Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

baba novac residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#1
gabi1929

gabi1929

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.01.2017
buna ziua

are cineva informatii despre complexul ce urmeaza a fi construit in baba novac.

http://www.babanovac-residence.ro

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sfaturile sunt tot alea: fara avansuri, fara credite, fara rezervari... Lasa-i sa le termine, apoi vizitezi si, daca iti place, contractezi.
La prima vedere, doar privind schitele apartamentelor, nu prea fac bani decat datorita locatiei.. Apartamentele imi par meschine, nedecomandate, inghesuite.

#3
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014

 rosix, on 08 septembrie 2017 - 14:48, said:

Sfaturile sunt tot alea: fara avansuri, fara credite, fara rezervari... Lasa-i sa le termine, apoi vizitezi si, daca iti place, contractezi.
La prima vedere, doar privind schitele apartamentelor, nu prea fac bani decat datorita locatiei.. Apartamentele imi par meschine, nedecomandate, inghesuite.
Care apartamente sunt nedecomandate? Si din ce stiu eu legea spune sa ai ap de 2 cam peste 52mp utili,vad ca toate au.

#4
bana_bogdan

bana_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.04.2008
Salutare,
Sunt și eu interesat de un apartament în acest ansamblu; am trecut azi prin zonă și am pozat panoul cu informații generale. Îl atașez aici.
Beneficiar: Țesătoriile Reunite. Apoi: Vitalis Consulting, Studio 10M, Popp & Asociații, Addict Invest și Octagon Contracting & Engineering.

Aveți vreo idee, părere... sau orice fel de informații despre ei? Dacă, ce și cum au mai lucrat/dezvoltat aceștia? Orice informație e binevenită; la o primă/superficială căutare pe net pare de bine. :)
Mulțumesc!

Attached Files


Edited by bana_bogdan, 09 September 2017 - 21:13.


#5
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Se pot gasi pe net destule informatii despre complex.
Practic, pe locul unei foate fabrici de tesatorie, se construieste un complex de 6 blocuri, 3 turn 3 lama. Prima faza va fi livrata teoretic la scarsitul lui 2018 si va contine 2 cladiri, un turn si o lama.

SIF Moldova este investitorul, care valorifica activele fostei societati Tesatoriile Reunite, care a "murit" acum 2 ani schimbandu-si obiectul de activitate in investitii imobiliare, lucru care intr-o oarecare masura poate avea sens deoarece societatea nu mai era competitiva pe partea de tesatorie insa detine tereunuri foarte valoroase in orase.

Nu e ceva anormal ca un SIF sa investeasca in imobiliare. SIF Moldova a inestit si la Veranda Mall de la Obor. E destul de logic pentru un fond de investitii sa incerce sa joace pe o piata cu un profit mare si sigur.

Pentru investitie, SIF Moldova a contractat si un imprumut de la Raiffeisen, 18 mil dup cum apare prin presa. Deci apartamentele vor fi ipotecate de catre Raiffeisen initial urmand ca la achizitie aceasta ipoteca sa fie ridicata si pusa aventual o alta ipoteca din partea bancii care crediteaza cumparatorul. Din nou paralela cu new town, care are aceeasi combinatie cu Unicredit.

Preturile sunt comparabile cu vecinii de la cartierul new town, adica foarte mari. Zona este foarte buna dupa opinia mea.

Momentan ansamblul este la stadiul de fundatie si se lucreaza intr-un ritm decent, am fost la locatie si am vazut. Au si niste poze pe site.

Strict o parere personala, blocurile new town arata mai bine. Dar compartimentarile sunt mai bune la baba nivac residence. Nu sunt acele balcoane elegante si mari de la new town. Dar au geam la bucataria inchisa.

Cam atat. Eu studiez acest proiect si e posibil sa rezerv un apartament daca nu ma sperie bula prea tare.

Btw, se cere 1000 eur rezervare si 15% avans.


Studio 10m sunt arhitectii. Pop si asociatio si octagon sunt pe partea de inginerie, proiectare santier etc.

#6
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Preul pt locul de parcare il site cineva? N-am gasit pe site.

#7
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 gmanu, on 09 septembrie 2017 - 21:38, said:

Se pot gasi pe net destule informatii despre complex.
Practic, pe locul unei foate fabrici de tesatorie, se construieste un complex de 6 blocuri, 3 turn 3 lama. Prima faza va fi livrata teoretic la scarsitul lui 2018 si va contine 2 cladiri, un turn si o lama.

SIF Moldova este investitorul, care valorifica activele fostei societati Tesatoriile Reunite, care a "murit" acum 2 ani schimbandu-si obiectul de activitate in investitii imobiliare, lucru care intr-o oarecare masura poate avea sens deoarece societatea nu mai era competitiva pe partea de tesatorie insa detine tereunuri foarte valoroase in orase.

Nu e ceva anormal ca un SIF sa investeasca in imobiliare. SIF Moldova a inestit si la Veranda Mall de la Obor. E destul de logic pentru un fond de investitii sa incerce sa joace pe o piata cu un profit mare si sigur.

Pentru investitie, SIF Moldova a contractat si un imprumut de la Raiffeisen, 18 mil dup cum apare prin presa. Deci apartamentele vor fi ipotecate de catre Raiffeisen initial urmand ca la achizitie aceasta ipoteca sa fie ridicata si pusa aventual o alta ipoteca din partea bancii care crediteaza cumparatorul. Din nou paralela cu new town, care are aceeasi combinatie cu Unicredit.

Preturile sunt comparabile cu vecinii de la cartierul new town, adica foarte mari. Zona este foarte buna dupa opinia mea.

Momentan ansamblul este la stadiul de fundatie si se lucreaza intr-un ritm decent, am fost la locatie si am vazut. Au si niste poze pe site.

Strict o parere personala, blocurile new town arata mai bine. Dar compartimentarile sunt mai bune la baba nivac residence. Nu sunt acele balcoane elegante si mari de la new town. Dar au geam la bucataria inchisa.

Cam atat. Eu studiez acest proiect si e posibil sa rezerv un apartament daca nu ma sperie bula prea tare.

Btw, se cere 1000 eur rezervare si 15% avans.


Studio 10m sunt arhitectii. Pop si asociatio si octagon sunt pe partea de inginerie, proiectare santier etc.


ZONA FOARTE BUNA ? Argumenteaza un pic....

#8
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Salut, am sa argumentez. De fapt cel mai corect ar fi fost sa spun ca in opinia mea e o zona foarte buna. Si poate e chiar un pic exagerat sa spun "foarte buna" despre zona Dristor / Baba Novac. Evident, sunt zone mult mai bune in Bucuresti. De exemplu, cui nu i-ar placea sa locuiasca la Charles de Gaulle, Aviatorilor etc.

Cand am spus foarte buna m-am gandit ca este o zona foarte bine conectata la transportul in comun, metrou la 5 minute, autobuze etc, ca este o zona destul de verde, avand parcuri serioase la cateva minute de mers pe jos, ca este o zona semi-centrala, pe inelul central al Bucurestiului, ca este o zona deja ocupata, adica fara teren viran langa ea care ar aduce ceva incertitudine legata de urbanismul zonei etc.

In rest, asa cum am zis, exprimarea "foarte buna" a fost destul de contextuala :) Daca merita pretul foarte mare pe mpu este discutabil si un subiect foarte delicat.

Pretul cerut pe locurile de parcare este 6000 suprateran 8000 subteran, plus Tva, fara posibilitate de inchiriere. Ma astept ca regulile astea sa se mai schimbe, daca oamenii nu cumpara locurile, probabil se vor inchiria.

#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Multumesc pentru aprecieri, si argumentare

#10
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
eu stiu de alte preturi la parcare: 4000 plus tva la suprateran.

 rosix, on 08 septembrie 2017 - 14:48, said:

Sfaturile sunt tot alea: fara avansuri, fara credite, fara rezervari... Lasa-i sa le termine, apoi vizitezi si, daca iti place, contractezi.
La prima vedere, doar privind schitele apartamentelor, nu prea fac bani decat datorita locatiei.. Apartamentele imi par meschine, nedecomandate, inghesuite.
Cui dai sfaturi fara credite? Dispui de sute de mii de euro si-ti permiti sa nu faci credit? Dupa ce se termina si totul e frumos altele sunt preturile, daca piata ramane aceeasi.

Distanta intre blocurile lama: 29 metri. Distanta intre blocurile turn: 26,5 metri. Asa mi s-a spus.
Macheta

Attached Files


Edited by danut_ps, 25 September 2017 - 13:36.


#11
bana_bogdan

bana_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.04.2008
"Proiectul imobiliar Baba Novac Residence intră în faza a doua. Peste 90% dintre apartamentele din prima fază au fost vândute."

https://www.profit.r...returi-17362544

http://www.bvb.ro/in...-BNR-faza-2.pdf

#12
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Suntem aproape sa contractam si noi, apartament cu 2 camere, B12, in blocul turn din faza 1. Ce discount-uri se mai dau? Atunci cand am luat locuinta personala, 3 camere, anul trecut, negociasem cu cei de la Incity aproape 15% discount.

#13
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Antecontractul nu e chiar cel mai ok. Are o clauza cu privire la evictiunea din cauza tertilor pe care vanzatorul o pune 100% in sarcina cumparatorului. Fiind ditamai fabrica in mijlocul unui fost cartier de case, riscul de care se pazesc (cred) este reprezentat de eventuale cereri de retrocedare. Si atunci e cam nasol.

Edited by figo1988, 23 November 2017 - 13:04.


#14
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 12.06.2017

 figo1988, on 23 noiembrie 2017 - 13:01, said:

Antecontractul nu e chiar cel mai ok. Are o clauza cu privire la evictiunea din cauza tertilor pe care vanzatorul o pune 100% in sarcina cumparatorului. Fiind ditamai fabrica in mijlocul unui fost cartier de case, riscul de care se pazesc (cred) este reprezentat de eventuale cereri de retrocedare. Si atunci e cam nasol.
dar de negociat ceva ai reusit ?

#15
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005

 figo1988, on 23 noiembrie 2017 - 13:01, said:

Antecontractul nu e chiar cel mai ok. Are o clauza cu privire la evictiunea din cauza tertilor pe care vanzatorul o pune 100% in sarcina cumparatorului. Fiind ditamai fabrica in mijlocul unui fost cartier de case, riscul de care se pazesc (cred) este reprezentat de eventuale cereri de retrocedare. Si atunci e cam nasol.
Nu am vazut asa ceva, din contra la garantii se vorbeste despre teren si se specifica (printre altele) faptul ca nu face obiectul vreunui litigiu aflat pe rolul instanțelor judecătorești

#16
Myusername18

Myusername18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2018
In plus peretii de compartimentare din interiorul apartamentelor de locuit vor fi executati din gips carton, dublu placati! (Cam 15 cm grosime).

In interiorul peretilor de gips carton se afla vata minerala!

Are vreo rezistenta acest perete interior?
Se poate monta vre-un corp suspendat pe el?

Cum se descurca la izolatia fonica un perete atat de firav?

Edited by Myusername18, 17 February 2018 - 22:32.


#17
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Se pot monta corpuri suspendate. E o procedura standard, google-it, e si un topic aici pe forum.
Izolarea fonica e intradevar mai slaba la peretii de gips carton, in comparatie cu caramida. Pentru a avea izolatie fonica mai buna se pot folosi niste pereti de gips carton special facuti pentru izolare fonica. Acestia sunt mai scumpi decat cei clasici. Nu stiu ce tip de pereti se folosesc la aceste apartamente.

#18
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018
Am trecut duminica pe acolo si am vazut ca se misca destul de repede, primele 2 blocuri au ajuns deja la et 8 si din ce spun ei s-ar putea sa devanseze un pic termenul din cauza vremii favorabile... cu o luna-doua

Intre timp am rezervat un apartament de 2 camere tip b2 in blocul lama, pretul mi s-a parut cam maricel pentru prima faza a proiectului, dar totusi e inca destul de consistent sub new town...

Din pacate dupa ce am fost multumit de impartirea apartamentului am avut parte de cateva surprize neplacute referitoare la varietatea aproape inexistenta a finisajelor si anume:

- un singur tip de usi pentru interior ( doar albe)
- doar 2 variante pentru parchet
- doar 2 variante pentru gresie si faianta
- faptul ca nu pot opta pentru o cabina de dus in detrimentul cazii
- usa de la intrarea ( si ea ce credeti, tot alba, dar bine macar ca e colantata pe exterior) are o singura incuietoare si cheia (care arata exact precum o cheie de seif Posted Image ) parea destul de fragila...

Cred ca mai erau cateva pe care nu mi le amintesc acum dar revin cum imi aduc aminte..

Daca a mai facut cineva vreo rezervare asteptam cu nerabdare si alte detalii...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate