Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Preturi apartamente Bucuresti Vlad Dracul Papazoglu

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Iosifeanu

Iosifeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2018
Salut,

Am impresia ca de curand s-a format un trend in imobiliare pentru preturile afisate la vanzare si pretul real la care se vinde imobilul. Unde mai pui ca, spre surprinderea mea, gasesc de luni de zile la vanzare aceleasi apartamente cu preturi cu mult mai mari acum decat momentul in care le-am vazut initial, dar ele ocupa in continuare spatiul de stocare pe site-urile de anunturi populare..nu conteaza ca ai lor proprietari nu reusesc sa le vanda la suma ceruta initial, ei cresc pretul in ideea ca preturile sunt in crestere :)  Voi ce parere aveti?

De curand (sfarsit de ian 2018) am intentionat sa achizitionez un apartament in cartierul Vitan, mai exact str. Vlad Dracul, intersectie cu Papazoglu.
Un apartament de 3 camere, decomandat, al carui compartimentare ne-a facut placere, hol H si un etaj intermediar(4/8), unde mai pui ca proprietarul a fost dispus sa lase la pret aprox. 20% din suma ceruta initial pe motiv ca se grabea sa plece si avea nevoie urgenta de bani. Cu toata deschiderea am spus da, il luam, cu toate ca asta reprezenta un cost pe masura pt. noi, 85k EUR.
Inspiratia a facut ca nu cu mult timp inainte de a semna antecontractul sa incerc sa cunosc putin zona, sa ma plimb prin imprejurimi. Liniste si chiar placut  pe timp de zi, dar atat. Noaptea, in intersectia strazilor Vlad Dracul cu Papazoglu agitatie, galagie, gasti de persoane tinere care pareau a fi de alta etnie stranse pe la scarile de bloc te faceau sa crezi ca ai aterizat in cu totul alta zona..La o singura strada departare, blvd. Nerva Traian, alta lume: liniste, curat, luminat, patrula de politie regulat. Din ce am vazut si nu pot spune ca mi-am format decat o parere, e de evitat.

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Daca economia creste ca fat-frumos, salariile cresc din pix si fara numar, e o asteptare realista sa crezi ca pretul in imobiliare scade? Nu crezi ca sunt corelate?

Ma uimeste cat de multi oameni sunt inca cu mentalitatea "de criza". A trecut de 4-5 ani criza. Acum preturile din nou cresc. Atunci era ieftin, acum nu mai este.

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
85.000? Pfuu... Iar au crescut preturile? Artificial normal ca doar nu s-au marit sau intinerit de acum de acum 6-7 ani.
Bine, mai au pana sa ajunga la perioada 2007-2008 dar vad ca trendul e ascendent.

@blaudhaund: Stiu ca esti giga contra si vrei mereu sa ai dreptate asa ca chiar daca o sa imi raspunzi eu nu mai continui dar... Cat vrei sa coste un metru patrat la bloc? Care crezi ca e pretul normal? 1000 euro? 2000?
Eu zic ca mai mult de 800 de euro pe metru patrat de bloc cu an mai vechi de 1990 e rezonabil. Pentru cele mai vechi de 1975 ar trebui sa fie chiar mai jos. Iar pentru cele de dupa 2000 de exemplu poate mai sus.
Suntem in Bucuresti nu la Londra...

Edited by Seteh, 10 February 2018 - 00:22.


#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSeteh, on 10 februarie 2018 - 00:18, said:

85.000? Pfuu... Iar au crescut preturile? Artificial normal ca doar nu s-au marit sau intinerit de acum de acum 6-7 ani.
Bine, mai au pana sa ajunga la perioada 2007-2008 dar vad ca trendul e ascendent.
85000 dupa reducerea de 20%!

#5
Iosifeanu

Iosifeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2018
Preturile din nou cresc. De acord daca imi poti spune in baza a ce cresc? Sau mai bine intrebat: cresterea lor reflecta doar nivelul cresterilor salariale?
Cererea care depaseste oferta este motivul oare? Paradoxal, Romania nu traverseaza un boom demografic si nici imigrantii nu se grabesc sa ne populeze, iar anual sunt date in folosinta intre 30000 - 40000 de noi locuinte. In concluzie, pe ce fel de cifre ne bazam cand afirmam ca oferta este prea mica in raport cu cererile de locuinte?

#6
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostIosifeanu, on 10 februarie 2018 - 00:26, said:

Paradoxal, Romania nu traverseaza un boom demografic si nici imigrantii nu se grabesc sa ne populeze, iar anual sunt date in folosinta intre 30000 - 40000 de noi locuinte.

Si ti se pare mult 30 000 de locuinte? La 190 000 de nou nascuti?

View PostSeteh, on 10 februarie 2018 - 00:18, said:

@blaudhaund: Stiu ca esti giga contra si vrei mereu sa ai dreptate asa ca chiar daca o sa imi raspunzi eu nu mai continui dar... Cat vrei sa coste un metru patrat la bloc? Care crezi ca e pretul normal? 1000 euro? 2000?

Pretul e ala pe care vrei sa il dai, nu vrei, nu cumperi.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 10 February 2018 - 00:40.


#7
Iosifeanu

Iosifeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2018
Nu cred ca este relevant faptul ca se nasc acum 190k si se construiesc 30-40k locuinte. Pe langa locuintele noi mai sunt si cele vechi, la care, gandit pragmatic, nu stiu sincer cati locuitori, din cei nou nascuti si existenti isi vor permite sa cumpere.

#8
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Am vrut si eu sa cumpar un apartament la maxim 80 de mii anul trecut prin Octombrie. Am cautat in mai multe zone, inclusiv Vitan. Aceeasi impresie: zona mai frumoasa decat acum cativa ani, dar cam rromie si mai ales cocalareala in zona Mall Vitan, Str. Zizin, Str. Foisorului. La cat au crescut preturile in ultimii 2 ani, ar fi fost un pret bun 85 de mii pentru 3 camere in zona care zici, daca era si in stare buna apartamentul. Vad pe imobiliare.ro apartamente de 3 camere la 95-99 de mii de euro.

Edited by Alex90USA, 10 February 2018 - 01:03.


#9
Iosifeanu

Iosifeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2018
Da Alex, acolo sunt prețuri de la 91-95k EUR in sus si tot cresc prețurile, cu toate ca nu se vând. Nu era in stare tocmai buna acel apartament, trebuia refăcută instalația electrică, sanitara, un perete dat jos din hol in bucatarie cât sa creeze spațiu dar care, pt noi însemna sa-l punem la loc întrucât bucătăria are rolul si utilitatea ei si altele. In concluzie era de investit.

P.S. Sa mergi seara/noaptea pe străzile adiacente: Branduselor, Zizin, Papazoglu, Vlad Dracul, Foișorului. Sa vezi schimbarea la fata a zonei si cum este populata.

#10
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Fusesem la o vizionare pe la 4-5 dupa amiaza cu un prieten din Titan si era si el surprins cat de "curata" e zona. Apartamentul era 99 de mii, era in fata mall-ului, arata bine, dar proprietarul a zis ca lasa la pret 500 de euro. Apoi am intrat la Vitan Mall sau cum se numeste Mall Bucuresti, am facut un pic shopping, am mancat si intre timp s-a facut seara. Am revenit pe str Foisorului unde isi parcase masina si erau oameni zgomotosi prin zona. Parcase masina pe colt cu Str. Arcusului. La intrarea pe strada erau cateva zeci de oameni care stateau pe strada si pur si simplu nu puteai trece de ei daca aveai nevoie sa intri pe strada. Ma uit acum pe harta si vad ca Str. Arcusului e aproape de Str. Papazoglu.

Am vazut prin zona si cateva blocuri noi, probabil fusesera deja vandute apartamentele, nu vazusem niciun banner pe cladiri.

Totusi nu mi se pare cine stie ce zona, nu este parc in apropiere, iar statiile de metrou sunt la distanta. Ma refer la Vitan aici. De la Papazoglu este destul aproape statia Timpuri Noi. Singirul avantaj e ca zonele astea sunt semi-centrale, adica aproape de Unirii.

Softpedia a schimbat cuvantul in "rromie". Posted Image

Daca esti cumva dependent de zona, probabil merita sa iti cumperi sa stai acolo. Eu cautam sa iau ceva pentru inchiriere, nu stiu daca merita. Mi se pare o zona dubioasa din mai multe puncte de vedere: lipsa avantaje, preturi, oameni, firme. La preturile alea merita ceva la Tineretului: parc aroape, metrou Magistrala 2.

Edited by Alex90USA, 10 February 2018 - 02:03.


#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostJammalan-the-Prophet, on 10 februarie 2018 - 00:39, said:

Si ti se pare mult 30 000 de locuinte? La 190 000 de nou nascuti?

câți nou născuți cumpără apartament?

#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostDaculScoril0, on 10 februarie 2018 - 02:26, said:


câți nou născuți cumpără apartament?

Hai mai da-o naibii de treaba.... trebuie sa desenez?
Uita-te pe un grafic cati ajung anual la varsta de 20 de ani si au chef sa stea in casa lor.

#13
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Ok, si cati mor? Mi-e lene sa caut...
Si din aia 190.000 sa stii ca ai putea lsa imparti la doi ca cei mai multi isi iau dupa casatorie sau dupa ce se cupleaza.

#14
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostSeteh, on 10 februarie 2018 - 02:47, said:

Ok, si cati mor? Mi-e lene sa caut...
Si din aia 190.000 sa stii ca ai putea lsa imparti la doi ca cei mai multi isi iau dupa casatorie sau dupa ce se cupleaza.

Si apartamentele si casele din Romania sunt nemuritoare.
Ieri chiar am fost in vizita intr-un bloc construit pe la 1200...

Lumea se muta intr-un rimt accelerat in Bucuresti si Ilfov oricine era aici in 89 nu are cum sa conteste asta.
Stau apartamentele ala noi goale cumva?

View PostAlexis, on 10 februarie 2018 - 02:49, said:

E vorba de preturi la apartamentele Telekom, Orange, Vodafone sau Digimobil? Intreb si eu pentru un prieten...

E vorba de un apartament care are o antena GSM :) , d-aia e asa scump.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 10 February 2018 - 02:58.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Cit timp este cerere va exista si scumpire, este elementar.

#16
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Părerea mea este că preturile apartamentelor cresc din mai multe motive, pe lângă inflație care evident duce la creșterea tuturor prețurilor.
În primul rând în România există o idee preconcepută de a avea casa/apartamentul tau de foarte devreme, chiar de la 20 de ani dacă se poate. Asta nu este neaparat un lucru rău, doar că nu au cum să fie apartamente disponibile pentru toți cei care vor să cumpere și evident atunci când oferta este mai mică decât cererea pretul este mare.
Pe de altă parte sunt mulți oameni care au bani din diverse surse - salarii mari, muncă în străinătate, moșteniri, căștig la loto etc. O mare parte din acești oameni nu au abilități de afacerist ori unii nu au chef de afaceri și atunci este mai simplu să cumperi 1, 2 , 3 etc. apartamente pe care să le închiriezi  - deci iarăși este o presiune pe piața imobiliară.
Pe de altă parte programul prima casă a făcut ca oamenii să aibă acces la credite cu dobândă foarte mică, iar o dobândă mică înseamnă automat o rată lunară mai mică, deci oamenii pot împrumuta mai mulți bani.
Exemplificativ, la un credit tip prima casă în valoare de 265.000 lei (circa 56.700 euro) pe 30 ani rata lunară este de circa 1300 lei.
Trebuie să fim realiști 1300 lei pe lună pentru a avea apartamentul tău, (chiar și de două camere la marginea orașului) nu este foarte mult, iar asta face ca oamenii să plătească ușor acești bani - deci automat preturile cresc, iar apartamentele situate în zone bune, mari, luminoase etc, vor costa mult mai mult.

Nu în ultimul rând trebuie să acceptăm și faptul că în general cei care au apartamente de 80 - 90.000 euro de vânzare, ori mai scumpe, nu stau în drum, deci dacă nu îl vând într-o săptămână sau o lună nu este nicio pierdere, preferă să aștepte să primească prețul cerut, mai ales că piața este în mod evident în creștere. Cu alte cuvinte, dacă el vinde apartamentul cu 10-15.000 de euro mai ieftin, această diferență nu are de unde să o câștige, pentru la bancă la depozite se plătește 0,5 % dobândă pe an, deci dacă nu îi trebuie banii urgent pentru altceva mai bine așteaptă.

#17
Iosifeanu

Iosifeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2018
Creditele sunt ieftine momentan, intr-adevăr. Dar sa ne gândim ca, odată luate, preiei si grija unei dobânzi variabile -ROBOR, in cazul creditelor in lei. Plătești acum 1300 RON/luna rata, dar la cât de stabilă este economia noastra sa nu ne surprindă ce va urma. Iar un astfel de credit se plătește timp de ani buni, in cele mai multe cazuri. Se aplica atât pentru prima casa, cât si pt. majoritatea creditelor ipotecare/imobiliare.

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostIosifeanu, on 10 februarie 2018 - 00:02, said:

Voi ce parere aveti?
E o piata in miscare. Tendinta prezenta si viitoare (2-3 ani) este de crestere a preturilor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate