Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Seat Toledo 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#73
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009
@Lau site-ul ala e plin de prostii! Cauta pe siteul oficial si vei vedea ca nu e disponibil in varianta sedan! Dar cred ca i-am tropait destul jurnalul omului! Eu ma opresc aici!

Edited by DannyMC, 19 February 2017 - 22:26.


#74
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

 cavaliere, on 19 februarie 2017 - 12:28, said:



Eu cand ies cu Tesla extraurban, .....
Bucuresti-Severin am facut sub 3 ore cel mai putin, insa de regula intre 3 ore jumate si 4 ore, deci ce povestiti voi cu viteza constant 100 pe dn, sunt basme.

Ai gresit topicul, aici nu e aria de FUN! In basmele tale ai idee cati km sunt intre cele 2 localitati?
On : desi e aceeasi masina, toledo parca e mai ok decat rapidul, o fi de la sigla?
Ceasurile sunt superbe cu pozitia zero la ora 6!

Edited by farausername, 19 February 2017 - 22:47.


#75
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 farausername, on 19 februarie 2017 - 22:44, said:


Ai gresit topicul, aici nu e aria de FUN! In basmele tale ai idee cati km sunt intre cele 2 localitati?
On : desi e aceeasi masina, toledo parca e mai ok decat rapidul, o fi de la sigla?
Ceasurile sunt superbe cu pozitia zero la ora 6!

Sunt vreo 340 km pana la Severin, am facut de zeci de ori drumul si faci 3 ore jumate cu medie pana in 100 km/h. Iar noaptea cand e liber am facut sub 3 ore, se poate.   Iti multumesc ca ai fost atent la postul meu, ma bucur ca ti/-am captat interesul.

ontopic:  De curiozitate, cati dintre soferi credeti ca stiu ca au punte semirigida pe spate sau multilink? Adica cam cati fac diferenta la viteze la care ei merg la consum  oricum.. Toledo arata dragut pe alb. Probabil negru nu i-ar sade asa bine, mai ales la spate.

#76
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Prietene, fac drumul ala de ceva timp si il stiu foarte bine. Pentru ca de loc sunt din Severin. L-am facut ziua, noaptea, cand era f aglomerat si l-am facut (de nevoie) si noaptea cand era ceata sau ningea. In cazuri extreme, drumul ala il faci cam in 7 ore (ceata deasa sau ninsoare). Ca sa-l faci in 3 ore cum zici tu inseamna sa mergi cu peste 120 in extraurban si pe autostrada cu 140-150 de km/h. Daca tie ti se pare normal sa ai asemenea viteze pe un drum care este mai putin de o treime autostrada, iar restul un drum normal cu trafic pentru Ro (adica multe localitati si autovehicule de orice fel), inseamna ca tie iti trebuie Ferrari. Sunt tare curios cam cum ai mers pe la Bals, Filiasi sau Strehaia. Ca daca ai mers cu 60-70, ca sa te incadrezi in timpul tau, ai de recuperat, boss.  Sau mai bine mergi cu trenul pentru ca esti un pericol public. La un ritm mai alert decat al meu, mergand pe autostrada cu 130, 60-70 in localitati si 110 km/h in extraurban (am fost nevoit sa merg asa), drumul ala il faci in 4 ore, 4 ore si jumatate. Deci lasa gargara ca il faci in 3. Da, poti sa-l faci. Dar vorbim deja de niste viteze mult prea mari pentru o infrastructura rutiera care nu este facuta pentru asa ceva. Ah, ca tie nu-ti pasa, e altceva. In cazul asta imi cer scuze ca va incurc daca merg cu 100 km/h intre Slatina si Craiova de ex.
Imi cer scuze fata de initiator. Promit ca e ultimul mesaj off topic.

Edited by LauCalin, 19 February 2017 - 23:40.


#77
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

 LauCalin, on 19 februarie 2017 - 23:39, said:

Prietene, fac drumul ala de ceva timp si il stiu foarte bine. Pentru ca de loc sunt din Severin. L-am facut ziua, noaptea, cand era f aglomerat si l-am facut (de nevoie) si noaptea cand era ceata sau ningea. In cazuri extreme, drumul ala il faci cam in 7 ore (ceata deasa sau ninsoare). Ca sa-l faci in 3 ore cum zici tu inseamna sa mergi cu peste 120 in extraurban si pe autostrada cu 140-150 de km/h. Daca tie ti se pare normal sa ai asemenea viteze pe un drum care este mai putin de o treime autostrada, iar restul un drum normal cu trafic pentru Ro (adica multe localitati si autovehicule de orice fel), inseamna ca tie iti trebuie Ferrari. Sunt tare curios cam cum ai mers pe la Bals, Filiasi sau Strehaia. Ca daca ai mers cu 60-70, ca sa te incadrezi in timpul tau, ai de recuperat, boss.  Sau mai bine mergi cu trenul pentru ca esti un pericol public. La un ritm mai alert decat al meu, mergand pe autostrada cu 130, 60-70 in localitati si 110 km/h in extraurban (am fost nevoit sa merg asa), drumul ala il faci in 4 ore, 4 ore si jumatate. Deci lasa gargara ca il faci in 3. Da, poti sa-l faci. Dar vorbim deja de niste viteze mult prea mari pentru o infrastructura rutiera care nu este facuta pentru asa ceva. Ah, ca tie nu-ti pasa, e altceva. In cazul asta imi cer scuze ca va incurc daca merg cu 100 km/h intre Slatina si Craiova de ex.
Imi cer scuze fata de initiator. Promit ca e ultimul mesaj off topic.

Nu are Ferrari dar a zis ca are Tesla. Mie mi se pare deja mai periculoasa decat Ferrari, acuma depinde si ce model de Tesla are. Iar daca ai statie poti sa mergi linistit si cu 100km/h prin localitati. Sa nu depasesti totusi suta ca poti sa ai ghinion chiar si cu statie si atunci iti pot salta carnetul.

#78
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 LauCalin, on 19 februarie 2017 - 23:39, said:

Prietene, fac drumul ala de ceva timp si il stiu foarte bine. Pentru ca de loc sunt din Severin. L-am facut ziua, noaptea, cand era f aglomerat si l-am facut (de nevoie) si noaptea cand era ceata sau ningea. In cazuri extreme, drumul ala il faci cam in 7 ore (ceata deasa sau ninsoare). Ca sa-l faci in 3 ore cum zici tu inseamna sa mergi cu peste 120 in extraurban si pe autostrada cu 140-150 de km/h. Daca tie ti se pare normal sa ai asemenea viteze pe un drum care este mai putin de o treime autostrada, iar restul un drum normal cu trafic pentru Ro (adica multe localitati si autovehicule de orice fel), inseamna ca tie iti trebuie Ferrari. Sunt tare curios cam cum ai mers pe la Bals, Filiasi sau Strehaia. Ca daca ai mers cu 60-70, ca sa te incadrezi in timpul tau, ai de recuperat, boss.  Sau mai bine mergi cu trenul pentru ca esti un pericol public. La un ritm mai alert decat al meu, mergand pe autostrada cu 130, 60-70 in localitati si 110 km/h in extraurban (am fost nevoit sa merg asa), drumul ala il faci in 4 ore, 4 ore si jumatate. Deci lasa gargara ca il faci in 3. Da, poti sa-l faci. Dar vorbim deja de niste viteze mult prea mari pentru o infrastructura rutiera care nu este facuta pentru asa ceva. Ah, ca tie nu-ti pasa, e altceva. In cazul asta imi cer scuze ca va incurc daca merg cu 100 km/h intre Slatina si Craiova de ex.
Imi cer scuze fata de initiator. Promit ca e ultimul mesaj off topic.

Nu iti trebuie Ferrari. Am Tesla s, insa cele 3 ore le faci si cu masina de 200 cai, care are reprize decente pana in 160 oricum. Periculos este orice harb care franeaza in 50 metri de la 100 si mai periculosi sunt soferii prosti.
  Prietene, aici nu suntem la ora de morala. Am zis cat fac eu de obicei. Pe autostrada merg pana in 170 180,  iar in rest nu depasesc 90 100 localitati si dn  130-140 pe unde sepoate. De asta am si specificat minim 3 ore, de regula 3 jumate .   Fiecare face cat poate si cat vrea. Din partea mea poti sa faci si o zi intreaga.  
Asa ca nu inteleg remarca "lasa gargara".
ps: Bucuresti Arad fac cam 6 ore jumate.

Edited by cavaliere, 20 February 2017 - 00:06.


#79
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pe un drum cu 80 km mai scurt s-au facut fix 3 ore in urmatoarele conditii : A1 -190-200 toata autostrada , restul 100-140 iar pe Dealul Negru cei din spate se dadeau cu capul de geamuri ! Poti merge la rupere, intr-adevar insa de cate ori? Pe varianta Craiova scapi  de deal insa oricum ai da-o nu scoti timpul ala fatasmagoric ! E interesant cum ai ajuns de la sub 3 ore la 3 ore jumatate, poate peste 10 posturi o sa vii sa ne spui ca de fapt faci in medie cam 7 ore jumatate-8 pana la Arad! Sa nu mai vorbesc de : am masina de sute de mii de euro si o ard pe SP la caterinca !

On : La pretul asta de Logan ai facut o alegere foarte buna !

Edited by farausername, 20 February 2017 - 10:33.


#80
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 farausername, on 20 februarie 2017 - 10:08, said:

Pe un drum cu 80 km mai scurt s-au facut fix 3 ore in urmatoarele conditii : A1 -190-200 toata autostrada , restul 100-140 iar pe Dealul Negru cei din spate se dadeau cu capul de geamuri ! Poti merge la rupere, intr-adevar insa de cate ori? Pe varianta Craiova scapi  de deal insa oricum ai da-o nu scoti timpul ala fatasmagoric ! E interesant cum ai ajuns de la sub 3 ore la 3 ore jumatate, poate peste 10 posturi o sa vii sa ne spui ca de fapt faci in medie cam 7 ore jumatate-8 pana la Arad! Sa nu mai vorbesc de : am masina de sute de mii de euro si o ard pe SP la caterinca !

On : La pretul asta de Logan ai facut o alegere foarte buna !

Deci daca am Tesla sa inteleg ca nu am voie sa postez pe softpedia, scuze n-am stiut. Mai am inca 6 masini, lasa frustrarile ca nu despre asta e vorba, nu cred ca intereseaza pe forumuri cu ce se ocupa fiecare.
Revenind, am scris ca cel mai putin am facut sub 3 ore, iar de regula 3 jumatate. Daca nu vezi bine, mergi la un oftalmolog.
Car despre ce zici tu, ca un drum de 260 km l-ai facut in 3 ore, adica o medie de 86km/h, pai cum din 190-200 pe autostrada si 100-140 pe dealul negru ti-a iesit medie de 86? Cred ca pe playstation ai mers cu 200 si mai ales cu 140 pe dealul negru, ca altfel sfidezi fizica si aritmetica.
Arad-Bucuresti eu fac 6 ore jumate, si inchei tema asta ca vad frustrari inutile pe aici.
  Scuze de offtopic posesorului si km multi fara probleme.

#81
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

 cavaliere, on 20 februarie 2017 - 11:29, said:

Deci daca am Tesla sa inteleg ca nu am voie sa postez pe softpedia, scuze n-am stiut. Mai am inca 6 masini, lasa frustrarile ca nu despre asta e vorba, nu cred ca intereseaza pe forumuri cu ce se ocupa fiecare.
Revenind, am scris ca cel mai putin am facut sub 3 ore, iar de regula 3 jumatate. Daca nu vezi bine, mergi la un oftalmolog.
Car despre ce zici tu, ca un drum de 260 km l-ai facut in 3 ore, adica o medie de 86km/h, pai cum din 190-200 pe autostrada si 100-140 pe dealul negru ti-a iesit medie de 86? Cred ca pe playstation ai mers cu 200 si mai ales cu 140 pe dealul negru, ca altfel sfidezi fizica si aritmetica.
Arad-Bucuresti eu fac 6 ore jumate, si inchei tema asta ca vad frustrari inutile pe aici.
  Scuze de offtopic posesorului si km multi fara probleme.
Mergi mai intai pe la oftalmolog tu, poate asa vezi virgulele si conjunctiile de prin posturi ! Poti sa ai si 1000 de masini , daca nu pricepi limba romana posteaza in romanes !
On : distributia este pe curea sau pe lant ?

Edited by farausername, 20 February 2017 - 14:03.


#82
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Este pe curea.

#83
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008
In primul rand bine ai venit pe forum si te felicit pentru alegere. Este una cat se poate de OK, mai ales fata de un Logan 0.9Tce submotorizat aproape pe langa asta. Este un motoras tare fasnet pe toledo, este TSI de generatia a doua pe curea, deci nu ai treaba cu problemele primei generatii de care toata lumea stie si face asociatii neintemeiate. Cand ai iesit din rodaj, poti sa-i dai bice cand iti trebuie ca totusi ai un mic turbinar care se misca bine :) Sa te poarte cu noroc si multi km, fara evenimente neplacute . Si in al doilea rand imi pare rau pentru jurnalul tau care ti-a fost facut terci de catre multi, unii cu niste comentarii de iti vine sa iti smulgi fir de fir parul din cap :( . Poate faci jurnal si pe clubseat la Toledo NH sau pe forumul VW... acolo moderatorii fac mult mai repede curat in ariile aferente si dau BAN celor care nu se astampara. ) La banii astia in categoria masini noi cu portbagaj normal (normal inteleg in care su incap cateva geamantane mari, nu numai doua pungi de la Lidl, cu deschidere larga, si spatar scaune rabatabile, deci poti cara linistit si o masina de spalat...

Offtopic ca nu ma pot obtine: si Leonul 2013- are pe spate independenta la 1.8TSI , 2.0TDI 184 CP, la toate modelele Xperience si CUPRA.

#84
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Astazi am trecut de pragul de 1000km

Pana acum nicio problema. M-am obisnuit cu masina, s-a mai dus din factorul wow de la inceput dar sunt multumit de alegere.

Si niste date pentru primele 1000 de km. 70% urban 30% extra urban pe DN-uri. Eu sunt multumit de consum, nici nu prea ii dau o prea mare importanta.

Attached Files


Edited by qew, 21 March 2017 - 21:13.


#85
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
consumul va scădea după 50.000 de km. părți pozitive și părți negative?

#86
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Inca nu pot face o evaluare inca.

Puncte negative, mai degraba singurul punct ce l-am gasit ar fi faptul ca incarcata cu bagaje si 4 oameni si AC on se simte o diferenta la cum trage. Nu mare dar sesizabila (asta la un drum in oras). Acum, la mine e prima masina cu AC ce o am.

Plusuri de evidentiat silentiozitatea motorului si spatiul foarte mare pe care il am la dispozitie(bate 301/C-Elysee/Logan, de Fiat Tipo nu stiu sa ma pronunt). Urmeaza saptamana viitoare sa fac aproximativ 2000 de km pe drumurile patriei cu 4 persoane si incarcata cat se poate si atunci o sa am o imagine mai buna asupra masinii. De asemenea mi se pare fun de condus, chiar daca pare mare si motorul e mic e fasneata(si asta mi-au zis-o oamenii ce atunci cand au auzit de motor de 1.2 faceau misto ca atata au iei la stergatoare pe TDI-urile lor, pana cand au mers cu mine si au vazut ce si cum).

Cel mai important e ca nu am avut absolut nicio problema cu ea pana acum , nici macar minora, asa cum e si normal cu o masina noua. Efectiv doar am condus-o si am realimentat atat. Pana la urma asta caut de la o masina

Edited by qew, 21 March 2017 - 21:36.


#87
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
te sfătuiesc să umpli 1/2 din rezervor cu benzină normală (de aia ieftină) și după consumare să umpli 1/2 cu benzină aditivată și să vezi dacă există diferențe legate de putere și consum

#88
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

 bobalex18, on 21 martie 2017 - 21:18, said:

consumul va scădea după 50.000 de km. părți pozitive și părți negative?

Probabil ai vrut sa spui 5000 km, nu-i asa ?

#89
iustin212

iustin212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2007
Se pare că prețul 12500 euro plătit de inițiatorul topicului nu-i cel mai bun. La 10 462 de euro mai adaugi maxim 500 de euro tichetul rabla și ai un câștig de 1500 de euro. Am vrut să scot în evidenta că dc știi să cauți găsești oferte super bune.


Prima pagină
Noua ta mașină
Oferte Speciale Auto
Oferte Speciale Service
Service
Auto Rulate
Contactează-ne
SEAT TOLEDO

10426 EURO €

An fabricatie: 2016

Kilometraj: 10 km

Detalii: 0737.600.600 [email protected]

Previous

Next
Oras: Chitila, Ilfov
Motorizare: 1.2 tsi
Culoare: Albastru metalizat
Starea masinii: AUTO NOU
Cap. cilindrica: 1197
Tapiterie: Textil
Combustibil: Benzina
Putere maxima: 90 cp
Culoare tapiterie: Negru
Caroserie: Hatchback
Transmisie: Manuala
Numar locuri: 5
Garantie: GARANTIE PRODUCATOR !!!
Clasa de poluare: Euro 6
Nr. prorietari: 0
* pret valabil cu un tichet REMAT !!!

Posibilitate de achizitie cash, credit sau leasing!!!
GARANTIE PRODUCATOR

RATA 114 EURO / LUNA / 5 ANI – LEASING !!!

TVA DEDUCTIBIL
PRIZA 12V – portbagaj
CONTROL PRESIUNE PNEURI
HILL HOLD
Media System Touch

Dotari

ABS
Computer de bord
Inchidere centralizata
Aer conditionat doua zone
Geamuri cu tenta
Oglinzi retrovizoare ajustabile electric
Airbag-uri frontale
Controlul stabilitatii (ESP)
Radio
Airbag-uri cortina
Intrare auxiliara
Oglinzi retrovizoare incalzite
Airbag-uri laterale fata
Geamuri fata electrice
Servodirectie
Comenzi volan
Oglinda retrovizoare interioara

#90
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009
Doar ca initiatorul are varianta de 110 cai nu pe cea de 90!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate