Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Seat Toledo 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#109
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Arata foarte bine cu acele genti, frumos..., acum sunt curios cand te vad prin trafic cum arata si pe viu, dar in poze e frumos...

Edited by fotbal5, 31 May 2017 - 10:15.


#110
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Mie imi place foarte mult cum se itegreaza farurile in linia laterala.

#111
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
10200km -In 5 luni de zile. Mult mai multi decat ma asteptam. Estimez ca pana fac un an o sa ajung la minim 20000km. Acus vine revizia. E la long-term gen 30000km sau 2 ani, dar eu o sa vreau sa o fac la 15000km.

Am facut destule drumuri cu 5 persoane si feedbackul a fost pozitiv de la cei din spate. Un plus al masinii zic eu ca e spatiul, mai mare decat la Logan. Skoda Octavia ce il are mai mare.

O poza cu un numar frumos + bonus.

Attached Files



#112
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
mulți înainte. eu m-am hotărât să respect specificațiile producătorului cu privire la revizii.
La mărcile de volum suspensia fiind puțin mai rigidă este mai utilă pentru persoanele din spate decât la mărcile premium care pot veni cu o suspensie prea moale și să accentueze efectul de rău de mașină.  

Mulți km fără griji

#113
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

View Postqew, on 23 mai 2017 - 21:27, said:

6900km

Am reusit sa o si inmatriculez definitiv. Am pus folie Llumar LATI Ceramica, initial voiam ceva cu transparenta mai mare, in anumite circumstante m-am trezit cu cea cu cea mai mica transparenta dar si cu un discount marisor si pot zice ca merita, dupa ce te obisnuiesti cu schimbarea. Mai urmeaza niste jante pe 17', dar sa mai strang niste banuti.

M-am obisnuit total cu dimensiunile masinii si nu mai am in plan sa pun senzori, simt ca nu mai am nevoie.
La drum lung e o placere de mers cu ea.

Minusuri: are mici locuri cu rugina pe toba de esapament. Am sapat pe forumuri si am vazut ca multi au problema asta. Se va rezolva la reprezentanta. Mare minus VAG pentru materialele folosite pe Skoda si Seat.

In rest nu am ce sa-i reprosez.

Consumul este decent. Azi din pacate nu stiu ce naiba a fost prin oras, la ora de varf zona am reusit sa scot o medie orara pe un drum de 6 km de 8km/h si un consum pe masura. Imi venea sa las masina pe drum si sa o iau pe jos.
Cu folie pe geamuri parca o prinde bine si mai bine culoarea alba Posted Image (parere subiectiva).
Si tu ai treaba cu rulmentii skf? Sau esti preten cu RADU?

#114
Zimba

Zimba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2017
Salut tuturor,

Am Seat Toledo TSI de ....6900 km...Mi s-a ars un bec, farul de ceata dreapta...Am urmat instructiunile din manual, am scos holtzsurubul dar masca neagra nu iese si imi este frica sa trag de ea...Cum sa fac, ce nu fac bine?

Help)

#115
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
la 14300 km i-am facut schimbul de ulei, ca asa am vrut eu,la 30000 de km mi se pare prea mult. Am facut si o mica inspectie, totul e perfect, asa cum e normal la orice masina noua.

Scazuse nivelul de antigel sub minim asa ca am completat cam cu 200 de ml, cu antigel G13. In februarie cand am luat masina era la minim nivelul.

Am cam folosit-o in toate conditiile posibile , acum am 14900km in aproape 8 luni. S-a descurcat bine si la drum lung prin Bosnia, Croatia si Muntenegru cu drumuri de munte si incarcata destul de bine. Pe 2000 de km consumul a fost de 6,2, un consum decent.
M-am obisnuit cu jantele pe 17 si balonul mic al cauciucurilor, chiar si pe drumurile proaste din Romania si Serbia (si ei stau la fel de prost ca noi ca drumuri)

Mai urmeaza sa ii pun mai incolo gumele de iarna, am luat Nokian WR D4. Voi vedea cum se vor misca in iarna cand voi mai avea planuite drumuri lungi.

Drumurile din Croatia si Bosnia foarte faine si spectaculoase. Si destul de dificile mai ales prin unele localitati.


Povestea merge mai departe cu Toledo. Ca masina de buget eu o vad buna si pentru o familie fiind destul de spatioasa, si eu cred ca daca se poate merita diferenta de bani fata de un Logan.



View Posttfmercedez, on 20 iulie 2017 - 23:05, said:

Si tu ai treaba cu rulmentii skf? Sau esti preten cu RADU?

Asa s-o nimerit sa vrem amandoi numar cu SKF Posted Image) . Cu rulmentii nu am treaba, i-am studiat la facultate dar prefer sa ii las acolo.

Poza este de pe un drum local de munte din Bosnia,

Attached Files


Edited by qew, 11 October 2017 - 12:29.


#116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Zici ca ai facut schimbul "ca asa ai vrut tu". Ok. CB-ul cit zicea ca mai poti merge? Ce ulei ai bagat in motor, unde si cit a costat?

#117
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Am facut toata prima revizie cu schimbat de filtru ulei si celalalte, 700 de lei la reprezentanta(vag) in Timisoara, Autoclub.  
Ulei Castrol Edge 5w30.

Stiu ca a fost scump dar nu am mai stat sa negociez samd.

Nu am verificat CB-ul. Eu mi-am setat sa schimb uleiul la interval de aprox 15000km. Moft de-al meu.

Edited by qew, 11 October 2017 - 17:31.


#118
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
in bosnia nu ai urmat sfatul care spune sa nu parasesti asfaltul pentru ca pot exista mine....si nu prea e gluma

cauciucurile de iarna le pui pe aceleasi jante?

#119
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Localnicii mi-au zis ca nu prea mai sunt si ca oricum zonele unde suspecteaza a mai fi sunt imapnzite cu semne.

Poza este facuta pe drumul prin bosnia de la Dracevo via Hutovo spre Neum(statiunea lor de la mare), am dorit sa evit sa intru in Croatia si sa ies ca sa nu stau la 2 vami, si am ales un drum mai greu de munte dar pitoresc. Eram in partea croata a Bosniei.

Pe iarna pun pe jantele de tabla de 15’. Astea pe 17 le las doar pentru vara.

Edited by qew, 11 October 2017 - 18:07.


#120
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
foarte bine asa..daca nu gresesc este recomandat sa fie mai inguste cauciucurile de iarna

#121
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Chiar nu stiu cum e mai bine iarna.
Eu am jantele de tabla de 15 primite cu masina si vreau sa le tin exclusiv pentru iarna ca sa nu tot frec jantele mutand gumele.
Si pe 15 is mai inguste 185 fata de 215 cat am pe 17.



#122
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postqew, on 11 octombrie 2017 - 17:30, said:

...
Ulei Castrol Edge 5w30.
...
La litru, la bidon de 5 litri sau la butoi?
Pretul mi se pare piperat. La autec craiova parca zicea cineva de vreo 350 lei schimbul insa nu stiu ce tip de ulei... Sper sa nu vorbesc prostii.

#123
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Eu nu stiu cum cineva poate sa schimbe la 30k uleiul, mi se pare de porc, chiar si daca mergi numai pe autostrada... Eu sincer schimb la 7500 ulei+ filtru, pt ca pot si imi iubesc masina si pt ca vede des zona rosie. Nu mai spun ca daca te fatai nunai prin oras...uleiul ala devine apa. Voi aveti timerul ala cu oil life setat pe 30k? Asa va araata in bord?

#124
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,699
  • Înscris: 22.11.2007
Jantele pe 17 sunt omologate ptr masina ta?
Adica vin si din fabrica Toledo cu jante pe 17?


#125
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpielea, on 11 octombrie 2017 - 21:04, said:

Eu nu stiu cum cineva poate sa schimbe la 30k uleiul, mi se pare de porc, chiar si daca mergi numai pe autostrada... Eu sincer schimb la 7500 ulei+ filtru, pt ca pot si imi iubesc masina si pt ca vede des zona rosie. Nu mai spun ca daca te fatai nunai prin oras...uleiul ala devine apa. Voi aveti timerul ala cu oil life setat pe 30k? Asa va araata in bord?
DA, timerul e setat pe 30k sau 2 ani.

View Postbossake, on 12 octombrie 2017 - 00:30, said:

Jantele pe 17 sunt omologate ptr masina ta?
Adica vin si din fabrica Toledo cu jante pe 17?
Hai ca-ti raspund eu... Da, are "voie" cu jante pe 17 dar cu anvelope de o anumita dimensiune. Eu, la Fabia am configurat cu jante pe 15, deoarece la aia de drive test (avea pe 17) nu-mi placea cum simteam orice denivelare, numai bine sa elimin pietrele de la rinichi. :D
La mine in CIV scrie ca am voie cu:
175/70 R14 84 T
185/60 R15 84 H
215/45 R16 86 H
215/40 R17 87 V
165/70 R14 81 T  M+S
In Certificatul de Conformitate Skoda, pe linga dimensiunile din cartea masinii, mai sunt trecute si alte dimensiuni:
185/60 R15 88 H M+S pt janta cu ET 38
195/55 R15 85 H M+S pt janta cu ET 43
195/55 R15 85 H M+S pt janta cu ET 38

#126
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postbossake, on 12 octombrie 2017 - 00:30, said:

Jantele pe 17 sunt omologate ptr masina ta?
Adica vin si din fabrica Toledo cu jante pe 17?

Da, conform CIV da. Am aproximativ aceleasi dimensiuni ca si Radu in afara de R14. Deci jantele mele de 17 merg fara probleme si pe Fabia lui Radu.

Din cate stiu vin si din fabrica pe 17 pentru echiparea FR line,care cred ca nu e disponibila la vanzare pentru Romania.

Si cum Toledo e aceiasi chestie ca si Rapid, gasind un model fain de Jante de Rapid nu am mai stat pe ganduri. Stiam ca se potrivesc si ca sunt OEM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate