Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Preturi apartamente Bucuresti Vlad Dracul Papazoglu

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAlex90USA, on 25 februarie 2018 - 21:17, said:

In rest, pt tine, asa e, cum zici tu, amaratii nu ar trebui sa investeasca banii, ci sa fie sclavi. Si cum mai zicea un om harnic mai sus, nu toti oamenii ar trebui sa isi permita o locuinta, nu in mileniul 3, in Europa. Pentru unii, sa supravietuiasca de pe o luna pe alta pare sa fie suficient.

Daca ai avea dobanda de 2%, ai putea sa faci ceva inteligent cu banii sa castigi 7-8% pe an.
USA, in ce mai poate investi un amarastean cu salariu 2.000 lei si cu rata de 1.000 la casa?! Mai are el vreun ban?
Peste 50 % din germani nu economisesc 1 ban pe luna si peste 50 % nu sunt proprietari de case. Sunt ei lenesi sau prea prosti?

Unde ai putea castiga 7-8% pe luna in mod inteligent?

#38
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View Postrockemon, on 25 februarie 2018 - 22:12, said:

Daca ai salariu de 2000-2200 trebuie sa fii nebun sa ai rata de 1000, dar nu se intampla asa.Creditul e per familie/cuplu, deci 2200 x 2, iar in cazul asta o rata de 1000 nu e chiar un dezastru.Ca oricum, daca nu e rata e chirie,deci tot un drac, macar achizitia e si o investitie pe termen lung, nu un cost precum chria. Dar sa stii ca 2000 lei salariu te situeaza la baza piramidei in Bucuresti, unde un angajator abia gaseste o femeie de serviciu la banii astia.
In rest ai dreptate, doar ca trebuie sa iei in calcul si mentalitatea din Romania, unde nimeni nu concepe sa nu "aiba casa lui si sa bata un cui cand vrea, in ce perete vrea" Posted Image
Cam aia e rata minima la un apartament de 2 camere pe camp sau unul la periferia orasului. Sau poate 800 la o "garsoniera dubla" cum se fac mai nou. Stiu cum sunt salariile, majoritatea intre 2000-3000.

Daca sunt 2 au si cheltuieli mari, nu se stie pentru cat timp. Cunosc un om parasit de femeie ca i-a taiat angajatorul bonusul si il ajuta parintii sa plateasca rata, doar ca parintii au peste 70 de ani.

View PostQuantum, on 26 februarie 2018 - 00:38, said:

USA, in ce mai poate investi un amarastean cu salariu 2.000 lei si cu rata de 1.000 la casa?! Mai are el vreun ban?
Peste 50 % din germani nu economisesc 1 ban pe luna si peste 50 % nu sunt proprietari de case. Sunt ei lenesi sau prea prosti?

Unde ai putea castiga 7-8% pe luna in mod inteligent?
Nicaieri. Am scris eu asa ceva?

Eu am scris 7-8% pe an.

Asta spusesem: ca un amarastean ( evit termenul asta, dar daca vrei... hai sa fie ), cu salariu de 2000 de lei, dupa ce da aproximativ 1000 de lei rata la apartament, abia mai poate sa traiasca pana luna urmatoare, nu bani de vacante, nu de masina.

Cam deviez de la subiectul initiatorului, dar uite cum vad eu: In Germania n-am stat, dar am stat prin UK: Daca in ambele tari castigi 2000 Eur sau lire, sa spunem ca dai 1000 pe rata la apartament sau chirie, mai ramai cu 1000 de lire sau Euro, din care traiesti linistit, te mai si distrezi, te plimbi. In Romania dupa ce iti platesti rata, ramai cu 1000 de ... lei. La magazin platesti ca ala care ramane cu 1000 de Euro, cand pleci in Grecia, platesti la fel ca neamtul, cand iti iei o masina din Germania, o iei tot la acelasi pret ca neamtul. De asta spun ca apartamentele sunt foarte scumpe pentru salariile romanesti.

Vezi asta:

http://www.zf.ro/ban...de-lei-16826240

si asta:

https://www.digi24.r...-romania-761243

"Rentabilitatea sistemului de la noi este dublă faţă de media continentului, arată cifrele Autorităţii europene de profil."

"Băncile din România au urcat pe primul loc în Europa la profitabilitate după primele trei luni. Surpriza nu a fost mare, pentru că anul trecut erau pe treapta a doua a podiumului."

Edited by Alex90USA, 26 February 2018 - 02:44.


#39
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAlex90USA, on 26 februarie 2018 - 02:42, said:

Eu am scris 7-8% pe an.
Scuze, am gresit, tot pe an ma gandeam si eu. Deci unde pot produce randamentul asta?

#40
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View PostAlex90USA, on 24 februarie 2018 - 14:23, said:


Orice om normal care lucreaza 8 ore pe zi, chiar are studii medii sau superioare.
Depinde si ce studii are. Daca are stiinte eco omice facute la vreo facultate particulara...

#41
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View PostQuantum, on 26 februarie 2018 - 06:49, said:

Scuze, am gresit, tot pe an ma gandeam si eu. Deci unde pot produce randamentul asta?
Poti la BVB sau la bursa din Austria, ori din SUA. Dar este mai riscant de investit intr-o singura companie sau 2-3. Exista fonduri de investitii care reproduc indicii burselor. Cauta la OTP si BT, au in lei si Euro. 2017 a fost un an bun, au existat randamente de 21% in lei, 26% in Euro.

Daca iti iei un apartament, poate ramai 7-8% pe an, dar cand scazi eventualele lucruri stricate sau doar uzate de chiriasi, s-ar putea sa nu merite, iti mai pierzi si timp.

http://www.presaloca...es-in-bulgaria/

De ce are succes? Pentru ca majoritatea celor care raman cu niste sute de euro la salariu sau au zeci de mii de euro de investit, isi mai cumpara inca un apartament si il inchiriaza, ca .. atata stiu ei. Si cererea asta creste preturile, printre altele.

#42
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
Ca fapt divers, primul topic e fabulatie: 3 camere hol in H la 85k euro pret acceptat de proprietar niciodata acolo in 2018. Nici in perioada crizei nu era atat (si stiu f bine Nerva Traian).
Intamplator cred ca stiu si apartamentul in cauza (proprietarul), de fapt e etajul 5/8 si adevarul e ca i s-a propus 80 si ceva de catre un client, a ras si l-a vandut la pretul zonei pana la urma (peste 100). Un amic incearca sa gaseasca acolo cu 100k si nici macar grotele hol in H nu sunt atat. Daca cumva e vreunul din acela mare, cu hol in L, e cu 10mp peste cele hol in H (85 vs 75) si pretul pe masura.

Zicea cineva anterior pe prima pagina ca pretul ar fi 800E/mp pe un bloc din 1990 intr-o zona pre-centrala. Sigur, sa se duca el si sa faca ofertele astea sa vada cam ce poate cumpara. E in Militari sau Berceni 1000-1200E/mp, care sunt periferii. Ca nu fac atat, de acord. Dar piata face pretul. In blocurile noi la ~2000+E/mp in zona asta Timpuri Noi ce sa mai zicem..

Acum on-topic Papazoglu intersectie cu Vlad Dracul...sunt caminele private Carpex acolo. Sunt si niste bancute in zona si mai stau tinerii uneori seara (pana pe la 10, max 11). Majoritatea sunt probabil studenti, uneori se mai vad si persoane de alta etnie dar nu stiu de vreun conflict vreodata pe acolo. Cat despre zona Foisorului cu Arcusului, da acolo se strang niste indivizi care beau bere, fac galagie pana tarziu: zona Zizin de evitat pt ca sunt blocurile confort 3 (in nr de vreo 12). Sunt si reclamatii la primarie pe tema asta. Dar situatia asta nu e pe Papazoglu/Vlad Dracul si stiu bine zona de multi ani de zile. Strugurii pot fi acri insa, asa ca pt initiator: ia-ti ce iti permiti mai bine.

Edited by Genesis, 10 May 2018 - 09:49.


#43
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007

View PostAlex90USA, on 10 februarie 2018 - 01:57, said:

Fusesem la o vizionare pe la 4-5 dupa amiaza cu un prieten din Titan si era si el surprins cat de "curata" e zona. Apartamentul era 99 de mii, era in fata mall-ului, arata bine, dar proprietarul a zis ca lasa la pret 500 de euro. Apoi am intrat la Vitan Mall sau cum se numeste Mall Bucuresti, am facut un pic shopping, am mancat si intre timp s-a facut seara. Am revenit pe str Foisorului unde isi parcase masina si erau oameni zgomotosi prin zona. Parcase masina pe colt cu Str. Arcusului. La intrarea pe strada erau cateva zeci de oameni care stateau pe strada si pur si simplu nu puteai trece de ei daca aveai nevoie sa intri pe strada. Ma uit acum pe harta si vad ca Str. Arcusului e aproape de Str. Papazoglu.

Am vazut prin zona si cateva blocuri noi, probabil fusesera deja vandute apartamentele, nu vazusem niciun banner pe cladiri.

Totusi nu mi se pare cine stie ce zona, nu este parc in apropiere, iar statiile de metrou sunt la distanta. Ma refer la Vitan aici. De la Papazoglu este destul aproape statia Timpuri Noi. Singirul avantaj e ca zonele astea sunt semi-centrale, adica aproape de Unirii.

Softpedia a schimbat cuvantul in "rromie". Posted Image

Daca esti cumva dependent de zona, probabil merita sa iti cumperi sa stai acolo. Eu cautam sa iau ceva pentru inchiriere, nu stiu daca merita. Mi se pare o zona dubioasa din mai multe puncte de vedere: lipsa avantaje, preturi, oameni, firme. La preturile alea merita ceva la Tineretului: parc aroape, metrou Magistrala 2.

Foisorului nu. Toata zona aia de la Foisorului spre Calea Vitan (via Zizin) e mai dubioasa, din cauza blocurilor confort 3 din zona Zizin (pe Gradinari). In schimb daca mergi mai la stanga spre Nerva inca o strada, pe Anastasie Panu, e ok. Chiria tot cam acolo e la pret, insa preturile la apartament se modifica substantial pe masura ce te apropii de bd Nerva Traian. Iar la blocurile noi, sunt 2 care se construiesc (sau sunt deja gata) pe Papazoglu-Vlad-Dracul-Anastasie Panu (deci in zona de care vorbea initiatorul) si pretul e de 130-140 mii pe unul de 65-67mp (hol in H in bloc vechi de care vorbeste el in primul topic e la 72 utili plus balcon).

@ Initiator: cumva anuntul asta l-ai gasit? http://www.amdf-imob...05/  (seamana cu ce zici tu: stai linistit, ca e fake :)

Edited by Genesis, 10 May 2018 - 10:19.


#44
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Zona este buna si in acelasi timp nu este ok. Am vrut sa cumpar in zona pentru ca sunt blocuri mai noi si destul de mari.. deci confort sporit. Din pacate nu am putut trece peste blocurile de nafamilisti care sunt si au fost groaznice.. Acum depinde de fiecare dar pentru mine a fost prea mult.

Preturile actuale sunt mult peste ce s-a scris aici.. 800euro MP??? Nici macar in blocurile mai vechi de 77 nu este doar 800 euro..

Din ce am gasit.. avem cam asa: 1100-1300 pentru zonele marginase gen militari dr taberei rahova (zona ok) berceni
1300-1600 pentru zonele considerate bune ( in jurul inelului median si mai ales langa metrou )
peste 1600 in zonele considerate bune si foarte bune
Si pana acum am vorbit doar de blocuri vechi..

Pentru blocurile noi preturile sunt mai mari cu cel putin 300euro/mp pe fiecare zona..
Robor creste.. preturlle cresc .. inflatie de 5% avem.. oare vine o noua criza curand? N-as crede.. perceptia de a cumpara tot mai mult este intiparita in mintea multor romani.
Daca sa zicem ca totusi vine o criza .. credeti ca vor scadea preturle foarte mult?? Ne aflam cu preturile la apartamentele in blocuri vechi cu 10-15% peste preturile din criza.. nici pe aproape fata de ce am avut in timpul boom-ului.. poate vor sscadea dar mai ales la blocurile noi

#45
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017
Salutare tuturor,
Imi permit sa scriu aici, pentru ca deasemenea, ca si alti colegi forumisti, am locuit si locuiesc in zona mentionata. Din 2013 pana in 2017, am locuit cu chirie in zona respectiva, la inceput intr-o garsoniera pe Vlad Dracul dupa care extact langa piata Foisorului intr-un apartament de 2 camere. Ca si chirie pot sa va spun ca preturile se invart in jurul sumei de 300-400 euro.
De la inceputul anului am achizitionat un apartament exact in spatele magazinului Lidl pe strada Motilor. Pretul intradevar a sarit de 100000 euro, dar totusi vorbim de un apartament cu o suprafata de 85 mp cu teresa de 31 mp. Blocul este cu inaltime mica, de 3 etaje care beneficiaza si de lift. Ce pot sa va spun este ca intradevar, in momentut de fata pe aceasta zona preturile per mp se invart in jurul sumei de 1400-1500 (referindu-ma la mp util).
Ca si pont pot va spun ca exista un bloc nou construit (Sofia residence 5), intersectie Foisorului cu Gradinarilor, care pare sa fie construit ok. Nu cunosc preturile dar cine este interesat poate arunca un  ochi la fata locului.
Cat despre liniste vs agitatie, in zona in care locuiesc pot sa va spun ca nu am parte de galagie (excludem cainii din curtile caselor). Pot sta linisitit pe terasa seara sa savurez un vin bun, fara a fi deranjat de zgomotul produs de diversi baieti pusi pe distractie cum poti intalni in alte cartiere.
Zi buna va doresc!

Edited by Ego206, 11 May 2018 - 10:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate