Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Vacanta emigrantilor romani, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,132
  • Înscris: 30.10.2003
Disclaimer: se stie ca oamenii tind sa-si povesteasca in primul rand experientele negative (care pot fi si foarte subiective) si mai putin pe cele negative. Asa ca nu dati cu parul.

#38
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
No bine, hai ca e frumos acasă doar ca e prea cald, plus, am fost la pescuit și mi-am încărcat bateriile.
O ciorba de burta pe care nu o ratez, delicioasa.
Mici încă nu am făcut dar mai e ceva timp...
Cu bune cu rele, e pământul nostru celor născuți aici, de aia ne trage.
Eu as ramâne, dar pentru copii nu pot, vreau totuși sa le ofer alta șansă.
Dacă o sa-mi iasă o sa fiu poate fericit.

#39
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postceanu1980, on 04 august 2017 - 14:11, said:

oare cine ma poate lamuri si pe mine
romanii care vin din Italia de ce simt nevoia sa bage accentul lor in romana noastra,DAR mai ales sa o arda in fiecare propozitie cate 2-3 cuvinte in italiana,ma dispera
si tot ei sunt mirati ca nu inteleg ce vor
chiar acum unu nu stia cat vine 10 lei
in perioada asta trebuie sa deschid date mobile la telefoane mai mult cat o fac tot anul
le fac incarcarea si revin ca nu le-am incarcat si netul,doar minute
in rest zi de zi skeda,ricarca si mai nou de anu asta, pelicula

educatia si cultura e de vina !
NU EI.
Hai capito?

#40
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Pana la urma care-i treaba cu frustrarile astea fata de aia de isi etaleaza accentul de Italia sau Bangladesh? Cu ce drept ii judeca cineva? fiecare vorbeste cum vrea ,cui nu-i convine sa nu vorbeasca cu ei. Cum apare un topic pe o tema ce prmite imediat incepe aruncatul cu noroi. Nimeni nu zice nimic de cojile de seminte si de jegul de peste tot, asta-i normalitatea cotidiana, da cum vine unu cu accent sau cu o expresie de afara cum explodeaza frustrarile  Posted Image ...desi, pentru multi s-ar putea, ca ala de vine de afara sa-i plateasca ajutorul social.
Revenind la topic abia astept impresiile lui Bursul din minunata vacanta :) daca nu cumva afla intre timp ca Spania-i mai aproape si merge si pe autostrada Posted Image

#41
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmariovrs, on 04 august 2017 - 13:52, said:



Aaaa  6. Toti isi fac buletin...:)

    Inca o lege oribila Made in Ro. Daca-ti expira CI trebuie sa te prezinti personal la politie cu capra, cu soacra, cu doi notari, certificat de nastere, declaratie de divortz, 2 martori, taxade timbru, act de proprietate...

     In tarile civilizate pui la posta doua poze de tip pasaport, documentul expirat si chitanta . Precizezi si adresa la care vrei sa vina in 7 zile prin posta  noul document ds identitate.

View Posttehnics, on 04 august 2017 - 13:58, said:


Depinde ce alegi si cum alegi. Crezi ca la Bulgari nu esti tepuit ?
Eu am ales sa imi inchiriez un apartament cu 2 camere, utilat, mobilat si la 100m de mare. A fost super.
Am ales sa stau la un Hotel care are si restaurant, plaja privata, parcare privata si crede-ma ca am ramas placut surprins. Hotel Bueno in cazul in care este cineva interesat.
Cel mai important este sa stii cum sa alegi.


Scuza-ma dar nu toti suntem ca tine, asa cum te-ai enumerat mai sus.

Si hai sa iti mai explic un lucru observat de mine, ca emigrant, de vre-o 9 ani: romanii care traiesc prin tarile nordice (DK,NO,SE,FI) au un comportament mult mai civilizat decat romanii care traiesc prin Italia, Germania, Franta sau Spania. Comportament care nu se regaseste in nici unul din punctele de mai sus.

    Categoric! Depinde ce categorie de ciorditori ai intalnit pe-acolo. Unii fura politicos altii nu.

View Postddaannii, on 04 august 2017 - 16:17, said:

No bine, hai ca e frumos acasă doar ca e prea cald, plus, am fost la pescuit și mi-am ĂŽncărcat bateriile.
O ciorba de burta pe care nu o ratez, delicioasa.
Mici ĂŽncă nu am făcut dar mai e ceva timp...
Cu bune cu rele, e pământul nostru celor născuți aici, de aia ne trage.
Eu as ramâne, dar pentru copii nu pot, vreau totuși sa le ofer alta șansă.
Dacă o sa-mi iasă o sa fiu poate fericit.

    Romanu e patriot in special dupa ce bea ceva. Desigur "Steaua e pe primu loc, Steaua e pe primu ...eee.. eee"

#42
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,253
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLex404, on 04 august 2017 - 10:49, said:


Asta ma mira si pe mine. De ce toti se imbulzesc spre Romania in concedii, de parca n-au trait 20+ de ani acolo. Lumea e atat de larga...

Eu personal n-as mai da in Romania citiva ani dar avem parinti etc.

View PostKarhu, on 04 august 2017 - 11:14, said:


Te cred, insa viata-i scurta si trece repede. O sa vezi tu cum o sa gandesti dupa ce treci de 40 de ani...

Eu n-am gindit asa nici la 25 de ani... de fapt pe vremea aia aveam timp dar nu aveam bani de mai mult de o excusrie pe an si mi se parea o mare pierdere sa o fac in Romania... dupa aia am avut bani dar nu mai aveam timp. asa ca tot in Romania ajungeam.

Si asa setea mea de calatorie se reduce la vreo 10 zile iarna (o saptamina plus weekenduri, dar cu optiuni limitate din motive de vreme si dinstanta) si o pauza de o saptamina vara inspre sau dinspre Romania, adica in Europa undeva.

#43
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
deja avem un ofuscat printre noi care se simte
stai relax ca nu eu intru in vorba cu ei,imi intra in magazin si incep unii dintre ei cu basini de astea,acelasi lucru mi-au spus si clientii la care ajung saptamanal
chiar nu inteleg de ce ar alege cineva concediu in ro,ca familie prieteni e fas,asta se poate rezolva printr-o vizita de cateva zile
oricum cu accent si cuvinte importate mi-e mila de ei cand merg in locuri unde va fi japca asupra portofelului

#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,253
  • Înscris: 21.06.2016
Pai ma tu in loc sa te bucuri ca-ti fac vinzare faci figui cu ce limba vorbesc? dracu va mai intelege...

#45
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postceanu1980, on 05 august 2017 - 08:52, said:

deja avem un ofuscat printre noi care se simte
nici vorba "my friend" doar remarcam cum refuleaza frustrarile din voi; io zic sa pui un afis cum ca nu le accepti banii "decat" daca vorbesc cum iti place tie Posted Image ; eu cred totusi ca lucrurile stau taman pe dos. adica abia asteptati sa va intre astia in chiosc sa mai faceti si voi un ban ca din vanzarea de "pe caiet" nu prea merge treaba; si ca sa inchei iti confirm ca pe banii mei iti vorbesc cum vreau eu iti place bine nu-ti place e treaba ta Posted Image

#46
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View PostOctavian_SK, on 05 august 2017 - 09:55, said:

si ca sa inchei iti confirm ca pe banii mei iti vorbesc cum vreau eu iti place bine nu-ti place e treaba ta Posted Image
Atunci te duci acolo unde ti se accepta cum vorbesti. Aici nu discutam de bani ci de bun simt. Si am impresia ca pentru tine banii vorbesc. Eu ti-as spune ca gresesti.
Eu sa fiu vanzator de chiosc si sa vina unul cu fel si fel de "regionalisme internationale" i-as spune zambind ca nu inteleg ce vorbeste. Atunci poate el sa fluture banii in fata mea ca tot nu l-as servi.
Ca sa nu mai spun ca atunci cand te intorci in Italia nu cred ca te duci sa ceri o cartela de reincarcare vorbind in romana. Deci daca acolo vrobesti in italiana, atunci in Romania vorbesti romana, ca doar esti roman si deci se subintelege ca cunosti limba.

#47
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Posttehnics, on 06 august 2017 - 08:42, said:

Aici nu discutam de bani ci de bun simt.
De fapt se discuta despre expati care vor sa isi faca vacanta in Ro si cum am remarcat de ficare data se ajunge la aceeasi disputa cu "localnicii" ca vezi doamne aia "plecatii" au comportament de inganfati; asa o fi da poate un pic de toleranta si flexibilitate nu ar strica. DPMDV sa "tragi" afara 11 luni pe an si sa iti faci concediul in Romania este "spirit de aventura" ca sa nu spun prostie. Iar daca eu vin la tine in chiosc si iti spun "ola amigo vreau sa cheltuiesc 1000 $ la tine la chiosc" iar tu spui zambind ca nu intelegi o sa merg zambind la vecinu`, la vecinu` bulgar of course pentru ca indiferent ce ai spune "bani vorbesc" indiferent in ce colt de lume si in special in Ro

#48
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Posttehnics, on 06 august 2017 - 08:42, said:

Atunci te duci acolo unde ti se accepta cum vorbesti. Aici nu discutam de bani ci de bun simt. Si am impresia ca pentru tine banii vorbesc. Eu ti-as spune ca gresesti.
Eu sa fiu vanzator de chiosc si sa vina unul cu fel si fel de "regionalisme internationale" i-as spune zambind ca nu inteleg ce vorbeste. Atunci poate el sa fluture banii in fata mea ca tot nu l-as servi.
Ahhh, eterna si faimoasa ospitalitate romaneasca Posted Image) Prejudecata cat se poate de gresita. Limba vorbita ca mersul pe bicicleta? Poate pentru tine si pentru mine, ca am plecat tarziu din Ro. Da' uite aici caz. Fiu'meu al mare a facut 15 ani, plecat din Ro inainte sa implineasca 6 ani, vorbeste engleza perfect si Romania binisor spre bine. Pentru noi din casa, ca probabil cei din Ro o sa-l prinda imediat ca e figurant de Anglia sau mai stiu eu unde cand o sa mearga sa ceara un covrig sau o amandina. Deci copilul va face eforturi sa vorbeasca limba locului cat de bine poate, dar daca ala din spate tejghelei il ia la misto cu ce parere crezi ca pleaca el din patria Mioritei? Cel mic are 8 ani, voreste si el romaneste dar destul de stricat. Amandoi amesteca limbile cand vorbesc, in romana gasesc mai greu cuvintele, dar totusi incearca, nu ti se pare suficient de bun efortul? Cum pot eu sa-i las singuri sa-si cumpere covrigi din colt stiind ca o sa dea peste vanzatori cu conceptii ca ale tale? Dupa ce ca o sa fie luati la misto, s-or mai trezi si batuti si cu banii de covrigi confiscati. Once in a lifetime genuine Romanian experience, eh?
Hai ma terminati cu tampeniile astea. Banii n-au miros, la fel cum nici Romania nu prea vede turisti de fuduli si buricu' pamantului ce ne simtem noi. A dracu' fudulie azi si maine. Ce conteaza in ce limba vorbesc si cu ce accent atunci cand deschid gura? Ne intelegem, perfect, nu ne intelegem, facem eforturi.
Revenind, ma intereseaza si pe mine cam care ar fi cea mai buna varianta de prepaid cu internet inclus cat mai mult pentru vreo 3 saptamani. Acoperirea conteaza mult, apoi abilitatea de a face tethering si viteza. Am vazut ca Vodafail au ceva interesant, cu Orange cum e? Orice sugestii sunt apreciate.

#49
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postbeastie, on 06 august 2017 - 12:01, said:

cu Orange cum e?
Eu cu Orange am mers in ultimii trei ani, modem 4G pe care il pot folosi si in casa si in masina; pentru ce am eu nevoie a fost ok

#50
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbeastie, on 06 august 2017 - 12:01, said:

Ahhh, eterna si faimoasa ospitalitate romaneasca Posted Image) Prejudecata cat se poate de gresita. Limba vorbita ca mersul pe bicicleta? Poate pentru tine si pentru mine, ca am plecat tarziu din Ro. Da' uite aici caz. Fiu'meu al mare a facut 15 ani, plecat din Ro inainte sa implineasca 6 ani, vorbeste engleza perfect si Romania binisor spre bine. Pentru noi din casa, ca probabil cei din Ro o sa-l prinda imediat ca e figurant de Anglia sau mai stiu eu unde cand o sa mearga sa ceara un covrig sau o amandina. Deci copilul va face eforturi sa vorbeasca limba locului cat de bine poate, dar daca ala din spate tejghelei il ia la misto cu ce parere crezi ca pleaca el din patria Mioritei? Cel mic are 8 ani, voreste si el romaneste dar destul de stricat. Amandoi amesteca limbile cand vorbesc, in romana gasesc mai greu cuvintele, dar totusi incearca, nu ti se pare suficient de bun efortul? Cum pot eu sa-i las singuri sa-si cumpere covrigi din colt stiind ca o sa dea peste vanzatori cu conceptii ca ale tale? Dupa ce ca o sa fie luati la misto, s-or mai trezi si batuti si cu banii de covrigi confiscati. Once in a lifetime genuine Romanian experience, eh?
Hai ma terminati cu tampeniile astea. Banii n-au miros, la fel cum nici Romania nu prea vede turisti de fuduli si buricu' pamantului ce ne simtem noi. A dracu' fudulie azi si maine. Ce conteaza in ce limba vorbesc si cu ce accent atunci cand deschid gura? Ne intelegem, perfect, nu ne intelegem, facem eforturi.
Revenind, ma intereseaza si pe mine cam care ar fi cea mai buna varianta de prepaid cu internet inclus cat mai mult pentru vreo 3 saptamani. Acoperirea conteaza mult, apoi abilitatea de a face tethering si viteza. Am vazut ca Vodafail au ceva interesant, cu Orange cum e? Orice sugestii sunt apreciate.
1. Nu prea ai inteles situatia despre care s-a vorbit...eu nu vorbeam ce copii. Eu vorbesc de oameni care au plecat dupa 2000. Posibil nu i-ai intalnit si nu ai vazut comportamentul lor. Poate mai bine pentru tine...In fine, las-o asa. Fiecare cu parerea lui.
2. Eu folosesc prepay la Telekom si am vre-o 6 Gb la 5 sau 6 Euro. Posibil sa fie si oferte mai ieftine.

#51
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 02.09.2016

View Posttehnics, on 04 august 2017 - 14:36, said:

La fel, comparatia banilor, este o alta dobitocie. Pai 10 lei fac exact 10 lei...ca doar esti in Romania. Pentru ce stai sa faci comparatii cat vine in euro ?
Noi astia din suedia suntem mai norocosi. Impartim la 2 si gata coroana!
Insa spilul este sa raportezi la venitul tau. 10 lei din  din 2.400Ron nu e acelasi din 24.000Sek ,)

Da, si eu ajung odata pe an in tara, din motivele enumerate mai sus, Insa numai Vacanta NU este pentru mine.

Edited by elbjorn, 07 August 2017 - 08:43.


#52
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,253
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttehnics, on 06 august 2017 - 08:42, said:

Atunci te duci acolo unde ti se accepta cum vorbesti. Aici nu discutam de bani ci de bun simt. Si am impresia ca pentru tine banii vorbesc. Eu ti-as spune ca gresesti.
Eu sa fiu vanzator de chiosc si sa vina unul cu fel si fel de "regionalisme internationale" i-as spune zambind ca nu inteleg ce vorbeste. Atunci poate el sa fluture banii in fata mea ca tot nu l-as servi.
Ca sa nu mai spun ca atunci cand te intorci in Italia nu cred ca te duci sa ceri o cartela de reincarcare vorbind in romana. Deci daca acolo vrobesti in italiana, atunci in Romania vorbesti romana, ca doar esti roman si deci se subintelege ca cunosti limba.

Astea sint cocalarsime de 2 lei. Problema de bun simt e la tine, nu la ei.
Paote clientul sa scrie pe hirtie sau sa-ti arate pe degete ca nu conteaza, ii oferi ce cere. Poate sa miaune si sa latre, daca are banii in laba nu conteaza. Din partea mea poate sa te si injure.
Daca esti un vinzator si patronul ar sti ca faci d-astea (ca doar de aia se pun camere in magazin) te-as zbura in secunda 2.  Un vinzator nu are caderea de a judeca educatia, inteligenta, bunul simt si caracterul clientului, el e pus acolo cu o singua misiune, sa schimbe marfa pe bani cu maximul de randament. Daca nu paote d-astea ca e rele, n-are decit sa caute slujbe mai pe placul lui.

Edited by vrajitoruldinoz, 07 August 2017 - 09:01.


#53
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Doar daca citesti vre-o doua topice cu idei d-astea ti se ia de vacante in Romania; unii insa nu si nu, batman, batman Posted Image

#54
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 07 august 2017 - 08:59, said:

Astea sint cocalarsime de 2 lei. Problema de bun simt e la tine, nu la ei.
Paote clientul sa scrie pe hirtie sau sa-ti arate pe degete ca nu conteaza, ii oferi ce cere. Poate sa miaune si sa latre, daca are banii in laba nu conteaza. Din partea mea poate sa te si injure.
Daca esti un vinzator si patronul ar sti ca faci d-astea (ca doar de aia se pun camere in magazin) te-as zbura in secunda 2.  Un vinzator nu are caderea de a judeca educatia, inteligenta, bunul simt si caracterul clientului, el e pus acolo cu o singua misiune, sa schimbe marfa pe bani cu maximul de randament. Daca nu paote d-astea ca e rele, n-are decit sa caute slujbe mai pe placul lui.

problema este ca si pana in state (citadela libertatii si biznisului) ti se poate intampla asa (adica sa ai probleme la magazin pt ca nu te place vanzatorul).
vezi cand se duc gays sa cumpere tort de nunta si trebuie ca judecatoria sa oblige magazinul sa ii serveasca. si altele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate