Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Abuzurile israelului asupra palestinienilor

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1185 replies to this topic

#1117
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmorenno, on 15 noiembrie 2018 - 06:54, said:

Oricine are dreptul sa traiasca in liniste si pace. Indiferent cine e si cum se numeste. Israelul se comporta asa pentru ca i se permite. Altfel ar trai in pace vrand nevrand. Dar asta e valabil si pentru SUA. Au comis de 3 ori mai multe crime decat nazismul german.

#1118
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmobiletron, on 15 noiembrie 2018 - 07:07, said:


Nea iladi, topicul este unul de propaganda pt ca permiteti si incurajati propaganda pe acest forum,

Nu, amice, topicul nu l-am scris eu, daca intelegi ce vreau sa spun. Topicul il faceti voi, nu eu. Eu daca intervin sunt acuzat de partizanat si cenzura. In ceea ce priveste propaganda platita, atata timp cat nu aduci dovezi, sunt doar acuzatii false.

#1119
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu-mi fie cu suparare, nu vreau sa contrazic autoritatile, dar uneori lucrurile se mai inteleg si fara probe concrete. Multi si-au dat seama ca vio e profesionist, eu l-am intrebat pe sleau de mai multe ori si niciodata nu a raspuns la intrebarea asta.

#1120
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Nu aveti decat sa-l bagati la ignore. Nu va obliga nimeni sa-i cititi postarile.

#1121
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Corect.

#1122
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostPaz, on 15 noiembrie 2018 - 09:04, said:

Oricine are dreptul sa traiasca in liniste si pace. Indiferent cine e si cum se numeste.

[...]. Au comis de 3 ori mai multe crime decat nazismul german.

Oricine, inclusiv populatia statului Israel banuiesc ca ai vrut sa zici.........
Cat priveste afirmatia cu crimele, vezi tu, de aceea se cer lamuriri,,,,
Nu ca sa te conving pe tine si alti 2-3 care din nestiinta sau pura rautate, rastalmacesc lucrurile, stalcesc numele tarii si ii jignesc locuitorii
Nu, caci nu am deloc pretentii absurde, dar la o afirmatie ca cea de sus, la care nu vii cu date, cu cifre, cu argumente, trebuie sa raspund, nu, nu pentru tine si alti 2-3, ci pentru cine citeste accidental si poate ramane cu impresia gresita.
Caci daca nu ai aflat inca exista un drept la replica, si iti place sau nu, il am
Fara sa fie considerata propaganda.....

-------------------------------------

Sa revenim la topicul propriu zis "abuzurile Israelului asupra palestinienilloor."

Care topic s-a deschis  in ziua cand hoarde de gazani au luat cu asalt granita cu Israelul incercand sa patrunda cu forta.....
- "abuzurile " Isralului, au fost minore fata de Ungaria de exemplu, fata de Macedonia, fata de Serbia, care toate si-au intarit granitele cu inca 2-3 randuri de sarma ghimpata....

Sa ne amintim.....
Care a fost atunci motivul ?
"Ziua pamantului", "Ziua reintoarcerii", "Ziua doliului palestinian", Ziua Nakba", Ziua Nacsa" ....etc....

Cine intra numai 5 minute pe Google sau pe Wikipedia, vede ca Gaza a apartinut Egiptului, vede ca nu este nici picior de israelian acolo, vede ca aprovizionarea toata, se face cu ajutorul si prin Israel, vede ca curentul electric, combustibilul, apa, gazele sunt livrate de Israel pentru ca Egiptul a inchis robinetul conductei de gaz  ce traverseaza Sinaiul.....conducta care aducea gaz egiptean Iordaniei si Israelului....
Si care repetat a fost incendiata de Hamas
Vede ca pacientii cu afectiuni grave sunt tratati in spitalele israeliene si mai vede ca zi de zi, mii de muncitori care au primit aprobarile necesare vin in Israel la munca, -doctori, surori sau muncitori...

Probabil ca abuzul Israelului este ca a pus blocurile in calea rachetelor din Gaza, sau gradinitele, sau serele de legume....

Edited by vio69a, 15 November 2018 - 17:59.


#1123
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
bah, da' topicul asta e despre abuzurile palestinei sau despre abuzurile israelului?
daca nu sunt abuzuri din partea israelului nu scriem nimic, sta topicul si asteapta ca nu dureaza mult pana se intampla unul.
nu-i deloc ok sa faci tu propaganda asta( gretoasa si offtopic) despre israel si despre cat de buni sunt ei cu palestinienii care ataca granita. pune mana si fa un topic separat pentru asta. daca ti se permite.
dixit? intelegi diferenta?

Edited by morenno, 16 November 2018 - 03:03.


#1124
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ai cuvantul....eu tac....te rog sa enumeri abuzurile Israelului, dupa ce ai vizitat
Ramallah, sau Hebron sau orasul Gaza.....sau Tel Aviv sau Ashdod, sau Eilat

Iar daca realitatea este inversa....ce facem.....? lasam asa cum a cazut  ?
Sau incercam sa lamurim lucrurile ?
Suntem la conferinta sau la forum de discutii ?





Edited by vio69a, 16 November 2018 - 05:12.


#1125
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
abuzurile Israelului e ca ii omoara pe palestini cand vrea

#1126
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostAlecsandru010, on 30 martie 2018 - 19:44, said:

O mizerie ce se intampla in Gaza. O mizerie. O mizerie la care asa zisa lume civilzata inchide ochii cu atat de multa nonsalanta

Israelul ar trebui sanctionat la nivel international.

Topicul de fata a discutat de la pagina 4 puternicele  manifestatii de la Granita Fasia Gaza -Israel....erau atunci cam 20,000
de palestinieni care ardeau cauciucuri incercau sa taie gardul care reprezinta granita si sa o treaca fraudulos.Topicul a fost deschis pentru a incrimina o singura parte

Topicul de fata prin titlul lui, nu se refera numai la acel incident din prima postare ci generalizeaza si extinde asupra intregii politici israeliene...............Topicul de fata nu se numeste "un palestinian a fost pe nedrept arestat de politia israeliana"

Se ne intoarcem putin in mai....
Multimea era atatata  de activistii Hamas, tineri erau impinsi in fata sa poata apoi fi prezentati ca victime israeliene.
Soldatii israelieni au stat la o departare de 3-400 metri de granita, supraveghind lucrurile.
Cateodata au scapat de sub control, s-au infiltrat prin gauri taiate in gard, s-a tras foc de avertisment.
Toate figurile gaitatorilor erau cunoscute si ei au fost vizati.
Din pacate au fost si victime civile, nedorite , cum a fost acea infirmiera si un tanar de 17 ani.

Conflictul sa ii zic asa, sau provocarea a inceput in mai......continua si azi, cand alti 8000 de palestinieni sunt adunati cu aceleasi scopuri.
Sa provoace tulburari si sa provoace victime in randul lor.

Granita afara de portiuni limitate unde este din beton in zona caselor, este din sarma ...nu turele si nu mitraliere

Attached File  gaza_graniță_m.png   406.14K   1 downloadsAttached File  gaza-frontiera.png   402.78K   3 downloads

Cand iti stau in fata ei 10 sau 20.000 in unele zile nu poti sa nu fi in alarma.

Attached File  gaza-paza _granita.jpg   41.93K   3 downloads


Cum este prezentata insa in presa romaneasca -o anume parte- aceasta justiticata actiune de aparare a granitelor??

GENOCID la granița Israelului cu Fâșia Gaza! Doi prostestatari au fost UCIȘI și 150 RĂNIȚI

Oamenii care protestau urmăresc să ĂŽşi reocupe casele pierdute din Israel ĂŽn timpul războiului de independenţă din 1948-1949,

Sa ma ierte dumnezeu, dar tinerii astia si multi din aceasta multime chiar mai maturi nu au avut in viata lor o casa, s-au nascut in Gaza, nu au avut niciodata proprietat in Israel, s-au declarat refugiati, pentru ca ONU inghite toate gogsile si le si plateste lunar indemnizatii.....

Adevaratii refugiati parte nu mai sunt, iar partea care exista revendica dreptul cu acte  la tribunal nu cu grenada.
Iar unii chiar au reintrat in posesia proprietatilor sau au fost despagubiti pentru ele
Dar depre asta am scris pe larg pe "Conflictul palestinian -israelian"  si pe Poiana si pe Iudaism....

Edited by vio69a, 16 November 2018 - 16:47.


#1127
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
vad ca nu intelegi ca topicul asta e despre altceva. parca ai spus ca taci?!
stiam ca nu ai sa te opresti, acum ai reusit sa-l lamuresti si pe ultimul sceptic de propaganda pe care o faci.
urat, foarte urat! dar tie nu-ti pasa oricum.

Edited by morenno, 16 November 2018 - 16:39.


#1128
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View Postvio69a, on 13 noiembrie 2018 - 21:33, said:

Se tineau de mana.

De unde le scoateti, frate, asa de siripoase???


View Postvio69a, on 13 noiembrie 2018 - 21:33, said:

Se tineau de mana.
Attachment muhammad-.jpg
La inceput crede ca este in vis, se trezeste, stie ca are 9 secunde sa ajunga la camera blindata..
Ia un copil in brate, al doilea de mana, al trilea nu vrea sa se scoale. Atunci il musca de picior sa il trezeasca si sa il hotarasca si intra in camera...

Voi trebuie sa va apucati sa scrieti nuvele, aveti o imaginatie debordanta. Pe alocuri si bolnava, dar asta-i alta discutie.
Cum dracu' sa il muste de picior ca sa il trezeasca?
Ce dracie de detaliu aberant absurd e asta si ce rol are asa ceva in relatarea unor intamplari de genul?

View Postvio69a, on 13 noiembrie 2018 - 22:23, said:

De altfel Jihadul Islamic si-a prezentat zilele trecute noua racheta ce ajunge la 55 km si are forta de distrugere a unui bloc cu 4 etaje.

Cum "are forta de distrugere a unui bloc cu 4 etaje"?
Ce forta de distrugere are un bloc cu 4 etaje?  Posted Image

#1129
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostBlueKing-69, on 16 noiembrie 2018 - 16:46, said:

De unde le scoateti, frate, asa de siripoase???




Voi trebuie sa va apucati sa scrieti nuvele, aveti o imaginatie debordanta. Pe alocuri si bolnava, dar asta-i alta discutie.
Cum dracu' sa il muste de picior ca sa il trezeasca?
Ce dracie de detaliu aberant absurd e asta si ce rol are asa ceva in relatarea unor intamplari de genul?
Tu poate n-ai inteles, astia sunt lla delir total. Ma mir ca mai ai rabdarea sa citesti aberatiile alea.

#1130
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View Postvio69a, on 15 noiembrie 2018 - 17:52, said:

.....
- "abuzurile " Isralului, au fost minore fata de Ungaria de exemplu, fata de Macedonia, fata de Serbia, care toate si-au intarit granitele cu inca 2-3 randuri de sarma ghimpata....

Să îmi aduc aminte ce atitudine ai avut tu față de respectivii la momentele respective? Destul de departe de  ea de acum, dacă îmi aduc bine aminte.


În altă ordine de idei, ți-am mai atras în repetate rânduri atenție că postările tale parcă sunt scrise de un aparat propagandistic. Nu, nu vreau să insinuez nimic, doar îți atrag atenția că, probabil te cam lași purtat de val și se pot genera confuzii nedorite și neînțelegeri. Și nu este de dorit, n'așa?

#1131
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View Postvio69a, on 13 noiembrie 2018 - 23:08, said:

Din pacate, toate depozitele de arrne si rachete sunt sub gradinite spitale si in cimitir
Bai, dar ce puteti sa bateti campii si ce manipulari de doi lei.
Ar cam trebui sa stiti ce si cum e o racheta, ca vad ca sunteti tot timpul cu ea / cu ele in gura.
Stiti cum arata? Sau stiti cum arata o gradinita / un spital / un cimitir?
Unde ascund aia rachetele? In subsol, in camari, langa gogonelele murate, sau in spalatorii, langa masinile de spalat sau langa culmile unde usuca rufele? In cimitire unde? In cavouri, in morminte false?
Cum drac sa ascunzi sub spitale si gradinite lansatoare de rachete si rachete???

_________________

Ca sa nu mai discutam despre mult laudatele capacitati de observatie si contracarare a acestor dispozitive - capacitati detinute si utilizate de voi.

#1132
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Nu, normal. Nu am vrea sa credem ca viorel e porta voce evreiasca in tara noastra.

#1133
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostBlueKing-69, on 16 noiembrie 2018 - 16:49, said:

De unde le scoateti, frate, asa de siripoase???

Cum "are forta de distrugere a unui bloc cu 4 etaje"?


daca citeai ce am scris -am scris apartament in bloc cu 4 etaje, acolo a lovit racheta

Attached File  ashkelon.jpg   41.05K   2 downloads

filmul cand au intrat fortele de salvare il ai aici.
Racheta i-a lovit noaptea in timpul somnului.
Au fost gasiti in pat, el mort ea abea sufka
El a murit pe loc ea a fost grav ranita acum este in afara de pericol.....
Si da, el rab palestinian, cu aprobare de lucru in Israel, cu aprobare sa doarma noapte si-a gasit o prietena la askelon la care se mutase....
Nu e poveste....este viat si viata asta ne-a calit sa fim tari...

https://news.walla.co.il/item/3200098

Edited by vio69a, 16 November 2018 - 17:18.


#1134
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postiladi, on 16 noiembrie 2018 - 16:53, said:


Să îmi aduc aminte ce atitudine ai avut tu față de respectivii la momentele respective? Destul de departe de  ea de acum, dacă îmi aduc bine aminte.


În altă ordine de idei, ți-am mai atras în repetate rânduri atenție că postările tale parcă sunt scrise de un aparat propagandistic. Nu, nu vreau să insinuez nimic, doar îți atrag atenția că, probabil te cam lași purtat de val și se pot genera confuzii nedorite și neînțelegeri. Și nu este de dorit, n'așa?

Ca cineva care locuieste in Israel, pot sa-ti confirm ca nu este nici urma de propaganda in cele scrise de @Vio.
Dar, cine nu locuieste aici nu poate intelege ca asa ceva se intampla.

Deaceea, iti spun tie si celorlalti sceptici in cateva cuvinte, poate veti intelege situatia :

ce se vede de-aici nu se vede de-acolo...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate