Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Sistem audio.

- - - - -
  • Please log in to reply
371 replies to this topic

#145
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,
Am ascultat DYNAVOICE DEFINITION DM-6 si mi-au placut cum se aud.
Am folosit un amplif Yamaha.
Am ascultat comparativ si WHARFEDALE DIAMOND 230 si parca la Dynavoice se auzea mai bine.
Sau urechea mea e defecta... Posted Image Posted Image

#146
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 manead, on 08 august 2017 - 10:30, said:

Salutare,
Am ascultat DYNAVOICE DEFINITION DM-6 si mi-au placut cum se aud.
Am folosit un amplif Yamaha.
Am ascultat comparativ si WHARFEDALE DIAMOND 230 si parca la Dynavoice se auzea mai bine.
Sau urechea mea e defecta... Posted Image Posted Image
Eu am Dynavoice Dynamite S61 legate la un Receiver Yamaha RX V477, sunetul e echilibrat doar pentru că am scos punțile boxelor și am obținut un -2 la treble... Altfel, cam stridente... Tu la ce Amplificator vrei să le legi ? Sunt aproape sigur că dacă le vei lega la un Yamaha, le vei scoate și tu punțile.

#147
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 cutinastefan, on 08 august 2017 - 13:42, said:

Eu am Dynavoice Dynamite S61 legate la un Receiver Yamaha RX V477, sunetul e echilibrat doar pentru că am scos punțile boxelor și am obținut un -2 la treble... Altfel, cam stridente... Tu la ce Amplificator vrei să le legi ? Sunt aproape sigur că dacă le vei lega la un Yamaha, le vei scoate și tu punțile.
La R-N301.
Pai am vazut ca puntile erau pe 0dB
Mi-a placut si bass-ul

Edited by manead, 08 August 2017 - 14:30.


#148
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 manead, on 08 august 2017 - 14:29, said:


La R-N301.
Pai am vazut ca puntile erau pe 0dB
Mi-a placut si bass-ul
Vezi cum sună acasă, acolo e important !

#149
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 cutinastefan, on 08 august 2017 - 15:01, said:

Vezi cum sună acasă, acolo e important !
Pai si daca nu imi place tre sa le dau inapoi :)

#150
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 cutinastefan, on 08 august 2017 - 13:42, said:

Eu am Dynavoice Dynamite S61 legate la un Receiver Yamaha RX V477, sunetul e echilibrat doar pentru că am scos punțile boxelor și am obținut un -2 la treble... Altfel, cam stridente... Tu la ce Amplificator vrei să le legi ? Sunt aproape sigur că dacă le vei lega la un Yamaha, le vei scoate și tu punțile.
Daca ai scos puntile inseamna ca ai anulat tweeterele daca ai legat la bornele de jos. De asta nu mai ai stridente .Punct.
Puntile alea se scot doar la bi amp sau la bi wire.

Edited by edigee, 08 August 2017 - 15:29.


#151
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 edigee, on 08 august 2017 - 15:28, said:


Daca ai scos puntile inseamna ca ai anulat tweeterele daca ai legat la bornele de jos. De asta nu mai ai stridente .Punct.
Puntile alea se scot doar la bi amp
sau la bi wire.
Nu știu dacă le-am anulat, dar tweeterele se aud mai natural, și inaltele se aud din tweetere, nu din woofere, și sunt absolut superbe, detaliate, clare, filigranate și dulci, dar fără să mai fie reci și stridente așa cum erau cu punțile puse...

#152
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sigur le-ai anulat. Asa functioneaza. De ce crezi ca ai legaturi separate pt. mid/bass si tweetere? Tu auzi acum frecventele inalte scoase din dif-ul mare. Probabil ca s-a anulat si filtrul si dif-ul ala merge full range.

Edited by edigee, 08 August 2017 - 15:56.


#153
claw653

claw653

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2013
Cred ca trebuia sa te uiti pe spatele boxelor sa vezi despre ce legaturi e vorba

''Pe spate exista un filtru pentru medii care poate fi setat dupa gust cu valori -2 dB / 0 dB / +2 dB / +4 dB"

#154
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 edigee, on 08 august 2017 - 15:54, said:

Sigur le-ai anulat. Asa functioneaza. De ce crezi ca ai legaturi separate pt. mid/bass si tweetere? Tu auzi acum frecventele inalte scoase din dif-ul mare. Probabil ca s-a anulat si filtrul si dif-ul ala merge full range.
Edigee vorbeste de altceva, de puntile metalice/aurite dupa caz, dintre conectorii din spatele boxelor.
Acelea sunt conectarea boxelor in mod bi-wire, bi-amp si da, daca le elimini pierzi basul sau inaltele (depinde unde sunt legate firele sus sau jos).


#155
claw653

claw653

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2013
Normal ca vorbeste despre Cu totul altceva
cutinastefan spune clar ca merg ambele difuzoare ,el a nu a scos puntile de la conectorii de boxe ci o legatura de la un filtru  care exista pe
spatele boxei

#156
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 claw653, on 08 august 2017 - 18:36, said:

Normal ca vorbeste despre Cu totul altceva
cutinastefan spune clar ca merg ambele difuzoare ,el a nu a scos puntile de la conectorii de boxe ci o legatura de la un filtru  care exista pe
spatele boxei
Corect ! Nu toate boxele au această posibilitate de reglare a înaltelor. Poate de aici confuzia.

Edited by cutinastefan, 08 August 2017 - 19:17.


#157
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Salut.
Am revenit cu ceva nou

-Am achizitionat acele HECO VICTA PRIME 702


Am dat comanda de https://www.avstore....jUaAgXEEALw_wcB  pentru a le amplifica Posted Image
Ce parere aveti ?

Astept pareri
Multumesc Posted Image

Attached Files



#158
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

 cutinastefan, on 08 august 2017 - 19:17, said:

Corect ! Nu toate boxele au această posibilitate de reglare a înaltelor. Poate de aici confuzia.

MEDIILE, nu inaltele se regleaza din puntea aia.
"These are used to fine-tune the critical midrange area as desired."
E, daca vrei, un fel de buton de loudness. Taie mediile si ai impresia ca amplifica inaltele si joasele.

@ TheScumbag: sa le stapanesti sanatos. Parerea mea personala e ca amplificatorul e dpdv al calitatii mult peste boxe. Ar fi ajuns ceva mai ieftin.

Edited by batman, 09 August 2017 - 07:51.


#159
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 manead, on 08 august 2017 - 15:15, said:

Pai si daca nu imi place tre sa le dau inapoi Posted Image
Sunt puține șanse să se audă ca la showroom, de aceea poate va trebui să le mai ajustezi pe ici pe colo, prin părțile esențiale...

 TheScumbag, on 09 august 2017 - 00:16, said:

Salut.
Am revenit cu ceva nou

-Am achizitionat acele HECO VICTA PRIME 702


Am dat comanda de https://www.avstore....jUaAgXEEALw_wcB  pentru a le amplifica Posted Image
Ce parere aveti ?

Astept pareri
Multumesc Posted Image
O mândrețe ! Să le folosești sănătos !

 batman, on 09 august 2017 - 07:46, said:

MEDIILE, nu inaltele se regleaza din puntea aia.
"These are used to fine-tune the critical midrange area as desired."
E, daca vrei, un fel de buton de loudness. Taie mediile si ai impresia ca amplifica inaltele si joasele.

@ TheScumbag: sa le stapanesti sanatos. Parerea mea personala e ca amplificatorul e dpdv al calitatii mult peste boxe. Ar fi ajuns ceva mai ieftin.

E culmea ! înaltele sunt clar mai ”domolite”, iar mediile sunt clar mai ”pline” și mai prezente, în sfârșit am putut să le aud pe Indila și pe INNA cântând ”din piept”, nu ”pe nas” așa cum cântau până să scot acele ”pin”-uri (nu mai spun punți, că iar sunt greșit înțeles)... M-am jucat puțin cu ”pin”-urile, la +4 înaltele sunt tortură curată, la +2 sună deranjant, la 0 sună artificial ca niște boxe de PC și la -2, Nirvana ! Eu vorbesc doar despre înalte, pentru că nu mi se pare că schimbarea ”pin”-urilor influențează mediile... din contră, cu cât scazi din decibeli, cu atât mediile se aud mai clare, mai puternice și infinit mai naturale !

Edited by cutinastefan, 09 August 2017 - 09:29.


#160
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,244
  • Înscris: 19.03.2007

 TheScumbag, on 09 august 2017 - 00:16, said:

Salut.
Am revenit cu ceva nou

-Am achizitionat acele HECO VICTA PRIME 702


Am dat comanda de https://www.avstore....jUaAgXEEALw_wcB  pentru a le amplifica Posted Image
Ce parere aveti ?

Astept pareri
Multumesc Posted Image
Te sfatuiesc sa pui niste monede sub spike-uri, altfel risti sa zgarii parchetul. Amplificatorul e excelent , imperecheat cu Triangle, Focal,B&W se obtine un sunet de exceptie pentru pretul platit. Oricum va suna foarte bine si cu boxele pe care le-ai achizitionat, singura problema ar fi impedanta. Din specificatii se pare ca amplificatorul nu suporta boxe de 4 ohmi .

#161
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016

 titoo, on 09 august 2017 - 10:47, said:

Te sfatuiesc sa pui niste monede sub spike-uri, altfel risti sa zgarii parchetul. Amplificatorul e excelent , imperecheat cu Triangle, Focal,B&W se obtine un sunet de exceptie pentru pretul platit. Oricum va suna foarte bine si cu boxele pe care le-ai achizitionat, singura problema ar fi impedanta. Din specificatii se pare ca amplificatorul nu suporta boxe de 4 ohmi .

UITE DESCRIEREA BOXELOR : Descriere: 3 way Bass reflex
Difuzoare: 2 x 170 mm woofer,
1 x 170 mm woofer-midrange
1 x 25 mm dome-tweeter
Raspuns in frecventa: 25 - 40000 Hz
Sensibilitate (2,83V/1 m): 91 dB
Putere RMS: 170W
Impedanta nominala: 4 - 8 Ohms
Frecventa crossover: 350 / 3250 Hz
Dimensiuni: 203 x 1052 x 315 mm
Alte caracteristici: Bi-wiring/Bi-amping-Option
Putere dinamica: 300W
Tip boxe: Boxe de podea


#162
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,244
  • Înscris: 19.03.2007

 TheScumbag, on 09 august 2017 - 12:06, said:


UITE DESCRIEREA BOXELOR : Descriere: 3 way Bass reflex
Difuzoare: 2 x 170 mm woofer,
1 x 170 mm woofer-midrange
1 x 25 mm dome-tweeter
Raspuns in frecventa: 25 - 40000 Hz
Sensibilitate (2,83V/1 m): 91 dB
Putere RMS: 170W
Impedanta nominala: 4 - 8 Ohms
Frecventa crossover: 350 / 3250 Hz
Dimensiuni: 203 x 1052 x 315 mm
Alte caracteristici: Bi-wiring/Bi-amping-Option
Putere dinamica: 300W
Tip boxe: Boxe de podea

Am vazut si specificatiile boxelor, asta cu 4-8 ohmi e o gaselnita de marketing, oricum impedanta fluctueaza...ramane proba practica . Sper sa nu se incinga amplificatorul sau sa ajunga sa intre in protectie la 1/3 din volum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate