Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Vacanta emigrantilor romani, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Se doreste a fi un topic despre concediile si vizitele noastre in patria mama. Eu peste cateva zile ma intorc pe meleagurile natale. Stiu ca nu va intereseaza, dar eu tot o sa-mi scriu gandurile subiective si mega subiective despre vizitele din tara noastra.

Pregatirea concediului a inceput cu o vizita la consulatul roman din München. Daca nu stiti toti prietenii si cunoscutii aveau o parere foarte proasta despre acest consulat. Si eu. Cum am ajuns in preajma deja ma apuca disperarea ca o sa ma enervez cu functionarii romani.
Si surpriza!!!!  Chiar a fost ok! Nu mi-a venit sa cred ca am plecat calm de-acolo. Incepand cu nenea cu burticica de la intrare si terminand cu tanti care ne-a facut actele, toti au fost de-o politete incredibila. Chit ca am uitat un act in masina si a trebuit sa ma intorc dupa el, totul a decurs ... normal, fara nervi.
Era una (mai tuciurie) la un ghiseu, ii expirase buletinul. Saraca functionara se chinuia sa-i ia datele. Pana si declararea domiciliului din Romania i-a scos scos vreo 3-4 fire albe in cap. Eu daca eram in locul functionarei o luam la bataie pe aia Posted Image  In fine.
Tanti care m-a preluat a fost super de treaba. Stiti cum sunt astia cand nu ai toate actele. Scandal!! Uite ca s-a putut si fara, cu zambete, saru' mana si la revedere.

Ma astept ca sederea in Romania sa decurga la fel de linistit, insa ... mai vedem....

va urma

Edited by Dany_Darke, 04 August 2017 - 10:44.


#2
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 21.02.2006
Io zic sa nu mai emigrezi, ramai acolo.

Edited by pufarin, 04 August 2017 - 10:27.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Ce sa emigrez, unde sa emigrez? N-am emigrat o data?

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
Eu doar ce m-am intors din concendiu din Romania Posted Image.
Legat de consulatul Romaniei la Oslo....la fel, numai de bine. Am fost de doua ori pentru "foaia de drum" a copiilor si culmea, extra mi-au eliberat si certificat de nastere romanesc la ambasada, pe loc, ca sa nu mai stau sa alerg eu prin Romania dupa aceea. Personalul a fost ok si la fel si eu am ramas placut surprins in ciuda numeroaselor comentarii negative despre consulat. Sa fi fost eu mai norocos ?

Concediul, cel de 6 saptamani, a fost mai frumos decat mi-l inchipuiam. Deci se poate.
Singurul lucru remarcat: Am cheltuit mai mult decat imi calculasem. Nu am crezut ca preturile sunt chiar asa de mari....dar nah, unul e concediul de vara. Acum astept concediul din Octombrie si apoi concediul din Decembrie, concediul din Martie anul viitor si tot asa...

Edited by tehnics, 04 August 2017 - 10:35.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Poate dai mai multe detalii despre vizita in Romania cand ai timp. Eu sunt nerabdator sa le citesc.

Referitor la consulate, cred ca s-au schimbat intre timp oamenii care sunt mai calmi si parca mai profi. Oricum nu mai au fetele alea amarate din trecut.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Sa stii ca sunt ambasade/ consulate cu personal fain.
De exemplu si personalul din Beirut ii super ok si din cate am auzit, comparativ cu cei care au fost inainte, actualii chiar se implica (si i-am intalnit pe la evenimente).
Se implica atat pentru cetatenii romani cat si prin organizarea sau prezenta la evenimente si reprezentarea Romaniei intr-un cadru frumos.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBursul, on 04 august 2017 - 10:15, said:

Se doreste a fi un topic despre concediile si vizitele noastre in patria mama.
Hmm, si crezi ca titlul (Jurnal de emigrant in Romania) e bine ales?

View Posttehnics, on 04 august 2017 - 10:34, said:

si culmea, extra mi-au eliberat si certificat de nastere romanesc la ambasada, pe loc, ca sa nu mai stau sa alerg eu prin Romania dupa aceea.
Nu-i nicio culme, certificatul de nastere a copiilor se elibereaza de ambasada din tara unde acesta isi are domiciliul.

#8
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,838
  • Înscris: 25.12.2016

View PostBursul, on 04 august 2017 - 10:15, said:

Era una (mai tuciurie) la un ghiseu, ii expirase buletinul. Saraca functionara se chinuia sa-i ia datele. Pana si declararea domiciliului din Romania i-a scos scos vreo 3-4 fire albe in cap. Eu daca eram in locul functionarei o luam la bataie pe aia Posted Image  In fine.
Interesant e ca ti-ai pastrat mentalitatea de roman. O sa te descurci usor in Romania. :)

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttehnics, on 04 august 2017 - 10:34, said:

Acum astept concediul din Octombrie si apoi concediul din Decembrie, concediul din Martie anul viitor si tot asa...
Pe care le faci tot in Ro?
Ceva Maldive, Hawaii, Caraibe, Florida, California, Japonia, Thailanda, Tahiti etc etc nimic-nimic? :habarnam:

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

View PostKarhu, on 04 august 2017 - 10:46, said:

Pe care le faci tot in Ro?
Ceva Maldive, Hawaii, Caraibe, Florida, California, Japonia, Thailanda, Tahiti etc etc nimic-nimic? Posted Image

Asta ma mira si pe mine. De ce toti se imbulzesc spre Romania in concedii, de parca n-au trait 20+ de ani acolo. Lumea e atat de larga...

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003

View PostKarhu, on 04 august 2017 - 10:42, said:

Hmm, si crezi ca titlul (Jurnal de emigrant in Romania) e bine ales?
E corect titlul. Intr-adevar, in momentul actual cu obsesia fata de evenimentele de acum duce cu gandul in alta parte.
Insa in timp dupa ce se vor calma lucrurile ai sa vezi ca e ok.

#12
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,072
  • Înscris: 02.09.2016

View PostKarhu, on 04 august 2017 - 10:46, said:

Pe care le faci tot in Ro?
Ceva Maldive, Hawaii, Caraibe, Florida, California, Japonia, Thailanda, Tahiti etc etc nimic-nimic? Posted Image
Asta e sadomasochism pt mine !
Zborul pana in Rhodos e mai ieftin ca ala spre plaiurile mioritice!Posted Image

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKarhu, on 04 august 2017 - 10:43, said:

Hmm, si crezi ca titlul (Jurnal de emigrant in Romania) e bine ales?


Nu-i nicio culme, certificatul de nastere a copiilor se elibereaza de ambasada din tara unde acesta isi are domiciliul.
Da, dar uite, am eu prostia sa nu spun si in ce conditii :)...
Eu defapt aplicasem ( ma programasem ) doar pentru "foaia de drum". Cand am ajuns acolo, m-au intrebat daca nu doresc sa imi elibereze si certificatul de nastere pe loc.
De acolo am plecat si cu foaia de drum si cu certificatul de nastere.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLex404, on 04 august 2017 - 10:49, said:



Asta ma mira si pe mine. De ce toti se imbulzesc spre Romania in concedii, de parca n-au trait 20+ de ani acolo. Lumea e atat de larga...
E vorba de rude: parinti, frati, surori, copiii sa-si vada familia din care provine. Nu toti pot veni la noi sa ne viziteze.
Nu merg sa ma relaxez. Relaxarea e in partea a doua a concediului cand merg in Croatia.

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKarhu, on 04 august 2017 - 10:46, said:

Pe care le faci tot in Ro?
Ceva Maldive, Hawaii, Caraibe, Florida, California, Japonia, Thailanda, Tahiti etc etc nimic-nimic? Posted Image
Dap, tot in Romania. Deh, sunt eu mai atipic Posted Image. Pe mine ma fascineaza Romania daca stii unde sa te duci....
Deja stiu la iarna unde am sa ma duc. Nu am stabilit cu nevasta-mea unde, dar daca ai sa o intrebi acum crede-ma ca va avea acelasi raspuns:  La Monitori.

Eh, uite ca a raspuns Bursul in locul meu cu postul de mai sus...

Edited by tehnics, 04 August 2017 - 10:59.


#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Cunosc cateva familii cu venituri exceptionale in Middle East care unde credeti ca isi fac concediile?...ati ghicit :) ...macar de ar fi ieftin, da e scump si prost....cum zicea cineva sadomasochism

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostOctavian_SK, on 04 august 2017 - 10:56, said:

unde credeti ca isi fac concediile?.
Dubai? :habarnam:

View Posttehnics, on 04 august 2017 - 10:56, said:

Pe mine ma fascineaza Romania daca stii unde sa te duci....
Te cred, insa viata-i scurta si trece repede. O sa vezi tu cum o sa gandesti dupa ce treci de 40 de ani...

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003

View PostKarhu, on 04 august 2017 - 11:14, said:

Dubai? Posted Image
Mai bine Romania. Daca mai pici in Dubai si in perioada de ramadan ... Povestea un coleg cum il urmareau paznicii de la hotel ca nu cumva sa bea apa. De bere si spirtoase ... Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate