Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Există un înger numit Satan (”adversar”)?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2782 replies to this topic

#1873
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 28 ianuarie 2019 - 19:03, said:

V-am răspuns pe topicul despre Demoni și exorcism...
explicatia ta cumva nu sta in picioare, deoarece indracitii ca cei din Luca 4:41, cu nici un chip nu aveau de unde sa stie ca Isus = Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, mai ales daca privim la o alta consemnare biblica unde Isus isi intreba ucenicii cu referire la ce spun oamenii despre El .

13. Isus a venit in partile Cezareii lui Filip si a intrebat pe ucenicii Sai: "Cine zic oamenii ca sunt Eu, Fiul omului?"
14. Ei au raspuns: "Unii zic ca esti Ioan Botezatorul; altii: Ilie; altii: Ieremia sau unul din proroci."
15. "Dar voi", le-a zis El, "cine ziceti ca sunt?"
16. Simon Petru, drept raspuns, I-a zis: "Tu esti Hristosul, Fiul Dumnezeului celui Viu!" (Matei 16)

dupa cum vezi, in viziunea "populara" Isus a fost vazut ca unul dintre proroci, nicidecum ca Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.Posted Image
deci, pica explicatia ta cum ca "bolnavii (”îndrăciții”)"il puteau numi pe Isus(Vindecatorul), Mesia.

Quote

Dracii nu există doar pentru că bolnavii (”îndrăciții”) îi spuneau lui Isus că este Mesia. Și de ce să nu știe bolnavii, dacă acesta este motivul pentru care erau duși la Vindecător?

se mai poate observa ca singurii care au recunoscut in persoana lui Isus pe Mesia/Hristosul,sunt ucenicul Simon Petru, primind revelatia directa de la Dumnezeu
si
indracitii - dupa tine - bolnavii psihici.

de unde stiau indracitii raspunsul corect cu privire la Isus?!

#1874
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,109
  • Înscris: 10.09.2008
Aici este off-topic să vorbim despre demoni și exorcizări!

Îndrăciții respectivi erau legați și chinuiți de oameni în diferite feluri ca să fie exorcizați. Când venea un exorcist nou, reacția lor era de respingere, pentru că se temeau că vor fi chinuiți. Referitor la ”secretul” că Isus este Mesia, în Ioan nu este nici un secret. Vezi aici.

#1875
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si cine il ruga pe Hristos sa i trimita in turma de porci? Neghinita?

#1876
silviu111

silviu111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.08.2011
Îndrăciții respectivi erau legați și chinuiți de oameni în diferite feluri ca să fie exorcizați.

De unde ai dedus asta? In Luca 8:29 spune ca era pazit chiar legat ca sa nu isi faca singur rau pt ca era gonit de dracul prin pustii.
Si nu mi-ai raspuns cum de RUPEA cătuşele de la mâini şi de la picioare NU scrie cum ai spus tu
Nu este nimic supranatural să-și scoată mâinile și picioarele din cătușe și obezi și să fugă de sub pază.Deci nu si-a scos ci a rupt.
V 29 sint cuvintele lui Luca din care reiese ca el credea in draci
  • Căci Isus poruncise duhului necurat să iasă din omul acela, pe care pusese stăpânire de multă vreme; era păzit, legat cu cătuşe la mâini şi cu obezi la picioare, dar rupea legăturile şi era gonit de dracul prin pustii.


#1877
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,109
  • Înscris: 10.09.2008
Aici este off-topic să vorbești despre demoni și exorcizări!

Asta era credința de la acel timp, că boala psihică a omului respectiv se datora posesiei din partea spiritelor rele.
De exemplu că duhul rău îl duce prin pustii sau îl face să fie violent. Descrierea este fenomenologică și limbajul adaptat la acele timpuri și înțelegeri. De exemplu ”demonizați” și ”lunizați” nu mai au sensul literal:

Matei 4:24
I s-a dus vestea în toată Siria; şi aduceau la El pe toţi cei ce sufereau de felurite boli şi chinuri: pe cei îndrăciţi (daimonizomenous), pe cei lunatici (seleniazomenous) şi pe cei slăbănogi; şi El îi vindeca.

#1878
JohnRockefeller1870

JohnRockefeller1870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 24.01.2019
Mi se pare o tampenie sa crezi ca un Zeu infinit in spatiu, invincibil, omniprezent si omnipotent,  ca cel iudaico-crestin-musulman  sa aiba un adversar.
Doar daca cumva respectivul zeu se plictiseste si e masochist cu propria creatie.

Mi se pare o cretinatate ilogica sa-ti lasi specia creata de tine sa pateasca multe rele, ca vezi domne, le testeaza credinta.


Evident, eu nu cred in asa ceva,  dar incerc sa vorbesc pe limbajul unor habotnici in 2019!

#1879
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostJohnRockefeller1870, on 07 februarie 2019 - 15:31, said:

Mi se pare o tampenie sa crezi ca un Zeu infinit in spatiu, invincibil, omniprezent si omnipotent,  ca cel iudaico-crestin-musulman  sa aiba un adversar.
Evident, eu nu cred in asa ceva,  dar incerc sa vorbesc pe limbajul unor habotnici in 2019!
Asa-i ca, in anul de gratie 2019, pastrezi in suflet o credinta de trei ori mai habotnica, conform careia o broasca mai deosebita s-a transformat in om?
Fii sincer!  Fata de tine insuti, in primul rand. Si apoi, inaintea intregii omeniri.

#1880
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostJohnRockefeller1870, on 07 februarie 2019 - 15:31, said:

Mi se pare o tampenie sa crezi ca un Zeu infinit in spatiu, invincibil, omniprezent si omnipotent,  ca cel iudaico-crestin-musulman  sa aiba un adversar.
Doar daca cumva respectivul zeu se plictiseste si e masochist cu propria creatie.

Mi se pare o cretinatate ilogica sa-ti lasi specia creata de tine sa pateasca multe rele, ca vezi domne, le testeaza credinta.


Evident, eu nu cred in asa ceva,  dar incerc sa vorbesc pe limbajul unor habotnici in 2019!

Divinitatea Creatoare nu poate fi infinită în spațiu, din simplu motiv că "Ea", Divinitatea Creatoare este "dincolo" de timp și spațiu!

Pricepuși matale ceva? :)

Iar legat de testarea credinței, aici este o interpretare eronată a unora, de fapt este vorba despre maturizarea spirituală și pregătirea terenului pentru nemurire! :)

Edited by heart_of_ice, 08 February 2019 - 17:25.


#1881
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 05 februarie 2019 - 23:14, said:

Aici este off-topic să vorbești despre demoni și exorcizări!

Asta era credința de la acel timp, că boala psihică a omului respectiv se datora posesiei din partea spiritelor rele.
De exemplu că duhul rău îl duce prin pustii sau îl face să fie violent. Descrierea este fenomenologică și limbajul adaptat la acele timpuri și înțelegeri. De exemplu ”demonizați” și ”lunizați” nu mai au sensul literal:

Matei 4:24
I s-a dus vestea în toată Siria; şi aduceau la El pe toţi cei ce sufereau de felurite boli şi chinuri: pe cei îndrăciţi (daimonizomenous), pe cei lunatici (seleniazomenous) şi pe cei slăbănogi; şi El îi vindeca.
Si de ce scrie LEGIUNE daca era un singur om? Sau nu ti-au pus pluralul in broosurica? Posted Image Posted Image  Hai ca nu merge, stimabile.

Isus l-a intrebat: "Cum iti este numele?" "Legiune", a raspuns el; pentru ca intrasera multi draci in el. (Luc.8:30)

Edited by zexelica, 10 February 2019 - 11:47.


#1882
silviu111

silviu111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.08.2011

View Postlogic1, on 05 februarie 2019 - 23:14, said:

Asta era credința de la acel timp, că boala psihică a omului respectiv se datora posesiei din partea spiritelor rele.
Daca ar fi asa Isus ar fi trebuit sa ii corecteze   [le facea un bine daca ii scapa de frica demonilor]   pt ca era plin de Duhul Adevarului.

The Origins of the Christadelphian view of the devil.
https://www.academia...ew_of_the_devil

The christadel!hian internal devil  theory was never part of original christian teaching

Edited by silviu111, 17 February 2019 - 17:33.


#1883
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postsilviu111, on 17 februarie 2019 - 17:32, said:

Christadelphian view of the devil.
Fratele Logic, deci, este... Christadelphian? :eek:

#1884
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,109
  • Înscris: 10.09.2008
Nu ar fi trebuit să-i corecteze și nu i-a corectat în multe alte privințe, pentru că nu a instituit o religie nouă, bazată pe doctrine ”restaurate”.
Misiunea lui mesianică a fost pregătirea poporului pentru intrarea în împărăție, pe care o vestea ca iminentă în acele zile, și condiția pentru fiii lui Avraam era o mai bună respectare a Legii. Care respectare i-ar fi putut conduce atunci la recunoașterea și acceptarea lui Mesia. Ceea ce nu s-a întâmplat.

Poate că conceptul unui satan interior (pofta rea) nu a făcut parte din doctrina bisericii conform scrierilor patristicilor. Dar această biserică s-a născut în mijlocul unui iudaism penetrat de dualismul cosmic al forțelor binelui și răului moștenit după exil din zoroastrismul persan, un iudaism corupt în urma a trei secole de elenizare prin amestecul cu mitologia greacă despre demoni și filozofia dualismului materie-spirit a lui Platon.

Ce cred cristadelfienii contează foarte puțin. Contează articolele erudiților și ale istoricilor, care deconspiră absența din VT a conceptului de ”satan și demoni” în nesupunere față de Dumnezeu și originile acestei tradiției în perioada celui de-al doilea templu. Iudaismul s-a corectat însă în această privință, creștinismul nu.

Judaism does not view “Satan” with the same connotation as other religions.
Satan in Judaism is not a physical being ruling the underworld, rather, in the Torah, the word Satan indicates “accuser,” “hinderer” or “tempter.” Satan is therefore more an illusory obstacle in one’s way - such as temptation and evil doings - keeping one from completing the responsibilities of tikkun olam (fixing the world). Satan is the evil inclination to veer off the path of righteousness and faithfulness in God.



#1885
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,109
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpenticostalul, on 17 februarie 2019 - 20:00, said:

Fratele Logic, deci, este... Christadelphian? Posted Image

La capitolul ăsta sunt frații mei... :D

#1886
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpenticostalul, on 17 februarie 2019 - 20:00, said:

Fratele Logic, deci, este... Christadelphian? Posted Image
Nu. Este doar eretic. El neagă tot, retractează tot, nu este de acord nici măcar cu Biblia.

#1887
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Corect, dar totusi e de acord cu carturarii acestui veac si cu Biblia lui Ehrman.
Si cu cristadelfienii, cu iudeii si cu oricine, in general.
Crestinismul, insa, este fals. Si doar nu-i vina lu' Logic pentru asta...

Astazi am citit despre ispitirea lui Isus.
Si ma tot gandeam cum e sa vorbesti singur, asa, cu... ispita Posted Image
Si, deodata, am strigat cu voce tare: „Omul nu trăiește doar cu pâine, ci cu orice cuvânt de la Dumnezeu!“
Dar imediat (la o privire mai fioroasa dar cam ingrijorata a nevestei) m-am gandit ca, totusi, daca Isus vorbea singur in gand?
Totul trebe sa aive o iesplicatie.

Edited by penticostalul, 18 February 2019 - 08:42.


#1888
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,109
  • Înscris: 10.09.2008
Nici nu știi câte îți trec prin minte pro și contra, când ești mort de foame dar nu ți-ai terminat zilele de post... Și să ai puterea să obții mâncarea la o poruncă... :)

Edited by logic1, 18 February 2019 - 08:44.


#1889
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlogic1, on 18 februarie 2019 - 08:40, said:

Nici nu știi câte îți trec prin minte pro și contra, când ești mort de foame dar nu ți-ai terminat zilele de post... Și să ai puterea să obții mâncarea la o poruncă... Posted Image
Până la urmă Iisus era cam nebun, nu-i așa? :D

Edited by mario_bril, 18 February 2019 - 08:53.


#1890
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,109
  • Înscris: 10.09.2008
Dialogul a fost în mintea lui...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate