Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sistem audio.

- - - - -
  • Please log in to reply
371 replies to this topic

#1
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Buna ziua !

Am achizitionat o pereche de boxe de podea ,,Magnat monitor supreme 2002" :

Tip Boxe podea
Putere RMS (W) 225
Putere muzicala (W) 450
Impedanta (ohmi) 8
Raspuns in frecventa 18 - 40.000 Hz
Sensibilitate (dB) 93
Dimensiuni (W x H x D mm) 267 x 1080 x 335
Greutate (Kg) 46
SATELITI FATA/SPATE
Putere RMS (W) sateliti 225
Putere muzicala (W) sateliti 450
Impedanta (ohmi) sateliti 8
Sensibilitate dB sateliti 93
ALTELE:
Amplificare Pasiv


Ma puteti ajuta la achizitionarea unui amplificator si a unui subwoofer ?
Nu doresc receiver deoarece nu vreau sa dau banii pe 4k , 3d , wireless...etc.  Doar muzica.
Daca se poate, as vrea de pe eMag.
Multumesc.


#2
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
La boxele astea s-ar putea sa nu ai nevoie de subwoofer.
La amplificatoarele 2.0, legarea unui subwoofer e aproape imposibila, pt ca nu ai un management pe joase (vei avea aceleasi frecvente prezente si in boxe si in subwoofer si va suna ca naiba).
Daca vrei neaparat subwoofer, un receiver multicanal e mult mai indicat pt ca iti ofera tocmai ce lipseste la amplificatorul stereo: management de bas.

Dupa ce te hotarasti ce vrei (receiver sau amplificator stereo), trebuie sa stabilesti si suma pe care esti dispus sa o cheltui.
Ca un sfat, la boxele cumparate, un amplificator stereo de 1000-1500 de lei e arhisuficient.

#3
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Marantz pm6006 la 1799 lei.

#4
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Amplificator Yamaha A-S501 -1799ron
Daca iti permiti Yamaha R-N602 , merita toti banii. 2300ron

Mai poti astepta sa le urmaresti. Se fac des reduceri de 20-30%

Edited by mandrku, 09 February 2017 - 09:03.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu tot un amplificator i-aș recomanda, nu receiver. Și tot Yamaha.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Yamaha cu Magnat seria MMS nu prea fac casa buna. Sunt sute ,mii de posturi pe net despre asta. Pot spune si din experienta. Ambele produse(Yamaha ,MAgnat MMS) au o tendinta spre sunet foarte bright ,cu inalte multe. Pt. acele boxe un amplif. ca NAD sau HK e optim.
In alta ordine de idei ,pt. muzica nu e in niciun caz necesar un subwoofer la boxele alea. Mai mult incurca.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
HK dacă iei ieftin, vei regreta. Tot din experiență vă scriu.

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Un set-up cu MMS 2002 plus subwoofer se va auzi aproape identic cu un set -up cu MMS 202 plus subwoofwer. Doar la galagie va iesi castigator.
Subwooferul se ia pentru plaja de bas unde nu mai pot boxele(la MMS 2002 nu prea e cazul) ,trebuie setata o frecventa de taiere (crossover) la sub si una de taiere si la boxe pentru a nu se suprapune aceleasi frecvente joase ce ies atat din sub cat si din boxe.
HK 980 ,nu mai vorbesc de 990 sunt amplificatoare excelente. Chiar un SH gen HK 670 nu e de aruncat. Receiverele stereo HK actuale intr-adevar nu sunt de incredere ca fiabilitate ,constructie si concept.
Un NAD 356 BEE e foarte bun si el.

#9
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Yamaha în niciun caz, nu are forţa necesară să "motorizeze" cele două subwoofere ale lui Magnat monitor supreme 2002, şi vei avea parte de basul tipic Yamaha: dezlânat, lipsit de impact şi de profunzime! NAD, Marantz sau chiar Denon, şi foarte probabil nu vei mai avea nevoie de un subwoofer dedicat...

#10
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
cutinastefan, ce amplificator stereo ai avut de la Yamaha? As face pariu ca nu ai avut decat un receiver entry level.
Receiverele entry level indiferent de brand sunt anemice pe partea de bas si au nevoie de subwoofer activ.

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Are un user de aici un A-S 701 si are aceiasi problema. A trebuit sa-si ia un subwoofer. Este un topic cu peste 20 de pagini pe aceasta tema.

#12
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
or avea in teorie o sensibilitate ridicata, parca 93db.. zic in teorie, ca nu stiu vreun test cu boxele astea.. dar ca sa pilotezi asemenea boxe, ai nevoie de CURENT
nu mai vorbiti ca sunt proaste yamaha, daca ati avut configuratii boxe/ampli cumparate la intamplare, normal ca suna ca atare, ce era de asteptat ? apoi e de vina echipamentul, nu cel care le cumpara "dupa ureche", nu ?

chiar ma uitam pe site'ul asta si recomanda yamaha a-s701 .. vorbim de peste 100w pe canal, dar si pret de vreo 3100 de lei, parca pe avstore:
http://www.son-video...preme-2002.html

eu nu m'as incumeta sa pilotez asemenea boxe nici macar cu un aventage

zau asa, cand cumparati, nu cereti parerea unora care se pricep cat de cat, sa nu mai cumparati lucruri doar in functie de pret sau ca dau bine ca mobile si apoi greu de imperecheat cu restul echipamentului ?



PS - cand mai vorbiti de bas, ganditi'va si la cat influenteaza si camera, pozitia boxelor.. nu degeaba exista sisteme de calibrare si programe de masuratori

Edited by traianescu, 09 February 2017 - 17:34.


#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La 93dB nu e nevoie de asa mult curent ca la unele de 85dB sa zicem. La alea din urma trebuie sa poti suda la bornele de iesire de la amp.
Am ascultat diverse combinatii de Yamaha si MMS ,de pe vremea MMS 800 si A-S 500 si intr-adevar sunetul e foart strident ,impins in fata si cam fara bas. In schimb ,nota bene ,basul e foarte detaliat.
Spre comparatie un NAD 325 cuplat pe aceleasi MMS 800 da in total un sunet mult mai echilibrat ,fara stridente ,incomparabil mai mult bas.
Acolo dau ca recomandarea la MMS 2002 acel A-S 701 foarte corect raportat la puterea de livrat fara distorsiuni. In schimb ca sunet ,sincer nu recomand ,dar depinde de gusturi.

#14
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
eu nu ma incred in ce declara casele producatoare..

nu am timp acum sa caut mai multe review'uri, dau un exemplu, de boxe, din specificatii, cu sensibilitate de 90, si masurate, sunt de 82.8db !!!
Definitive Technology StudioMonitor SM 45, ca sunt boxe de vanzare si in ro, le'am vazut pe avstore
http://www.soundandv...upercube-8000-1

n'am idee de sunet, eu am aruncate prin pod 2 boxe de stand, nu mai stiu de sunt 102 sau 202 sau altceva si inca doua centrale, de la magnat.. cel putin alea, nu le'as putea numi boxe, mult zgomot, nimic de calitate.. nisip in urechi..
le'am primit cadou de la unul de le inlocuia in sistemul sau si cand am vazut ce proaste sunt alea de stand, cum aveam un central, am cumparat inca unul, vreo 60 de euro, am crezut ca ies mai ieftin decat sa cumpar o pereche, pentru un al doilea sistem in casa.. am crezut, doar... au probabil praf pe ele, pe unde sunt aruncate acum

#15
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Bun ...dar cine imi spune si mie ce amplificator si subwoofer se potrivesc la aceste boxe ....MMS 2002 de podea. Multumesc
Amplificator in limita a 1500 lei iar subwoofer-ul in limita a 2000 lei. Multumesc !

Edited by TheScumbag, 09 February 2017 - 18:22.


#16
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
ai zis 3500 de lei.. ia ampli de spuneam sau cauta ceva asemanator.. si cu 700 iti iei un sub tot de la magnat


PS - sub'ul il cumperi ulterior, daca ti se pare ca nu ai destul bas

Edited by traianescu, 09 February 2017 - 18:24.


#17
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Yamaha are un DF mare(peste 150 chiar 200) si de aceea controleaza bine boxele. DF-ul mare controleaza boxa si nu o lasa sa vibreze mai mult decat trebuie. Cine zicea ca nu avea bass suficient cauta senzatia dintr-un club. Sa tina basul o veșnicie. Aia nu este muzica este zgomot. Crede-ma ca un Yamaha  suna bine. Iar eu i-am recomandat un amp. foarte bun 501 si un receiver ce are posibilitati de streaming online(radiouri, etc).
Isi poate tine muzica pe un NAS si play on network.
Daca este mai novice sa își ia 500-le.

Daca era audiophil nu ne intreba pe noi ce sa își ia. Probabil este un amator de muzica ce vrea ceva mai mult.


#18
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
boxele alea vor fi greu de pilotat... n'am idee de ampli in 1500 cum ar dori el ca pret, in fapt, nici nu cunosc preturile in lei.. ma rog, nici prin conversie, nu'mi vine vreo idee acum, dar daca am ceva timp, o sa caut

daca vroia economic, spre exemplu, cumpara boston acoustic 260, cam tot la pretul magnaturilor.. oricum vroia sa cumpere si subwoofer.. si era si mai usor de gasit un ampli
e doar un exemplu de boxe de podea usor de pilotat si nici urate ca design, sub gasea la 1000-1500, cu un driver de 30cm, ampli gasea cate dorea cu 1500-2000

in cazul lui, va fi nevoit sa se reorienteze la un ampli ceva mai bun si de insista pe sub, am vazut magnatul de 30 de cm la o mie de lei.. inutil sa'l ia pe ala de 8 inch, cand boxele lui au deja cate 2 woofere de 8

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate