Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Există un înger numit Satan (”adversar”)?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2782 replies to this topic

#1
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Eu sunt de părere că nu... Posted Image  Biblia nu vorbește de un înger unic numit Satan (ebr. adversar).

Diavolul
(citat)

Astăzi mulți oameni cred într-un Diavol supranatural, o creatură aparte care umblă încoace și încolo pentru a cauza probleme și a-i ispiti pe oameni să păcătuiască. În timp ce ar putea părea că această idee este sprijinită de Biblie, ea estompează de fapt mesajul ei real: că omul este sursa păcatului, nu vreun 'înger căzut'.


Sursa păcatului

Nu se găsește nici un caz în Biblie în care cineva să-l învinuiască pe Diavolul pentru că l-ar fi ispitit să păcătuiască. Ciudat, pentru că acesta ar fi trebuit să fie situația dacă ispita ar veni cu adevărat de la o creatură spirituală! În grădina Edenului Adam nu l-a învinuit pe Diavolul pentru că l-a ademenit să mănânce fructul. El a zis: "Femeia pe care mi-ai dat-o să fie cu mine, ea mi-a dat din pom și am mâncat" (Geneza 3:12) Adam a dat vina pe Eva și chiar a încercat să creeze aparența că este greșeala lui Dumnezeu. Este adevărat că Eva l-a învinuit pe șarpe, dar nu există nimic în Geneza care să sugereze că șarpele a fost altceva decât un șarpe. Blestemul pe care l-a pus Dumnezeu asupra șarpelui și seminței lui ar fi bizar dacă șarpele a fost cu adevărat o manifestare a Diavolului.

...



#2
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
duamne-duamne nu vrea sa-l indeparteze pe satan de noi.
nush de ce.

#3
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 BogzaG, on 29 aprilie 2017 - 19:57, said:

nush de ce.
De-al dracu' ce e. Posted Image

Edited by kolfleading, 29 April 2017 - 20:09.


#4
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 19:54, said:

Sursa păcatului

Nu se găsește nici un caz în Biblie în care cineva să-l învinuiască pe Diavolul pentru că l-ar fi ispitit să păcătuiască. Ciudat, pentru că acesta ar fi trebuit să fie situația dacă ispita ar veni cu adevărat de la o creatură spirituală! În grădina Edenului Adam nu l-a învinuit pe Diavolul pentru că l-a ademenit să mănânce fructul. El a zis: "Femeia pe care mi-ai dat-o să fie cu mine, ea mi-a dat din pom și am mâncat" (Geneza 3:12) Adam a dat vina pe Eva și chiar a încercat să creeze aparența că este greșeala lui Dumnezeu. Este adevărat că Eva l-a învinuit pe șarpe, dar nu există nimic în Geneza care să sugereze că șarpele a fost altceva decât un șarpe. Blestemul pe care l-a pus Dumnezeu asupra șarpelui și seminței lui ar fi bizar dacă șarpele a fost cu adevărat o manifestare a Diavolului.

...


cunoastem credinta evreilor actuali, care spune ca crede scrierile lui Moses, dar in realitate ia la misto tot ce scrie el acolo. Posted Image
Incepand cu Creatia, cand de fapt ei spun ca  nu e vorba de nici o creatiune, ci Evolutie.
Mai apoi cu Adam cand Sarpele din Eden nu putea vorbi, deci e doar o metafora acolo.
Mai apoi continuand cu Potopul...jertfele si toate celelalte cerinte legate de Legea lui Moses.
Nimic nu este in conceptia evreiasca exact cu ce sta scris, toate sunt parabole, metafore acolo in scrieriule lui Moses.
Pe buna dreptate, la venirea lui Isus, Acesta le reproseaza ca ei nu-l cred pe Moise si scrierile lui:"Caci, daca ati crede pe Moise, M-ati crede si pe Mine, pentru ca el a scris despre Mine. (Ioan.5:46)"

Sa incepem deci cu inceputul. Sarpele nu putea vorbi. Dar din pacate, mai avem un exemplu in Biblie de animal care sub influenta fiintelor extraterestre, din dimensiunea extraterestra, spirituala, vorbeste. Dupa cum scrie:"Domnul a deschis gura magaritei, si ea a zis lui Balaam: "Ce ti-am facut, de mai batut de trei ori?"Balaam a raspuns magaritei: "Pentru ca ti-ai batut joc de mine; daca as avea o sabie in mana, te-as ucide pe loc."
Magarita a zis lui Balaam: "Nu sunt eu oare magarita ta pe care ai calarit in tot timpul pana in ziua de azi? Am eu oare obicei sa-ti fac asa?"" - Num.22.28-30

Dupa cum vedem, SI Posted Image in spatele acestui animal vorbitor, era o fiinta spirituala, din dimensiunea extraterestra. Un inger al Domnului.
Exact la fel a fost si in Eden, in spatele Sarpelui: o fiinta spirituala nevazuta deconspirata[mai tarziu] sub numele de Diavolul[=acuzatorul, calomniatorul] si Satan[=impotrivitorul, adversarul].

(Acuma mai ramane sa mai stabilim daca intr-adevar acea fiinta spirituala nevazuta, este intr-adevar un inger.)

Blestemul rostit impotriva sarpelui, este de fapt impotriva fiintei spirituale care poseda acel animal: Satan Diabolul, numit in ultima carte a Bibliei "Sarpele cel vechi".
Posted Image

Asta e parerea mea, Logic1. Tu dar, ce spui?Ce intelegi tu din textul scris?Posted Image

Edited by Dude_2nd, 29 April 2017 - 20:21.


#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 19:54, said:

Eu sunt de părere că nu... Posted Image  Biblia nu vorbește de un înger unic numit Satan (ebr. adversar).

Diavolul
(citat)

Astăzi mulți oameni cred într-un Diavol supranatural, o creatură aparte care umblă încoace și încolo pentru a cauza probleme și a-i ispiti pe oameni să păcătuiască. În timp ce ar putea părea că această idee este sprijinită de Biblie, ea estompează de fapt mesajul ei real: că omul este sursa păcatului, nu vreun 'înger căzut'.


Sursa păcatului

Nu se găsește nici un caz în Biblie în care cineva să-l învinuiască pe Diavolul pentru că l-ar fi ispitit să păcătuiască. Ciudat, pentru că acesta ar fi trebuit să fie situația dacă ispita ar veni cu adevărat de la o creatură spirituală! În grădina Edenului Adam nu l-a învinuit pe Diavolul pentru că l-a ademenit să mănânce fructul. El a zis: "Femeia pe care mi-ai dat-o să fie cu mine, ea mi-a dat din pom și am mâncat" (Geneza 3:12) Adam a dat vina pe Eva și chiar a încercat să creeze aparența că este greșeala lui Dumnezeu. Este adevărat că Eva l-a învinuit pe șarpe, dar nu există nimic în Geneza care să sugereze că șarpele a fost altceva decât un șarpe. Blestemul pe care l-a pus Dumnezeu asupra șarpelui și seminței lui ar fi bizar dacă șarpele a fost cu adevărat o manifestare a Diavolului.

...

'
Si zici ca nu scrie de Diavol/Satan in biblie ?
Matei 4
1. Atunci Isus a fost dus de Duhul în pustiu, ca să fie ispitit de diavolul.
2. Acolo a postit patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi; la urmă a flămânzit.
3. Ispititorul s-a apropiat de El şi I-a zis: „Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, porunceşte ca pietrele acestea să se facă pâini.”
4. Drept răspuns, Isus i-a zis: „Este scris: „Omul nu trăieşte numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.”
5. Atunci diavolul L-a dus în sfânta cetate, L-a pus pe streaşina Templului
6. şi I-a zis: „Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos; căci este scris: „El va porunci îngerilor Săi să vegheze asupra Ta; şi ei Te vor lua pe mâini, ca nu cumva să Te loveşti cu piciorul de vreo piatră.”
7. „De asemenea este scris”, a zis Isus: „Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău.”
8. Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte înalt, I-a arătat toate împărăţiile lumii şi strălucirea lor şi I-a zis:
9. „Toate aceste lucruri Ţi le voi da Ţie, dacă Te vei arunca cu faţa la pământ şi Te vei închina mie.”
10. „Pleacă, Satano”, i-a răspuns Isus. „Căci este scris: „Domnului Dumnezeului tău să te închini şi numai Lui să-I slujeşti.”
11. Atunci diavolul L-a lăsat.
Matei 12
26. Dacă Satana scoate afară pe Satana, este dezbinat; deci cum poate dăinui împărăţia lui?

Matei 16
23. Dar Isus S-a întors şi a zis lui Petru: „Înapoia Mea, Satano: tu eşti o piatră de poticnire pentru Mine! Căci gândurile tale nu sunt gândurile lui Dumnezeu, ci gânduri de ale oamenilor.”


Eu cred ca ai citit din biblia hazlie de pui la indoiala ce scrie in biblie.

Edited by pacopaco1967, 29 April 2017 - 20:22.


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 19:54, said:

Există un înger numit Satan (”adversar”)?
Eu sunt de părere că nu... Posted Image  Biblia nu vorbește de un înger unic numit Satan (ebr. adversar).
Apai, daca urmaresti toate episoadele din serialul Cosmos: A Spacetime Odyssey (2014), iti vine sa crezi ca nici nu exista D-zeu. si Satan !
Insa ce ma nedumereste pe mine e ca nici stiinta nu poate raspunde la intrebarea:
ce a fost inainte de crearea Cosmosului/Big Bang ?  Posted Image

#7
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 29 aprilie 2017 - 20:12, said:

cunoastem credinta evreilor actuali, care spune ca crede scrierile lui Moses, dar in realitate ia la misto tot ce scrie el acolo.

Ce cred evreii, poate că nu este un argument. Dar Biblia a fost scrisă pentru ei și în limba lor. Mii de ani, pe baza VT, nu au crezut într-un înger ”căzut” numit Satan. Cum se face că Neamurile (Biserica catolică) au înțeles ”mai bine” că șarpele era un înger căzut? Și cum se justifică relatarea din Geneza care nu pune inteligența șarpelui pe un ”străin” invizibil, ci pe modul cum l-a creat Dumnezeu?

3:1 Şarpele era mai şiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. El a zis femeii:

Edited by logic1, 29 April 2017 - 20:25.


#8
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 super8, on 29 aprilie 2017 - 20:21, said:

Insa ce ma nedumereste pe mine e ca nici stiinta nu poate raspunde la intrebarea:
ce a fost inainte de crearea Cosmosului/Big Bang ?  Posted Image
evreii. Posted Image

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 20:23, said:

3:1 Şarpele era mai şiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. El a zis femeii:
siretenia, e un atribut negativ, zic eu. Deci in mod sigur, nu se incadreaza in peisajul edenistic.Decat daca, dupa ce citim alte cateva carti ale Bibliei - ex. Iov, Evangheliile - aflam ca exista cineva din lumea spirituala care ar putea cultiva acest atribut intr-o fiinta oarecare. Si in Sarpele cel vechi, deci.

La ce-i folosea siretenia unui Sarpe creat de Dumnezeu...vegetarian?Sa o dea pe dupa copac? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 29 April 2017 - 20:28.


#9
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008

 pacopaco1967, on 29 aprilie 2017 - 20:17, said:

Si zici ca nu scrie de Diavol/Satan in biblie ?

Matei 16
23. Dar Isus S-a întors şi a zis lui Petru: „Înapoia Mea, Satano: tu eşti o piatră de poticnire pentru Mine! Căci gândurile tale nu sunt gândurile lui Dumnezeu, ci gânduri de ale oamenilor.”

Nu am spus că nu scrie de Diavolul în Biblie. Ci că nu este un înger căzut. Conform citatului tău, în cazul respectiv era Petru.

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 20:23, said:

Ce cred evreii, poate că nu este un argument. Dar Biblia a fost scrisă pentru ei și în limba lor. Mii de ani, pe baza VT, nu au crezut într-un înger ”căzut” numit Satan. Cum se face că Neamurile (Biserica catolică) au înțeles ”mai bine” că șarpele era un înger căzut? Și cum se justifică relatarea din Geneza care nu pune inteligența șarpelui pe un ”străin” invizibil, ci pe modul cum l-a creat Dumnezeu?

3:1 Şarpele era mai şiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. El a zis femeii:
Atunci de ce in biblie spune ca  sarpele a zis femeii ? De fapt sustii ca nimeni n-a stat cu femeia de vorba, practic contrazici scrierea biblica.

Raspunde : a zis sau nu sarpele femeii :„Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: „Să nu mâncaţi din toţi pomii din grădină”?”

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 20:28, said:

Nu am spus că nu scrie de Diavolul în Biblie. Ci că nu este un înger căzut. Conform citatului tău, în cazul respectiv era Petru.
Nu lui Petru a spus ci spre directia vocii dorind sa-l opreasca in a mai transmite mesaje prin mintea lui Petru.

Edited by pacopaco1967, 29 April 2017 - 20:30.


#11
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 20:23, said:

Mii de ani, pe baza VT, nu au crezut într-un înger ”căzut” numit Satan.
sa nu excludem Cartea lui Iov.
iar miile de ani, sunt tocmai argumentul lui Isus:"Caci, daca ati crede pe Moise[ce v-a scris el de mii de ani - n.r.], M-ati crede si pe Mine, pentru ca el a scris despre Mine. (Ioan.5:46)"

#12
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 29 aprilie 2017 - 20:27, said:

evreii. Posted Image
siretenia, e un atribut negativ, zic eu. Deci in mod sigur, nu se incadreaza in peisajul edenistic.Decat daca, dupa ce citim alte cateva carti ale Bibliei - ex. Iov, Evangheliile - aflam ca exista cineva din lumea spirituala care ar putea cultiva acest atribut intr-o fiinta oarecare. Si in Sarpele cel vechi, deci.
La ce-i folosea siretenia unui Sarpe creat de Dumnezeu...vegetarian?Sa o dea pe dupa copac? Posted Image

Asta trebuie să-ți răspunzi... :)

#13
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 20:28, said:


Nu am spus că nu scrie de Diavolul în Biblie. Ci că nu este un înger căzut. Conform citatului tău, în cazul respectiv era Petru.
dar in cazul de fata, cine e?
"Diavolul L-a suit pe un munte inalt, I-a aratat intr-o clipa toate imparatiile pamantuluisi I-a zis: "Tie Iti voi da toata stapanirea si slava acestor imparatii; caci mie imi este data si o dau oricui voiesc.Daca, dar, Te vei inchina inaintea mea, toata va fi a Ta."Drept raspuns, Isus i-a zis: "Inapoia Mea, Satano! Este scris: "Sa te inchini Domnului Dumnezeului tau si numai Lui sa-I slujesti.""

Posted Image

#14
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

 super8, on 29 aprilie 2017 - 20:21, said:

...nici stiinta nu poate raspunde la intrebarea:
ce a fost inainte de crearea Cosmosului/Big Bang

Nu poate sa raspunda inca, dar cel putin cauta un raspuns logic.

Edited by Gaby_M, 29 April 2017 - 20:32.


#15
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 20:30, said:

Asta trebuie să-ți răspunzi... Posted Image
la amagirea tuturor fiintelor create de Dumnezeu.Prin impotrivire si calomnie la adresa lui Dumnezeu.  La asta se preteaza siretenia.
amagire careia i-au cazut in plasa nu doar Adam si Eva, ci a 3-a parte din ingerii cerului[a se citi: extraterestrii, fiintele superioare din dimensiunea dumnezeiasca, inaccesibila omului muritor], cf. apoc.

Edited by Dude_2nd, 29 April 2017 - 20:34.


#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dude_2nd, on 29 aprilie 2017 - 20:30, said:

dar in cazul de fata, cine e?
"Diavolul L-a suit pe un munte inalt, I-a aratat intr-o clipa toate imparatiile pamantuluisi I-a zis: "Tie Iti voi da toata stapanirea si slava acestor imparatii; caci mie imi este data si o dau oricui voiesc.Daca, dar, Te vei inchina inaintea mea, toata va fi a Ta."Drept raspuns, Isus i-a zis: "Inapoia Mea, Satano! Este scris: "Sa te inchini Domnului Dumnezeului tau si numai Lui sa-I slujesti.""

Posted Image
Mie mi-a spus ca e vorba de constinta lui isus ce se lupta cu sine, adica ceva de genul personajelor multiple. Schizofrenie mai precis, adica intreaga lume in afara de logic1 .

#17
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008

 pacopaco1967, on 29 aprilie 2017 - 20:29, said:

Nu lui Petru a spus ci spre directia vocii dorind sa-l opreasca in a mai transmite mesaje prin mintea lui Petru.

Petru i s-a pus în cale, sau tu ți-l imaginezi pe Isus vorbind cu stelele și să înțeleagă Petru?
Apoi, în limba lor, satan nu însemna îngerul căzut din teologia catolică, ci era un substantiv generic însemnând ”împotrivitor”. Iar Petru i se împotrivea.

Sursa ”necunoscută” a mesajului din mintea lui Petru era GÂNDURILE lui:

23 Dar Isus S-a întors şi a zis lui Petru: „Înapoia Mea, Satano: tu eşti o piatră de poticnire pentru Mine! Căci gândurile tale nu sunt gândurile lui Dumnezeu, ci gânduri de ale oamenilor.”

 Dude_2nd, on 29 aprilie 2017 - 20:30, said:

dar in cazul de fata, cine e?
Posted Image

Să terminăm întâi cu șarpele din Eden ... :)

#18
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 pacopaco1967, on 29 aprilie 2017 - 20:35, said:

Mie mi-a spus ca e vorba de constinta lui isus ce se lupta cu sine, adica ceva de genul personajelor multiple. Schizofrenie mai precis, adica intreaga lume in afara de logic1 .
intr-adevar, doar daca era  un om cu tulburari grave mentale, putea in sinea lui sa creada ca el, un mascarici de fiu al unui dulgher dintr-o provincie inrobita de Marele Imperiu, ar putea ajunge Imparat peste toate imparatiile lumii. Mai mare si decat Cezarul. Posted Image

in schimb, daca acceptam ca Satan Diabolul este o fiinta spirituala din dimensiunea dumnezeiasca, extraterestra, cu stapanire asupra intregilor imparatii ale lumii noastre muritoare, care incearca sa atraga de la Adam si Eva intreaga lume in razvratire fata de Dumnezeu, atunci lucrurile au un sens.

 logic1, on 29 aprilie 2017 - 20:38, said:

Să terminăm întâi cu șarpele din Eden ... Posted Image
insist. Posted Image

eu zic ca sarpele din Eden, era posedat de tocmai fiinta extraterestra superioara care-i oferea lui Isus toate imparatiile omenesti ale acestei lumi.

deci sarpele era siret, insa siretenia nu se potrivea defel cu Edenul in care a fost creat.
deci, singura explicatie e aceea ca  Sarpele era siret pentru ca prin el vorbea de fapt ca printr-o marioneta, o fiinta extraterestra superioara: "sarpele cel vechi, numit diavolul si Satana, acela care insala intreaga lume".
Intocmai ca magarita lui Balaam. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 29 April 2017 - 20:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate