in societate, asa se intampla cu multi copii ai romanilor din strainate - nu sunt nici romani dar nici straini, sunt ceva nedefinit, niste oameni fara radacini, fara identitate, care or sa ingroase numarul inadaptatilor din tarile respective.
Nu cred ca e cazul, totusi, pentru un copil nascut si crescut acolo (sau de la 2-3-6 ani), mers la scoala acolo. Ah, daca are apucaturile de care mai vorbeam, atunci nu va fi vazut bine, si pe buna dreptate! Limba o stie ca nativii, scoala o face intre straini. O sa fie unul din cei cativa copii cu parinti nou veniti, dar, oricum, tinand cont de comunitatile mari din aceste tar (Italia, Spania), nu va fi ceva exceptional. Poate or fi niste rautati ale localnicilor, dar cred ca se poate trece peste. Nu stiu ce ofera tarile sudice tinerilor cu ambitii universitare, insa.

#237
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Ca sa raspund si eu...

Ma simt.. impacat cu gandul? Excelent, poate?

Excelent, la gandul ca nu va trebui sa invete sa fure ca sa supravietuiasca. Incepand din scoala, liceu (copiat), angajare, relatia cu statul etc etc etc. Excelent, tinand cont ca va putea profesa si ca medic, si ca gunoier, si totusi isi va putea asigura traiul necesar. si va putea folosi autostrazi si spitale la care un est european doar viseaza. Daca va vrea, de gust, sa vada cum e in Romania - numai bine. Dar ma indoiesc ca va dori sa traiasca intr-o tara ca aceea.

Adica, atata vreme cat noi ca cetateni nu putem fac nimic, cat Europa nu vrea sa faca nimic (administratia trebuia rasa), e vorba de asta:

https://www.google.c...!7i16384!8i8192

versus asta:

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Edited by aaaa4567, 23 May 2019 - 18:45.


#238
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Majoritatea nepoților mei sunt născuți în străinătate. Jumătate sunt crescuți ca români, s-au întors sau se vor întoarce cealaltă jumătate sunt crescuti ca cetățeni ai țării de acolo, chiar sunt feriți de limba română, pentru a nu fi percepuți că străini la școală. Nu mai au nici o legătură cu Romania, sunt asimilați țării în care s-au născut. Eventual o vor putea cunoaște în adolescență sau maturitate dacă vor să-si caute originile. La 8-9 ani nici n-au acte românești, nu vorbesc deloc românește. Nici părinții lor nu cred că mai au acte românești valabile. In Ro vin la 2 ani și se legitimează cu acte de acolo.

Edited by PostacheNegrutzi, 06 August 2019 - 16:04.


#239
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
In curand vine varul mei din Italia, in concediu, cu un "copil al altei tari", care vorbeste stalcit romaneste.

E mereu fascinat ca vede cal, carutza, oaie, vaca, etc..acolo in Italia numa la gradina zoologica.

Edited by Kres, 06 August 2019 - 16:05.


#240
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Ăștia de care zic au emigrat definitiv, au lichidat proprietățile din Ro, iar copiii iau crescut că cetățeni ai țărilor respective. Limba lor maternă nu este romana in mod voit. Nu i-au învățat deloc românește. Nu vorbesc deloc cu ei in românește. Are logică decizia lor pt că nu sunt căpșunari, nu se mai întorc. Probabil ii vor învăța umpic românește după ce au certitudinea că nu îi mai poate încurcă in educație de acolo.

#241
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

chiar sunt feriți de limba română, pentru a nu fi percepuți că străini la școală.

Astia-s idioti ma...

#242
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPostacheNegrutzi, on 06 august 2019 - 16:02, said:

In Ro vin la 2 ani
Asa des? Eu am fost anul asta dupa 7 ani de pauza...

#243
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Eu am incercat sa invat copiii romaneste, dar am reusit mai putin decit am sperat. E mai usor cind ambii parinti vorbesc romaneste in casa, sau macar cind ceva din familia extinsa vorbeste romaneste.


Odata le-am spus baietilor ce sintem noi parintii, si i-am intrebat ce sint ei. Cel mic si cel mare au zis americani, cel mijlociu, mai smecher, a zis rogasp (o combinatie intre etniile parintilor: romanian, german-WASP).
Cel mic a inteles "rogue wasp" fapt care a deraiat discutia.

#244
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Nici cu 2 pariniti nu merge foarte bine, dupa ce se duc la scoala ca pierd romana. Al meu intelege dar vorbeste stricat, si fara vocabular, si asta dupa eforturi considerabile (si acum ii citesc povesti in romaneste, 2-3 saptamini petrecute in Romania unde se joaca cu copii etc).

#245
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Eu am facut eforturi cu #1. Cu #2 si cu #3 nu am mai avut rabdare/putere.

#246
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
A noastra intelege dar ii e greu sa vorbeasca… Romana a ajutat-o totusi la scoala la pronuntia in franceza …

#247
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostPostacheNegrutzi, on 06 august 2019 - 16:08, said:

Ăștia de care zic au emigrat definitiv, au lichidat proprietățile din Ro, iar copiii iau crescut că cetățeni ai țărilor respective. Limba lor maternă nu este romana in mod voit. Nu i-au învățat deloc românește. Nu vorbesc deloc cu ei in românește. Are logică decizia lor pt că nu sunt căpșunari, nu se mai întorc. Probabil ii vor învăța umpic românește după ce au certitudinea că nu îi mai poate încurcă in educație de acolo.

Nu-i asa. Copilul merge la gradi, scoala si invata limba tarii in care s-a nascut si traieste. El interactioneaza cu alti copii doar in limba respectiva. Romaneste se vorbeste doar prin casa. E normal sa fie asa. Viitorul acelui copil e acolo. El nu are o imagine despre RO decat vag, cand vine in vacanta.

Am vorbit cu verii mei, nu au intentia sa-l invete fortat romaneste dar comunica cu el amestecat, in ambele limbi, cat sa inteleaga. E si absurd sa-l inveti romaneste pe un astfel de copil, nu i-ar folosi la nimic. Mai bine il dai la un curs de engleza.

Doar ca sunt frustrati bunicii, cand vine in vacanta, ca ei nu stiu o boaba de italiana. Eu stiu cateva expresii de baza in italiana si mai vorbesc cu el pe limba cand il intalnesc.

Dar nu ma deranjeaza ca e un copil crescut intr-o limba straina de a noastra absolut deloc.

Edited by Kres, 08 August 2019 - 05:32.


#248
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

View PostKres, on 08 august 2019 - 05:23, said:

Nu-i asa. Copilul merge la gradi, scoala si invata limba tarii in care s-a nascut si traieste. El interactioneaza cu alti copii doar in limba respectiva. Romaneste se vorbeste doar prin casa. E normal sa fie asa. Viitorul acelui copil e acolo. El nu are o imagine despre RO decat vag, cand vine in vacanta.

Nu m-am facut bine inteles...In casa NU se vorbeste romaneste pentru a feri copiii de limba romana! Copiilor parintii li se adreseaza in limba spaniola, franceza etc!

Edited by PostacheNegrutzi, 19 August 2019 - 19:42.


#249
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Daca acel copil locuieste si va locui in alta tara, ce mai conteaza sa pastreze ceva din cultura si altele tarii de unde au venit parintii ? Nu mai are sens, sa pastreze tot din tara unde a crescut si unde va locui mereu. Parintii cum sa nu inteleaga ce vb copilu ? Vb cu copilul in ambele limbi si le va cunoaste la fel de bine pe ambele, cum sunt multi in aceasta situatie. Ce naiba !
Si daca parintele vb romaneste ca asa stie, si copilul va vb la fel dat fiind ca ptr el oricare limba e acelasi lucru.

Deci e fi simplu, parintii sa priceapa ca, copilu a fost crescut acolo, ca valorile alea le-a luat si gata, deci e simplu sa cresti copilul altei tari. Ca si aia din Ukraina se strofocau ca nu mai sunt scoli in romana, pai la ce le mai trebe daca s-au nascut si vor sta mereu acolo ? Sau nu stiu unde s-a pus aceasta problema, ce rost are sa invete intr-o limba de care nu au si nu vor avea nevoie ?

#250
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
L-am lasat o luna in Romania. Din pacate educatia pe care a primit-o de la bunici lasa de dorit. E tot timpul nervos, n-are rabdare, daca nu i se da ceva vine sfarsitul lumii. Eu inca am ramas calm Posted Image

#251
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBursul, on 05 septembrie 2019 - 09:38, said:

L-am lasat o luna in Romania. Din pacate educatia pe care a primit-o de la bunici lasa de dorit. E tot timpul nervos, n-are rabdare, daca nu i se da ceva vine sfarsitul lumii. Eu inca am ramas calm Posted Image


Si mie mi se pare ca in Romania lumea e mai agitata ca in Germania.

#252
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Pai normal, in Germania primeste educatie mai buna ca si mediul e altul, mai civilizat, mai curat, la noi mai rau se strica pe principiu "hai sa muara mama", dupa care se ghideaza multi romani. Daca toti ar fi educati in Germania...am avea o tare de vis, si sa vina la 19 ani inapoi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate