Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Referendum prezidential- previziuni preliminare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
215 replies to this topic

Poll: Referendum prezidential- previziuni preliminare (50 member(s) have cast votes)

a. Cand vom afla intrebarea/intrebarile?

  1. Pana in 1 martie (6 votes [12.00%])

    Percentage of vote: 12.00%

  2. Pana in 10 martie (7 votes [14.00%])

    Percentage of vote: 14.00%

  3. Pana in 30 martie (4 votes [8.00%])

    Percentage of vote: 8.00%

  4. In 1 aprilie sau dupa aceasta data (12 votes [24.00%])

    Percentage of vote: 24.00%

  5. Nu stiu/nu raspund/nu ma intereseaza (21 votes [42.00%])

    Percentage of vote: 42.00%

b. Cate intrebari vor fi?

  1. 1 (10 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  2. 2 (11 votes [22.00%])

    Percentage of vote: 22.00%

  3. 3 (4 votes [8.00%])

    Percentage of vote: 8.00%

  4. 4 sau mai multe.Puteti posta cate. Puteti posta si intrebarile pe care le previzionati :) (7 votes [14.00%])

    Percentage of vote: 14.00%

  5. Nu stiu,/ nu raspund/nu ma intereseaza (18 votes [36.00%])

    Percentage of vote: 36.00%

c.Intrebarile vor face referiri concrete la:

  1. popor (5 votes [3.91%])

    Percentage of vote: 3.91%

  2. coruptie (26 votes [20.31%])

    Percentage of vote: 20.31%

  3. OUG 13 (5 votes [3.91%])

    Percentage of vote: 3.91%

  4. OUG (3 votes [2.34%])

    Percentage of vote: 2.34%

  5. penal (10 votes [7.81%])

    Percentage of vote: 7.81%

  6. abuz (6 votes [4.69%])

    Percentage of vote: 4.69%

  7. dezincriminare (6 votes [4.69%])

    Percentage of vote: 4.69%

  8. Constitutie (13 votes [10.16%])

    Percentage of vote: 10.16%

  9. UE (6 votes [4.69%])

    Percentage of vote: 4.69%

  10. lege (9 votes [7.03%])

    Percentage of vote: 7.03%

  11. legitimitate (2 votes [1.56%])

    Percentage of vote: 1.56%

  12. Parlament (12 votes [9.38%])

    Percentage of vote: 9.38%

  13. Guvern (8 votes [6.25%])

    Percentage of vote: 6.25%

  14. nu stiu/nu ma intereseaza (17 votes [13.28%])

    Percentage of vote: 13.28%

Vote Guests cannot vote

#19
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postariadna09, on 19 februarie 2017 - 22:10, said:

Tot acolo  e o  intrebate, formulata de @gdans, care suna asa: Sunteti de acord ca  functiile politice sau administrative in stat sa nu fie ocupate de cetateni cu cazier?

Hunor are dreptate, nu poti sa incalci prezumptia de nevinovatie. șade rușine la nas!

#20
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
Domle cazier ai doar dacã o instanțã te condamnã definitiv, deci ești vinovat și Nu se încalcã nicio prezumþie de nevinovãþie.

Sa fie ca la paznici bre, ce ãia e mai proºti?

Edited by Neamtul, 20 February 2017 - 04:13.


#21
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Postariadna09, on 19 februarie 2017 - 22:10, said:

Da, asa e, o formulare  buna nu-i usor de gasit  si cum tema anuntata e legata de coruptie, probabil pe asta se va merge, ca ne place, ca nu!
Considerati ca persoanele condamnate pentru coruptie/ abuz in serviciu trebuie sa-si execute pedeapsa si sa nu beneficieze de legi speciale? -era intrebarea la care am ajuns in topicul tau, acela in care 403 useri au spus ca vor vota la referendum si nu stiu unde-s userii aia toti:) Acum nu  mai vad  intrebarea ca fiind  buna, pentru ca partea esentiala a problemei  imi pare aceea ca  persoanele ajung sa ocupe functii si demnitati publice inainte de a fi condamnate. Si aici cred ca ar trebui facut ceva.
Tot acolo  e o  intrebate, formulata de @gdans, care suna asa: Sunteti de acord ca  functiile politice sau administrative in stat sa nu fie ocupate de cetateni cu cazier?
As reformula-o asa: Sunteti de acord ca functiile politice sau administrative in stat sa nu fie ocupate de cetateni urmariti penal sau trimisi in judecata in cauze penale?
Ca sa taiem raul din radacina. Am zis urmariti nu cercetati, ca in situatia de cercetare penala poate fi multa lume. Si eu am fost candva.
Acum, daca topicul asta o sa se tot duca-n jos, macar am o explicatie care-mi panseaza orgoliul. Marturisirea asta e de vina.
Posted Image
dar de ce numai in cauze penale?
Ca sa-l faca Iohannis muci pe Dragnea, folosind poporul pe post de coada de topor?

Mai simplu ar fi daca ne-ar intreba daca suntem de acord sa curga apa la vale singura.
Ca asa i-a zis Matei rromu' lu Tudor romanul. " Domnu Tudor, face Matei la matale niste scocuri  de curge apa la vale singura".

O intrebare de acest tip i-ar face cinste scopitului de la cotroceni.
La fel ca aia a lui Base cu 300 de parlamentari sau referendumul lui Dragnea cu imunitatea.
Sunt niste imbecilitati cu raspunsul stiut dinainte, dar cu ajutorul carora poporul este folosit in interese partizane. Asa ceva este inadmisibil iar oamenii ar trebui sa-l castreze pe dobitocul ala de la Cotroceni pentru asta.
Singurul referendum anuntat pana acum care are o ratiune de a fi semnificativa e ala propus de Coalitia pentru Familie.
La alte referendumuri eu unul nu particip.

#22
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Eu îmi doresc o singura întrebare:

Doriti ca cetãțenii condamnați penal pentru fapte de corupție sa nu poatã ocupa funcții in administrația publica, Guvern si Parlament?

P.S. Cred ca se poate si retragerea dreptului de a alege si a fi ales. Indiferent de fapta penalã sãvârșitã.

Edited by Patefon, 20 February 2017 - 10:08.


#23
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Eu as vrea sa fie sase intrebari, insa ma tem ca nu vor fi mai mult de doua, probabil doar una. Totusi, am votat asa cum as vrea sa fie, nu cum cred ca va fi; altfel spus, ori la bal, ori la spital.

Lansarea topicului m-a luat prin surprindere. Mai era de lucrat... da' eu lucram la previziuni mai sumbre, despre binoame si alte asemenea. E adevarat ca decretul nu poate sa se lase prea mult asteptat, ar putea sa apara in orice moment, asa ca inteleg graba lansarii.
Daca dureaza prea mult, unii vor uita cum au votat aici. Fiindca devin tot mai ramolit, e bine sa-mi notez:
- Vom afla continutul precis al referendumului pana la sfarsitul lunii, astfel incat sa incepem campania cu martisoare :D
- Continutul va face referiri explicite la coruptie, OUG13, dezincrimnare si Constitutie (ca asa as vrea, nu ca asa cred); pot sa mai adaug, dar nu-i in lista.

#24
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmoftware, on 20 februarie 2017 - 13:51, said:

Eu as vrea sa fie sase intrebari, ...
Si cat la suta din votanti crezi ca vor si capabili de a rationa / intelege toate acele intrebari ?

#25
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009
Acest referendum nu mai are niciun rost, acum.
Mă-ndoiesc că va fi validat, pentru că nu se va atinge pragul de participare la urne.

#26
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View PostHunor_66, on 20 februarie 2017 - 15:28, said:

Si cat la suta din votanti crezi ca vor si capabili de a rationa / intelege toate acele intrebari ?
Eu ma multumesc cu 30%
Ceilalti pot sa nu "sie capabili" Posted Image

#27
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013

View PostStokkton, on 20 februarie 2017 - 08:35, said:

dar de ce numai in cauze penale?
Ca sa-l faca Iohannis muci pe Dragnea, folosind poporul pe post de coada de topor?

Hai sa ne intoarcem la cauzele revoltei populare din aceasta luna.
S-a incercat (si ar fi o naivitate sa credem ca au renuntat si nu mai incearca) modificarea CP astfel incat o seama de personaje din viata politica sa nu suporte consecintele faptelor lor, prevazute ca infractiuni si judecate in procese penale. Fara sa fim juristi si fara sa intelegem clar concepte din sfera asta, multi dintre noi au priceput ca se  urmareste legiferarea cu dedicatii speciale.
Cam cat de prosti sa fim si pana unde sa-i lasam sa intinda limita?
Nu-i vorba despre Iohannis aici si nici macar despre Dragnea nu mai e vorba.
Incepe sa fie vorba de principii!
Vrem o clasa politica noua si care sa nu aiba ca principal obiectiv, atunci cand ajunge la putere, legiferarea in propriul interes si in scopul de a scapa de belele? Atunci sa nu-i mai lasam sa ajunga in functii de deminitate publica pe cei asupra carora planeaza suspiciunea ca au comis ilegalitati.
E o restrangere a drepturilor cetatenesti, de acord! E si o incalcare a prezumptiei  de nevionvatie. Dar dreptul de a candida si de a ocupa functii de demnitate publica ar trebui sa fie grevat de niste conditii mai aspre. Rezolva-ti problemele, inlatura orice dubiu asupra caracterului si corectitudinii tale si abia apoi cere-mi votul ca sa ma reprezinti. Nu pentru ca eu n-am gresit sau n-am comis in viata mea fapte reprobabile,  ci pentru ca  aceia care vor sa reprezinte o natiune ar trebui sa fie cea mai buna si mai curata parte a ei, exemplul de urmat. Oameni perfecti nu vom gasi, ca nu exista, dar mult mai buni decat sunt cei de acum sunt destui in tara asta.

View Postmoftware, on 20 februarie 2017 - 17:11, said:

Eu ma multumesc cu 30%
Ceilalti pot sa nu "sie capabili" Posted Image
Eu nu ma multumesc cu o prezenta de sub 60%.
Nu se face toata ziua referendum  si daca esti chemat sa-ti spui parerea du-te sa ti-o spui!   Referendumul e un instrument democratic si daca ne dam iubitori de democratie doar in teorie e rau tare de noi.
:)

#28
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu as vrea sa ne intrebe daca vrem sa plece. altfel nu ma intereseaza si sigur va fi ceva securistic/ilegal/fara sens, ca doar e iohanis&ko

#29
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postariadna09, on 20 februarie 2017 - 18:07, said:

Eu nu ma multumesc cu o prezenta de sub 60%.
Prezenta creste cu numarul intrebarilor.

#30
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View PostPatefon, on 20 februarie 2017 - 09:58, said:

Eu îmi doresc o singura întrebare:

Doriti ca cetățenii condamnați penal pentru fapte de corupție sa nu poată ocupa funcții in administrația publica, Guvern si Parlament?

P.S. Cred ca se poate si retragerea dreptului de a alege si a fi ales. Indiferent de fapta penală săvârșită.
Toata lumea va raspunde da. Dar scopul si miza referendumului nu este asta. Ca si Dragnea e de acord.

#31
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostPatefon, on 20 februarie 2017 - 09:58, said:

Eu îmi doresc o singura întrebare:

Doriti ca cetățenii condamnați penal pentru fapte de corupție sa nu poată ocupa funcții in administrația publica, Guvern si Parlament?
Pai si care-i smecheria, ca Dragnea nu pentru coruptie o fo' sau va fi condamnat. Deci, conform referendumului, Dragnea va putea fi prim-ministru. Posted Image

#32
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
dracnea asta al vostru este condamnat pentru fapte asociate faptelor de coruptie
si mai vine peste el un proces care il v-a baga direct la rahova Posted Image

Edited by Neamtul, 20 February 2017 - 21:53.


#33
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Din totalul alegatorilor,
30% voturi anti-coruptie echivaleaza cu mai mult de 75% raportat la cei aproape 40% care au votat la parlamentare.
> 50% se numeste majoritate simpla (contrar exprimarii desuete din Constitutie, unde nu e singura)
> 66,(6)% se numeste majoritate calificata
> 75% se numeste majoritate absoluta
In orice organizatie democratica, majoritatea absoluta justifica orice decizie, in afara celor care necesita unanimitate.

Fireste, aceasta legitimitate absoluta se va referi doar la obiectul referendumului, definit prin intrebarile sale.

#34
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Daca ar pune acolo "doriti aplicarea pedepsei capitale pentru acte de coruptie da/nu" ar avea prezenta de >75% si >90% voturi da

#35
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013
Aproape ca-s de acord acuma si cu asta, daca ii punem sa plateasca glontu'!
Posted Image

#36
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postdon_dannielo, on 19 februarie 2017 - 18:17, said:

Va avea doua intrebari:
- doriti continuarea luptei anti-coruptie?
...

50-60-100 de milioane de lei pt. asa ceva? :rolleyes:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate