Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

baba novac residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#235
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Comparatia cu park lake e fortata. Ala e exemplul perfect de cum sa NU proiectezi accesul la un mall. Ala chiar are intrare dintr-o singura strada ceea ce e total gresit.
BNR  se poate accesa atat din baba novac cat si din dristorului, BNR are 5 intrari in parcari, de la fiecare dintre ele se poate pleca spre baba novac sau dristorului.

Nu e nici o diferenta reala intre BNR si NT din punct de vedere al accesului dinspre si inspre strazi mai mari.

Peste un an, doi, cand BNR va fi plin, veti vedea asta. Acum putem doar sa ne dam cu parerea.

Edited by gmanu, 06 January 2019 - 12:26.


#236
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Acolo unde zici tu ar fi o ieșire comuna cu New Town și am înțeles ca nu sunt de acord ei cu asta, e vorba de un drept de servitute ce ar trebui obținut de la ei. Nu va fi nicio aglomerație. Sunt oameni care chiar dacă au mașină și loc de parcare nu merg cu ea zilnic. Nu va imaginați ca la 08:00 se pun în mișcare toate mașinile din complex. Este foarte bine ca nu e mare mișcare prin complex cu mașina întrucât fiecare parcare exterioară are propria intrare/ieșire neputând să intri/ieși pe la alta.

Eu stau acum într-un complex rezidențial ce are parcare subterana cu mai bine de 400 locuri de parcare și o singură intrare /ieșire și nici vorba de vreo aglomerație.

#237
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Pai s-au panicat astia de la New Town ca o sa vina sutele de masini de la BNR sa iasa pe straduta lor :)) Sunt chestii minore accentuate aiurea de unu altu.

#238
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Personal nu cred ca va fi o iesire comuna cu Newtown, nu imi dau seama fizic cum ar putea sa o faca (e o curba acolo, o parcare pentru vizitatori), iar in mod cert drept de servitute nu vor obtine de la asociatia de proprietari, desi nu ar fi mare chestie daca ar avea acces pe la bariera aia si atat.  Daca insa le-ar da voie sa tranziteze ca sa iasa in Dristorului nu mi-ar conveni, nu de aglomeratie neaparat, ci de atentia in plus la masini pe care ar tb sa o am.
Nu imi imaginez ca se pun in miscare toate masinile la 8, dar e un interval dimineata cand se face coada (nu mare, 5-6 masini) la iesirea in Dristorului care e aglomerat.

La BNR nu imi dau seama cum o sa iasa in strada Baba Novac, printre blocurile de la strada (sunt vreo 2 stradute care dau direct in bulevard) sau prin strada (care iar e f ingusta) care e in capatul opus fata de Newtown, unde tb sa faci apoi stanga sa iesi in str. Baba Novac.

#239
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Nu e vorba de tranzitare, ar fi fost absurd. E vorba de portiunea stradala de la barierele de iesire din nt pana in baba novac. Acea portiune este a municipalitatii, indiferent daca nt a amenajat-o, ea a fost donata primariei. Deocamdata ea foloseste exclusiv nt, ca nu a mai avut nimeni nevoie de acces la ea.
Planul bnr era sa faca o strada la marginea vestica a complexului, care sa intepe exact dupa barierele nt. De altfel, daca te duci acum so te uiti, se vad ramasitele acestei idei, in faptul ca gardul bnr e retras si e niste teren cat sa fie o strada, lasat liber(acum sunt baracile de vanzari bnr)
De ce nu s-a mai facut, imi e greu sa inteleg. Am bunul obicei sa nu cred agentii de vanzari pt ca astia mint asa cum respira.
De altfel nu pot sa inteleg nici de ce a fost proiectata initial acea strada, nu vad in avantaj real de defluere a traficului, dar probabil a fost o cerinta pentru aprobarea constructiei.

Am pus aici un desen cu accesul la bnr, fara acea strada, care ese incerta.
https://photos.app.g...YyS4XpGUWNqduU7
Cu galben - intrari iesiri din parcari bnr
Cu rosu - defluere spre alte artere - dristorului, baba novac
Cu verde - doar intrare - sens unic - dinspre baba novac

Traficul de rezidential nu e niciodata atat de mare ca cel de mall. De aceea, cum a zis si nepot, la orele de vârf de dimineata, sa zicem ca e o coada la iesirea din nt spre dristorului, de cateva masini. Sa spunem 10, exagerând.  Am urmarit situatia si nu am vazut niciodata decat 3..5 masini la foada in nt, dar sa zicem. Bnr este de doua ori mai mic decât nt. Cam cu cât credeti ca va mari el traficul in zona la ore de vârf?

#240
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Din/in parcarea subterana din Baba Novac acea cale de acces are sens unic. Nu poți sa ieși pe acea străduță din spatele blocurilor de 3 etaje tot pe unde intri. Va fi simplu. La intrarea/ieșirea din parcarea subterană în Eufrosina Popescu vorbim de 2 sensuri asa că e ok.

#241
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,336
  • Înscris: 31.07.2017
mda, nu exista inceput lipsit de entuziasm. Vecinii de la blocurile ceausiste de 10 etaje de langa sau cei de la 4 etaje, sunt plin de bucurie sa aiba noi vecini care sunt clar ilegali. Uitati-va pe grupurile celorlalte complexuri rezidentiale(majoritata ilegale) si veti vedea ca cele mai mari probleme sunt cu accesul sau parcarile. Chiar credeti ca toti locatarii vor cumpara locuri de parcare, unii au si 3 masini la familie, deci din start va aparea un inconfort masiv pe cele 2-3 stradute de acces. eu sper sa fie un complex rezidential decent, dar curand vor incepe razmeritele locurilor de parcare.

#242
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Treaba cu locurile de parcare cu siguranta va fi sensibila. Cum zici tu kopac cu unii cu 3 masini pe familie, cu siguranta nu o sa dea niciunu 36000 euro pe locuri pentru toate masinile. La partea cu ilegalitatea tind sa cred ca exagerezi. Totusi nu sunt blocuri de 14 etaje intr-o zona de case :) Cine nu va putea sa ia un loc de parcare isi va asuma certurile cu unu si altu din zona sau posibilele daune cauzate. Daune poti sa ai si pe locurile cumparate de la primarie in blocurile ceausiste pana la urma ... Eu am gasit un bolovan pus pe parbriz, sprijinit de stergator pe masina parcata la 40m distanta de scara si aici e o zona in care nu exista locuri de parcare inchiriate de la primarie, e primul venit primul servit.

#243
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Problema e de fapt ca pe stradutele alea de iesire se parcheaza pe lateralul strazii; proprietarii de case nu prea au garaje.

#244
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Si nu doar ca nu au garaje, dar au pretentia fiecare sa nu se parcheze lângă gardul lui. Eu am parcat o perioada inclusiv pe efrosinia Popescu si era complicat. Iar asta era acum câțiva ani.
Nu e vb neapărat de aia cu 3 masini pe familie, pot avea o singura masina dar nu au avut bani de loc de parcare.

#245
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
La ce preturi au parcarile in general, e normal sa nu isi permita toti sa ia un loc de parcare. Cu banii dati pe parcare imi luam doua masini ca cea pe care o am :)) Dar am facut efortul asta pentru a nu sta cu grija asta a parcarii. Chiar asa, tot pe subiectul acesta. Va exista o parcare pentru vizitatori, sau nu e voie cu vizitatori? Am uitat sa intreb aspectul asta la vanzari.

#246
-ll

-ll

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2019
ae_aex - Când ai găsit bolovanul ăla pe parbriz, trebuia să spargi tu parbrizul cu bolovanul ăla după care chemai poliția și se făcea dosar penal pentru distrugere și era găsit ăla care ți-a pus bolovanul până la urmă.

Te asigur că obțineai, în urma unei înțelegeri, mulți bani de la ăla cu bolovanul dacă aveai și un avocat bun și făceai banii ăia jumate-jumate cu avocatul ăla.

Edited by -ll, 07 January 2019 - 21:07.


#247
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Da, stiu ce zici, dar e prea multa alergatura si durere de cap treaba asta cu judecata. Luasem masina de putin timp si na, sacalii astia nu au stiut a cui e si au facut mizerii de genu. Plus ca nu are numere de bucuresti ca nu e pe numele meu si cam asta e tratamentul masinilor fara numere de capitala ..

#248
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
-)))) Buna asta.
Astia nu gasesc o masina furata sau sparta dar gasesc pe unul care a pus bolovanul.

#249
-ll

-ll

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2019
Găsesc ăia când trebuie și ce nu îți imaginezi. Nu mai crede că sunt proști.

ae_aex - Nu ajungeai la nici o judecată, nici la parchet nu ajungea dosarul ăla, adică nici nu pleca de la poliție de la Cercetări penale fiincă te înțelegeai cu ăla și luai banii la notariat.

Edited by -ll, 07 January 2019 - 22:00.


#250
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Deja esti cu SF-uri..
Deci iti pune unul bolovanul, tu spargi geamul, politistii care nu sunt prosti il gasesc pe ala dar nu te suspecteaza pe tine, ajungi la avocat, te intelegi cu ala, ii iei banii, etc, etc..


Cand gasesti un bolovan pe masina ta, sa arunci tu in masina cu el si apoi sa ne pui poze... Ca de aberat pe aici e simplu..

#251
-ll

-ll

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2019
Groh - Așa este cum scrii tu, scuză-mă că tu știi mai bine decât mine care am făcut multe înțelegeri pentru alții și în multe situații. Cred că eram Căpitanul Picard din Star Trek și am trăit în SF. Îți mulțumesc că m-ai adus în lumea reală.

Edited by -ll, 07 January 2019 - 22:14.


#252
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
S-a deviat putin de la subiect. Figura asta a fost in urma cu vreo doi ani si oricum m-am obisnuit cu ideea ca nu are nimeni grija de bunul tau si face rau la pateu sa te enervezi prea tare. Fieru e fier si aia e. Intrebam anterior, stie cineva ceva de o parcare pentru vizitatori?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate