Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Abuzurile israelului asupra palestinienilor

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1185 replies to this topic

#1153
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Cred că nu înțelegi: pe mine personal (ca simplu coleg) nu mă deranjează ce culori folosești să zugrăvești cotețul, doar constat că în 64 de pagini ai transformat topicul din "abuzurile Israelului" în "victimele palestinienilor" :)

#1154
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 iladi, on 17 noiembrie 2018 - 17:38, said:

Cred că nu înțelegi: pe mine personal (ca simplu coleg) nu mă deranjează ce culori folosești să zugrăvești cotețul, doar constat că în 64 de pagini ai transformat topicul din "abuzurile Israelului" în "victimele palestinienilor" Posted Image

Vio a transformat topicul? Va obliga cineva sa-i cititi postarile, sau sa-i raspundeti?

Topicul s-a dus dracului din lipsa de material prim. Toate argumentele vajnicilor aparatori ai Palestinienilor se reduc la insulte la adresa lui Vio. Chiar nu mai aveti nici un pic de demnitate si bun simt?

Stii, desigur, stimate moderator, ca ce se intimpla pe topic se numeste hartuire. Sper.

Data viitoare cind ma mai apuca cheful sa intru pe Softpedia, o sa am grija sa nu maninc nimic cu vreo patru ore inainte.

#1155
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Hai sa punem si altfel de stiri:
[ https://i.imgur.com/yPshBmA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/puvtmMb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.haaretz....dings-1.5395241

Cica procurorul militar a cerut inchisoare pentru un militant pentru drepturile omului palestinian ca sa-l protejeze de bacterii. Pana la urma a intrat la inchisoare fiindca se plimba cu bicicleta pe unde nu trebuie.

Edited by Cris007, 17 November 2018 - 19:08.


#1156
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 04.03.2014

 iladi, on 17 noiembrie 2018 - 17:38, said:

Cred că nu Ăźnțelegi: pe mine personal (ca simplu coleg) nu mă deranjează ce culori folosești să zugrăvești cotețul, doar constat că Ăźn 64 de pagini ai transformat topicul din "abuzurile Israelului" Ăźn "victimele palestinienilor" :)

Buna dimineata:)

#1157
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 ionutzitaly, on 17 noiembrie 2018 - 19:16, said:

Buna dimineata:)

Bună seara. Nici tu n-ai înțeles. Fiecare să cânte și să danseze cum îi place, în limitele regulamentului.

 Pisa4you, on 17 noiembrie 2018 - 19:03, said:



Stii, desigur, stimate moderator, ca ce se intimpla pe topic se numeste hartuire. Sper.
.

Încerc să-mi dau seama în ce direcție. ;)

 Pisa4you, on 17 noiembrie 2018 - 19:03, said:

Vio a transformat topicul? Va obliga cineva sa-i cititi postarile, sau sa-i raspundeti?
........

N-ar strica să citești regulamentul înainte de a intra pe Softpedia. Atât antetul ariei, cât și cel specific ariei.

pentru clarificare:

Deoarece Noi (cei ce am fondat acest forum) NU facem politica si CREDEM in libertatea de exprimare, am creat aceasta arie pentru ca userii sa poata discuta LIBER. MILITANTII, cei implicati DIRECT in fenomenul politic ce au diverse interese si TOTI fanaticii care nu au nici o legatura cu obiectul acestei arii sunt RUGATI INSISTENT sa NU mai polueze aceasta ARIE si sa se rezume la a scrie O parere si nu prin flood sau folosind clone.
Moderatorii sunt rugati sa NU permita aceste abuzuri si sa actioneze in consecinta. Oricine poate sa-si spuna parerea dar de aici si pana la a veni cu 100 de useri pentru a IMPUNE o parere e cale lunga. (si pierdere masiva de timp in a crea conturi pe Yahoo and stuff)

Attached File  Screenshot (26).png   404.88K   19 downloads

Cine vrea să înțeleagă că doar am făcut o avertizare tovărășească bine, cine vrea să se victimizeze, iarăși bine.

#1158
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014

 iladi, on 17 noiembrie 2018 - 20:19, said:


Screenshot (26).png

Cine vrea să Ăźnțeleagă că doar am făcut o avertizare tovărășească bine, cine vrea să se victimizeze, iarăși bine.

What?? Sunt pe locul 2?? Nu ma asteptam :) Nu am mai postat cred ca de luni de zile. Am renuntat pt ca pur si simplu ajunsesem sa cred ca este o echipa intreaga in spatele unor conturi.

Edited by Nick_85, 17 November 2018 - 20:33.


#1159
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 Cris007, on 17 noiembrie 2018 - 19:08, said:

Hai sa punem si altfel de stiri:
[ https://i.imgur.com/yPshBmA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/puvtmMb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.haaretz....dings-1.5395241

Cica procurorul militar a cerut inchisoare pentru un militant pentru drepturile omului palestinian ca sa-l protejeze de bacterii. Pana la urma a intrat la inchisoare fiindca se plimba cu bicicleta pe unde nu trebuie.

Ha'aretz? Serios?

Niciodata nu iau de bun nimic din ce scrie in presa daca nu verific bine stirea cu cel putin trei surse independente. Hai sa vedem ce se intimpla cind verificam stirea.

De data asta, am ales intentionat patru surse foarte diferite - doua pro-Palestiniene, una neutra, si una ultra-nationalista. Ma intereseaza in special ceea ce este comun in toate sursele, dar nu apare in articolul din Ha'aretz.

Abdullah abu Rahma este coordinatorul Comitetului Popular Bil'in impotriva zidului. Nu un oarecare necunoscut - asta e foarte important pentru a intelege motivele arestarii si condamnarii sale. Participa activ la demonstratiile saptaminale din Bil'in, un sat Palestinian ale carui paminturi se afla de celealata parte a barierei de securitate. Cum s-a ajuns la situatia asta, voi clarifica in continuare. Rolul sau in organizarea demonstratiilor l-a pus deseori in conflict cu armata, a fost arestat de mai multe ori. In 2015 a primit o condamnare de patru luni inchisoare cu suspendare. Condamnarea de care vorbeste sursa ta e de fapt reultatul incalcarii de care abu Rahma a conditiilor eliberarii sale in 2015.

Nici una din surse nu mentioneaza bacteriile din Ha'aretz. N-am idee de unde au scos aiureala asta.

Surse:
https://www.middleea...in-his-village/
https://en.qantara.d...-wire-and-walls
https://www.timesofi...t-bank-protest/
http://www.israelnat...ews.aspx/169687

Am promis o clarificare a modului in care s-a ajuns la situatia in care Bil'in e separat de paminturile localnicilor de catre bariera de securitate. Bil'in a dat in judecata armata, cerind sa fie schimbat cursul barierei, si a cistigat procesul. De ce a fost totusi construita bariera pe traseul original, si nu pe un traseu convenit intre parti, asa cum a ordonat Tribunalul Suprem? Hai sa vedem ce s-a intimplat cind Bil'in a dat in judecata armata - si alte institutii si persoane - pentru a doua oara, desi deja cistigase procesul. Din sentinta Tribunalului Suprem:


Quote

In accordance with the procedural agreement between the parties, a survey in the field with counsel of the petitioners in HCJ 11363/04 (Ms. Atiyah, adv.) and with representatives of the village of Bil'in was held on December 22 2004. During the survey Ms. Atiyah was given the map of scheme 210/8. It appears, from the State's response to that petition, that despite what had been stipulated, Ms. Atiyah did not appear at a meeting with respondents regarding sections C and D and did not relay any written response regarding those sections. At the opening of the hearing of said petition, it was relayed on behalf of Ms. Atiyah that the petitioners are rescinding their petition, and the petition was abated (on February 16 2005). The petition having been abated, respondents began implementation of sequestration order Tav/40/04 (Boundary Alteration) and the erection of the fence.
10. After just a few days a number of residents of Bil'in, represented by Ms. Atiya, adv., submitted a new petition (on February 21 2005; HCJ 1778/05). That petition was based on the argument that the fence construction work had begun without them having been given the right to a hearing and to appeal. The new petition did not mention the previous petition, which had been abated at the petitioners' request. At the end of the hearing of that petition, the Court ordered the abatement of the petition due to unclean hands (on March 3 2005).

elyon1.court.gov.il/Files_ENG/05/140/084/n25/05084140.n25.pdf


Toata povestea cu demonstratiile saptaminale din Bil'in, cu plingerile aferente si vaicarelile pe scena internationala ca vezi doamne sint persecutati, e o mare pacaleala. Au renuntat singuri la dreptatea ce li se cuvenea, pe care au primit-o in tribunalul Israelian.


Edited by Pisa4you, 17 November 2018 - 20:30.


#1160
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 iladi, on 17 noiembrie 2018 - 20:19, said:

Bună seara. Nici tu n-ai înțeles. Fiecare să cânte și să danseze cum îi place, în limitele regulamentului.



Încerc să-mi dau seama în ce direcție. Posted Image



N-ar strica să citești regulamentul înainte de a intra pe Softpedia. Atât antetul ariei, cât și cel specific ariei.

pentru clarificare:

Deoarece Noi (cei ce am fondat acest forum) NU facem politica si CREDEM in libertatea de exprimare, am creat aceasta arie pentru ca userii sa poata discuta LIBER. MILITANTII, cei implicati DIRECT in fenomenul politic ce au diverse interese si TOTI fanaticii care nu au nici o legatura cu obiectul acestei arii sunt RUGATI INSISTENT sa NU mai polueze aceasta ARIE si sa se rezume la a scrie O parere si nu prin flood sau folosind clone.
Moderatorii sunt rugati sa NU permita aceste abuzuri si sa actioneze in consecinta. Oricine poate sa-si spuna parerea dar de aici si pana la a veni cu 100 de useri pentru a IMPUNE o parere e cale lunga. (si pierdere masiva de timp in a crea conturi pe Yahoo and stuff)

Screenshot (26).png

Cine vrea să înțeleagă că doar am făcut o avertizare tovărășească bine, cine vrea să se victimizeze, iarăși bine.

Ai ceva concret, sau iti convine sa asmuti pe altii ca sa-ti faca tie munca mai usoara?

Am asistat neputincioasa (pentru ca am intrat prea tirziu pe topic ca sa pot interveni) la hartuirea unui forumist de catre un moderator, pina i-a fost smulsa o reactie care a justificat banarea sa.

Deja vu.

#1161
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 Pisa4you, on 17 noiembrie 2018 - 20:44, said:

Ai ceva concret, sau iti convine sa asmuti pe altii ca sa-ti faca tie munca mai usoara?


Sigur

1. Respectă regulamentul

2. Ascultă-ți propriul sfat: nu-ți convine ce se discută pe un topic, nu ești obligat să participi. Dacă o faci, o faci pe răspunderea ta. În plus, respectă regulamentul.

Sper că am încheiat subiectul. Spor mai departe la un dialog civilizat (urare valabilă tuturor).

#1162
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 04.03.2014

 Nick_85, on 17 noiembrie 2018 - 20:28, said:


Nu am mai postat cred ca de luni de zile. Am renuntat pt ca pur si simplu ajunsesem sa cred ca este o echipa intreaga in spatele unor conturi.

Cred ca intuitia nu te-a inselat:)

#1163
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cateva stiri scurte din zona de conflict discutata mai sus.

-Delegatia egipteana condusa de Ahmad Abd al-Khaliq a parasit Fasia Gaza.prin punctul de trecere de la Erez.
Delegatia a avut in componenta inalti functionari in informatii, armata si ministerul de interne.

-La numai doua ore de la plecarea delegatiei liderul Hamas, Yahiya Sinyora, intr-o ceremonie in Khan Yunis, care este tabara de refugiati aflata in cea mai mare saracie si delasare, a organizat un miting in memoria celor sapte decedati in ultima luna, , inclusiv cei 6 din schimbul de focuri cu forta israeliana ce s-a infiltrat/si care a pierdul la randul ei un militar
Sinyora a amenintat Israelul cu represalii,  amenintand ca urmatorul baraj de rachete din Fasia Gaza va ajunge la Tel Aviv si toate orasele din centrul Israelului

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iV_HWlNA-98?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-In acest moment insa Israelul se confrunta cu demisia ministrului apararii, cu criza de guvern si spectrul alegerilor anticipate si cu manifestatie in centrul Tel Avivului a locuitorilor din sudul tarii care cer o actiune mai energica a armatei  in Gaza pentru a instaura l;inistea si a putea trai in siguranta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rwv_9FgbiZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 17 November 2018 - 22:58.


#1164
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

 Pisa4you, on 17 noiembrie 2018 - 19:03, said:

Vio a transformat topicul? Va obliga cineva sa-i cititi postarile, sau sa-i raspundeti?
nu mai simplu si frumos ar fi sa deschida el un topic cu "victimele palestinienilor", cum s-a sugerat mai sus si sa-l lase pe asta cu "abuzurile Israelului" in pace, intreb si eu

#1165
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Exista doua topice cu problema palestiniana si rezolvarea ei.
unul pe Iudaism, unul pe Cafenea

Acesta se refera la o anume zona, anume aspect si anume conflict local
La care m-am referit expres.
Pentru problema palestiniana  si conflictul in general am unde sa scriu si chiar o fac

Daca nu mai sunt evenimente la granita cu Gaza nu mai e nici acest topic actual

#1166
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ce as  incerca  eu sa inteleg  in  chestia asta este cum  iti  poti da  seama de adevar atunci cand ai 2 tabere  opuse, gata sa minta si sa  insele, iar tarile aliate lor  nu sunt decat pline de propaganda si interese? Astfel  in  cine sa crezi?
Pe  lumea asta pare ca se gandeste numai in modul "cine nu e cu noi e impotriva noastra".....sau "din moment ce avem o opinie aia care nu plac opinia ni se opun".
Ma uit la economie spre exemplu si vad chestii in genul "cutare producator de x chestia si-a deschis  o fabrica in y tara"....iar la o cautare  mai  atenta vad ca x producator ala , este de fapt in aceeasi familie politica cu presedintele tarii iar locul unde a deschis fabrica este plin de votanti ai presedintelui respectiv...  oare asa e  lumea facuta , s efac pasi marunti spre a cuceri  o zona? Vad un  PSD care spune ca mesajul european  e politic, dar pana  la  urma  anticoruptia este o chestiune politica? Este sau nu  in acceptiunea generala faptul ca furtul e o infractiune?

#1167
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 karax, on 18 noiembrie 2018 - 11:53, said:

Ce as  incerca  eu sa inteleg  in  chestia asta este cum  iti  poti da  seama de adevar atunci cand ai 2 tabere  opuse, gata sa minta si sa  insele, iar tarile aliate lor  nu sunt decat pline de propaganda si interese? Astfel  in  cine sa crezi?


Am sa-ti aduc aminte comunicatele Agerpres din anii 65-85
Fiecare comunicat avea una dupa alta, positia paletiniana, pozitia israeliana, fara comentarii.

" Ieri si fost focuri in Ierusalimul de Est
-partea israeliana transmite ca doi palestinieni au aruncat cu pietre asupra unei masini cu care o familie israeliana parintii si doi copii, se intorcea acasa in localitatea Pisgat Zeev (sa zicem) Cei doi palestinieni  au fugit in satul Jegullia alaturat. Fortele israelieni au intrat in sat si au inceput cautari
-partea palestinana transmite ca forta de ocupatie israeliana a intrat in satul  Jegullia  cautand din casa in casa doi locuitori ai satului care ar fi  fost vazuti in zona asezarii ilegale Pisgat Zeev aruncand cu pietre.Tinerii nu au fost prinsi


Fara comentarii fara interpretari.
Asa a reusit Romania 70 de ani sa fie mediator de incredere si canal de transmitere a mesajelor in zona,
sa fie apreciata de ambele parti ca obiectiva si de incredere.
Asta a foat....
Acum nu mai este.
Dece? pentru ca nu a ramas echidistanta

Edited by vio69a, 18 November 2018 - 12:29.


#1168
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Am vazut un reportaj cu niste avanposturi israeliene , nu mi-a placut ce se face acolo.

#1169
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 vio69a, on 18 noiembrie 2018 - 12:28, said:

[1] Am sa-ti aduc aminte comunicatele Agerpres din anii 65-85
Fiecare comunicat avea una dupa alta, positia paletiniana, pozitia israeliana, fara comentarii.

" Ieri si fost focuri in Ierusalimul de Est
-partea israeliana transmite ca doi palestinieni au aruncat cu pietre asupra unei masini cu care o familie israeliana parintii si doi copii, se intorcea acasa in localitatea Pisgat Zeev (sa zicem) Cei doi palestinieni  au fugit in satul Jegullia alaturat. Fortele israelieni au intrat in sat si au inceput cautari
-partea palestinana transmite ca forta de ocupatie israeliana a intrat in satul  Jegullia  cautand din casa in casa doi locuitori ai satului care ar fi  fost vazuti in zona asezarii ilegale Pisgat Zeev aruncand cu pietre.Tinerii nu au fost prinsi


Fara comentarii fara interpretari.
[2] Asa a reusit Romania 70 de ani sa fie mediator de incredere si canal de transmitere a mesajelor in zona,
sa fie apreciata de ambele parti ca obiectiva si de incredere.
Asta a foat....
Acum nu mai este.
Dece? pentru ca nu a ramas echidistanta
[1]
Nu ne adu aminte TU asa ceva, vino cu documente de atunci. TU esti decredibilizat... cred ca pentru multi.

Atentie, nu neg ce zici mai sus, doar ca nu citezi nimic, ci doar povestesti tu din amintiri, ceea ce nu ajuta absolut deloc demersului tau.

[2]
La partea cu Romania care mai este sau nu echidistanta acum, as zice ca bati campii grav, dar nu este asa. Doar induci in eroare, manipulezi si denigrezi ca de obicei.
Nu poti face / induce confuzie intre diferitele puncte de vedere, opinii exprimate pe aiurea (in media, pe forumuri, in piete) SI pozitia Romaniei.
POTI VENI CU DOVEZI CA STATUL ROMAN NU ESTE ECHIDISTANT IN ANII ACESTIA?

- am scris cu majuscule si boldat poate poate vei raspunde si tu punctual si la subiect o data, desi nu trag mare speranta!

Edited by BlueKing-69, 18 November 2018 - 12:52.


#1170
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

 vio69a, on 17 noiembrie 2018 - 23:41, said:

Exista doua topice cu problema palestiniana si rezolvarea ei.
unul pe Iudaism, unul pe Cafenea

Acesta se refera la o anume zona, anume aspect si anume conflict local
La care m-am referit expres.
Pentru problema palestiniana  si conflictul in general am unde sa scriu si chiar o fac

Daca nu mai sunt evenimente la granita cu Gaza nu mai e nici acest topic actual
cum s-a precizat si in postul  #1153, asta-i un topic despre abuzurile Israelului, lasa-l sa moara asa, deschide matale un topic despre abuzurile palestinienilor si putem acolo discuta

Edited by dan210, 18 November 2018 - 14:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate