Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Examenul familiei, construim o casa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#217
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007

View Postandbozo, on 13 august 2019 - 11:03, said:

Care e rolul barierei de vapori de sub OSB-ul din pod? Cred ca o sa iasa bine si fara ea, incearca o simulare.
Doresti sa folosesti podul in vreun fel?
Ma gandeam la un spatiu pentru fitness in zilele ploioase.

#218
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Lucrurile evoluează în sens pozitiv. Azi s-a turnat placa.

Attached Files



#219
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007
Felicitari!
In gluma zic, daca evolueaza nu o pot face decat in sens pozitiv. Altfel involueaza :))

#220
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

View PostMariusvlad2, on 12 august 2019 - 21:23, said:

Am pus toata vata in planseu dar nu pot sa cobor sub 0.1 W/m2K. Ceva idei?

Eu am folosit 400mm de Isover Forte, λ 0.034 w/mK combinata cu structura rezistenta din lemn la 625mm si o varianta, la fel de eficienta, cu 350mm de izolatie, dar cu mai putine punti termice.

Ubakus-ul, cu vata de 0.035w/mK (de 0.034 un are) spune ca iese un U de 0.1w/m2K. Probabil cu λ 0.034 w/mK ar scade foarte, foarte putin sub 0.1 (daca ajuta un pic si rotunjirea), dar efectul cu siguranta e mai mult psihologic decat fizic. Posted Image

Iti urez sa ai spor si vreme buna!


PS. Ca o incurajare : am reusit, cu un pic mai mult decat bugetul tau initial , adica 21,500 euro, si multa implicare personala, sa ajungem la  un "rosu" imbunatatit  la casuta noastra (110m2 utili, pe structura din lemn). In suma asta intra DATC-ul, autorizatiile, racordari apa si curent, toate betoanele inclusiv trotuare, fosa si un gard, peretii placati cu OSB doar la exterior, acoperisul cu tigla metalica, ferestrele si usa exterioara…

Attached Files



#221
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Mersi de încurajări.

Bugetul inițial a fost regândit la 35000 euro la rosu și 105000 euro la final.

#222
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Momentan lucrez la proiectarea instalațiilor sanitare și electrice așa că am nevoie de câteva sfaturi dar incep cu detalii legate de proiect.
Instalația sanitara va fi în stea având configurația: centrala termica pentru apa calda sau robinetul principal de alimentare cu apa pentru apa rece, teava de 22 apoi distribuitorul, robinet, olandeza, țeavă de 16 și la final cot cu prindere pe perete.
O primă întrebare ar fi, ce tip de țeavă recomandați și cum sa o protejez având în vedere că o voi îngropa sub șapă într-un strat de 5 cm de eps și acoperita cu alți 5 cm eps? Cupru exclus și de ppr mi-e cam teama sa nu cedeze în timp la suduri. Ar mai rămâne pex al, pex a, pex c... Cu pex al am mai lucrat și nu necesită scule speciale. Voi ce ziceți.
Altă întrebare ar fi, ce fitinguri recomandați?


#223
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Prima optiune ar fi PEX cu fitinguri cu inel (manson) alunecator. E cea mai sigura imbinare, dar necesita scule speciale.
A doua optiune ar fi PEX cu fitinguri sertizate. Imbinarea e destul de sigura, dar necesita scule speciale.
Ultima optiune ar fi PEX cu fitinguri de compresiune (cu piulita, cum sunt si cele de PEX-AL).

In nici un caz PEX-AL (multistrat). La montajul ingropat, nu are nici un avantaj fata de PEX, numai dezavantaje.

Nu inteleg la ce olandeza te referi. La distribuitoare, plecarile se fac cu Eurocon.
Coloana alimentare => robinet principal => distribuitor cu robineti => racord Eurocon => teava 16.

Tevile sa fie protejate in copex. Daca ai suficienta rabdare si timp, poti sa le pozezi asa incat, la nevoie, tevile sa poata fi inlocuite.

NU UITA sa lasi bucla de recirculare la apa calda menajera (ACM).

#224
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Mulțumesc.
Țeavă Pex o sa fie. Vad că sunt mai multe tipuri, A, B, cu bariera de oxigen... Care ar avantajele sau dezavantajele fiecăruia sau ce îmi recomanzi?
Dacă nu găsesc scule să închiriez am sa folosesc fitinguri de compresiune. Cu acestea am mai lucrat și mi-a ieșit.
Când am spus olandeza de fapt la racordul Eurocon mă gândeam dar nu știam denumirea.
In legătură cu bucla de recirculare am mai citit pe aici dar nu găsesc detalii. Mă poți ajuta cu o schema? Mă gândesc că se montează spre cel mai îndepărtat consumator.

#225
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Pex-a îți recomand. Închiriezi cleștele de sertizare ptr o zi după ce ai terminat tevaraiele de pus (30 Ron) și ai ceva bine făcut si durabil. Noi am găsit cleștele la magazinul de unde am luat alte minuni ptr instalații. Vezi că poți face așa încât din perete să nu iasă țeavă pex-a, ci o prelungire metalica mult mai estetica ( însă costa un pic). Ptr calorifere era asta, de fapt.

#226
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Mulțumesc de pont.
Când spui prelungire metalica te referi la cotul acela prins în dibluri pe perete? Eu așa a-și face. Ai prins cotul pe zidărie și ai tencuit peste el?
Instalația va fi doar pentru apa. Încălzirea va fi IPAT.

Edited by Mariusvlad2, 30 August 2019 - 12:36.


#227
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pentru montaj baterii pe perete, exista suporturi speciale.
https://www.construk...05-106-173.html

Acolo unde ai doar apa rece, de ex. la WC, se foloseste asa ceva:
https://www.arenains...2-fi-40mm-p2377

Sau se ia un suport de baterie si se taie in doua talpa.

Pentru recirculare, depinde ce fel de centrala vei avea, vezi poza atasata.

Attached Files



#228
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Am înțeles. Mulțumesc.
Țeava buclei ar trebui sa fie de 22 bănuiesc și din T-uri sa plec cu 16.
Pentru ramificații ar trebui sa fac un gol cu o ușița de vizitare in perete sau pot sa tencuiesc peste?

#229
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Fara suparare, consider-o ca pe o sugestie constructiva, ar trebui sa-ti cauti un instalator...din intrebarile pe care le pui, trag concluzia ca nu prea stapanesti domeniul.

Care T-uri, bre, ca tocmai ziceai mai sus ca faci cu distribuitor, Eurocon, alea-alea...

22 este diametru de teava de cupru.
16 este diametru de teava pex.
Eu nu mai inteleg nimic.

#230
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Singura instalație pe care am făcut-o a fost alimentarea unei crescătorii de pești cu apa. Am plecat cu o țeavă pexal de 22 la care m-am legat cu alte 6 țevi pexal de 16 cu ajutorul unor T-uri.
La casa am plecat de la ideea de a face o instalație în stea cu distribuitor dar după ce mi-ai arătat schema cu bucla de recirculare am intrate în ceață deoarece acolo vad un circuit primar, bucla care ar trebui sa aibă o dimensiune superioara a țevii (nu știam că nu există D22) la care conectam consumatorii prin T-uri și teava D16. Nu vad nici un distribuitor in acea schema.
De făcut însă o fac eu chiar daca trebuie sa citesc o săptămână despre instalații.
Sunt gata sa renunț la confortul oferit de bucla de recirculare daca asta presupune fitinguri sub tencuiala sau șapă.

Edited by Mariusvlad2, 30 August 2019 - 21:26.


#231
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMariusvlad2, on 30 august 2019 - 21:20, said:

Am plecat cu o țeavă pexal de 22
Nu exista pexal de 22.
Cauta un instalator. De la 6 tevi de pexal la instalatia unei case este cale lunga.

Nu renunta la bucla de recirculare.
Distribuitorul si bucla de recirculare nu se exclud una pe alta. Eu am instalatie cu 2 distribuitoare si bucla de recirculare.

Cate nivele are casa? Cum sunt repartizati consumatorii de apa?

Edited by kolfleading, 31 August 2019 - 06:33.


#232
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Casa este pe 2 nivele.
Distribuitorul nu este amplasat in C.T.?
Sa îl amplasez mai aproape de zona celui mai îndepărtat consumator?
La parter in ordinea amplasării:
- in C.T. apa calda și rece
- in baie dus, chiuveta, wc
- in camera pt. Hobby, apa calda și rece
- in bucătărie, chiuveta
La etaj:
- in baie, cada, dus, chiuveta, wc cu bideu

#233
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Distribuitorul il pui in baie, cat mai aproape de cat mai multe puncte de consum. Eu le-am pus dupa usa, in fiecare baie.

Cel putin unul pe fiecare nivel.

Recircularea la parter o aduci de la bucatarie (cel mai indepartat), iar la etaj de la chiuveta din baie. Duci ambele in camera tehnica si pui cate un robinet cu rozeta pe fiecare, pentru ca sa poti face echilibrare hidraulica, sa ai circulatie pe ambele.

Exista coturi de perete duble, cauta pe topicul meu la Finalizate, sunt multe poze care iti vor fi foarte utile.

Edited by kolfleading, 31 August 2019 - 13:32.


#234
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Acum sunt lămurit. Mulțumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate