Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Abuzurile israelului asupra palestinienilor

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1185 replies to this topic

#1135
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 vio69a, on 16 noiembrie 2018 - 17:10, said:

daca citeai ce am scris -am scris apartament in bloc cu 4 etaje, acolo a lovit racheta

Lasa harnelile astea pentru prosti!
Te-am citat cu quote, deci este exact ce ai zis, adica asta:

 vio69a, on 13 noiembrie 2018 - 22:23, said:

De altfel Jihadul Islamic si-a prezentat zilele trecute noua racheta ce ajunge la 55 km si are forta de distrugere a unui bloc cu 4 etaje.

Este citat, nu am interpretat eu ce ai zis tu.
TU TE INTELEGI ce ai vrut sa zici acolo (partea subliniata de mine)?

Edited by BlueKing-69, 16 November 2018 - 17:48.


#1136
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 BlueKing-69, on 16 noiembrie 2018 - 17:46, said:


Este citat, nu am interpretat eu ce ai zis tu.

Este citat despre altceva decat incidentul de la Askelon

pentru armament ai documntare aici

https://militaryedge...nts/?country=40


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g3TOYFfNQoY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si supravegherea din satelit

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hFp0Efv5lnI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Edited by vio69a, 16 November 2018 - 18:23.


#1137
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 vio69a, on 16 noiembrie 2018 - 18:04, said:

Este citat despre altceva decat incidentul de la Askelon
Pai este citat despre ce este citat, despre ce ai afirmat tu la un moment dat.
Vad ca nu esti in stare sa explici singur ce ai vrut sa zici - nu am nevoie de nici un documentar. Credeam / speram doar ca stii despre ce vorbesti si poti explica asa, ca un om mare :) . Dar, ca de obicei, divaghezi si o dai in balarii in loc sa vii cu lamuriri. OK!

Ti-am mai zis - poate ati fi mai eficienti daca v-ati axa pe calitate, nu pe cantitate.

#1138
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 BlueKing-69, on 16 noiembrie 2018 - 18:22, said:

Ai grija ca astia te ataca si prin sfidarea bunului, simt si prin jignirea inteligentei. Le intorc pe toate fetele, schimba subiectul, pe urma iti zic ca de fapt vorbeau de altceva. Eu cred ca de fapt sunt palestinezi care se prefac evrei ca sa ne faca sa devenim antisemiiti.

Ori pur si simplu au ajuns la puntul sa li se para atat de natural ceea ce fac, incat nu mai au nici o urma de jena.

Ca altfel nu-mi mai explic.

#1139
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 salomee, on 16 noiembrie 2018 - 17:42, said:


Ca cineva care locuieste in Israel, pot sa-ti confirm ca nu este nici urma de propaganda in cele scrise de @Vio.
Dar, cine nu locuieste aici nu poate intelege ca asa ceva se intampla.

Deaceea, iti spun tie si celorlalti sceptici in cateva cuvinte, poate veti intelege situatia :

ce se vede de-aici nu se vede de-acolo...

Ai dat exact definiția propagandei, muțumesc

PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune desfășurată sistematic în vederea răspândirii unei doctrine politice, religioase etc., a unor teorii, opinii, pentru a le face cunoscute și acceptate, pentru a câștiga adepți. – Din fr. propagande.

#1140
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 iladi, on 17 noiembrie 2018 - 04:25, said:

Ai dat exact definiția propagandei, muțumesc

PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune desfășurată sistematic ĂŽn vederea răspândirii unei doctrine politice, religioase etc., a unor teorii, opinii, pentru a le face cunoscute și acceptate, pentru a câștiga adepți. – Din fr. propagande.


Scuze....care este doctrina politica sau religioasa, care este teoria in cauza, care este propganda in analiza unul conflict de 100 de ani si mai bine,
in analiza evenimentelor, si nu a idelor de raspandit, ci a evenimentelor zilnice, de genul ala a tras si a omorat 10 cand de fapt a tras si a omorat unul care il ataca.....

Asta desgur este numai exemplu.
Dar nu este aici nici-o teorie, nu este nici-o ideologie si nici-o doctrina.


cum nu este nici daca spun ca 500 de rchete au fost trase in doua zile, 20 din ele au atins tinte locuite in Israel, 120 au fost anihilate de scutul antiracheta.


Si nici aici nu vad raspandirea unei doctrine politice sau religioase daca spun ca in Gaza populatia este expusa intentionat accidentarii sau omorarii in tinp ce in Israel, in zonele expuse sunt adaposturi, alarme, posibilitatea ca in cateva secunde sa-ti salvezi viata....

Nu se poate spune ca riposta militara asupra unui atac la suveranitate si granite este propaganda, dupa cum nici tragedia poporului din Gaza nu este propaganda si doctrina politica sau religioasa.
Este reala.
Sunt sute de mii de oameni care traiesc cu 2 ore electrica pe zi, fara combustibil, fara ciment sa-si repare sau sa construiasca, fara lucru, fara viitor pentru copii.......
Desi au fonduri cacalau, guvern, administratie, aripa militara, aripa politica si aripa de propaganda, ministrii si politie inarmata
A cauta cauzele este propaganda ?, este propagarea unei doctrine?

Scuze dar cred ca deja nu mai este granita intre realitatea inchipuita si realitatea de pe teren
Dar, hai sa nu o discutam ca de.....facem propaganda...

=================

Stiu Israelul sta in gat multora,este un rau exemplu pentru altii  cum de numai  in 70 de ani a devenit de la nisip si arid -
o tara ultramoderna ultra informatizata, fara criza financiara, fara inflatie, cu hitech extrem de activ cu agricultura si mica industrie fara apa si fara bogatii in sol, cu sistem de aparare informatic si militar extrem de eficient, cu tutrism infloritor, toata aceasta dezvoltare inconjurata de dusmanii din zona si dusmanii din europa.....
Ce se vede de aici nu se vrea a se vedea si de acolo

Da, asta este propaganda si accept  din start sanctiunea pentru ea.

===============

Si in final.
titlul acestui subiect duce la analiza conflictelor din zona.
Ori conflictul in desfasurare este la grania de stat a Israelului cu Fasia Gaza care apartine de Autoritatea Palestniana
Asta am discutat tot timpul si asta voi continua sa discut

Edited by vio69a, 17 November 2018 - 11:41.


#1141
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Efectele mediatorilor dau roade.
In zona este mediatorul Egiptului si al Norvegiei care au stabilit cu partile coborarea nivelului de violenta.

De asemeni Hamas, a dat in interiorul fasiei Gaza ordin ca sa se diminueze actiunile la granita.
Ca atare ieri doar cateva mii de tineri infierbantati au aruncat pietre, sticle, spre soldati din cealata parte a granitei
sau au incercat sa taie gardul de sarma

Attached File  gaza reghia.jpg   110.87K   7 downloads

#1142
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

 vio69a, on 17 noiembrie 2018 - 11:52, said:

sau au incercat sa taie gardul de sarma

Dar de ce exista gard acolo, nu trebuie sa fie open borders?

#1143
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
cam cum arata situatia ieri dimineata pana seara
alaturi de protestatari cateva doamne din Europa

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dq4pF9SVhQA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 17 November 2018 - 12:50.


#1144
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018
E numai vina jidanilor, daca ar elimina granitele aia nu ar mai arunca cu pietre.


2. Sunt considerate jignire colectiva :
a.  Expresiile retarzi, proști, spălați pe creier, trepanați, propagandiști plătiți ... etc, utilizate pentru a-i incadra pe userii care nu au aceleași opțiuni politice;


3p + 3z

Edited by iladi, 17 November 2018 - 15:16.


#1145
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 mobiletron, on 17 noiembrie 2018 - 12:33, said:


Dar de ce exista gard acolo, nu trebuie sa fie open borders?

Daca nu ar fi existat gard, ''sufletele nobile'' ar fi strigat 24/24 ca Israel este cotropitor,
in timp ce nu mai exista picior de israelian in Gaza, din 2005.

 mobiletron, on 17 noiembrie 2018 - 12:45, said:

E numai vina jidanilor, daca ar elimina granitele aia nu ar mai arunca cu pietre.

Frumos te exprimi...Jidani...
Unde sunt moderatorii, asta nu se vede ?

#1146
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

 salomee, on 17 noiembrie 2018 - 12:52, said:

Daca nu ar fi existat gard, ''sufletele nobile'' ar fi strigat 24/24 ca Israel este cotropitor,
in timp ce nu mai exista picior de israelian in Gaza, din 2005.

Pai voi militati pt open borders, de ce nu e open borders la voi? Ce relevanta are faptul ca nu mai sunt evrei in Gaza?


 salomee, on 17 noiembrie 2018 - 12:52, said:

Frumos te exprimi...Jidani...


Vine din germana.

#1147
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 vio69a, on 17 noiembrie 2018 - 11:22, said:

Scuze....care este doctrina politica sau religioasa, care este teoria in cauza,


Aia că voi sunteți îngerașii și ceilalți sunt drăcușorii?

 salomee, on 17 noiembrie 2018 - 12:52, said:

Frumos te exprimi...Jidani...
Unde sunt moderatorii, asta nu se vede ?


La cumpărături. Indicat ar fi să raportezi abaterea de la regulament nu să te lamentezi în mod ironic

#1148
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 mobiletron, on 17 noiembrie 2018 - 13:03, said:

Pai voi militati pt open borders, de ce nu e open borders la voi? Ce relevanta are faptul ca nu mai sunt evrei in Gaza?
Ei militeaza pt open borders doar pentru musulmanii goniti in Europa de ei si de americani.

#1149
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 iladi, on 17 noiembrie 2018 - 15:18, said:


Aia că voi sunteți ĂŽngerașii și ceilalți sunt drăcușorii?


Asta este cea mai gresita si propagandistica teorie....

Vorbim aici de popoare, de mase mari de cetateni, de oameni si viata lor de zi cu zi...nu exista ingerasi si dracusori.
Exista intamplari in care oamenii devin dracusori sau se comporta ca ingerasi.
De ambele parti....
Sunt palestinieni care dau o mana de ajutor, salveaza sau chiar se pun pavaza in fata gloantelor teroristului cum a fost la atentatul de la Barkan, unde un palestinian si-a aparat cu trupul sefii lui evrei
Sunt israelieni care au relatie calda si viabila in timp, cu palestinieni, sunt soldati care au o grija imensa sa nu raneasca copii sau alti civili, chiar daca se trage spre ei.
Este un conflict politico-religios, de ani si ani de zile, nu exista alb si negru, nu exista numai buni si numai rai, nu intre arabii palestinieni nu intre evreii israelieni.
Importanta este proportia si la fel de  importanta este forma de manifestare

Vorbim aici atat despre Gaza.....
Am un articol care lamureste bine situatia, sunt sigur ca este scris de cineva obiectiv....dar stau in cumpana.
Nu istoria si cronologia istorica a faptelor interseaza deocamdata  pe cei ce participa la discutie aici...ci sa trimita sageti si impunsaturi, asa de dragul artei

Edited by vio69a, 17 November 2018 - 16:19.


#1150
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 iladi, on 17 noiembrie 2018 - 15:18, said:




La cumpărături. Indicat ar fi să raportezi abaterea de la regulament nu să te lamentezi în mod ironic

Pe parcursul a 6 ani de cand particip la acest forum, mi s-a intamplat sa rapotez abaterea de cateva ori,
nu de multe ori, (cam acelas subiect) ,dar nu am vazut ca s-au luat masuri.

Si, nu a fost nimic ironic, mai curand tristete...

#1151
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 vio69a, on 17 noiembrie 2018 - 16:09, said:

znu exista alb si negru,

Tocmai. Doar că ceva din postările dumitale îmi sugerează că ai uitat cenușiul la magazin.

#1152
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 iladi, on 17 noiembrie 2018 - 17:05, said:

Tocmai. Doar că ceva din postările dumitale ĂŽmi sugerează că ai uitat cenușiul la magazin.

Ma stradui.
Ma stradui sa prezint realitate cruda.
obiectivitate 100% nu exista, - ca atare am sa ma verific mai mult
Daca israelienii nu arunca spre Gaza 500 de rachete in doua zile precum au aruncat gazanii spre Israel, ce sa fac, nu le pot inventa eu doar pentru a mentine echilibrul.

Edited by vio69a, 17 November 2018 - 17:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate