Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

Referendum prezidential- previziuni preliminare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
215 replies to this topic

Poll: Referendum prezidential- previziuni preliminare (50 member(s) have cast votes)

a. Cand vom afla intrebarea/intrebarile?

  1. Pana in 1 martie (6 votes [12.00%])

    Percentage of vote: 12.00%

  2. Pana in 10 martie (7 votes [14.00%])

    Percentage of vote: 14.00%

  3. Pana in 30 martie (4 votes [8.00%])

    Percentage of vote: 8.00%

  4. In 1 aprilie sau dupa aceasta data (12 votes [24.00%])

    Percentage of vote: 24.00%

  5. Nu stiu/nu raspund/nu ma intereseaza (21 votes [42.00%])

    Percentage of vote: 42.00%

b. Cate intrebari vor fi?

  1. 1 (10 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  2. 2 (11 votes [22.00%])

    Percentage of vote: 22.00%

  3. 3 (4 votes [8.00%])

    Percentage of vote: 8.00%

  4. 4 sau mai multe.Puteti posta cate. Puteti posta si intrebarile pe care le previzionati :) (7 votes [14.00%])

    Percentage of vote: 14.00%

  5. Nu stiu,/ nu raspund/nu ma intereseaza (18 votes [36.00%])

    Percentage of vote: 36.00%

c.Intrebarile vor face referiri concrete la:

  1. popor (5 votes [3.91%])

    Percentage of vote: 3.91%

  2. coruptie (26 votes [20.31%])

    Percentage of vote: 20.31%

  3. OUG 13 (5 votes [3.91%])

    Percentage of vote: 3.91%

  4. OUG (3 votes [2.34%])

    Percentage of vote: 2.34%

  5. penal (10 votes [7.81%])

    Percentage of vote: 7.81%

  6. abuz (6 votes [4.69%])

    Percentage of vote: 4.69%

  7. dezincriminare (6 votes [4.69%])

    Percentage of vote: 4.69%

  8. Constitutie (13 votes [10.16%])

    Percentage of vote: 10.16%

  9. UE (6 votes [4.69%])

    Percentage of vote: 4.69%

  10. lege (9 votes [7.03%])

    Percentage of vote: 7.03%

  11. legitimitate (2 votes [1.56%])

    Percentage of vote: 1.56%

  12. Parlament (12 votes [9.38%])

    Percentage of vote: 9.38%

  13. Guvern (8 votes [6.25%])

    Percentage of vote: 6.25%

  14. nu stiu/nu ma intereseaza (17 votes [13.28%])

    Percentage of vote: 13.28%

Vote Guests cannot vote

#55
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postmihnearau1, on 25 februarie 2017 - 10:20, said:

prag trebuie sa fie
Exista: 30%
E pragul de validare a unui referendum prezidential. Pardon, am gresit topicul? Ba nu, aici e despre referendum.

Am si eu partea mea de vina Posted Image fiindca am vrut sa construiesc un test pentru Feedback:
https://forum.softpe...6#entry20749893
cat mai sugestiv si cuprinzator, cu perspective de evolutie si elemente incriminatoare pentru ambele parti.

View Postdan1980_25, on 22 februarie 2017 - 19:23, said:

View PostStokkton, on 23 februarie 2017 - 00:15, said:

Fiindca testul de mai sus n-a avut succes de public, propun sa inchidem acest fir de discutie paralel cu subiectul, cu urmatoarele patru referinte.

Primul raspuns, in prima zi, din sursa autorizata a PSD:

Quote

Liderul grupului PSD din Senat, Şerban Nicolae, a declarat, miercuri, că unele prevederi din OUG pe Justiţie, adoptată marţi seara de guvern, intră în vigoare la zece zile de la publicarea în Monitorul Oficial din cauza unei solicitări în acest sens, făcută de Consiliul Legislativ în avizul său, dat la această ordonanţă.
http://www.gandul.in...slativ-16145288
Consiliul Legislativ are misiunea de a seisza contradictii intre proiecte legislative si legislatia in vigoare.

Din pozitia Parchetului General:

Quote

Sarcinile impuse judecătorului delegat cu executările penale sunt imposibil de realizat:  în  cele  10  zile  nu  se  pot,  obiectiv,  identifica  toate  cauzele susceptibile de aplicarea  art.  4  sau  art.  6  C.p.,  context  în  care  nici  judecata  nu  poate  avea  loc  de urgență.
  Pentru situații similare ( intrarea în vigoare a noului Cod penal, în condițiile în care acesta a fost publicat în Monitorul Oficial nr. 510 din 24 iulie 2009 și a intrat în vigoare dup cca. 4 ani și jumătate de la publicare, respectiv la 1 februarie 2014 ) s-au prevăzut proceduri speciale ( de pildă, art. 23 alin. 7 din Legea nr. 255/2013 – pentru analiza  hotărârilor  judecătorești  au  fost  delegați  la  instanțele  de  executare,  pe  un termen de 2 luni, judecători din cadrul judecătoriilor, tribunalelor și a curților de apel învecinate ).
  Contextul  creat  de  prezenta  dispoziție  este  de  natură  să  aducă  atingere dreptului  prev.  de  art.  5  din  Convenție  privind  libertatea  individuală,  în  ipoteza acelor persoane care ar trebui, de îndată, puse în libertate ca urmare a dezincriminării faptelor pentru care au fost condamnați definitiv ( art. 4 C. penal ) sau ca urmare a executării deja a unei pedepse egale cu maximul special prevăzut de legea nouă ( art. 6 C. penal ).
  Din  reglementarea  modului  de  punere  în  practică  a  ordonanței  (  lipsită  de realism ) nu poate fi trasă decât concluzia ad impossibilium nulla obligatio.
http://www.mpublic.r...sesizare_av.pdf

La nivelul bunului simt sau al omului de rand, fara pregatire juridica:

Quote

Există o cutumă privind termenul de intrare în vigoare pentru normele de drept substanțial penal. Această cutumă se referă la crearea unei perioade-tampon, în mod obișnuit de 30 de zile până la intrarea în vigoare, în care să poată fi verificate dosarele celor din penitenciare. Scopul acestei verificări este tocmai de a descoperi dacă există cazuri de persoane care ar trebui să fie eliberate din penitenciar. Este de înțeles că, dacă o persoană rămâne în penitenciar în timp ce, conform noii legi, ar trebui să fie eliberată, acea persoană ar trebui să fie despăgubită pentru perioada pe care o petrece încarcerată, deși trebuia să fie liberă.
https://blog.factual...ordonante/#zece

Ordonanta 2/2001 spunea:
Art. 4
(1)Dispozitiile din actele normative prin care se stabilesc si se sanctioneaza contraventiile intra in vigoare in termen de 30 de zile de la data publicarii, iar in cazul hotararilor consiliilor locale sau judetene, punerea in aplicare se face si cu respectarea conditiilor prevazute la art. 50 alin. (2) din Legea administratiei publice locale nr. 215/2001.
(2)In cazuri urgente se poate prevedea intrarea in vigoare intr-un termen mai scurt, dar nu mai putin de 10 zile.

Poi daca se impune un termen de 10-30 zile pentru intrarea in vigoare a dispozitiilor referitoare la contraventii, io zic ca mai abitir ar trebui sa fie termen pentru cele referitoare la infractiuni.
Codul penal se modifica foarte rar (asa ar trebui sa fie), din ratiuni bine intemeiate pe care nu le dezvoltam aici, astfel incat nu s-a gandit nimeni ca ar fi nevoie sa impiedice prin lege adoptarea unei OUG cu dezincriminari care intra in vigoare a doua zi.
Nici la referendum n-ar trebui sa se ridice o asemenea problema.

In concluzie, termenul de 10 zile n-a fost vreo capcana pentru referendum sau Presedinte, ci o necesitate evidenta.

Edited by moftware, 25 February 2017 - 14:18.


#56
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Nu se va face!

#57
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
S-a amanat, pana la o data care va fi comunicata dupa expirarea timpului de joc. Posted Image

#58
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
pai nici nu vroia sasul sa faca
vroia doar sa atinga niste corzi

#59
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Adica voi ziceti ca n-o sa fie anuntat nici macar pe 1 aprilie? Nu pot pentru ca sa va cred.

Imi place ca PSD-ALD-(PMP) sunt tinute in tensiune. Chiar ma gandeam sa-mi modific votul de la prima intrebare din chestionar.

#60
sotha

sotha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2007
Eu cred ca ar trebui mai multe intrebari si sa fie f specifice a.i. sa clarificam niste limite, astfel incat oamenii sa se simta implicatii in acest exercitiu de democratie directa

https://medium.com/@...1ee3#.pxq0yma0r

#61
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View PostNeamtul, on 24 februarie 2017 - 21:19, said:

Aaa, eu m-am prins Posted Image verișoara asta a lu matale are bube-n cap cu abuzul ăsta E greu bre la consiliile județene când nu mai poți sa-ți faci de cap asa cum vrei tu cu banii contribuabililor Mama lor de procurori!!!! Posted Image In link-urile de mai sus nu am găsit ceva care sa răspundă întrebărilor care ți le-a pus ariadna mai sus Tot ce scrie acolo e trompeţeală fâsâită
tu te-ai prins... nemteste de-a dreptul.
ca doamna de mai la vale.Posted Image

View Postariadna09, on 25 februarie 2017 - 09:51, said:

Multumesc, am avut spor pentru ca am citit inteligent. Din pacate n-am gasit raspunsuri. Mai intai, decizia Curtii se refera la modificarea unei sintagme de care nu s-a legat nimeni, pentru ca e o modificare buna Apoi, dl. Chirita spune, sau asa am inteles eu, ca ar abroga cu totul abuzul in serviciu, dar pana atunci e de acord cu pragul de 2000.000 lei pentru ca asa recomanda Comisia de la Venetia. Numai ca aceasta Comisie nu intelege prin prag inalt prag valoric ci are in vedere "infracțiuni grave ĂŽmpotriva proceselor democratice naționale, ĂŽncălcarea drepturilor fundamentale, subminarea imparțialității administrației publice, șamd.“ E o alta gasca intr-o alta traista. Iar dl. Chirita, in sustinerea ideii de prag valoric, aduce ca argumente pentru necesitatea existentei acestui prag, printre altele, riscul ca aplicand actualele prevederi, sa mearaga la puscarie 'orice casier de la butic care nu iti da 5 bani rest'. Cu alte cuvinte, sa-i lasam pe unii sa fure bani de-o casa, ca sa nu existe riscul sa faca puscarie buticarul. Si tot domnia sa ne intreaba daca vrem Kafka. Poi nu vrem. Chit ca ne-a servit o portie. Iar din articolul din Cotidianul am dedus ca trebuia stabilit un prag valoric pentru ca asa zice d-na Girbovan. Bine, multmesc pentru efortul de a pune link-uri si pentru intentia de a ma ajuta sa-mi clarific indoielile. Posted Image

Bine doamna. Sa-ti dea Dumnezo sanatate, ca ai priceput intelijent exact ce-ai vrut dumneata.

Oamenii au astăzi tendinţa naturală de a nu citi decât chestiile cu care sunt de acord dinainte de a le citi, nu se uită decât la cei cu care sunt, din start, de acord etc. Targetarea publicului ţinţă e atât de facilă încât manipularea s-a transformat dintr-o chestie subtilă într-una “pe faţă”. Nici măcar nu e nevoie să minţi, adevărul e atât de gri zilele astea, că e suficient să îl prezinţi incomplet unor oameni care vor, din start, să vadă numai alb sau negru.

...nu vă mai lăsaţi tâmpiţi atât de uşor. Nici de Antena 3 şi nici de hotnews. Mulţi dintre cei care s-au separat în loc să se unească sunt la fel: oameni cinstiţi, educaţi, care vor să fie bine. Pentru asta trebuie să folosim propriul creier. Să folosim informaţia, nu senzaţia. Şi să verificăm dracu’ acea informaţie. De la unii care se pricep la domeniul respectiv. Nu de la cei care se pricep la toate, pentru că atunci când nu ştii nimic poţi să faci orice.

Ps. @Neamtule,
daca dupa argumentele din linkurile alea voi aveti aceeasi perceptie, apai eu imi permit sa cred ca bubele alea sunt de fapt in capetele voastre.Si nu stiu daca nu cumva is buboaie.
Cum naiba, mah, sa tragi concluzia ca vara-mea are probleme cu procuratura, doar pentru ca e secretar la consiliu si pentru ca eu nu-i pup in cur pe scopitul cotrocenilor si pe cucoana aia de la DNA.
Bah, voi sunteti normali la cap?
Sa-mi fut una, ce poate face propaganda asta cu mintile oamenilor!! Nu-ti poti permite sa ai un punct de vedere diferit de "ciurda" ca esti imediat incadrat. "Ahaa, las ca stiu eu!!  Spui asta pentru ca ai bube in cap, bube in lula si la ciur, cu maini scurte si nu te poti scarpina... De-aia zici tu ce zici"
Beton armat.

on topic.
pana la urma ce s-a ales de referendumul ala? Au reusit aia sa-l lamureasca  pa prostovanul  Cotroceniului ca apa curge la vale singura?

Edited by Stokkton, 25 February 2017 - 19:07.


#62
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostStokkton, on 25 februarie 2017 - 18:59, said:

on topic.
pana la urma ce s-a ales de referendumul ala? Au reusit aia sa-l lamureasca  pa prostovanul  Cotroceniului ca apa curge la vale singura?

Cred ca da...:roflmaofast:

#63
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Eu sunt curios cate procente de incredere il va mai costa ne-asumarea referendumului anuntat cu surle si trambite.

#64
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View PostHunor_66, on 25 februarie 2017 - 19:25, said:

Eu sunt curios cate procente de incredere il va mai costa ne-asumarea referendumului anuntat cu surle si trambite.
da-l dracu. la referendumul lui cred ca mergeau numai aia rezistenti.
tre sa fii rezistent, nu gluma, sa pui botul la asa ceva.

#Reziiiiist !!! Posted Image
Rezistati, mah, rezista-v-ar rezistarea!Posted Image

Edited by Stokkton, 25 February 2017 - 19:33.


#65
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostStokkton, on 25 februarie 2017 - 19:32, said:


da-l dracu. la referendumul lui cred ca mergeau numai aia rezistenti.
tre sa fii rezistent, nu gluma, sa pui botul la asa ceva.

#Reziiiiist !!! Posted Image
Rezistati, mah, rezista-v-ar rezistarea!Posted Image

Stokky tata, e groasa oricum, si cu #rezistentii si cu pesedistii. Tare mi-e ca de data asta nu mai scapam.

#66
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View PostVerrde, on 25 februarie 2017 - 19:35, said:

Stokky tata, e groasa oricum, si cu #rezistentii si cu pesedistii. Tare mi-e ca de data asta nu mai scapam.
Asa-i.
Sansa noastra poate ca vine ( indirect oricum) de la Trump. Ca daca iesea javra ailalta aveam soarta pecetluita. Dar nu stiu daca nu cumva imi fac iluzii. desi cateva argumente am... care nu ma prea conving nici pe mine.
oricum,
io de la pesedisti n-am avut niciodata nicio iluzie.
dar de la astialaltii e noaptea asigurata.
e pentru prima data cand ma gandesc ca PSD nu e raul cel mai mare.
dar nu-mi fac, cum spuneam, nicio iluzie.
papusarii anima, de regula, toate alternativele.
E groasa, da.
Doar ca unii dintre noi vedem. Si asta nu e putin lucru. De regula cei care "vad" devin victime.
Asa cum au devenit cei care "au vazut" ce-i asteapta cand a venit comunismul peste ei.
Ailalti oricum nu conteaza.
Ei  #rezista.

Edited by Stokkton, 25 February 2017 - 19:48.


#67
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013

View PostStokkton, on 25 februarie 2017 - 18:59, said:

Bine doamna. Sa-ti dea Dumnezo sanatate
Multumesc, asemenea!

View PostStokkton, on 25 februarie 2017 - 19:32, said:

#Reziiiiist !!! Posted Image

Uite, ca sa mai dispara din incordare, iti propun un exercitiu.
Te rog gandeste-te la  doua-trei intrebari care ai dori sa-ti fie tie adresate la un referendum (nu neaparat la asta) si scrie-le aici. Imagineaza-ti  ca majoritatea va raspunde la ele asa cum ti-ai dori tu si ca  vointa populara se va transforma in decizie social-politica! As vrea ca in felul asta sa inteleg  ce te nemultumeste pe tine foarte mult in  societatea in care traiesti si cum vezi 'dinamitarea' acestor nemultumiri.

#68
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postariadna09, on 25 februarie 2017 - 20:46, said:

Te rog gandeste-te la  doua-trei intrebari care ai dori sa-ti fie tie adresate la un referendum (nu neaparat la asta) si scrie-le aici. Imagineaza-ti  ca majoritatea va raspunde la ele asa cum ti-ai dori tu si ca  vointa populara se va transforma in decizie social-politica!

pot sa fac si eu exercitiul asta, pot, pot, pot??? :notangel:

#69
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013
Zi-ne cu monarhia!

#70
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postariadna09, on 25 februarie 2017 - 21:04, said:

Zi-ne cu monarhia!

:roflmaofast:
bine, m-ai prins! :newblush:

nu-mi place ca sunt previzibil! :uhuhno: :sadwalk:

dar tot imi face placere sa o zic.
"doriti revenirea la constitutia din 1923?"

asta ar echivala cu o bomba nucleara plantata direct la temelia politicii postdecembriste.


si mai aveam una, dar nu o mai zic, ca mi-am mai luat o suspendare de o zi acu vreo 2 saptamani. :newblush:

#71
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View PostPatefon, on 20 februarie 2017 - 09:58, said:

Eu îmi doresc o singura întrebare:

Doriti ca cetățenii condamnați penal pentru fapte de corupție sa nu poată ocupa funcții in administrația publica, Guvern si Parlament?

P.S. Cred ca se poate si retragerea dreptului de a alege si a fi ales. Indiferent de fapta penală săvârșită.

Aici există două aspecte ce trebuiesc discutate:
1. Există în CP pedepse complementare care prevăd interdicția ocupării unei funcții sau exercitării unei profesii. Iar în ceea ce privește interdicția dreptului de a vota, nu se mai aplică (există hotărâri CEDO în această privință).
Aceste pedepse complementare nu sunt niciodată ”pe viață”. Pentru că există noțiunea de ”reabilitare”. Societatea se construiește în jurul ideii de a trăi într-o comunitate nu de a ridica bariere între oameni.
2. În orice democrație votul este suveran. Dacă alegătorul este dispus să aleagă pe cineva care are cazier, asta e. Pentru că, indiferent de cât am răsuci texte de lege și ”sintagme”, oamenii nu pot fi păcăliți și simt imediat dacă o condamnare este reală sau doar o ingerință în politică. Dacă societatea (prin intermediul aleșilor) vrea să modifice codul penal și să dezincrimineze unele infracțiuni sau să incrimineze unele fapte, singura condiție este respectarea Constituției.

PS La limita de ”off-topic”, aici aveți textul Convenției Națiunilor Unite împotriva corupției, adoptată la New York la 31 octombrie 2003 (site-ul DNA, de încredere)
Faptele incriminate sunt descrise la art. 15-20. Peste tot se vorbește despre ”cu scopul de a obține un folos necuvenit pentru sine sau pentru altă persoană sau entitate.” Adică ceea ce în CP penal românesc este infracțiunea de mită. Pentru că povestea cu pagubă/daună fără obținerea unui folos personal nu este încriminată.

#72
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostPollux, on 25 februarie 2017 - 21:08, said:


Posted Image
bine, m-ai prins! Posted Image

nu-mi place ca sunt previzibil! Posted Image Posted Image

dar tot imi face placere sa o zic.
"doriti revenirea la constitutia din 1923?"

Securistii astia nu sunt prosti. Sunt niste paraziti inteligenti.

Cand l-or exclus pe principele Nicolae din drepturile de succesiune ale casei regale (facuta cu mana lui Duda, pe hartiile cu antet ale lui Mihai), or facut-o pentru a reteza din radacina orice speranta de a se reveni la monarhie in Romania.
Pentru cine sa votezi "revenirea la constitutia din 1923", pentru regina Margareta alaturi de printul consort Duda ?

Or prevazut ca s-ar putea sa fie o "vanzoleala" si ca un anumit curent monarhist ar putea prinde putere.
Si-atunci or ucis pruncul in fasa, sa nu creasca mare si sa-i dea jos de pe spinarea vacii costelive care este Romania, si pe care o sug de sange de cateva decenii bune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate