Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Legiferarea parteneriatului civil

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
344 replies to this topic

Poll: Referitor la parteneriatul civil (158 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu legiferarea parteneriatului civil in Romania?

  1. Voted Da (101 votes [63.92%] - View)

    Percentage of vote: 63.92%

  2. Nu (42 votes [26.58%] - View)

    Percentage of vote: 26.58%

  3. Nu ma intereseaza / nu stiu daca este util (15 votes [9.49%] - View)

    Percentage of vote: 9.49%

Vote Guests cannot vote

#109
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Trebuie sa recunosc ca Hunor are perfecta dreptate . Si o fac,  ce e drept e drept  . Cunosc pe  cineva , nu importa cine, care e la a 4-a relatie .Trei cu acte,  si cea de acum in concubinaj  e a 4 -a . Sa nu imi zica mie cineva ca aluia ii mai trebuie acte la primarie vreodata in viata lui  .Nu e baiat rau, nu are vicii deosebite, are insa o lipsa de fler teribila la femei.  Adica naiv si credul . Acum a gasit o uratica dar  care are caracter bun si e fata modesta , care stie ce-i viata . Si care a suportat si ea un dement inaintea astuia  .Nici unul nici altul  nu mai vor casatorie , dar un parteneriat  ar fi de acord sa semneze .

#110
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006

 tomaso, on 19 februarie 2017 - 19:23, said:


Desigur,  cea mai bună soluție rămâne căsătoria,  dar trebui făcut ceva și pentru cei care nu doresc să se căsătorească.

In tara moastelor, parteneriatul civil ii vizeaza in primul rand pe LGBT cei care vor dar le este interzis sa se casatoreasca.

#111
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 catalina1, on 18 februarie 2017 - 22:20, said:

Nu ai inteles. Ideea era ca te poți căsători și fără popa și dansul găinii.

Am inteles f bine, Cata. Am ajuns la destule nunti si am vazut suficient barbati la starea civila fortati de ideea ca asa se face. Spre deosebire de doamne, o buna parte din masculi au oroare de a fi in centrul atentiei, chiar si pentru ora aia de o pierzi pe la starea civila.

Eu as fi tare curios cati ar merge pe varianta asta daca ar avea optiunea. Mergem noi doi, semnam hartia si terminam cu bataia de cap.

 Hunor_66, on 19 februarie 2017 - 20:13, said:

Ba. Cele care au mai fost casatorite si sunt divortate sau mai ales, vaduve, si la o anumita varsta si-au gasit un alt partener (singuratatea este o boala cruda si grea!), nu vor tine mortis sa faca stare civila. Ba, dimpotriva.

Uite la cei trecuti de o varsta/vaduvi nu m-am gandit. Astia pentru care si sa fie intr-o alta relatie poate sa fie nasol in fata neamurilor prea virtuoase, cu atat mai putin sa faca si o nunta, in loc sa lase totul mostenire nepotilor.

Edited by miromulus, 19 February 2017 - 22:02.


#112
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pai trebuia sa te gandesti . Posted Image

#113
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 miromulus, on 19 februarie 2017 - 22:02, said:

Uite la cei trecuti de o varsta/vaduvi nu m-am gandit. Astia pentru care si sa fie intr-o alta relatie poate sa fie nasol in fata neamurilor prea virtuoase, cu atat mai putin sa faca si o nunta, in loc sa lase totul mostenire nepotilor.

Am cunoscut acum ceva ani in urma un domn in varsta care ramasese vaduv, si avea o fata in Oradea. Singur fiind, si singuratatea fiind o boala tare grea, si-a gasit o partenera vaduva, de aceeasi varsta la Budapesta. Dupa cativa ani de stat impreuna, el a aflat ca avea un cancer.

Si-au luat adio unul de la celalalt si s-au despartit. Nu a vrut sa o faca sa sufere din nou.
S-a intors la Oradea si a murit asistat de fiica lui.
Asta-i viata...

#114
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007

 tomaso, on 19 februarie 2017 - 19:23, said:

O reducere a birocrației.
Inca o hartie in plus (si reglementarile aferente) inseamna ''reducere a birocratiei''? :habarnam:

 G.I.C.U., on 19 februarie 2017 - 21:16, said:

care vor dar le este interzis sa se casatoreasca.
Nici vorba, nu exista vreo prevedere legala legata de casatorie care sa faca vreo referire la orientarea sexuala a partenerilor.

#115
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006

 Karhu, on 19 februarie 2017 - 23:58, said:

Inca o hartie in plus (si reglementarile aferente) inseamna ''reducere a birocratiei''? Posted Image


Nici vorba, nu exista vreo prevedere legala legata de casatorie care sa faca vreo referire la orientarea sexuala a partenerilor.
Normal ca o lesbi se poate marita legal cu un homo... dar daca dragoste nu e, nimic nu e. Trecand peste cliseul asta cum ca legea nu le interzice, stii bine ce revolutie pregateste BOR contra drepturilor LGBT de a-si intemeia o familie. In contextul asta parteneriatul civil e un surogat de familie foarte important pentru aceasta minoritate si o dovada de emancipare a romanilor.

#116
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Nici vorba, nu exista vreo prevedere legala legata de casatorie care sa faca vreo referire la orientarea sexuala a partenerilor.
la orientarea sexuala nu, dar la sexul partenerilor, da Posted Image

dovezile de emancipare ar trebui sa se opreasca la dezincriminare!

partea asta din democratie n-am s-o inteleg niciodata!
de ce o minoritate care e minoritara trebuie sa aiba drepturi mai mari si mai multe decat majoritatea... care e majoritara!
si nu ma refer strict la LGBT

Edited by Nero-d, 20 February 2017 - 00:35.


#117
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
N-am mai urmarit topicul fiindca eram sigura ca iar se ajunge la discutia pro/contra homosexualilor/lesbienelor si vad ca argumentele sunt aceleasi.
Nero-d-ule, care sunt drepturile alea mai mari si mai multe pe care le cere comunitatea LGBT? Am mai intrebat si pe alte topicuri asta si nu am primit raspuns.

#118
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu cred ca vrei sa intri in polemici cu mine pe aceste teme sensibile :)
mai ales ca radu a rugat participantii sa nu alunece spre tema homosexualilor!

parerea mea care e imartasita de mai multa lume, e ca n-are nimeni nimic impotriva lesbienelor... si nici cu partea activa dintr-un cuplu homosexual nu prea are probleme...
deci se poate spune ca din minoritatea gay, doar o minoritate de 25% cade sub incidenta oprobiului public!

#119
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
Ba da, vreau sa intru cu tine in polemici, tocmai de asta am si pus intrebarea, lac are nici tu nu mi-ai raspuns.
Ia tu o minoritate, care o vrei tu, nu neaparat LGBT, pe care o consideri ca cerand drepturi mai mari decat ale majoritatii si zi-mi si mie concret in ce constau acele drepturi.

P.S: nici pana in momentul de fata, in cei 30+ de ani de viata pe care ii am, nu inteleg ce treaba are altul cu ce fac eu in intimitate cu alte persoane, cata vreme persoanele repective au luat voluntar si cu discernamant decizia de a participa la activitatea respectiva. Drept urmare nu inteleg nici de ce trebuie sa aiba unul sau altul o parere referitoare la partea pasiva dintr-un cuplu de homosexuali. Inteleg ca daca intr-o relatie hetero are loc fix acelasi tip de activitate, partea pasiva din cuplul respectiv este sub incidenta oprobiului public.

#120
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
Este cineva dintre voi nesigur ca asta este primul pas si ca urmeaza si adoptiile ?

#121
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

nu inteleg ce treaba are altul cu ce fac eu in intimitate cu alte persoane
nu intelegi pentru ca ai o intelegere limitata...
daca in intimitate faci bombe, sau consumi droguri???... sau o multime de alte chestii...
prostitutia e ilegala, sa stii!
stai in intimitatea ta acolo... ca n-are nimeni nimic cu intimitatea ta!!!... nu te afișa pe strada!!!... nu-ti aduce intimitatea in public!
nu realizezi ca se doresc drepturi speciale?!?
daca unei femei ii place sexul sau s-o suga, sa nu fie ostracizata cand e caracterizata cu apelativul de curva sau muista... si sa se astepte sa fie tratata ca atare!, deci nu-i nici o discriminare!
de ce nu poate LGBT sa respecte legile astea care sunt?!? de ce vor legi cu dedicatie?!?


iti dau un singur exemplu si cu asta am incheiat discutia Posted Image
persoanele cu dizabilitati!
(orice fel de minoritate vrea sa fie mai egala decat majoritatea!!!)

Edited by Nero-d, 20 February 2017 - 17:48.


#122
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
N-am zis sa imi dai un exemplu de categorie minoritara ci sa imi zici ce drept vrea in plus acea categorie fata de tine, ca tot trambitezi ca vor drepturi in plus.
Ai vorbit mult si nu ai spus nimic. Despre ce afisare pe strada e vorba? Daca un el si o ea se pot tine de mana si saruta pe strada, care e problema daca se tin de mana si se saruta un el cu un el sau o ea cu ea? Vorbesti despre legi de parca ar fi imuabile. Legile se schimba pe masura ce evoluam pentru ca si societatea se schimba, altfel inca ar mai fi legal sclavagismul iar femeile n-ar avea drept de vot si multe altele.

#123
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007
Si care-i legatura cu subiectul dezbatut? :habarnam:

#124
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
Cu primul post nu are nicio legatura.
Cu posturile de pe pagina asta are fiindca tot timpul se gandeste careva la 'membrul pasiv dintr-un cuplu de homosexuali' cand se pune problema despre o modalitate legala noua de recunoastere oficiala a unei relatii.

#125
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007

 AlexEn, on 20 februarie 2017 - 20:21, said:

o modalitate legala noua de recunoastere oficiala a unei relatii.
Ok, deci ne intoarcem on topic.
Ce crezi, se doreste legiferarea parteneriatului civil pt recunoasterea oficiala a unei relatii, sau din motive mult mai prozaice, gen mostenire, accesare de credit etc?

#126
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
Pai recunoasterea oficiala a unei relatii nu se face tocmai pentru acele motive prozaice?
Altfel, pentru familie si prieteni, daca vrei neaparat, exista facebookul unde iti pui status ca esti in relatie cu X si ai terminat treaba.

Am spus si la inceputul subiectului, as fi una dintre persoanele care ar beneficia de aceasta lege fiindca descrie statusul relatiei in care sunt acum, adica parteneriat civil.
Poti sa ma etichetezi ca cinica, dar nu cred in institutia casatoriei asa cum e ea definita azi: impreuna pana moartea ne va desparti. Din punctul meu de vedere, trebuie sa fim impreuna atat cat suntem ambii de acord sa fim in relatia respectiva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate