Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Vacanta emigrantilor romani, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#19
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
io anu asta am fost in RO si-n China. parca m-as duce undeva in concediu...

#20
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Si eu in octombrie, o luna.28 de zile la tara, la verde si liniste 2 zile sa cumpar ceva cadouri in Bucuresti
Daca nu am sa aleg Iasul in locul lui.

#21
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostLex404, on 04 august 2017 - 10:40, said:

Sa stii ca sunt ambasade/ consulate cu personal fain.
De exemplu si personalul din Beirut ii super ok si din cate am auzit, comparativ cu cei care au fost inainte, actualii chiar se implica (si i-am intalnit pe la evenimente).
Se implica atat pentru cetatenii romani cat si prin organizarea sau prezenta la evenimente si reprezentarea Romaniei intr-un cadru frumos.
probabil o raritate :) la francezi au fost niste mizerabili intotdeauna plus ca era plin mereu de anumiti conationali care-si pierdusera (sanchi!) toate documentele mai putin certificatul de nastere si vroiau titlu de calatorie...

din fericire n-am mai avut nevoie de nimic deci n-am mai dat p-acolo de ani de zile.

plus ca-ti luau o carutza de bani pe traduceri fara sa-ti spuna ca nu-s de fapt autorizate...

View PostBursul, on 04 august 2017 - 11:19, said:

Mai bine Romania. Daca mai pici in Dubai si in perioada de ramadan ... Povestea un coleg cum il urmareau paznicii de la hotel ca nu cumva sa bea apa. De bere si spirtoase ... Posted Image
Da ce, era musulman?!?

View PostKarhu, on 04 august 2017 - 10:46, said:

Pe care le faci tot in Ro?
Ceva Maldive, Hawaii, Caraibe, Florida, California, Japonia, Thailanda, Tahiti etc etc nimic-nimic? Posted Image
Acolo e cu banu' gros :)

#22
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostKarhu, on 04 august 2017 - 11:14, said:


Dubai? :habarnam:


Nu prietene, in Romania, cica locuri mai frumoase n au vazut in alte parti. De acord cu locurile, da cand cheltuiesti 2000 $ pe bilete plus alti 5000 $ prin frumoasa tara, pe srviciile pe care le stim cred ca ceva e in neregula

PS Dubaiul e destinatie de cocalareala nu de vacanta, parerea mea

Edited by Octavian_SK, 04 August 2017 - 11:50.


#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003

View PostHamdoulillah, on 04 august 2017 - 11:30, said:

Da ce, era musulman?!?
Nu. Si daca esti turist, nu ai voie sa bei si sa mananci. Respecti regulile tarii.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007
Ca sa revenim la subiect, in zece ani de cand sunt plecat, am fost de 2 ori in Ro.
Si nu am iesit cu mult mai ieftin fata de cat m-ar fi costat o destinatie turistica europeana de top.

#25
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostKarhu, on 04 august 2017 - 13:10, said:

Ca sa revenim la subiect, in zece ani de cand sunt plecat, am fost de 2 ori in Ro.
Si nu am iesit cu mult mai ieftin fata de cat m-ar fi costat o destinatie turistica europeana de top.
Pai normal, e de ajuns sa te duci la marea neagra ca sa fii tepuit, si sa treci granita la bulgari si sa vezi diferenta.

#26
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Oh da...emigrantii care vin in vacanta in RO. Valabil pentru 90%.

1. Nu stiu sa conduca in Romania.

2. Li se pare totul scump desi nu e. Gen la restaurant e de cel putin 3 ori mai ieftin ca ''dincolo''.

3. Harmalaie si fum de gratare non stop.

4. Si cel mai enervant e...cum vin ei incarcati cu ''daruri'' de prin Lidl si Penny...  Bo$$i ba, ce sa mai...

5. Brusc nu mai cunosc banii romanesti..

Mai ziceti si voi...

Aaaa  6. Toti isi fac buletin...:)

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View PostHamdoulillah, on 04 august 2017 - 13:12, said:

Pai normal, e de ajuns sa te duci la marea neagra ca sa fii tepuit, si sa treci granita la bulgari si sa vezi diferenta.
Depinde ce alegi si cum alegi. Crezi ca la Bulgari nu esti tepuit ?
Eu am ales sa imi inchiriez un apartament cu 2 camere, utilat, mobilat si la 100m de mare. A fost super.
Am ales sa stau la un Hotel care are si restaurant, plaja privata, parcare privata si crede-ma ca am ramas placut surprins. Hotel Bueno in cazul in care este cineva interesat.
Cel mai important este sa stii cum sa alegi.

View Postmariovrs, on 04 august 2017 - 13:52, said:

Oh da...emigrantii care vin in vacanta in RO. Valabil pentru 90%.

1. Nu stiu sa conduca in Romania.

2. Li se pare totul scump desi nu e. Gen la restaurant e de cel putin 3 ori mai ieftin ca ''dincolo''.

3. Harmalaie si fum de gratare non stop.

4. Si cel mai enervant e...cum vin ei incarcati cu ''daruri'' de prin Lidl si Penny...  Bo$$i ba, ce sa mai...

5. Brusc nu mai cunosc banii romanesti..

Mai ziceti si voi...

Aaaa  6. Toti isi fac buletin...Posted Image
Scuza-ma dar nu toti suntem ca tine, asa cum te-ai enumerat mai sus.

Si hai sa iti mai explic un lucru observat de mine, ca emigrant, de vre-o 9 ani: romanii care traiesc prin tarile nordice (DK,NO,SE,FI) au un comportament mult mai civilizat decat romanii care traiesc prin Italia, Germania, Franta sau Spania. Comportament care nu se regaseste in nici unul din punctele de mai sus.

Edited by tehnics, 04 August 2017 - 14:00.


#28
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
oare cine ma poate lamuri si pe mine
romanii care vin din Italia de ce simt nevoia sa bage accentul lor in romana noastra,DAR mai ales sa o arda in fiecare propozitie cate 2-3 cuvinte in italiana,ma dispera
si tot ei sunt mirati ca nu inteleg ce vor
chiar acum unu nu stia cat vine 10 lei
in perioada asta trebuie sa deschid date mobile la telefoane mai mult cat o fac tot anul
le fac incarcarea si revin ca nu le-am incarcat si netul,doar minute
in rest zi de zi skeda,ricarca si mai nou de anu asta, pelicula

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
S-a discutat mai demult. Oamenii tind sa foloseasca cuvintele care le folosesc mai des. Sunt momente in care nu stii cuvantul in romana, dar il stii in engleza. Nu ti s-a intamplat niciodata asta?


Acum fiecare om are o limita pe care o poate duce. Unii nu accepta deloc nici un cuvant strain, altii sunt mai permisibili. E normal sa fie enervant, insa daca stai si tu in Italia, ai sa vezi ca si tu o sa folosesti cateva cuvinte in italiana pentru ca pur si simplu e mai usor de pronuntat.

#30
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostBursul, on 04 august 2017 - 14:24, said:

...pentru ca pur si simplu e mai usor de pronuntat.
Ce e mai usor de pronuntat în afara limbii materne?
Să uiti cuvinte/expresii in limba maternă imi pare o incultură sadea (vezi răducioiu & co)

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBursul, on 04 august 2017 - 14:24, said:

S-a discutat mai demult. Oamenii tind sa foloseasca cuvintele care le folosesc mai des. Sunt momente in care nu stii cuvantul in romana, dar il stii in engleza. Nu ti s-a intamplat niciodata asta?
Mie nu, niciodata. Limba materna e ca si cu mersul pe bicicleta. Dar "italienii" astia trebuie sa bage doua-trei cuvinte in italiana...sa stie domnule omul ca el vine din Italia.
Sa ii vezi pe la terase cum vorbesc de imi vine sa le trag una peste bot si daca intreaba de ce am dat sa le raspund: "Eg forstar ikkje" Posted Image.

La fel, comparatia banilor, este o alta dobitocie. Pai 10 lei fac exact 10 lei...ca doar esti in Romania. Pentru ce stai sa faci comparatii cat vine in euro ? Pai inseamna ca atunci nu mai esti asa de "smecher de Italia" daca stai sa calculezi la cent.
Pana mea, am facut si eu calcule sau conversii dar doar in gand si pentru mine ca sa pot face o comparatie cu alt lucru din Norvegia...dar niciodata nu m-am afisat la magazin sau oriunde cu chestii de genul "dincolo era mai ieftin". Pai daca e mai ieftin, ia mars afara si du-te unde era mai ieftin...

Moama, am o boala pe parventii astia de "petic in cur". Nu-i suport de nici o culoare...

Ca sa nu mai zic de aia care circula cu BMW-ul dar au becul rosu la carburant... :)

Edited by tehnics, 04 August 2017 - 14:40.


#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Pai la tine e normal avand in vedere limba norvegiana. :lol: Insa pentru "italieni" "keda, ricarca, pelicula", se integreaza mai bine cu limba romana.

Dar ne indepartam de la subiect, zic eu.

#33
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
lasa abureala cu folositul mai des si de aici si scaparea
eu in peste 2 ani petrecuti afara o singura data am inceput sa dictez numarul de telefon in romana pt o comanda la domiciliu
nu e bai ca fac conversie,treaba lor,intreba cat vine 10 lei,precum ca nu cunoaste leii romanesti,au uitat si matematica astia
legat de consulate ca este sau era naspa,daca si acolo se merge cu aerele cu,care intra in magazine,nu ma mir ca sunt tratati altfel
ofera respect si daca nu ti se raspunde la fel atunci e bai mare

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Nu e nici o abureala. Asta e explicatia stiintifica. Daca tu nu vrei sa o accepti, e dreptul tau.

#35
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
pai cati am plecat pe afara si am inceput sa o ardem pe romaneste fara sa ne dam seama
in fine,vin si pleaca

#36
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Anul trecut intru în România, şofand prin localitate în spatele unei dacii cu 50 la ora, corect...
Ieșim din localitate și Dacia se da greu pana la 70 la ora, dau sa o depășesc și ghiolbanul calca și el gazul când eram în dreptul lui.
Frumos, foarte frumos.
Anul asta, noaptea, unul cu faza lungă, eu dau flash și el aprinde și alea de ceață ...
De mici șicane fără rost nu mai zic ca sunt prea multe.
Faze la care ramai tablou.
Intr-Un cuvânt, România.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate