Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Vacanta emigrantilor romani, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#55
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 07 august 2017 - 08:59, said:

Astea sint cocalarsime de 2 lei. Problema de bun simt e la tine, nu la ei.
Paote clientul sa scrie pe hirtie sau sa-ti arate pe degete ca nu conteaza, ii oferi ce cere. Poate sa miaune si sa latre, daca are banii in laba nu conteaza. Din partea mea poate sa te si injure.
Daca esti un vinzator si patronul ar sti ca faci d-astea (ca doar de aia se pun camere in magazin) te-as zbura in secunda 2.  Un vinzator nu are caderea de a judeca educatia, inteligenta, bunul simt si caracterul clientului, el e pus acolo cu o singua misiune, sa schimbe marfa pe bani cu maximul de randament. Daca nu paote d-astea ca e rele, n-are decit sa caute slujbe mai pe placul lui.
Ti-as dori sa lucrezi zilnic cu oameni numai de genul asta iar tu sa fii de cealalta parte a tejghelei. Intr-o luna ti se va lua toate astea.
In rest, sunt genul de om care imi place sa imi selectez clientela.
Stiu, multi dintre voi inca sustineti ideea: clientul nostru, seful nostru. E, din pacate uneori nu merita sa te injosesti pentru 3 lei. Si sunt genul de om care imi place sa imi selectez clientela chiar daca as fi si patron.
Numai la romani se accepta ca romanul care a plecat de 1-2 ani de zile din Romania ( adica hai sa fim seriosi ca nu uiti limba in 2 ani ) sa inceapa sa "parleasca" alta limba cand se intoarce. Asta mi se pare mie cocalarisme de 2 lei, ca sa te citez.
Cand ai client un turist, ala din capul locului iti va vorbi in engleza sau ce poate el sa spuna si sa iti gesticuleze. Pe ala il inteleg clar ca omul nu stie romana.
Dar cand intra unu in magazin, zice buna ziua ( daca o zice si pe aia ) si vorbeste cu tine intr-un accent pur romanesc:  Doresc si eu sa rikarca....adica stai putin, primele cuvinte le vorbesti romaneste si nu stii cum se spune la "incarcare" cartela ? Pe bune ? E, dragule, asta e cocalarism de 2 lei.
Si eu sunt plecat din Romania de 9 ani de zile...si cand ma duc la magazin nu stalcesc nici un cuvant in romana, vorbesc si scriu romaneste gramatical mai bine decat multi alti romani care inca sunt in Romania, ma comport frumos cu angajatii...fara figuri si cocalarisme, indiferent de cati bani am in laba. Si poate de multe ori am avut multi mai multi bani in laba decat aia care stalcesc cuvinte si totusi nu m-am simtit cu nimic mai presus fata de nimeni. Daca ai bani asta nu inseamna ca trebuie sa iti permiti sa fi si arogant....
Eu sunt om si ma comport la fel indiferent de care parte a tejghelei ma aflu atata timp cat in fata mea am un om care are acelasi comportament....altfel, "arrivederci" ...

Edited by tehnics, 07 August 2017 - 15:04.


#56
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Posttehnics, on 07 august 2017 - 08:09, said:

1. Nu prea ai inteles situatia despre care s-a vorbit...eu nu vorbeam ce copii. Eu vorbesc de oameni care au plecat dupa 2000. Posibil nu i-ai intalnit si nu ai vazut comportamentul lor. Poate mai bine pentru tine...In fine, las-o asa. Fiecare cu parerea lui.
Probabil ca nu am inteles si imi cer scuze pentru confuzie, am citit discutia asa mai pe sarite. Doar ca, stiind ca in curand o sa ajugem pe acolo, m-am pus imediat in situatia astora mici, care nu vorbesc romana cum s-ar astepta bastinasii si risca sa fie luati la misto. Cel mai nasol e ca s-ar putea nici sa nu se prinda ca-i iei la misto daca le vorbesti asa mai repezit, o sa se uite la tine cu o uitatura tamp^H^H^nedumerita, o sa multumeasca si o sa plece mai departe :)

View Posttehnics, on 07 august 2017 - 08:09, said:

2. Eu folosesc prepay la Telekom si am vre-o 6 Gb la 5 sau 6 Euro. Posibil sa fie si oferte mai ieftine.
Mersi. Cu acoperirea prin zonele mai putin populate cum e? Nu am nici o problema sa dau un pic mai mult, dar sa stiu ca pot sa bag oricand un VPN daca arde.

#57
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005
Telekom are din pacate o acoperire foarte proasta in afara zonelor urbane. Asa ca pentru net pe zone montane sau cu mai putina populatie iti recomand Vodafone sau Orange.

#58
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Posttehnics, on 07 august 2017 - 14:54, said:

Cand ai client un turist, ala din capul locului iti va vorbi in engleza sau ce poate el sa spuna si sa iti gesticuleze. Pe ala il inteleg clar ca omul nu stie romana.
Pai fii atent, ca iar aduc vorba de ai mei. Astia mici sunt sparti dupa covrigi, cum ajung in Ro se indoapa cu covrigi unde apuca. Cum naiba sa mearga astia la dugheana din coltul strazii sa ceara covrigi in engleza? "How'ze goin' mate, may I have 2 salt and poppy seeds covrigi for me and one with sesame seeds for this lil' bugger down here, please?" Iti dai seama ce show iese? Posted Image)
In plus, cel mic nici nu poate sa-l pronunte pe R ca lumea, ci doar cu accent si romana lui e hilara de-a dreptul pentru cineva care il aude prima oara. Ce ai face tu daca ai fi vanzator si ti-ar aparea astia doi dincolo de tejghea? Chiar sunt curios de reactie Posted Image

Edited by beastie, 07 August 2017 - 15:12.


#59
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbeastie, on 07 august 2017 - 15:11, said:

Pai fii atent, ca iar aduc vorba de ai mei. Astia mici sunt sparti dupa covrigi, cum ajung in Ro se indoapa cu covrigi unde apuca. Cum naiba sa mearga astia la dugheana din coltul strazii sa ceara covrigi in engleza? "How'ze goin' mate, may I have 2 salt and poppy seeds covrigi for me and one with sesame seeds for this lil' bugger down here, please?" Iti dai seama ce show iese? Posted Image)
In plus, cel mic nici nu poate sa-l pronunte pe R ca lumea, ci doar cu accent si romana lui e hilara de-a dreptul pentru cineva care il aude prima oara. Ce ai face tu daca ai fi vanzator si ti-ar aparea astia doi dincolo de tejghea? Chiar sunt curios de reactie Posted Image
@beastie, tu ai inteles despre ce tip de oameni vorbesc eu ? Eu nu ma refer la copii, eu nu ma refer la turisti.
Eu daca as fi vanzator si ar veni copii tai la mine in magazin i-as intreba sa imi arate ce doresc.

Hai ca sa fiu mai clar, am pus in clip.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n7_izPURDVM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tehnics, 07 August 2017 - 15:45.


#60
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostKarhu, on 04 august 2017 - 11:14, said:

,


Te cred, insa viata-i scurta si trece repede. O sa vezi tu cum o sa gandesti dupa ce treci de 40 de ani...

Eu am trecut de 60,pentru mine e mai fascinant cand ma plimb cu cainele prin padure sau se iau cainii ciobanesti dupa mine decat hotelul lotus din Dubai.

#61
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
faptul ca va deranjaza cum vorbesc altii in jurul vostru tot o meteahna romaneasca este; treaba-i simpla, nu va convine vedeti-va de ale voastre n-aveti nici un drept sa-i judecati; sau aveti? imi aduca aminte de un gorobete de asta de romanica ce s-a ofuscat ca i-am spus scuze in engleza pe aeroport in Otopeni; pai bah meltene, asta-i limba care o folosesc in 90% din timp, nu-ti place, "vaya con dios" pana acuma n-am mai intalnit natie asa preocupata de ce face vecinu; in trecut intr-o multinationala mare din Ro doar aia de nu rupeau doua vorbe in alta limba repetau ca o placa stricata "aici e Romania vorbim romaneste" vorbiti pe draq, macar de ati vorbi corect

#62
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,768
  • Înscris: 21.06.2016
Revenind la vacanta in Romania, mie imi iese de obicei foarte bine. Conditiile pentru asta sint sa ma duc in iunie, pe la sfirsit (ca e verde proaspat si cind e verde pare mai curat si mai optimist si nu se mai vad blocurile coscovite, ca nu e inca foarte-foarte cald, ca e atmosfera de inceput de vara si vacanta cind lumea e vesela) si sa ma intilnesc cu cit mai multi prieteni, fosti colegi etc. Uneori incerc sa imi sincronizez vacanta cu alti prieteni plecati, asa e si mai bine ca nu se duc la munca ca prietenii din Romania.

Dar aproape toata placerea vacantei asta sta in oameni. Daca stau in orase in care cunosc oameni, e totul bine. Nu m-as duce in vreo statiune nici sa ma impusti, in primul rind ca nu inteleg deloc ce fac oamenii in statiuni ca mie nu se pare ca nu e nimic de facut nici pentru 6 ore, statul pe o plaja mudara si aglomerata nu ma incinta, in discoteci cluburi etc nu m-as duce decit in grup.. deci ce dracu sa faci cu familia mai mult de un weekend la Tusnad ? Sau Mamaia? Sinaia? de neinteles pentru mine. Poate doar Gura portitei si Vama Veche desi si pe acolo probabil ca nu mai e cum era.
Pe de alta parte pe oamenii care se duc in Romania sa faca vacante in grupuri mai mari de prieteni ii inteleg, asta poate fi distractiv.

#63
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005
Eu ma duc sa imi vizitez parintii si sa ma simt bine. Din pacate nu ii pot aduce la mine pentru ca au casa la tara si taica-miu inca lucreaza...
Eu inca ma simt bine cand ma duc in Romania. Cel putin cand ma duc cu drag la tara la ai mei, intr-un satuc unde mi-am trait copilaria alaturi de bunici iar acum stau parintii mei, ma simt ca mai traiesc inca o data acei ani ca sa nu mai spun ca mananc cam orice fruct si leguma naturala din curtea parintilor. Cred ca nici Dubai, Hawai si ce mai vreti voi nu se compara cu vizitatea unor locuri din copilarie. Cel putin pentru mine asa este.
In concediul asta am mers la Mamaia de doua ori, in week-enduri si chiar m-am simtit bine. Odata doar cu sotia si alta data am luat si copii cu noi. Singurul inconvenient as puea spune sunt preturile mari. Uneori exagerat de mari si nejustificate si pe de-o parte inteleg pentru ca pe litoral faci bani doar incepand cu Mai-Iunie pana in August-Septembrie dar uneori simti ca esti jecmanit.
Mereu cand imi aleg sa plec undeva ma documentez inainte si in principiu nu ma duc unde este cel mai ieftin. Mi s-a dovedit de cateva ori ca unde este ieftin nu te simti bine si la final ajungi la concluzia ca merita sa mai dai 2 banuti in plus ca sa ai alte conditii. Asa ca de fiecare data caut pe internet, pe Booking de obicei, si aleg ceva care sa aiba calificative bune.
Daca merg cu copii incerc sa aleg un loc unde sa pot sa ii duc pe copii in diferite locuri pentru a vizita vre-un acvariu, animale sau vre-un loc de joaca.

#64
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 02.09.2016
No, acum "vacantele" mele cuprind o foarte buna parte de alergatura in mirifica capitala europeana, in care m-am nascut/copilarit/studiat/muncit si in care am inca o buna parte din familie.Posted Image
Sezizati diferenta ?

Cel mai mult ma frapeaza rautatea functionarului roman. Alt cuvant in afara de NU, nu auzi de la ei.

Edited by elbjorn, 08 August 2017 - 08:38.


#65
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postelbjorn, on 08 august 2017 - 08:36, said:

Cel mai mult ma frapeaza rautatea functionarului roman. Alt cuvant in afara de NU, nu auzi de la ei.
Depinde peste cine dai. Adevarul ca am si o tactica de a ma baga in seama intr-un mod placut cu cei de la ghisee pentru ca stiu ca daca fac o impresie buna am sanse sa fiu ajutat mai bine. De exemplu acum in concediu a trebuit sa trec pe la ANAF, nu conteaza de ce - si in timp ce cucoana isi aranja niste hartii pe birou acolo, eu am dat buna ziua si am facut o mica glumita de genul: Doamna, va spun sincer ca as sta toata ziua la dvs, la ANAF. Si ea m-a intrebat de ce ? La care eu i-am raspuns: Pentru ca aveti aer conditionat Posted Image. I-am smuls un zambet...de ajuns incat sa se comporte foarte frumos cu mine.

Tocmai de spuneam mai sus...indiferent de care parte a tejghelei te afli, daca stii cum sa te comporti si sa vorbesti, vei fi tratat ca atare.

Edited by tehnics, 08 August 2017 - 09:06.


#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Postelbjorn, on 08 august 2017 - 08:36, said:

Cel mai mult ma frapeaza rautatea functionarului roman.
Ce treaba mai ai cu functionarii romani? :habarnam:

#67
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 02.09.2016

View Posttehnics, on 08 august 2017 - 08:54, said:

Tocmai de spuneam mai sus...indiferent de care parte a tejghelei te afli, daca stii cum sa te comporti si sa vorbesti, vei fi tratat ca atare.
Dobitocul de mine. Ma port respectuos si constructiv si ma astept la acelasi lucru!
Clar nu in Romania!

View PostKarhu, on 08 august 2017 - 09:04, said:

Ce treaba mai ai cu functionarii romani? Posted Image
Inca mai am rezidenta in Romania si cote de proprietate in Romania.
Cote pe care din nefericire le-am primit mult mai devreme decat era cazul.

#68
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,574
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttehnics, on 08 august 2017 - 08:54, said:

Depinde peste cine dai. Adevarul ca am si o tactica de a ma baga in seama intr-un mod placut cu cei de la ghisee pentru ca stiu ca daca fac o impresie buna am sanse sa fiu ajutat mai bine. De exemplu acum in concediu a trebuit sa trec pe la ANAF, nu conteaza de ce - si in timp ce cucoana isi aranja niste hartii pe birou acolo, eu am dat buna ziua si am facut o mica glumita de genul: Doamna, va spun sincer ca as sta toata ziua la dvs, la ANAF. Si ea m-a intrebat de ce ? La care eu i-am raspuns: Pentru ca aveti aer conditionat Posted Image. I-am smuls un zambet...de ajuns incat sa se comporte foarte frumos cu mine.
Nu oricine are talentul asta. Eu as face ca in bancul asta


Apare fiul acasa seara, abatut, cu un ochi vanat. Se aseaza pe canapea langa tatal sau. Tatal il intreaba:
- Ce ai fiule, de ce esti suparat?
- Am facut ce mi-ai spus, dar iubita mi-a tras un pumn si a plecat! Acum iar sunt singur...
- I-ai spus cum te-am invatat eu? "Timpul se opreste in loc cand privesc in ochii tai!"
- Aaaaaa, asa era? Eu i-am spus "Ai o fata de-mi sta ceasul!"



BTW, iar mi-am stricat salarul pe cadouri. Si zicea nevasta-mea sa ne stricam banii in alta parte :lol: Maine plec!

#69
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBursul, on 08 august 2017 - 09:29, said:

BTW, iar mi-am stricat salarul pe cadouri. Si zicea nevasta-mea sa ne stricam banii in alta parte Posted Image Maine plec!
La mine cadourile catre cei dragi se rezuma la chesti simpliste de genul o ciocolata locala, un suvenir sau chestii de genul asta.
Banuiesc ca tu vii cu masina...in cazul asta iti poti permite sa cari ceva mai voluminos.
Oricum, drum bun si vacanta placuta.

#70
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,574
  • Înscris: 30.10.2003

View Postelbjorn, on 08 august 2017 - 08:36, said:

Cel mai mult ma frapeaza rautatea functionarului roman. Alt cuvant in afara de NU, nu auzi de la ei.
S-au mai schimbat in bine. Tin minte ca maica-mea era plecata prin strainatate si trebuia sa-i ridic pensia de la posta. Posta se deschidea la 8 sau la 9, si din cauza asta ajungeam la lucru mai tarziu. Intodeauna era ceva care nu mergea, ba ma puneam la ghiseul gresit, ba nu erau bani, ba draci, ba laci. Acum cand ajung pe la posta ma ia cu nervi asa ca reflex neconditionat.

In schimb la pasapoarte in Timisoara e chiar ok. Chiar si tanti politista cu privire de Terminator care iti preia actele a fost politicoasa.

Acum ca mi-am amintit. Cand intru in Romania sa iau vigneta, sunt gheretele alea toate murdare, pline cu panze de paianjen si muste moarte. Inauntru stau niste indivizi cu fete de comunisti: transpirati, plictisiti, care parca isi urasc viata si nu au niciodata rest sa-ti dea inapoi.

#71
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Posttehnics, on 08 august 2017 - 08:54, said:

Depinde peste cine  cui si cat dai.
Posted Image

#72
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,574
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttehnics, on 08 august 2017 - 09:53, said:

La mine cadourile catre cei dragi se rezuma la chesti simpliste de genul o ciocolata locala, un suvenir sau chestii de genul asta.
Banuiesc ca tu vii cu masina...in cazul asta iti poti permite sa cari ceva mai voluminos.
Oricum, drum bun si vacanta placuta.
Dero, ulei de masina, jucarii, bicicleta, furtun, ciocolata, after shave. Bai, nici nu stiu de ce le cumpar, doar asa din instinct. Mai bine car banii in buzunar. Dar se zvoneste ca marfa de Germania e mai buna.

Singurele cadouri pe care le cumpar cu drag sunt jucariile. Nu vreau sa fiu unchiul care vine din Germania si nu aduce nimic :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate