Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 

Examenul familiei, construim o casa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#181
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,621
  • Înscris: 11.03.2006
Policarbonatul nu da bine.

Eu o sa merg pe asa ceva cand ploua. https://www.dedeman....3-6-m/p/7045171 Plus glicinele care formeaza o perdea destul de deasa pana la urma.

Edited by cumparator, 05 December 2018 - 09:50.


#182
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Eu mă gândesc la rulouri orizontale din ceva impermeabil adaptate la pergolă.
Am sa iau legătura cu o firma care face rulouri la comanda sa vad ce îmi oferă și la ce preț.

#183
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Nu vor rezista la un vant mai puternic sau la o ploaie mai barosana. Indiferent ce-ti vor zice cei ce le vand.

#184
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Da, stiu. Vreau sa le folosesc doar ocazional atunci când picura sau bate soarele prea tare și totuși  cineva insistă să rămână afara dar mai întâi să vedem dacă își justifică prețul.

#185
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu vreau sa fac un sistem de umbrire la terasa..de la bucatarie..tot ceva in genul celor despre care vorbiti voi mai sus..(cu preturile alea..Posted Image) . Eu vreau sa-l montez intre stalpii terasei..pt a putea rezista acolo si dupa masa..cand soarele se duce spre apus.

Ma gandesc sa fac un sistem de umbrire din lemn (poate placi de lambriu mai groase)..si sa 'inovez' un sistem de 'inchidere/deschidere' care sa simuleze sistemul ala al lor ..ce pare a fi din plastic..sa zicem..ceva similar cu jaluzelele noastre traditionale)..Avand in vedere ca va fi sub acoperisul terasei ..nu vor fi sub impactul direct al ploii..O sa postez mai multe pe jurnal la mine..cand oi ajunge la etapa aia..

Daca iese treaba, atunci si la pergola / foisorul ce-l planuiesc in curte (zona de gratar..etc)..voi face acelasi lucru..chiar de va fi sub soare/ploi/zapada.

Inchiderea / deschiderea as face-o cu o singura tija, prinsa pe exteriorul scandurilor. Mai ramane sa gasesc o modalitate sa prind placile pe laterale..si sa fie mobile ...Nu stiu cat se intelege din poza asta..

Attached Files


Edited by manghels, 05 December 2018 - 15:02.


#186
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmanghels, on 05 decembrie 2018 - 15:00, said:

Ma gandesc sa fac un sistem de umbrire din lemn (poate placi de lambriu mai groase)..si sa 'inovez' un sistem de 'inchidere/deschidere' care sa simuleze sistemul ala al lor .

Sunt foarte interesat de o solutie DIY ca alternativa la sistemul ala frantuzesc. Sunt interesat si de o eventuala colaborare, atat pe plan ideologic (ce bine suna), cat si materiala. Am putea deschide un topic nou sa nu poluam pe aici.

https://forum.softpe...a-in-regim-diy/

Edited by iladi, 05 December 2018 - 16:40.


#187
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Anterior termenului de 10 zile anunțat la ISC pentru demararea lucrărilor se pot executa lucrări de sistematizare a terenului? Dar trasare, intarusare? Întreb deoarece constructorul meu este liber săptămâna viitoare și parcă nu a-și pierde vremea.

#188
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am decopertat terenul..am facut sapatura generala..au inceput lucratorii sa fasoneze fierul..organizarea de santier..si apoi am ajuns la ISC. Pe atunci nu stiu cat se sinchiseau ei sa vina pe santierele astea mici..in vizite..Nu stiu cum o fi prin zona ta..insa ar fi excel se zel sa sanctioneze pe cineva..cu AC in ordine..de buna credinta..etc..pentru cateva zile delay pentru anuntarea inceperii lucrarilor..

Oricum..poti anunta la primarie ca incepi lucrarile..acolo e rapid..doar o cerere completata rapid..si-ti dau un nr de inregistrare..Apoi fugi la ISC..nu-i foarte complicata procedura.

Edited by manghels, 01 August 2019 - 14:56.


#189
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Mai depinde si de zona, dar uneori Politia Locala isi mai face aparitia cand "detecteaza" un santier nou. Bineinteles ca sa manance si gura lor ceva.

#190
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Mulțumesc.
Cred că mă voi limita la sistematizarea terenului, trasare, organizarea de șantier... Nu vreau sa risc mai mult caci la exces de zel sibienii sunt fruntași.
Din exces de zel mi-a fost respinsa A.C. de 4 ori uneori din motive desprinse din bancuri. Redau cuvânt cu cuvânt o conversație;
-Nu am ce sa va fac? Nu se vad 2 cote.
-Ce cote nu se vad doamna?
-Aia de 9.4 și cea de 9.6 m.

M-am învârtit în jurul cozii timp de 10 luni și am reușit să "conving" primăria sa accepte o donație de teren de 187 mp pentru drum, teren pe care l-am și intabulat pe numele lor dar pe banii mei.

#191
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
O întrebare; Daca sub placa de la cota 0 materialele ar fi dispuse astfel, pământ compactat, sort, folie, xps de 5, eps 80 de 10, ar fi o problema? Daca pun doar xps iese cam scump, daca pun doar eps îmi e teama de umezeală caci am panza freatica cam sus. Așa izolez eps de umezeala din sol. E corect?

#192
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostMariusvlad2, on 03 august 2019 - 17:37, said:

O întrebare; Daca sub placa de la cota 0 materialele ar fi dispuse astfel, pământ compactat, sort, folie, xps de 5, eps 80 de 10, ar fi o problema? Daca pun doar xps iese cam scump, daca pun doar eps îmi e teama de umezeală caci am panza freatica cam sus. Așa izolez eps de umezeala din sol. E corect?

Nu merge pt ca acel xps are spatii intre placi ca doar nu il lipesti perfect. Fie montezi o folie mai buna sub eps fie folosesti doar xps - daca vrei sa tratezi acest risc. Pe de alta parte cred ca acest polistiren o sa fie cateva zeci de cm peste cota finala (cta). Panza freatica va ajunge la xps doar daca/atunci in curte o sa ai cateva zeci de cm de apa. Daca e asa sus apa atunci eu as cauta alt teren, practic construiesti in mlastina. Ma kndoiesc insa ca asta e scenariul.

Edited by catalijns, 04 August 2019 - 10:00.


#193
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Pai daca e deja folie sub XPS, de ce ar mai trebui una sub EPS? Nu cred ca e o problema daca vrei sa le combini. O sa fie mai mult de munca, trebuie tesute placile (si cele doua straturi perpendicular)  astfel incat spatiile dintre ele sa se sigileze. Nu cred ca o sa gasesti EPS cu nut si feder.

Mai degraba vad o problema cu acel EPS80 care e cam moale, si se va strica si cand pasesti pe el, si nici nu stiu cum rezista la greutatea placii. Eu am folosit doar EPS120 si a fost ok.

#194
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Iti dau dreptate wiz, o singura folie e suficienta si exclus eps 80. Eps 120 si folie dedesubt si ai rezolvat problema. Doar sa faci sa fie mai apropiate si lipite bine placile de polistiren intre ele ca sa nu se scurga milt lapte de ciment la turnarea placii. Si atentie sporita la distantierii armaturii/capre etc. -se ingroapa mai usor in eps ca are consistenta ceva mai moale. Cu eps 80 cred ca  e mult mai complicat si din acest pdv.

#195
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Ok. Mulțumesc. Deci xps și eps 120 o sa fie.
O alta dilema am și anume hidroizolarea fundației. Constructorul îmi spune că nu este necesara caci eu nu am subsol, pivniță, dar din ce am citit pe aici ar cam trebui făcută. E corect?
Daca o sa o fac atunci ce metoda îmi recomandați dintre impermeabilizarea betonului vs aplicarea manuala a hidroizolației după ce am ridicat casa? Aici mă refer la costuri în special.

#196
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
despre costuri nu stiu daca pot sa te ajut. Doar sa ceri oferte si sa compari.

Eu am hidroizolat pe exterior cu o membrana bituminoasa. M-a costat 4500 de lei anul trecut. Dar depinde de suprafata. Eu avand fundatii adanci si duplex, am avut mai mult. Doar perimetrul a fost vreo 80m, iar inaltimea stratului peste 1m. Deci cel putin 100m2

https://forum.softpe...8#entry23210219

#197
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostMariusvlad2, on 05 august 2019 - 05:08, said:

Ok. Mulțumesc. Deci xps și eps 120 o sa fie.
O alta dilema am și anume hidroizolarea fundației. Constructorul îmi spune că nu este necesara caci eu nu am subsol, pivniță, dar din ce am citit pe aici ar cam trebui făcută. E corect?
Daca o sa o fac atunci ce metoda îmi recomandați dintre impermeabilizarea betonului vs aplicarea manuala a hidroizolației după ce am ridicat casa? Aici mă refer la costuri în special.

Normal ca trebuie facuta chiar daca nu ai ceva subsol.
Daca e doar dpdv costuri atunci faci clasic, dai cu ceva smac din ala pe elevatie si apoi aplici xps-ul. Daca vrei ceva "bullet-proof" si dorel-proof" atunci faci impermeabilizare in structura dar o sa te coste cam 15 eur/mc de beton, restul calculelor le faci tu.
P.S: nu ma refer la ceva impermeabilizare oferita de statiile de betoane, aia e ceva super-light, cat sa dormi bine ca ai facut hidroizolate.

#198
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Va mulțumesc.
Am luat decizia de a aplica impermeabilizare in masă cu rețetă de la statia de betoane după ce am fost invitat la statie de operator sa facem teste pe 2 rețete oferite de ei. In prima rețetă umiditatea ar fi pătruns maxim 8 cm la o presiune de 10 bar, in cea de-a doua, 10 cm la 12 bar. Acest tip de beton este folosit la fose septice de beton.
Nu m-am dus, convins fiind că nu e abureală caci sunt recunoscuți pentru promptitudine și corectitudine (din spusele unor constructori) chiar daca nu sunt cei mai ieftini de pe piata.
Nu pot decât să sper că am luat decizia cea mai buna, daca nu, sper sa nu aflu niciodată.

Edited by Mariusvlad2, 06 August 2019 - 17:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate