Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Examenul familiei, construim o casa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#289
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

 Mariusvlad2, on 09 noiembrie 2020 - 08:25, said:

M-am apucat de izolat. Singur cuc.
Sper sa termin pana la sfârșitul anului.

Era sa uit... Gardul, poarta, nimic pretentios căci sunt aproape 150 ml de gard dar tot ce e acolo a fost făcut doar cu ajutorul soției a unei betoniere si a unui aparat de sudură. Munca brută.

Mie-mi place gardul.
asa l-as face si eu dupa care as planta un gard viu care sa-l imbrace. Pana creste as pune asa ceva.

Attached Files



#290
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Am sa plantez si eu gard viu in primăvara dar nu voi pune nimic pe el care sa se interpuna vântului caci la ce vijelii am văzut pe aici in ultimul timp...
In alta ordine de idei am terminat de izolat casa chiar in ajunul Crăciunului si eram curios sa vad ceva rezultate materializate in factura de gaz. Consumul pe ultima luna a fost de 164 mc, probabil vreo 280 lei aici incluzând apa calda menajeră si gătitul. Fiind primul an ma declar mulțumit si ma aștept sa scadă odata cu trecerea timpului.

Attached Files


Edited by Mariusvlad2, 18 January 2021 - 09:45.


#291
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu prea postezi tu progresul așa des, dar și când postezi vedem câte o etapa întreaga făcută! Când ai timp, poți da pui o poza de ansamblu pentru fereastra de pe casa scării, din interior? Ai postat una, dar nu îmi pot face o idee despre cum vine in final aceasta fereastra pe scara.

#292
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Cam așa arată fereastra de pe casa scării.

Attached Files



#293
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
Salut,
Ti-am citit topicul de la cap la coada zilele astea si la inceput se discuta despre materialul de constructie a zidurilor. Atunci planuiai sa folosesti Ytong a+ de 40cm cu stalpi de 30cm (placati pe exterior cu ceva de 10cm grosime). Vad acum din poze ca stalpii se vad la exterior si ai facut o termoizolatie de polistiren.
Pana la urma, ce ai folosit pt ziduri, BCA de 30cm?  E un BCA obisnuit sau ceva mai special? Cu tot cu izolatia de polistiren la ce factor R ai ajuns?

#294
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Salut.
Inițial am plecat pe ideea de a construi cu Ytong de 40 a+ si chiar am avut proiectul de rezistenta bazat pe aceasta decizie dar după ce am descoperit Ubachus si aici trebuie sa mulțumesc colegilor de pe acest forum am început sa am îndoieli. Cateva nopți nedormite si nenumarate calcule atât termice cat si financiare mi-au schimbat radical optica si am anunțat proiectantul ca revin cu cerințe noi.
In final am hotărât sa merg pe zidărie mixta Ytong classic de 25 si stalpi de 25 placat la exterior cu polistiren de 15.

Fișierul atașat a fost decisiv in luarea unei decizii si in el găsești si coeficientul de transfer termic.

Attached Files



#295
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Am demarat procedura de recepție.
Sunt la faza in care am anunțat incheierea lucrarilor la ISC si am platit diferenta taxei 0,1 și 0,5% iar acum aștept 30 de zile sa imi elibereze dovada cu care sa merg la primărie.
Care ar fi pașii de urmat pana la intabulare si ce a-și putea sa fac anticipat pentru a scurta timpul?

#296
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
https://forum.softpe...2#entry24539797

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate