Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Examenul familiei, construim o casa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#163
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 kolfleading, on 15 noiembrie 2018 - 17:32, said:

De la 0.54 la 0.18 W / (mp * K)? Da-mi voie sa fiu sceptic in privinta asta...

Stiu ca pare contraintuitiv, stiu si ca proprietatile materialelor difera, dar dupa cum am aratat, nu-i deloc clar pentru nimeni cum anume calculam coeficientii de transfer si realitatea este mult mai complexa.

Kolf, cred ca puntile respective la care te referi adica elevatiile si peretii fiind deja termoizolate la randul au un coeficient de transfer substantial imbunatatit iar impactul in pierderile termice ale placii de  pe sol este mult diminuat.
Propun urmatorul mod de calcul cu regula de 3 simple: este suficient sa stim de cate ori au fost imbunatatiti coeficientii termici pentru respectivele componente (calculam in u-wert peretele de caramida cu sau fara termoizolatie si la fel pt elevatie, mie imi da o cifra apropiata de 3) iar apoi in modelul cu placa pe sol micsoram puntile respective proportional cu cifra respectiva (adica de 3 ori asa empiric, deci cei 7.7% ai lui Andrei par chiar realisti). Sigur ca nu e un mod de calcul perfect dar cred ca putem sa aproximam destul de realist, cifra finala este peste 0.18 W / (mp * K) dar mai apropae de aceasta cifra decat de 0.54 W / (mp * K).  Realitatea este intotdeauna complexa dar ne putem adapta la ea intr-o oarecare masura.

#164
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 catalijns, on 15 noiembrie 2018 - 18:10, said:

Propun urmatorul mod de calcul
Vezi, aici e problema.
Fiecare propune alt mod de calcul si rezultatele sunt diferite. Posted Image

 catalijns, on 15 noiembrie 2018 - 18:10, said:

cu regula de 3 simple
Exista carti intregi si cataloage cu simulari referitor la puntile termice.
Problema nu este deloc simpla si nu se rezolva cu regula de 3 simpla. Posted Image

#165
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Am revenit cu randări. Nu sunt definitive dar nici nu vad ce a-și mai putea îmbunătăți.

Attached Files



#166
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca te intereseaza partea estetica sunt fabrici de profile decorative care produc ce vrei si ce nu vrei. Dupa umila mea parere, elementele astea scot o casa din anonimat si merita banii. Cauta profile decorative sau termosistem decorativ si vezi ce zice si arhitectul de treaba asta.

Poate sunt eu mai spartan (a se citit taran), dar zau daca inteleg rolul pergolelor. Adica e un fel de terasa - protectie la soare si ploaie. Ce mai e atunci? Carui scop serveste?

#167
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013

 Bylly00, on 26 noiembrie 2018 - 11:19, said:

Carui scop serveste?
Orgasm oftalmologic

Edited by viotl, 26 November 2018 - 11:36.


#168
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Iarna o pergola de genul nu iti blocheaza lumina in casa, iar vara o poti umbri si ai o terasa pe langa aspectul costurilor. In Romania  poti folosi o terasa maxim 5 luni pe an si alea cu indulgenta daca nu te deranjeaza curentii de aer care se fac printre case. In restul timpului o terasa cu acoperis care e mai scump de construit nu face decat sa umbreasca niste geamuri. In fine, nu as face nici eu pergola in loc de terasa de 35 mp pe care o am, dar cel putin in perioada asta ma enerveaza ca imi blocheaza prea multa lumina care mi-ar fi intrat in casa pe o usa mare dubla.

#169
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 Bylly00, on 26 noiembrie 2018 - 11:19, said:

Poate sunt eu mai spartan (a se citit taran), dar zau daca inteleg rolul pergolelor. Adica e un fel de terasa - protectie la soare si ploaie. Ce mai e atunci? Carui scop serveste?
Daca sunt executate corect pot asigura umbrirea terasei fara a acoperi permanent. Eu nu vreau acoperiș acolo dar când e soarele la amiază mi-ar prinde bine putina umbra. Sau, "de gustibus...".

#170
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,507
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am plante cataratoare care se urca pe pergola. Vara ai umbra, dar totusi aerul circula prin "acoperis", iarna cand cad frunzele ai lumina.
In plus, poti sa vezi asta atarnand deasupra capului. Daca esti pasionat de flori, bineinteles.

Attached Files


Edited by cumparator, 26 November 2018 - 12:19.


#171
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 kolfleading, on 15 noiembrie 2018 - 20:54, said:

Exista carti intregi si cataloage cu simulari referitor la puntile termice.
Problema nu este deloc simpla si nu se rezolva cu regula de 3 simpla. Posted Image
Sigur ca ai dreptate insa un calcul din asta empiric cu o acuratete de 80-90% (nu matematic la a 3-a zecimala) poate fi confirmat sau infirmat post-factum prin reverse engineering. In cea mai friguroasa luna din an notezi ce temperaturi au fost in exterior apoi  in interior, consumul de energie termica (factura/contor) si calculezi practic pierderile de energie temica. Nici asta nu e un mod precis de calcul dar daca se confirma asumptiile inseamna ca logica a fost ok.

#172
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cred eu ca e mai mult decat emipiric ci chiar gresit sa calculezi asa. Obtii un raspuns asta e clar, dar nu ai nici o idee cat de apropiat e de cel adevarat. Energia termica trebuie sa includa si numarul de persoane din casa, cat au stat pe acasa, cuptor/aragaz, timpi de aerisire si frecventa si prbabil multe altele care nu imi vin acum in cap.

Edited by filipxxx, 26 November 2018 - 13:22.


#173
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 filipxxx, on 26 noiembrie 2018 - 13:22, said:

Cred eu ca e mai mult decat emipiric ci chiar gresit sa calculezi asa. Obtii un raspuns asta e clar, dar nu ai nici o idee cat de apropiat e de cel adevarat. Energia termica trebuie sa includa si numarul de persoane din casa, cat au stat pe acasa, cuptor/aragaz, timpi de aerisire si frecventa si prbabil multe altele care nu imi vin acum in cap.
Atunci pleci 2 saptamani la ski in ianuarie si verifici contorul la intoarcere, mai putini factori de influenta, e mai corect asa?

#174
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 cumparator, on 26 noiembrie 2018 - 12:16, said:

Daca esti pasionat de flori, bineinteles.
si de albine...

nu-ti bazaie toata vara albinele pe la cap? pe mine m-ar enerva, si pe copii ii sperie

#175
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,507
  • Înscris: 11.03.2006

 wizake, on 04 decembrie 2018 - 22:22, said:

si de albine...

nu-ti bazaie toata vara albinele pe la cap? pe mine m-ar enerva, si pe copii ii sperie

Sunt albine in toata curtea, am destul de multe flori. Florile astea de pe pergola, chiar daca atrag albinele, sunt sus, nu deranjeaza.
Era foarte rau cand aveam trifoi in gazon. Erau mii de flori si de albine pe jos, a trebuit sa renunt la el.

Edited by cumparator, 04 December 2018 - 23:20.


#176
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 wizake, on 04 decembrie 2018 - 22:22, said:

si de albine...

nu-ti bazaie toata vara albinele pe la cap? pe mine m-ar enerva, si pe copii ii sperie

Albinele la cules sunt inofensive, doar daca le strangi intre degete reactioneaza. Fobiile astea nu ne fac bine, imaginati-va viata pe terra fara albine sau insecte in general... rolul lor este critic, fara ele noi nu am putea exista (cel putin nu fara infuzie serioasa de AI). Stiu ca e off-topic dar e un subiect important.

#177
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Si eu studiez intens cum sa rezolv problema umbririi pe care o ai de la o terasa pe timp de iarna.
Dati un ochi peste sistemul asta care vad ca este folosit prin statele mediteraneene.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sg_XdxqWZ8M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
MINUTUL 6:30 ! (ca vad ca nu mi l-a bagat automat in link)

Edited by mmmgigi, 05 December 2018 - 08:15.


#178
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
M-am uitat și eu pe sistem. E fain dar iese extraordinar de scump, cam la fel cu prețul unei pergole mobile de-a gata.

https://sam-kit.fr/p...m-lames-de-8mm/

La 33 de euro per jumate de metru, fără lame e cam nasol. Doar dacă găsești o soluție să faci si gur ghidajele


Sau de aici

https://boutique.bil...es-sam-kit.html

Edited by iladi, 05 December 2018 - 08:30.


#179
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Mai este si aspectul ploii. As vrea sa pot sta acolo cand ploua. Nu stiu daca poti baga in schema un policarbonat/something ... Nu stiu cat de bine ar da, etc.
Treaba asta cu terasa mi se pare f complicata Posted Image

Edited by mmmgigi, 05 December 2018 - 08:41.


#180
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Francezii au profile de aluminiu pe care se pot pune garnituri de cauciuc. Ar trebui sa etanseze. Dar asa se duce pretul si mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate