Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vacanta emigrantilor romani, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#73
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Bursul, on 08 august 2017 - 09:29, said:

Maine plec!
Si eu in cateva zile ajung in Munich si de acolo circuit (preferatele mele) Austria, Elvetia, Italia, Franta...peste cateva saptamani facem schimb de impresii Posted Image

#74
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Sper ca faci poze si scrii pe Traveling.

#75
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 Octavian_SK, on 08 august 2017 - 09:56, said:

Depinde peste cine cui si cat dai.
Te inseli. Nu sunt genul.
Singurul loc in care dau ceva este atunci cand ma duc in oras la vre-un local, dar si acolo las in functie de cum sunt servit.

#76
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Ceva nu pusca. Ca pretinzi tu ca nu esti genul nu inseamna ca ma insel :)...btw se mai lasa maruntis la taxi, baiatul de la hotel, hamalul din gara...si multe alte locuri

#77
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 Octavian_SK, on 09 august 2017 - 08:13, said:

Ceva nu pusca. Ca pretinzi tu ca nu esti genul nu inseamna ca ma insel Posted Image...btw se mai lasa maruntis la taxi, baiatul de la hotel, hamalul din gara...si multe alte locuri
Discutam de institutii publice parca...dar nah, iti place sa duci discutia acolo unde crezi ca ai argumente. Las-o asa. E problema ta ce crezi despre mine. Nu-i bai, nu esti primul care trage concluzii in privinta mea.

#78
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 tehnics, on 09 august 2017 - 09:29, said:

iti place sa duci discutia acolo unde crezi ca ai argumente.
Am argumente si cu institutiile publice de unora le place sa fie mai catolici decat papa. Sti ce sunt invatati "negociatorii" din marile firme multinationale? Ca in primul rand trebuie sa se informeze cum, cu cine, si cu ce isi fac intrarea. Cu cat mergi catre est cu atat lucrul asta devine mai pregnant. Daca tre sa dai o ciocolata ca lucrurile sa merga mai repede dai o ciocolata si gata...ATENTIE....ciocolata are o valoare sub ceea ce este considerat mita; la cursurile de "integrity" afli ca poti oferi / primi "maruntisuri promotionale" :)

#79
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 Octavian_SK, on 09 august 2017 - 10:03, said:

Am argumente si cu institutiile publice de unora le place sa fie mai catolici decat papa. Sti ce sunt invatati "negociatorii" din marile firme multinationale? Ca in primul rand trebuie sa se informeze cum, cu cine, si cu ce isi fac intrarea. Cu cat mergi catre est cu atat lucrul asta devine mai pregnant. Daca tre sa dai o ciocolata ca lucrurile sa merga mai repede dai o ciocolata si gata...ATENTIE....ciocolata are o valoare sub ceea ce este considerat mita; la cursurile de "integrity" afli ca poti oferi / primi "maruntisuri promotionale" Posted Image
Tu este ca faci o confuzie intr-o strategie de marketing precum "servirea bombonicii" si comportament absolut normal afisat la un ghiseu cu o persoana.

#80
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Asa "este ca fac". Acum hai sa "go ahead" ca ne invartim in jurul cozii ca o pisica tembela si nu ajuta pe nimeni

#81
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Octavian_SK, on 09 august 2017 - 10:03, said:

Am argumente si cu institutiile publice de unora le place sa fie mai catolici decat papa. Sti ce sunt invatati "negociatorii" din marile firme multinationale? Ca in primul rand trebuie sa se informeze cum, cu cine, si cu ce isi fac intrarea. Cu cat mergi catre est cu atat lucrul asta devine mai pregnant. Daca tre sa dai o ciocolata ca lucrurile sa merga mai repede dai o ciocolata si gata...ATENTIE....ciocolata are o valoare sub ceea ce este considerat mita; la cursurile de "integrity" afli ca poti oferi / primi "maruntisuri promotionale" Posted Image

8 luni de zile la laguardia am inchiriat la pret de economic un lincoln towncar. s-a putut deoarece in fiecare luni le duceam fetelor de acolo o cutioara cu bomboane de ciocoloata.
din cate stiu la guardia este in vest si nu in est.

#82
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Bomboanale si florile sint "atentii", nu spaga. :)

 Bursul, on 08 august 2017 - 09:59, said:

Dero, ulei de masina, jucarii, bicicleta, furtun, ciocolata, after shave.


Aste-s cadouri?Posted Image
Ia ma niste dero ca umbli cam murdar. Si0un furtun sa ti-l pui de git. Si-un after shave ca puti :D
Da nu se gasesc si in Romania, doar nu aduci detergent de la mama dracu? Parca- comunism.

#83
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 tehnics, on 08 august 2017 - 09:53, said:

La mine cadourile catre cei dragi se rezuma la chesti simpliste de genul o ciocolata locala, un suvenir sau chestii de genul asta.
Banuiesc ca tu vii cu masina...in cazul asta iti poti permite sa cari ceva mai voluminos.
Oricum, drum bun si vacanta placuta.

Si eu tot chestii care nu se gasesc in Ro fac cadou (ceva specific). Daca e ceva mai serios dau comanda direct sa ajunga in Ro sau eventual trimit pachet Posted Image .
Cat despre vacanta in Ro, eu stau mai mult pe acasa, ultima data m-am bucurat de iarna din plin (ninsoarea serioasa e chestie rara pe la mine). In rest, mai vin ai nostri aici sau ne intalnim undeva la mijloc.

#84
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

 vrajitoruldinoz, on 09 august 2017 - 17:12, said:

Aste-s cadouri?Posted Image
Ia ma niste dero ca umbli cam murdar. Si0un furtun sa ti-l pui de git. Si-un after shave ca puti :D
Da nu se gasesc si in Romania, doar nu aduci detergent de la mama dracu? Parca- comunism.
N-ai citit mai departe explicatia?


Btw, am ajuns. Pe drum primul contact cu Romania l-am avut in ... Austria unde un nene minoritar umbla ca la strand prin restaurant: slapi, bustul gol, prosop pe umeri. Incredibil!!!

In rest numai de bine, coada mica la vama, ghereta de rovineta e mai curata si cu mai multi functionari. Chiar si sinucigasi care depasesc aiurea au fost mai putini ca altadata. Autostrada s-a mai lungit cu vreo 20 de km.

Urmeaza testul cel mare la pasapoarte :D



#85
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Ghinionul tau ca vii cu masina :).
Eu am o valiza la 3 insi. Mai bag si ceva cadouri in ea, dar cel putin jumatate daca e de dat cadou cumparam acolo.

#86
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 th8ie, on 10 august 2017 - 11:11, said:

adevarul este ca vacanta te subtiaza la buzunar.

pe unii.
altii merg la produs in vacanta.

#87
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
In concluzie fericiti cei ce nu si iau vacanta, munca l a creeat pe om

#88
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
bine

#89
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
A trecut si concediu. Am stat doar o saptamana in Romania si mai mult prin casa, frecat menta la greu.
Singurul soc pe care il mai am e imensitatea de oameni care merg la mall duminica. In Munchen duminica, toate magazinele sunt inchise, mi s-a parut oarecum ciudat sa merg la cumparaturi in zi de odihna :P

La paspaoarte in Alba, a fost super mega OK. Nu cred ca am stat mai mult de o ora. Insa am fost preluati tot de o tanti sictirita si suparata ca de ce am venit cu pasaportul copilului taiat. "Pai daca l-au taiat aia de la consulat cand am facut titlul de propietate?" Insa ne-a rezolvat repede. Aaaa, si nu am scapat sa nu vad cum seful de la pasapoarte l-a bagat pe unu in fata:
- "Dupa ce termini cu dansii, il preiei pe domnu, s-a inteles?" Si dupa 10 secunde domnul s-a dus la colega care terminase de facut actele, in timp ce fraierimea statea la coada.
Adevarul e ca in Alba metehnele comuniste au ramas si vor mai ramane in continuare, oamenii inca isi fac servicii unii altora.

Pe autostrada cel mai tare si mai tare a fost pe autostrada langa Deva. Cat de bou sa fii sa vrei sa depasesti coloana militara si masina care restrictiona circulatia? Chiar la capatul autostrazii era o coloana militara americana. Un autoturism militar ne-a obligat pe toti sa mergem pe banda 1 in spatele coloanei. Dar boul e bou, si a incercat sa depaseasca autoturismul respectiva care mergea pe banda a 2-a Posted Image  . A incercat prima data, insa soldatii s-au bagat langa parapet. Omul nostru nu s-a lasat si a mai incercat o data. Cand au vazut ca nu se lasa, militarii au scos batul ala, alb rosu pe fereastra care-i recomanda boului sa treaca pe banda 1. Abia atunci a priceput boul. Incredibila lipsa de respect fara de autoritati.

Daca mai imi amintesc ceva revin.

#90
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Bursul, on 11 septembrie 2017 - 07:36, said:

A trecut si concediu. Am stat doar o saptamana in Romania si mai mult prin casa, frecat menta la greu.
Singurul soc pe care il mai am e imensitatea de oameni care merg la mall duminica. In Munchen duminica, toate magazinele sunt inchise, mi s-a parut oarecum ciudat sa merg la cumparaturi in zi de odihna Posted Image

La paspaoarte in Alba, a fost super mega OK. Nu cred ca am stat mai mult de o ora. Insa am fost preluati tot de o tanti sictirita si suparata ca de ce am venit cu pasaportul copilului taiat. "Pai daca l-au taiat aia de la consulat cand am facut titlul de propietate?" Insa ne-a rezolvat repede. Aaaa, si nu am scapat sa nu vad cum seful de la pasapoarte l-a bagat pe unu in fata:
- "Dupa ce termini cu dansii, il preiei pe domnu, s-a inteles?" Si dupa 10 secunde domnul s-a dus la colega care terminase de facut actele, in timp ce fraierimea statea la coada.
Adevarul e ca in Alba metehnele comuniste au ramas si vor mai ramane in continuare, oamenii inca isi fac servicii unii altora.

Pe autostrada cel mai tare si mai tare a fost pe autostrada langa Deva. Cat de bou sa fii sa vrei sa depasesti coloana militara si masina care restrictiona circulatia? Chiar la capatul autostrazii era o coloana militara americana. Un autoturism militar ne-a obligat pe toti sa mergem pe banda 1 in spatele coloanei. Dar boul e bou, si a incercat sa depaseasca autoturismul respectiva care mergea pe banda a 2-a Posted Image  . A incercat prima data, insa soldatii s-au bagat langa parapet. Omul nostru nu s-a lasat si a mai incercat o data. Cand au vazut ca nu se lasa, militarii au scos batul ala, alb rosu pe fereastra care-i recomanda boului sa treaca pe banda 1. Abia atunci a priceput boul. Incredibila lipsa de respect fara de autoritati.

Daca mai imi amintesc ceva revin.

cu mall-ul e simpla: Romania traieste pe modelul american.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate