Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Există un înger numit Satan (”adversar”)?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2782 replies to this topic

#1855
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 20 ianuarie 2019 - 21:36, said:

Vezi tu, Eva era lângă pom dinainte de ”dialogul” cu șarpele. Știa de la Adam că este pomul cunoștinței și-i dădea târcoale. Era cuprinsă de poftă pentru ceva bun și interzis. Avea însă reținerea că dacă atinge pomul sau mănâncă din fruct, moare pe loc. Șarpele cel înțelept, atingând pomul și mâncând din fructele lui, a făcut pe cobaiul și i-a transmis mesajul: ”Hotărât că nu veți muri”. Sau mai exact în ebraică, ”murind nu veți muri”, adică nu veți muri imediat. ”Femeia a văzut că pomul era bun de mâncat şi plăcut de privit şi că pomul era de dorit ca să deschidă cuiva mintea. A luat deci din rodul lui şi a mâncat”.

Am observat ca nu imi raspunzi la intrebari si inteleg si de ce . Cu alte cuvinte il faci pe dumnezeu tampit si mincinos, adica daca mananca din acel pom interzis va muri in acea zi. E o tampenie sa crezi ca mancand dintr-un pom cu fructe inofensive sa si mori , adica dumnezeu e mincinos cand le-a spus ca vor muri.

Argumentele tale scartaie rau, e doar interpretarea ta, prosteasca , aiurita , si duce la concluzii aberante. Sa spuna unui pom fructifer numele "pomul cunostintei binelui si raului" e iar o ofensa adusa caracterului divin, adica zici ceva neadevarat. Ma intreb cine te inspira in acest fel ?

#1856
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
prietene iubirea nu exista...Dumnezeu nu spune sa iubim, pentru ca si un pedofil iubeste copiii,, asta e iubire ? nu exista normalitate, iubire, trebuie sa fim supusi si sa iubim aproapele ca pe noi insine.Dumnezeu nu e universul iubire, baga-ti in cap ca este fix ce inseamna cuvantul Dumnezeu...Domnul Zeu..pentru el ai frica, respect si pentru ca te lasa sa traiesti o forma de iubire

Edited by legit10, 21 January 2019 - 22:14.


#1857
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
dupa parerea mea satan este the deceiver, imi pare rau dar in limba romana nu este un cuvant care sa cuprinda perfect acest inteles....satan te amageste in tot ce faci...iti zice ca se poate ce vrei dar in fapt te invata sa incalci legea ca Dumnezeu sa te pedepseasca si ce vrei in fapt nu se poate fiindca nu e drept....nu avem nicio sansa cu satan sa ii rezistam pentru ca iti cunoaste toate slabiciunile, doar sa ai o vointa supranaturala

#1858
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

 logic1, on 20 ianuarie 2019 - 22:39, said:

Ezechiel 31
8 Cedrii din grădina lui Dumnezeu nu-l întreceau, chiparoşii nu erau de asemuit cu crengile lui, şi platanii nu erau ca ramurile lui; niciun copac din grădina lui Dumnezeu nu era ca el în frumuseţe.
9 Îl făcusem atât de frumos prin mulţimea crăcilor lui, că-l pizmuiau toţi copacii Edenului, care se aflau în grădina lui Dumnezeu.”
15 Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: „În ziua când s-a coborât în Locuinţa morţilor, am răspândit jalea, am acoperit Adâncul din pricina lui şi i-am oprit râurile; apele cele mari au fost oprite; am întristat Libanul pentru el, şi toţi copacii de pe câmp s-au uscat.
16 De vuietul căderii lui am făcut să se cutremure neamurile, când l-am aruncat în Locuinţa morţilor împreună cu cei ce se coboară în groapă, şi s-au mângâiat în adâncimile pământului toţi copacii Edenului, cei mai frumoşi şi cei mai buni copaci din Liban, toţi cei udaţi de ape.
descrierea nu este literala: cedrii nu sunt copaci propriu-zisi!

2. "Fiul omului, spune lui faraon, imparatul Egiptului, si multimii lui: "Cu cine te asemeni tu in marimea ta?
3. Iata ca asirianul era un cedru falnic in Liban; ramurile lui erau stufoase, frunzisul umbros, tulpina inalta, iar varful ii ajungea pana la nori. (Ezechiel 31)

dupa cum vezi, asirianul este asemuit cu un cedru falnic.

ce ai vrut sa demonstrezi? ca gradina Eden pomenita in Ezechiel 28 poate fi metaforic  teritoriul Libanului?

pe urma, daca observi in textul de mai sus nu se vorbeste de pomi fructiferi care abunda de fructe suculente si gustoase, cum au fost cele din Eden, ci despre cedri, chiparosi si platani care nu produc fructe comestibile, intrebuintarea lor fiind de alta natura. :)

Edited by GRATEFUL, 22 January 2019 - 14:30.


#1859
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014
draga logikus,
daca vei reciti Ezechiel 28, vei observa ca acolo se face referire la 2 persoane diferite: voievodul Tirului si (mai jos) imparatul Tirului.
ce poti sa zici privind la aspectul asta, tinand cont ca " toata lumea zace in cel rau" si "stapanitorul  lumii acesteia" ,cel care l-a ispitit pe Isus in Luca 4, a zis ca toata puterea imparatiilor lumii se afla sub stapanirea lui?

#1860
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,440
  • Înscris: 16.03.2004

 GRATEFUL, on 22 ianuarie 2019 - 14:44, said:

draga logikus,
daca vei reciti Ezechiel 28, vei observa ca acolo se face referire la 2 persoane diferite: voievodul Tirului si (mai jos) imparatul Tirului.

Asta o știi de la Heart, recunoaște!

[ https://i.ibb.co/pwDY1Fk/cafea3.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1861
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008

 GRATEFUL, on 22 ianuarie 2019 - 14:27, said:

descrierea nu este literala: cedrii nu sunt copaci propriu-zisi!
2. "Fiul omului, spune lui faraon, imparatul Egiptului, si multimii lui: "Cu cine te asemeni tu in marimea ta?
3. Iata ca asirianul era un cedru falnic in Liban; ramurile lui erau stufoase, frunzisul umbros, tulpina inalta, iar varful ii ajungea pana la nori. (Ezechiel 31)
dupa cum vezi, asirianul este asemuit cu un cedru falnic.


ce ai vrut sa demonstrezi? ca gradina Eden pomenita in Ezechiel 28 poate fi metaforic  teritoriul Libanului?
pe urma, daca observi in textul de mai sus nu se vorbeste de pomi fructiferi care abunda de fructe suculente si gustoase, cum au fost cele din Eden, ci despre cedri, chiparosi si platani care nu produc fructe comestibile, intrebuintarea lor fiind de alta natura. Posted Image

Dacă nu ar fi existat acei cedri în Liban, asirianul nu putea fi asemănat cu cel mai falnic dintre ei.

8 Cedrii din grădina lui Dumnezeu nu-l întreceau, chiparoşii nu erau de asemuit cu crengile lui, şi platanii nu erau ca ramurile lui; niciun copac din grădina lui Dumnezeu nu era ca el în frumuseţe. 9 Îl făcusem atât de frumos prin mulţimea crăcilor lui, că-l pizmuiau toţi copacii Edenului, care se aflau în grădina lui Dumnezeu.15 Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: „În ziua când s-a coborât în Locuinţa morţilor, am răspândit jalea, am acoperit Adâncul din pricina lui şi i-am oprit râurile; apele cele mari au fost oprite; am întristat Libanul pentru el, şi toţi copacii de pe câmp s-au uscat.
16 De vuietul căderii lui am făcut să se cutremure neamurile, când l-am aruncat în Locuinţa morţilor împreună cu cei ce se coboară în groapă, şi s-au mângâiat în adâncimile pământului toţi copacii Edenului, cei mai frumoşi şi cei mai buni copaci din Liban, toţi cei udaţi de ape.



Într-adevăr. în acest pasaj ”nu se vorbește de pomi fructiferi care abundă de fructe suculente și gustoase”, pentru că aceștia sunt pitici pe lângă cedri, chiparoși și platani. Dar nu înseamnă că nu existau în Liban, foarte adânc și ocrotit de heruvim:

2 Regi 19 VBOR
23 Prin trimişii tăi tu ai înfruntat pe Domnul şi ai zis: Cu mulţimea carelor mele m-am urcat pe înălţimea munţilor, pe coastele Libanului, şi am tăiat cedrii cei falnici şi chiparoşii cei minunaţi ai lui, şi am ajuns la cea din urmă adăpostire a lui, la grădina lui plină de pomi.


 GRATEFUL, on 22 ianuarie 2019 - 14:44, said:

draga logikus,
daca vei reciti Ezechiel 28, vei observa ca acolo se face referire la 2 persoane diferite: voievodul Tirului si (mai jos) imparatul Tirului.
ce poti sa zici privind la aspectul asta

Nu am văzut două persoane, ci dinastia Tirului pe o perioadă de 6 secole. Ți-am indicat să citești mai întâi capitolul 27, ca să te obișnuiești cu metaforele folosite apoi în 28.
Comentatorii biblici nu vorbesc despre Satana în Ezechiel 28, deși ei cred în existența lui ca persoană.

#1862
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 22 ianuarie 2019 - 17:26, said:


Comentatorii biblici nu vorbesc despre Satana în Ezechiel 28, deși ei cred în existența lui ca persoană.
Intotdeauna exista un lider in orice grupare, fie de sfinti sau raufacatori. Problema apare in scrierile biblice care spun ca si cum ar exista Satan. Daca nu exista atunci biblia minte cu nerusinare, in sensul ca "vorbeste" ca si cum ar exista. Treaba asta e cam perversa. Sau tu, nu crezi ca majoritatea . Ca scrierile biblice ar fi inspiratia/cuvantul lui dumnezeu. Eu nu cred asta.

Edited by pacopaco1967, 26 January 2019 - 11:22.


#1863
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Există, dar nu este un înger căzut. Cât privește limbajul biblic, te superi degeaba. Biblia nu a fost scrisă în zilele noastre și nici în limba noastră. Deci este anacronic să o înțelegem prin prisma culturii noastre. Există în plus și un grad de codificare, un alfabet specific duhovnicesc, pe care nu-l pot înțelege cei de afară:

Marcu 4:11

Şi le-a spus: „Vouă vă este dat să cunoaşteţi taina Împărăţiei lui Dumnezeu; dar pentru cei de afară, toate sunt date în parabole.


1 Corinteni 2:13
Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate de la înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate de la Duhul Sfânt, întrebuinţând o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti.



#1864
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 pacopaco1967, on 26 ianuarie 2019 - 11:21, said:

Intotdeauna exista un lider in orice grupare, fie de sfinti sau raufacatori. Problema apare in scrierile biblice care spun ca si cum ar exista Satan. Daca nu exista atunci biblia minte cu nerusinare, in sensul ca "vorbeste" ca si cum ar exista. Treaba asta e cam perversa. Sau tu, nu crezi ca majoritatea . Ca scrierile biblice ar fi inspiratia/cuvantul lui dumnezeu. Eu nu cred asta.

Dacă Biblia NU este Cuvântul lui Dumnezeu, atunci care este după părerea ta, sursa divină de informații a omenirii, sau dacă există așa ceva?! :)

#1865
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

 logic1, on 26 ianuarie 2019 - 19:29, said:

1 Corinteni 2:13
Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate de la înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate de la Duhul Sfânt, întrebuinţând o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti.

vrei sa spui ca intelegerea ta vine strict in urma studierii/ citirii Bibliei si ajutorul Duhului Sfant, fara sa fi fost influentat de interpretarile altor persoane?

#1866
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

 logic1, on 26 ianuarie 2019 - 19:29, said:

Biblia nu a fost scrisă în zilele noastre și nici în limba noastră. Deci este anacronic să o înțelegem prin prisma culturii noastre. Există în plus și un grad de codificare, un alfabet specific duhovnicesc, pe care nu-l pot înțelege cei de afară:

faptul ca Biblia nu a fost scrisa in zilele noastre si nici in limba noastra nu ne impiedica s-o intelegem.
daca mesajul ei se adreseaza si omului modern de astazi, inseamna ca Dumnezeu a gasit modalitatea prin care sa exprime acest fapt, fara ca noi, cei de astazi sa ne poticnim de diferentele culturale ale acelor timpuri...
neintelegerea Bibliei nu cred ca deriva din cauza unui alfabet sau cod ascuns, ci mai degraba de indisponibilitatea omului de a se lasa invatat de Dumnezeu.

#1867
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008

 GRATEFUL, on 27 ianuarie 2019 - 10:18, said:

vrei sa spui ca intelegerea ta vine strict in urma studierii/ citirii Bibliei si ajutorul Duhului Sfant, fara sa fi fost influentat de interpretarile altor persoane?

Dacă Biblia și duhul sfânt ar fi suficiente, nu ar mai trebui ca oamenii să fie evanghelizați și învățați de alții. Pentru că există unele lucruri greu de înțeles, GRATEFUL cercetează toate și păstrează ce este bun... :)

#1868
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

 logic1, on 27 ianuarie 2019 - 14:40, said:


Dacă Biblia și duhul sfânt ar fi suficiente, nu ar mai trebui ca oamenii să fie evanghelizați și învățați de alții. Pentru că există unele lucruri greu de înțeles, GRATEFUL cercetează toate și păstrează ce este bun... Posted Image
multumesc :), dar tu vorbeai de un alfabet secret si de un cod ascuns, cand de fapt e vorba de perceptia diferita data de Duhul Sfant. :) iti amintesti?

Quote

1 Corinteni 2:13
Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate de la înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate de la Duhul Sfânt, întrebuinţând o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti.


#1869
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Am vorbit despre cei de afară, nu despre ucenici. Pentru ce de afară totul este dat în pilde și nu pot înțelege ”limba” în care se întrebuințează ”o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti”.

”Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuie judecate duhovniceşte”.

#1870
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,440
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 27 ianuarie 2019 - 14:40, said:


Dacă Biblia și duhul sfânt ar fi suficiente, nu ar mai trebui ca oamenii să fie evanghelizați și învățați de alții. Pentru că există unele lucruri greu de înțeles, GRATEFUL cercetează toate și păstrează ce este bun... Posted Image

Asta, spre exemplu, se înțelege așa cum este:

Din multi ieseau si draci care strigau si ziceau: "Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu." Dar El ii mustra si nu-i lasa sa vorbeasca, pentru ca stiau ca El este Hristosul. (Luc.4:41)

#1871
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

 dark, on 28 ianuarie 2019 - 09:04, said:


Asta, spre exemplu, se înțelege așa cum este:

Din multi ieseau si draci care strigau si ziceau: "Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu." Dar El ii mustra si nu-i lasa sa vorbeasca, pentru ca stiau ca El este Hristosul. (Luc.4:41)
da, asa este. niste oameni debili mintal nu aveau de unde sa stie ca Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.Posted Image

#1872
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
V-am răspuns pe topicul despre Demoni și exorcism...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate