Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Lamai pierdut?

Pareri Combina frigorifica Candy

Cum se poate propune o lege noua ...
 Vreau sa devin programator, insa ...

Zvon: TVA 19% din nou pentru locu...

Samsung Galaxy Tab S7+ lag

Ventilator
 UPB- Facultatea de Inginerie Indu...

achizitionare anvelope de vara ca...

Pompa fantana alimentata cu panou...

Decizie grea
 Cum a dat Kia Romania teapa la su...

Recomandare Cuptor Electric (Mini)

Customizare laptop ROG Strix G15

Roam like at home – Tarife ...

Cum am putea realiza un model de pergola reglabila in regim DIY

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators
Ma multi colegi ne-am lovit de dificultatea alegerii constructiei unei pergole sau acoperiri unei terase, ata din punct de vedere al pretului, cat si al utilitatii unei astfel de constructii.

Acoperirea cu panza nu tine la vant/ploaie/zapada. Acoperirea cu policarbonat este o solutie urata pentru unii. Acoperirea cu lemn poate rapi din lumina si din circulatia aerului pentru altii.

Cum realizam compromisul?

Am vazut o solutie frantuzeasca ce personal mi-ar place, daca nu ar fi atat de scumpa.

https://boutique.bil...-paraclose.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dSo3fiOBJFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deschid acest topic pentru a face putin brain-storming si sa vedem cum putem manufactura in regim propriu si cat mai ieftin o solutie ca cea de mai sus

Edited by iladi, 05 December 2018 - 16:41.

andu2006

andu2006

Active Member

• Grup: Members
E interesanta doar pentru peretii laterali, insa cu rezerva ca nu are durata lunga de viata fiind din plastic. Eu as merge pe varianta obloanelor de la munte ( in capatul scindurilor ai un pivot fixat in scindura mobila si rama iar pe mijlocul jaluzelelor o bara cu articulatii care le misca sincron pe toate ).
Constructia este din metal doar pentru bara de reglare ( platband si ceva coltare din tabla) care dupa mine bine protejate la coroziune vor avea o viata mult mai lunga decit plasticul acela. Vezi ca in Romania clima este cu totul alta decit acolo de unde vin ideile astea ( -30grd iarna + 40 vara).
Exista si varianta unei acoperiri cu pinza care se stringe pe un cadru pliant din aluminiu - am vazut asa ceva asta vara in Dede. Interesant si de luat in seama.

86-APP

86-APP

Guru Member

• Grup: Senior Members
Am construit anul asta scheletul " acoperisului " pt o terasa . Am studiat tot , de la produse scumpe la ieftine , la produse bricolate , n-am gasit ceva care sa ma satisfaca .
Cautam si umbra , si lumina , si adapost de ploaie , si rezistenta in timp ... adica nimic pe gustul meu....asa ca anul asta a stat acoperit doar cu o plasa de umbrire , bine intinsa , chiar arata ok .
Ultima mea gaselnita , ar fi un acoperis de lemn cu un luminator si sindrila bituminoasa . Acoperis de lemn , ca mai am niste lemn , si s-ar pupa .
Bine , si ce fac cu soarele ? Pt soare , pe partea interioara , o jaluzea manuala , la care pot incerca sa aduc comanda , undeva mai jos . Ideal ar fi electrica , cum am la toata casa , ca este mai comod , dar ma gindesc ca la ce temperaturi se pot face acolo , sa nu bip motorul , ca nu este ca la geamuri .
Asta este ultima traznaie ce mi-a venit in minte , si care ma bintuie .

manghels

manghels

Senior Member

Cum ziceam si pe aici..si eu caut idei..poate ceva in genul celor de mai jos..prinderi cu tije (pipe-in-pipe)..ceva mai rustic..(daca implica ceva rulmenti..etc..se complica bugetul).

Cum ziceam..eu vreau sistemul asta..intre stalpii terasei..insa se poate adapta si sus..ca si acoperis al pergolei..Doar sistemul de 'automatizare' lipseste cu desavarsire..(si nici nu-i simt lipsa sau nevoia). Actionarea manuala imi e suficienta.

Attached File  overview.jpg   106.06K   103 downloadsAttached File  placa - prinderi.jpg   48.57K   58 downloads

iladi

iladi

Guru Member

Nu cred că sistemul din poza 2 ar merge cu 2 tije. Eventual cu o singură bară. În plus, cred că nu ai destulă frecare să țină plăcile înclinate la un unghi dat, ceea ce ar implica un alt mecanism, undeva pe tija de comandă a înclinării.

View Postandu2006, on 05 decembrie 2018 - 16:51, said:

. Eu as merge pe varianta obloanelor de la munte ( in capatul scindurilor ai un pivot fixat in scindura mobila si rama iar pe mijlocul jaluzelelor o bara cu articulatii care le misca sincron pe toate ).
.

Cum?

iladi

iladi

Guru Member

Sunt curios dacă așa ceva ar funcționa

https://www.alsafix....ni-diverse.html

Attached File  Screenshot (27).png   183.87K   14 downloads

DIY

DIY

Senior Member

View Postmanghels, on 05 decembrie 2018 - 19:27, said:

[...]Cum ziceam..eu vreau sistemul asta..intre stalpii terasei..[...]Attachment overview.jpg

Asta este, dupa parerea mea, o solutie simpla si fiabila.

DIY

DIY

Senior Member

Un pic mai pe larg, acum. Eu am instalat n chestii dintr-astea (mici, mari si foarte mari) fiindca sunt accesorii standard pentru anumite tipuri de sisteme de aer conditionat si / sau ventilatie. Sistemul cu "batz" pe mijloc - sau in capat, sau la capete - imi pare mai fiabil decat cel cu cleme. Avantajul celor din urma este dat, in special, de faptul ca pot fi inchise complet. Nu stiu daca asta te intereseaza chiar asa de tare.

Despre felul in care stau intr-o anumita pozitie sunt multe de spus, caci sunt si multe variante. De la actionari pneumatice sau electrice, la actionarea manuala, trecand prin sisteme cu contragreutati ... ai la alegere. Pentru simplitate, in cazul de fata, as opta pentru actionare manuala. Ca sa tii lamelele intr-o anumita pozitie, e suficient sa fixezi fie angrenajul care misca lamelele, fie - si mai simplu - o lamela de capat.

iladi

iladi

Guru Member

View PostDIY, on 06 decembrie 2018 - 01:15, said:

Asta este, dupa parerea mea, o solutie simpla si fiabila.

Întrebare: rezistă la zăpadă în poziție orizontală, adică montată ca pergolă, nu ca jaluzea? De asta mă gândeam ca tija să fie pe toată lungimea. Găsesc conectorii de-a gata?

View PostDIY, on 06 decembrie 2018 - 02:28, said:

. Nu stiu daca asta te intereseaza chiar asa de tare.

.

În cazul în care vrei sistemul pentru acoperiș, da

cristobob

cristobob

Senior Member

In cazul folosirii sistemului pentru acoperis, "batzul" trebuie sa fie dedesupt, deci trebuie luata in calcul o oarecare distanta de la perete (adica partea cea mai de sus), eventual o lamela fixa.

View PostDIY, on 06 decembrie 2018 - 02:28, said:

.... Ca sa tii lamelele intr-o anumita pozitie, e suficient sa fixezi fie angrenajul care misca lamelele, fie - si mai simplu - o lamela de capat.
Apoi trebuie folosit un sistem intre batz si lamele.

DIY

DIY

Senior Member

View Postcristobob, on 06 decembrie 2018 - 11:21, said:

[...]Apoi trebuie folosit un sistem intre batz si lamele.

Asta se subintelegea Posted Image altminteri nu avea cum sa functioneze  nici unul dintre sisteme.

View Postiladi, on 06 decembrie 2018 - 07:10, said:

Întrebare: rezistă la zăpadă în poziție orizontală, adică montată ca pergolă, nu ca jaluzea?

Da. Sau nu. Depinde de lungimea fiecarei lamele, de grosimea ei si de sistemul de prindere.

De asta mă gândeam ca tija să fie pe toată lungimea.

Nu inteleg la ce tija te referi. Sau la ce lungime ...

Găsesc conectorii de-a gata?

La ce tip de conectori te referi?

În cazul în care vrei sistemul pentru acoperiș, da

Daca ma raportez la ce stiu eu (louvers dintr-astea, de la cele mai performante la cele mai banale) pot sa-ti spun ca nici un tip de mecanism nu-ti va permite sa stai sub pergola cand ploua afara sau cand ninge. Ar fi oarecum posibil daca ai monta acoperisul pergolei la unghi; care unghi sa fie reflectat in unghiul de inchidere al lamelelor. Care ... la randu-i dicteaza cat anume se suprapun lamelele s.a.m.d.

iladi

iladi

Guru Member

Mă refeream la poza 2 din postul 4

În schiță sunt 2 bare albastre. Și mă întreb dacă n-ar fi mai sănătos cu o singură bară, care să fie de-a lungul lamei. Tot referitor la acea imagine întrebam de conectorul/piesa metalică ce fixează bara/barele pe lamelă.

mmmgigi

mmmgigi

Member

Pentru a te proteja de ploaie majoritatea producatorilor merg pe sistemul din poza atasata. Dar a reusi sa-l faci in sistem DIY este cam greu. Adica, niste lemne simple care se rotesc nu o sa opreasca ploaia niciodata. Trebuie profile speciale din aluminiu (or w/e) plus/sau garnituri.
Eu m-am tot gandit si daca nu trag deasupra un policarbonat transparent nu vad cum o scot la capat.
Am gasit totodata o solutie si la umbrire vara (cand soarele este sus) si o oarecare transparenta pe timp de iarna (cand soarele este jos). Inca mai lucrez cu simulari de umbrire in Chief architect ca sa gasesc unghiul optim (lamelele vreau sa le fac fixe). Eu insa am un avantaj major aici: orientarea este perfect sudica.

Attached Files

Edited by mmmgigi, 17 December 2018 - 08:37.

corbu3308

corbu3308

New Member

Buna seara ! Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o parere ?  Vreau sa imi fac o pergola , cheresteaua trebuie sa fie neaparat uscata ???  Lacul va prinde pe cheresteaua daca va fi uda ? Daca lemnul va fi ud si il lacuiesc  asa , in timp va crapa lemnul ?

danciusergiu84

danciusergiu84

Member

Reinviu putin topicul...

Ma intereseaza si pe mine subiectul, nu doresc neaparat in regim DIY, exista cineva care sa ne spuna ceva noutati eventual preturi cu sau fara manopera?

Eu le prefer pe cele de aluminiu, mai ales cele ce au sistem de canalizare a apei pluviale sa poti sta pe ploaie pe terasa, exista ceva distribuitor la noi in tara care sa vanda sistemul asamblat sau dezasamblat? Iarna ce se intampla cu ele, se demonteaza sau au sistem in care se aduna?

Attached Files

iladi

iladi

Guru Member

Daca imi aduc aminte bine, exista distribuitori. Intrebarea este cati rinichi ai.

danciusergiu84

danciusergiu84

Member

Nu prea am multi Posted Image

Deci acele sisteme de intoarcere a lamelelor se aduc pe "surse" si confectionarea in regim diy nu e tocmai facila...

Daca tot suntem pe la acest capitol, un acoperis fix de acelasi fel cu cel al casei, de ex din tigla de beton sau chiar ceramica, ce neajunsuri ar avea?
Eu ma gandesc ca trebuie inchis bine tavanul sau poate chiar izolat sa nu radieze caldura din aceste tigle, voi ce parere aveti? (binenteles ramane minusul principal ca fura lumina+caldura aferenta in sezoanele mai reci)

Edited by danciusergiu84, 07 November 2019 - 12:05.

iladi

iladi

Guru Member

ca neajuns(uri)

- fura din lumina
- nu e flexibil in functionare, Adica sa lasi lumina/aerul sa circule cand vrei si sa inchizi cand ploua.

Dar e solutia cea mai ieftina si durabila in timp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate