Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Legiferarea parteneriatului civil

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
344 replies to this topic

Poll: Referitor la parteneriatul civil (158 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu legiferarea parteneriatului civil in Romania?

  1. Voted Da (101 votes [63.92%] - View)

    Percentage of vote: 63.92%

  2. Nu (42 votes [26.58%] - View)

    Percentage of vote: 26.58%

  3. Nu ma intereseaza / nu stiu daca este util (15 votes [9.49%] - View)

    Percentage of vote: 9.49%

Vote Guests cannot vote

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003
Parteneriatul civil este un contract pe care doua persoane adulte, de sex diferit sau de acelasi sex, il pot incheia la notar si, in baza lui, pot beneficia de anumite drepturi, cum ar fi sa lase mostenire bunuri comune ori sa contracteze un credit. Pana sa fie dezbatut in plen din nou proiectul mai are nevoie de avize de la comisia pentru egalitate de sanse dar si de la comisia de sanatate din Camera.
Sursa

Proiectul pentru legiferarea parteneriatului civil, înregistrat în fosta legislaturã de Remus Cernea, fost deputat de Constanþa, a primit aviz favorabil miercuri, 15 februarie, la Comisia pentru Drepturile Omului din Camera Deputaþilor, care este for decizional. Au votat „pentru“ acest proiect de lege inclusiv deputaþi PSD, alãturi de PNL, USR ºi UDMR - ceea ce constituie o premierã. Proiectul, care ar reglementa concubinajele în orice cuplu, indiferent de sexul partenerilor, a primit aviz negativ la începutul lunii ianuarie în cadrul Comisiei pentru Muncã ºi Protecþie Socialã ºi urmeazã ca alte douã comisii, cea pentru Sãnãtate ºi Familie ºi Comisia ºi cea pentru Egalitate de ªanse, sã se pronunþe. Indiferent de aviz, dacã este negativ sau pozitiv, proiectul va ajunge pentru dezbatare la Comisia Juridicã, care va întocmi un raport, document de bazã pentru intrarea la vot în plen. În funcþie de raportul Comisiei Juridice, parteneriatul civil ar putea ajunge sã fie supus votului în Camera Deputaþilor.
Sursa

Conform recensãmântului din 2002, 828.000 de persoane au declarat cã trãiesc ”în uniune consensualã” ( 3,9 la sutã din populație), iar sondajele mai recente aratã o creștere de pânã la 5,7 la sutã în 2008. Recensãmântul din 2011 oferã cifre similare, peste 800.000 de români afirmând cã trãiesc în astfel de uniuni, se aratã în expunerea de motive a proiectului legislativ.
Sursa

Din cate se pare proiectul legii parteneriatului civil intra pe linie dreapta ptr. a fi legiferat. Este un fel de casatorie facuta la notar nu la primarie. Partenerii primesc niste drepturi civile de care beneficiaza persoanele casatorite. Desfacerea parteneriatului se poate face tot la notar cu o simpla declaratie, mai simplu ca la un divort clasic. Daca la separare apar si copiii in ecuatie si nu se gaseste o cale amiabila atunci problema se transeaza tot la tribunal.

Sa fie clar, nu doresc o discutie despre homosexuali. Sigur, vor putea beneficia si cuplurile lor de aceasta lege insa concubinajul este foarte des intalnit la cuplurile normale, cu siguranta majoritatea celor ce pot beneficia de aceasta lege sunt astfel de cupluri. Personal cunosc astfel de oameni, sunt impreuna de multi ani, au bunuri in comun, afaceri, chiar si copii si nu sunt casatoriti. Nu stiu daca neaparat vor apela la un notar ptr. a consfinti astfel parteneriatul lor insa daca trece legea o pot face. Sunt sigur ca si voi cunoasteti astfel de situatii sau poate chiar traiti astfel alaturi de un partener.

De asemenea nu doresc o discutie despre Remus Cernea - initiatorul legii. Cred ca are mai putina importanta cine este initiatorul daca initiativa este buna ptr. societate.

Legea aceasta nu faulteaza initiativa de a schimba in Constitutie titulatura familiei - uniunea liber consfintita dintre un barbat si o femeie. Dimpotriva, eu zic ca o intareste, se face o delimitare mai clara intre familia ,,clasica'' si cei ce ,,doar traiesc impreuna''.

Tragand linie, eu sunt de acord ca o astfel de lege este utila.

Edited by radumiki, 17 February 2017 - 09:19.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
intre utilitate si oportunitate (necesitate) e o diferenta ca de la cer la pamant!
sper ca n-ai tras vreo linie!

initiatorul are foarte mare importanta! (mai ales cand se cunosc aberatiile anterioare cu delfinii)
in principiu, doar homosexualii sunt principalii beneficiari!
si consider aceasta inlesnire ca pe o incurajare
initiativa de a schimba constitutia e sortita esecului

imi este indiferenta o asemenea lege (nu ma afecteaza) dar consider ca e necesara o abordare corecta!

Edited by Nero-d, 17 February 2017 - 08:59.


#3
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Era absurd ca doua persoane care au trait/traiesc impreuna sa nu-si poata lasa bunurile drept mostenire uneia dintre parti; sa nu se poata vizita la spital pe motiv ca "numai rudele si sotii are voie" si alte asemenea cretinisme.

Acum lucrurile s-au pus in ordine.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postradumiki, on 17 februarie 2017 - 08:32, said:

Legea aceasta nu faulteaza initiativa de a schimba in Constitutie titulatura familiei - uniunea liber consfintita dintre un barbat si o femeie. Dimpotriva, eu zic ca o intareste, se face o delimitare mai clara intre familia ,,clasica'' si cei ce ,,doar traiesc impreuna''.
Pai asta e pasul intermediar inspre a modifica Constitutia.

Din partea mea poate sa fie. Sunt umbalt pe dincolo, pe unde asemenea parteneriate sunt legale demult si ne vad chestii horor asa cum multora le e frica.

#5
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006
Un pas spre normalitate.

#6
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
O regurgitare.

#7
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Un singur lucru nu inteleg: de ce numarul este limitat ?
Daca sunt mai multi parteneri  care traiesc impreuna ?
Nu este discriminare ?

#8
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View PostNero-d, on 17 februarie 2017 - 08:41, said:


imi este indiferenta o asemenea lege dar consider ca e necesara o abordare corecta!

Si daca iti este indiferenta, de ce mai postezi? Posted Image Posted Image Posted Image

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Intre orice persoane se poate face un contract . Nu este nevoie de o lege care sa treaca dincolo de acest contract . Cand doua persoane sunt impreuna , fara a fi casatorite , pot merge la notar si pot face un contract care sa  clarifice natura relatilor financare , sociale , etc. Se pot face unele adaugiri la legile actuale  insa o lege data cu directie nu va avea efectul dorit .

#10
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

View PostJurasikMan, on 17 februarie 2017 - 08:56, said:

Intre orice persoane se poate face un contract . Nu este nevoie de o lege care sa treaca dincolo de acest contract . Cand doua persoane sunt impreuna , fara a fi casatorite , pot merge la notar si pot face un contract care sa  clarifice natura relatilor financare , sociale , etc. Se pot face unele adaugiri la legile actuale  insa o lege data cu directie nu va avea efectul dorit .

Pai si atunci hai sa nu mai fie nici casatoria. Mergem si facem contract la notar.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Este necesar atat ca alternativa la casatorie pt cuplurile heterosexuale, cat si pentru a transpune in legislatie recomandarile UE si CEDO privind drepturile LGBT.
Daca prin casatorie se pot obtine usor drepturile la succesiune, acum cei care au alte inclinatii sexuale nu beneficiaza de asa ceva, insa aici este o mica problema, asta le ofera si drept de adoptie, aspect pentru care am unele retineri.
In UK este legiferat parteneriatul civil din 2004 si a fost bine primit si de cuplurile heterosexuale.
De asemenea, 22 din tarile membre ale UE l-au legiferat deja.

Legiferarea lui nu schimba cu nimic orientarile sexuale ale celor care vor alege aceasta forma de convietuire.

https://www.theguard...-civil-partners

Edited by gumball3000, 17 February 2017 - 09:23.


#12
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu sunt de acord.
Pentru că,eu consider că motivele invocate sunt "fabricate".
Cred că sunt destule "artificii" în lege care permit lăsarea bunurilor persoanelor străine(dacă se dorește acest lucru de către posesorul bunurilor).
Cât despre credite,nu mai există girantul?

Plus că ar înlesni "preluarea" forțată de bunuri ale unei persoane,de către persoane "rău voitoare".

P.S.:
Ce facem?
Legiferăm ca "bine" o infracțiune?
Nu suntem cam selectivi?
Aia cu 200000 nu e bună,dar asta da?

Edited by ASCENDED, 17 February 2017 - 09:16.


#13
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,586
  • Înscris: 15.01.2017
Principiul pe care eu il,cunosc este acela ca poti sa faci orice daca legea nu interzice expres ales lucru.
Sunt impotriva legiferării oricarui aspect al vieții.

Doua persoane vor sa faca un contract, ceva, sunt liberi sa o faca atata timp cat nu afectează alte persoane.

O inițiativa la fel de imbecila precum 99% din inițiativele parlamentelor.
Ar fi cazul ca Parlamentul sa se pună pe treaba sa elimine legi, nu sa creeze altele.


#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostASCENDED, on 17 februarie 2017 - 09:04, said:

Nu sunt de acord.
Pentru că,eu consider că motivele invocate sunt "fabricate".
Cred că sunt destule "artificii" în lege care permit lăsarea bunurilor persoanelor străine(dacă se dorește acest lucru de către posesorul bunurilor).
Cât despre credite,nu mai există girantul?

Plus că ar înlesni "preluarea" forțată de bunuri ale unei persoane,de către persoane "rău voitoare".

P.S.:
Ce facem?
Legiferăm ca "bine" o infracțiune?
Nu suntem cam selectivi?
Aia cu 200000 nu e bună,dar asta da?
Pai bagam iar placa cu CEDO si Italia, ca vad ca au fost sanctionati de acestia pt. ca nu l-au transpus in legislatia lor.

Edited by gumball3000, 17 February 2017 - 09:22.


#15
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Pentru ce a fost sancționată Italia?
Că nu "legiferase" parteneriatul civil?

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Asa scrie in expunerea de motive.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postradumiki, on 17 februarie 2017 - 08:32, said:

...
Tragand linie, eu sunt de acord ca o astfel de lege este utila.

Si eu.
Si daca se adopta, voi fi printre beneficiari cu siguranta.

#18
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
30 parteneriate civile si o casatorie. La parteneriat civil femeia mai poate lua jumate din avere ? La parteneriat civil se poate pune o clauza ca cine rupe parteneriatul sa plateasca daune celuilalt sau orice alte clauze ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate