Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Sistem audio.

- - - - -
  • Please log in to reply
371 replies to this topic

#127
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Au si receiverele A/V reglaje de bas si treble ,doar ca tre' sa intri in meniu ,au si management de bas daca vrei un subwoofer.
La calitate e de preferat un amplificator/receiver stereo .ma refer pe partea de muzici,in acelasi buget.
Am pus Marantz-ul ala ca exmplu(are si ala intrari digitale) ,pt. ca mi se pare mult mai bun ca sunet decat un Yamaha As-300. Eu cu asa ceva am comparat. Nu cred ca acel reciver R-N 301 suna cu mult diferit. Daca totusi tii la facilitatile alea incluse pe receiver e OK.

Edited by edigee, 18 April 2017 - 09:29.


#128
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Voiam si cu tuner inclus.

#129
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Vrei neaparat amplituner? Esti consumator de radio?
Orice amplificator care are DAC incorporat are intrari digitale (optica, coaxiala), iar unele au chiar si USB.

Wharfedale Crystal 4.3 nu sunt departe, ca sunet, de niste boxe de raft, cu bas plecand de la 50Hz si taiere de 3dB (deci un bas efectiv utilizabil incepand cu 55-60Hz). Cred ca sunt gandite ca ansamblu de 5.1 (adica completate cu subwoofer), decat ca 2.0.
In functie de camera de auditie (adica sub 20 de m2), poti alege niste boxe de raft. Daca ai peste 20 de m2, te poti gandi la boxe de podea, pt ca nu te va multumi basul la cele de raft.
Indiferent unde e situat bass-reflexul (spate sau fata), nu te sfatuiesc sa asezi boxele lipite de pereti. Bineinteles ca daca gaura de bass-reflex e in spate, trebuie neaparat sa lasi ceva spatiu ca sa poata "rasufla" aerul in voie. De obicei producatorii seriosi scriu in manual cum sa pozitionezi boxele, pt ca ei stiu mai bine cum trebuie puse ca sa sune corect. Poti cauta pe internet manualul boxelor pe care vrei sa le cumperi ca sa vezi daca poti sa indeplinesti cerintele minime ale producatorului.

#130
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postbatman, on 18 aprilie 2017 - 09:37, said:

Vrei neaparat amplituner? Esti consumator de radio?
..
Merge dimineata inainte de a pleca la servici...

Treb sa recunosc ca la boxe m-am uitat si la Q Acoustics 3050... Darcam depasesc bugetul :(

Edited by manead, 18 April 2017 - 09:51.


#131
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Daca tot ai vorbit de bani,  sa stii am trecut si eu prin alegerea unui sistem audio si din experienta mea si a altora iti spun ca suma pe care o cheltui ar trebui sa fie impartita cam asa: 2/3 sau mai mult sa dai pe boxe si 1/3 pe amplificator. Cea mai slaba veriga intr-un sistem audio sunt boxele. Asta la un sistem 2.0.

Daca vrei un receiver 5.1 ca sa il folosesti pt filme, lucrurile se schimba. La filme nu cred ca iti trebuie niste boxe de calitate, ci mai degraba receiverul ar trebui sa fie cat mai dotat cu gizmouri si decodoare ca sa faca fata ultimelor "cuceriri" ale tehnicii si marketingului. Aici te poate ajuta cineva care si-a cumparat asa ceva.

Edited by batman, 18 April 2017 - 10:26.


#132
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postbatman, on 18 aprilie 2017 - 10:23, said:

Daca tot ai vorbit de bani,  sa stii am trecut si eu prin alegerea unui sistem audio si din experienta mea si a altora iti spun ca suma pe care o cheltui ar trebui sa fie impartita cam asa: 2/3 sau mai mult sa dai pe boxe si 1/3 pe amplificator. Cea mai slaba veriga intr-un sistem audio sunt boxele. Asta la un sistem 2.0.
................
Mersi mult.
Asa am concluzionat si eu tot citind...

#133
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu tot n-am inteles, initial ai dat link catre un sistem multicanal, dupa care ai intrebat de boxe de raft iar in final de boxe de podea.

Ce buget total ai?

Ce preferi, un multicanal pentru filme sau un sistem stereo cat mai bun? Sau poate un sistem stereo pe care ulterior , când mai strangi bani, sa-l completezi cu restul boxelor pana la 5.1?

Ce dimensiuni are camera ta de auditie?

Edited by razor01, 18 April 2017 - 11:47.


#134
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postrazor01, on 18 aprilie 2017 - 11:44, said:

Eu tot n-am inteles, initial ai dat link catre un sistem multicanal, dupa care ai intrebat de boxe de raft iar in final de boxe de podea.

Ce buget total ai?

Ce preferi, un multicanal pentru filme sau un sistem stereo cat mai bun? Sau poate un sistem stereo pe care ulterior , când mai strangi bani, sa-l completezi cu restul boxelor pana la 5.1?

Ce dimensiuni are camera ta de auditie?

Ai dreptate... Par cam nehotarat :)
Am inceput cu un multicanal ca asa credeam eu ca as vrea.
Dupa care, citind, analizand mi-am dat seama ca, nefiind un cinefil inrait, nu tin neaparat sa iau un 5.1. Si m-am indreptat catre un stereo.
Initia m-am uitat la un minisistem de la Yamaha, dar la banii aia (~3800 RON) am zis ca reusesc sa iau boxe separate si un amplituner
Si m-am gandit ca, luand niste boxe bune, as putea vedea un film fara sa sufar ca nu aud 5.1, dar cred ca as suferi sa nu aud un Armstrong sau BB King...

CAmera mea este de fapt un open space de vreo 35mp.

Buget... Nu as vrea sa depasesc 4500 cu totul

Edited by manead, 18 April 2017 - 12:15.


#135
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
La 35 de mp cam trebuie sa ramai la boxe de podea. Nu ai precizat bugetul total.

View Postmanead, on 18 aprilie 2017 - 12:11, said:

Buget... Nu as vrea sa depasesc 4500 cu totul

Daca dai aproximativ 1500 lei pe amplificator iti raman bani pentru niste boxe de podea bunicele. Mergi pe la cateva showroomuri si vezi daca iti place ceva in mod deosebit.

#136
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
https://www.audio-ma...rf-52-ii?page=3
https://www.audio-ma...on-kf-26?page=2

#137
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
mersi mult

#138
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Se gaseau inainte pe la mai multi distribuitori ,inclusiv avstore si sono.ro. Recomand cu toata caldura boxele Klisch.

#139
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
Yamaha R-N500 este un amplituner stereo 2.1 cu intrari optice si coaxiale (2 din fiecare tip), compatibil cu boxe intre 4 si 8 ohmi, network, USB cu redare wav, flac, mp3, control cu aplicatie NP controller, intrare phono, etc.
https://europe.yamah...n500/index.html

Se mai gaseste inca si este in jur de 1889 lei...este mult peste Yamaha R-N301, si suporta boxe si pe 4 ohmi, este mai bine facut.
I se poate adauga si bluetooth daca vrei pe viitor.

#140
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Din pacate 2.1 -ul ala de la astfel de scule stereo e egal aproape cu zero avand in vedere imposibilitatea de a face un management de bas corect.

Cat priveste RN 301 ,daca ne luam dupa specificatii,suporta si boxe de 2 ohmi(!?)

Edited by edigee, 18 April 2017 - 22:07.


#141
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 31.12.2013
Receiverul acela e ok doar dacă ai neapărată nevoie de mediaplayer-ul integrat şi de vTuner. Este foarte comod de folosit, şi îşi face treaba chiar bine. Problema e la sunet, care e mult sub amplificatorul acela de la Marantz. Nu te lăsa păcălit de ieşirea pentru subwoofer, care este inutilă în lipsa bas-managementului.

#142
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Sunt utile si cele 2 feature-uri (in cazul meu). Trebuie sa le ascult. Asta este clar.

#143
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005

View Postedigee, on 18 aprilie 2017 - 22:02, said:

Din pacate 2.1 -ul ala de la astfel de scule stereo e egal aproape cu zero avand in vedere imposibilitatea de a face un management de bas corect.

Cat priveste RN 301 ,daca ne luam dupa specificatii,suporta si boxe de 2 ohmi(!?)

E marketing, ca la majoritatea produselor entry-level care daca te iei dupa specificatii stau mai bine ca anumite produse din gama mid-high.
Daca ne uitam pe spatele receiverului R-N301 scrie clar 8 ohmi. sau A+B min.16 ohmi.

#144
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,

Cum vi se pare aceasta combinatie pt un dormitor?

http://www.sono.ro/m...-audio-mr2.html

Thx,
Dan

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate