Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

baba novac residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#217
bogm

bogm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.12.2018
Din câte știu pereții de rigips trebuie să aibă o structură metalică în interior, nu zidărie, și modul de prindere cu holzsuruburi se face în schela respectivă. Atunci într-adevăr fie ai nevoie de o schemă a structurii, fie de un detector digital de metal în pereți.

De asta am și întrebat, sperând să fie perete de beton ca să nu trebuiască să fac șvaițer peretele căutând un punct solid de intrare pentru holzsuruburi.

#218
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004

 bogm, on 06 decembrie 2018 - 16:21, said:

Atunci într-adevăr fie ai nevoie de o schemă a structurii, fie de un detector digital de metal în pereți.

Sau un mester priceput cu un magnet :)

#219
ghebriel

ghebriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.01.2009
Intre rigips este placa de osb- la bucătărie- pt dulapuri suspendate

#220
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Acum se toarna planseul dintre etaje la turn. E ok temperatura asta? Aproximativ 3 grade.

Edited by barbat, 06 December 2018 - 19:22.


#221
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Bineînteles ca e ok, se foloseste o reteta diferita iarna vs vara, cu alte doze de aditivi. altfel, in zonele reci din lume nu s-ar construi nimic.

#222
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Azi am avut drum prin zona si am vazut vreo 4 masini parcate in parcarea exterioara a primelor doua blocuri si pe partea cu strada baba novac pe la etajul 5-6 am vazut ca scotea aburi de zor o centrala termica. Or fi inceput sa dea pe mana apartamente sau or fi doar teste la centrale si masini ale muncitorilor? Stiu ca in postarile anterioare se vorbea de predare in februarie-martie si am ramas putin surprins sa vad totusi o centrala mergand. Din cate mai stiu si eu de la alte persoane, parca punerile in functiune ale centralelor se fac de catre proprietar cu persoane/firme autorizate ANRE.

#223
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Confirm si eu ca sunt gaze in bloc si centrale care merg:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bUT1zdReH0Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar sunt convins ca încă nu s-a mutat nimeni ci sunt teste.

Masinile in parcare intradevar le-am vazut, pana acum era tinuta goala, masinile muncitorilor erau care pe unde apuca pe strada. Probabil nu au mai avut loc.

#224
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017

 gmanu, on 04 ianuarie 2019 - 20:40, said:

Confirm si eu ca sunt gaze in bloc si centrale care merg:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bUT1zdReH0Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar sunt convins ca încă nu s-a mutat nimeni ci sunt teste.

Masinile in parcare intradevar le-am vazut, pana acum era tinuta goala, masinile muncitorilor erau care pe unde apuca pe strada. Probabil nu au mai avut loc.

ce frumos intra mirosu de gaz ars pe la vecini. acest blocuri sunt culmea inghesuielii, peste 400 de masini vor trebui sa iasa pe niste strazi ingrozitor de inguste pana la niste buleverde deja blocate. da stiu, metroul este foarte aproape, dar iarasi pana acolo nu prea ai trotuar. ilegale cap coada, singura solutie pentru ele este buldozerul!

#225
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
De inghesuite, da sunt destul de inghesuite nu zici rau, dar se poate si mai rau de atat. Pentru mine nu a fost un inconvenient cand am ales sa semnez o promisiune pentru un apartament aici. Exista totusi blocuri de 12-14 etaje care sunt mai inghesuite de atat. Dar la partea cu gazele arse esti distractiv tare :)) O zici de parca asta e singurul ansamblu din bucuresti, din tara si din lume care foloseste centrale termice pe gaz :)) Sunt si atatea blocuri comuniste ce au centrale termice. Sunt si centralele alea mari care dau apa calda si caldura care tin de radet parca nu? Alea nu genereaza gaze/miros? :)) Dar la case unde existau sobe pe lemne, nu intra mirosul la vecini? E plina lumea asta de hateri, la modul general, nu doar legat de blocurile astea. Cat despre trafic, mai e in Bucuresti vreun loc fara aglomeratie?

#226
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 09.09.2017

 kopac, on 05 ianuarie 2019 - 11:34, said:

singura solutie pentru ele este buldozerul!
Pe principiul asta, trei sferturi din Bucuresti ar trebui demolat!

#227
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017

 ae_aex, on 05 ianuarie 2019 - 12:10, said:

De inghesuite, da sunt destul de inghesuite nu zici rau, dar se poate si mai rau de atat. Pentru mine nu a fost un inconvenient cand am ales sa semnez o promisiune pentru un apartament aici. Exista totusi blocuri de 12-14 etaje care sunt mai inghesuite de atat. Dar la partea cu gazele arse esti distractiv tare Posted Image) O zici de parca asta e singurul ansamblu din bucuresti, din tara si din lume care foloseste centrale termice pe gaz Posted Image) Sunt si atatea blocuri comuniste ce au centrale termice. Sunt si centralele alea mari care dau apa calda si caldura care tin de radet parca nu? Alea nu genereaza gaze/miros? Posted Image) Dar la case unde existau sobe pe lemne, nu intra mirosul la vecini? E plina lumea asta de hateri, la modul general, nu doar legat de blocurile astea. Cat despre trafic, mai e in Bucuresti vreun loc fara aglomeratie?

asa la modul general lucrurile pot fi duse in derizoriu, insa vreau sa spun ca centrala de apartament tine saracie nu de confort sau abudenta, dar nu despre asta este vorba aici, problema principala a acestui asansamblu imobiliar ilegal este faptul ca este in planul doi al bulverdardelor si practic defluirea se face pe cate o banda ingusta deja ocupata de masini. eu nu stiu cat de usor se va putea iesi la prima ora a diminetii spre orice directie, dar stiu lumea va merge pe trotuarul (inexistent) la metrou.

#228
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Tu cred ca faci parte din oamenii aia care stau pe la blocurile alea de 3 etaje din zona care aveau doua idei stralucite. 1. sa se lase fabrica acolo ca era bine cu mizeria aia sau 2. sa se faca un centru comercial ceva ca e mai bine decat sa se faca blocuri, ar fi mai liniste si mai putin trafic cu centrul comercial. Posted Image) Ilegal? Dezvolta. Unde stau eu intre barbu vacarescu si calea floreasca se fac blocuri pe spatiul verde dintre blocuri si se judeca lumea cu ei si tot degeaba ... mai degraba asta mi se pare ilegal decat 6 blocuri de 8 etaje facute pe terenul unei fabrici. Ce e drept proiectul initial am avut ca prevedea 6 blocuri de 12 etaje ceea ce era chiar aiurea, dar 8 nu mi se pare chiar atat de dus la extrem. Vezi ca mai sunt si alea parca tot 6 de la New Town de 12 etaje. Alea nu sunt ilegale si ele si cu multe masini care ies dimineata? Mai am exemple din partea asta de nord si anume langa parcul floreasca alea 4 blocuri de 18 etaje parca plus hala ford care va deveni auchan, nu sunt si ele o problema pentru traficul din zona? Dar la fabria de glucoza, colt cu hotel caro? Dar la pod la elvila? Dar intre blocuri de 4 etaje la Smaranda Braescu in aviatiei? Am mai zis eu treaba cu haterii .. mai bine hai sa darmam blocurile din '70 in jos(si pe al meu care e din 60 Posted Image) ) si sa se faca ceva mai bun. Dar si asa tot s-ar gasi cineva sa comenteze negativ. Sa vina oprescu sa ne faca autostrada peste Bucuresti promisa ca sa fie toti multumiti Posted Image)

Ah .. si mai adaug ceva legat de centrala. Dar e mai bine la RADET? Ai mai citit stirile sa vezi cati oameni stau in frig si fara apa calda? Sau e mai sexy sa ai boiler electric? Sau poate centrala electrica. Sau hai ca ne punem la apartament fie soba, fie centrala pe peleti ca e eficienta :)) Zi tu varianta cea mai buna pentru a incalzi si a avea apa calda intr-un apartament fie el in bloc nou sau vechi.

Edited by ae_aex, 05 January 2019 - 16:00.


#229
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
@kopac - se plantează și in jur de 200 de copaci in ansamblu 

#230
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017

 danut_ps, on 05 ianuarie 2019 - 16:30, said:

@kopac - se plantează și in jur de 200 de copaci in ansamblu 
bonsai poate, unde pot fi 200 de copaci, avand in vedere ca un copac la maturitate ocupa cam 3 - 4 m2 deci cam 800 m2 ar trebui alocati doar copacilor. cat despre ilegalitatatea acestui asamblu, intr-adevar nu e singura porcarie din acest oras. dar nu trebuie sa ne mire cand toata cultura estetica a romanului este data de viata la tara. da sunt de acord, nici vecinii nu-s mai grozavi, si ei ar trebui demolati, dar parca sunt mai bine conectati cu civilizatia.

#231
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Cu siguranta vor fi copaci, sau mai degraba copacei ca na .. cat pamant sa fi pus si ei pana la tavanul parcarii si unde sa se tot duca si radacinile alea, dar va fi niste verdeata si nu o fabrica parasita. Eu mai repede m-as infuria cand se taie copaci sau se fac blocuri pe loturi din parc/spatiu verde decat in momentul in care se rade o ruina. Uite, cum au facut astia de le sif moldova cu veranda mall, nu o fi ala cine stie ce mall, dar are niste magazine utile si nu mai e spatiul ala gol si o parte din halele alea urate. Probabil va urma sa le rezolve si pe urmatoarele, dar ideea este ca mi se pare mai ok sa se faca ceva nou pe locul unor mizerii decat sa ridicam in slavi proiecte facute intre blocuri mici sau case sau facute pe spatii verzi. Iar cu masinile, asta e .. daca oamenii sunt avuti si au cate 7 masini la 2 persoane, o sa ne ultra mega aglomeram. Mie la 4 persoane imi este mai mult decat suficienta o masina, pentru care desigur am luat si un loc de parcare ca sa nu ii infurii pe cei de la blocurile din exteriorul ansamblului.

Edited by ae_aex, 05 January 2019 - 17:06.


#232
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Kopac, nu meriți deranjul de a i se răspunde. Va rog, toți cei care aveți apartamente în Baba Novac, ignorați acest user agitat și agresiv.

#233
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
@ae_aex - diferenta fata de Newtown in ce priveste masinile este ca la Newtown se poate iesi direct în doua bulevarde, Dristorului si Baba Novac, în timp ce la Baba Novac residence se va iesi pe niște stradute.
Daca mergi prin mall-uri in București, uită-te ce diferența face accesul din doua bulevarde la unele mall-uri, fata de Parklake care are ieșire pe o singura strada si e foarte aglomerat.

#234
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Asa este, se cunoaste o diferenta la mallurile cu acces in doua bulevarde. Dar eu zic ca e putin gresit sa comparam fluxul de masini dintr-un mall cu cel dintr-un ansamblu. Mai e de luat in calcul si faptul ca e posibil ca unele persoane sa nu aiba masina sau chiar sa nu isi permita achizitionarea unui loc de parcare. Pentru mine personal nu vad situatia asta ca un convenient, sincer. Din proiectul acestui ansamblu inteleg ca vor face o iesire pe acolo unde sunt birourile de vanzari si da in stradita aceea care duce la new town, corect? Deci ar fi o iesire in bulevard plus iesirea spre dristor pe eufrosina care nu mi se pare o mare problema cat si iesire in baba novac pe acea straduta care da in blocurile din faza 3.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate