Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sistem audio.

- - - - -
  • Please log in to reply
371 replies to this topic

#19
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Da!  magnaturile nu au nevoie de sub. Aici sunt de acord. Amplificatoare are de unde sa aleaga insa daca isi oa second va regreta. Piata romaneasca este plina de "gioarse" la preturi mari. Se plimba "panaramele" de la un user la altul pe OLX. Deci sa isi macar nou.


#20
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
Garantez cu mana pe inima ca niste boxe bune + un amplificator bun de bugetul X nu mai are nevoie de subwoofer...

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostTheScumbag, on 09 februarie 2017 - 18:21, said:

Bun ...dar cine imi spune si mie ce amplificator si subwoofer se potrivesc la aceste boxe ....MMS 2002 de podea. Multumesc
Amplificator in limita a 1500 lei iar subwoofer-ul in limita a 2000 lei. Multumesc !
Vad ca nu citesti nimic din raspunsuri.
Am explicat ca nu ai ce face cu subwoofer la acele boxe ,de ce ,ce implica instalarea unui subwoofer intr-un sistem. Repet ,sub-ul e se pune doar pt. a completa la partea de bas unde nu mai pot boxele ,nu pt a avea mai mult bas la paușal. Nu stiu cum faci sa mearga un sub doar intre 30 si 35Hz.
Cat priveste amplificatorul ,pt a nu exista riscul de distorsiuni/clipping alege ceva de putere mare SH ,ca la 1500 de RON e cam greu pt. dulapioarele alea.

View Posttraianescu, on 09 februarie 2017 - 18:03, said:

eu nu ma incred in ce declara casele producatoare..
nu am timp acum sa caut mai multe review'uri, dau un exemplu, de boxe, din specificatii, cu sensibilitate de 90, si masurate, sunt de 82.8db !!!
Pot confirma ca MMS sunt eficiente si galagioase. Are un amic MMS 202 si o pereche de JBL similare ca dimensiune ,vechi de 20 de ani. JBL au 87dB. Magnaturile se aud cu mult mai tare la acelasi reglaj de volum.

Edited by edigee, 09 February 2017 - 20:51.


#22
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
@Piratul:

totul e relativ...

sa nu mai adaug ca sistemele de masurare/calibrare nu sunt doar niste chestii inventate sa'ti ia banii si atat

ambientul iti omoara si cel mai bun sistem

Edited by traianescu, 09 February 2017 - 20:48.


#23
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Ca sa nu mai zicem ca la 30hz cu o putere reala de 50w zbarnaie tot in casa, mobila, furculite, papagalul. Incepi sa auzi in baie sunete pe care nu le aveai pana acum.

#24
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
A....daca am inteles eu bine....boxele sunt ,,bune" ca au 2 woofere de 8 ...corect ?Posted Image)
Si amplificatoarele nu au management de bass ..deci daca pun subwoofer pe iesire de boxe..se incurca bassul ..ceva de genu ?
Si trb sa iau receiver ca sa pot conecta si subwoofer? ( ca sa am management de bass )
Stiu ca nu se aud boxele pe clip ca in realitate ..dar am gasit un clip ,,orientativ" despre boxe :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WyY0YF9Dk6M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zW43XMap-9A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Scuzati-ma de deranj Posted Image

Edited by TheScumbag, 10 February 2017 - 11:12.


#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Tot nu inteleg de ce insisti cu sub-ul.
Nici nu prea ai la muzica frecventele alea pe care le-ar scoate doar un sub. Asculti concerte de orga de biserica?

#26
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Scuzati-ma .....am postat acele clipuri ....dar nu m-am uitat pe a 2-a pagina de topic ...ca toti mi-au spus ca nu am nevoie de subwoofer la aceste boxe...
@edigee ... nu, nu ascult concerte de orga de biserica si nici rock metalic ...dar nici manele =))

#27
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Nu numai ca nu ai nevoie de subwoofer, dar in functie de marimea camerei de auditie, s-ar putea ca si aceste boxe sa fie prea mari. Parerea mea e ca intr-o camera mai mica de 30-40 m2 ar trebui sa te gandesti sa schimbi boxele cu unele mai mici, altfel bubuielile vor fi predominante.

Edited by batman, 10 February 2017 - 12:00.


#28
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostTheScumbag, on 10 februarie 2017 - 11:35, said:

@edigee ... nu, nu ascult concerte de orga de biserica si nici rock metalic ...dar nici manele =))
N-a fost nimic la misto cu concertele de orga. Am dat un exemplu de inregistrari unde e posibil sa ai frecvente foarte joase.
La muzica mainstream actuala ,nu prea gasesti astfel de frecvente. Oricum ,s-a mai discutat aici ,daca vrei basul ala de impins ,ca in club, de-l simti in piept ,afla ca ala e pe la 80de Hz. Si genul ala de sunet e dat din cu totul alte cauze(de echipament de sunet si inregistrari) decat prezenta unui subwoofer.

Edited by edigee, 10 February 2017 - 12:43.


#29
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Da si tu niste detalii legate de incaperea unde urmeaza sa fie instalat istemul. Daca ai o camera standard de tip 5 x 4 m o pereche de boxe de raft vor face mult deranj, crede-ma. Am trecut si eu prin momentul asta in care esti tu, pana la urma am mers pe ce mi s-a recomandat pe forumuri si am ales amplif. NAD 326 BEE cu boxe de raft DALI Zensor 3. Ei bine, pentru a nu ma trezi cu vecinii la usa nu am putut trece niciodata de o treime din volumul amplificatorului. Oricum mare atentie ca "tare" nu inseamna neaparat si "ok". Daca vrei cu adevarat muzica, uita definitiv de subwoofer. Sub-ul a aparut ca un apendice din cauza sistemelor cu sateliti mici din care pur si simplu nu se putea scoate bass.
Fii deschis la sugestii.
Bafta!

#30
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Ok , am inteles partea cu concertele :)) , deci ajung aceste boxe pentru o garsoniera. Si nu, nu o sa am probleme cu vecinii :D
Mai astept pareri cu privire la alegerea amplificatorului.
Multumesc pentru rabdarea acordata.

#31
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Poftim o amarata de schita ...daca va ajuta cu ceva.
Chiar nu exista un ,,amarat" de amplificator pentru Magnat monitor supreme 2002 pana in 1500-2000 lei ? Daca spuneti ca nu e nevoie de subwoofer deoarece boxele au 2 woofere de 8". Multumesc frumos pentru ajutor.
http://imgur.com/a/9zPMW

#32
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Pe prima pagina a topicului cineva spunea de NAD. Cam așa aș zice și eu. Dacă ești din București atunci se rezolvă simplu, sunt magazine de specialitate care pot să îți propună spre audiție mai multe combinații de amplificator cu difuzoare de tipul celor pe care le vrei. Dacă nu poți face audiții, trebuie să mergi pe mâna cuiva care are deja împerecheate difuzoare că ale tale cu un amplificator care îl mulțumește și îți va spune pe ce a mers el.
NAD 326 se încadrează în bugetul tău, dar ar fi frustrant să îl cumperi și să te supere la urechi. Teoretic ar trebui să fie ok.

Edited by Tetelu1980, 10 February 2017 - 19:53.


#33
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
o lungesti prea mult.. ai zis ca esti dispus la 2000 pentru sub si 1500 pentru ampli... nu ai nevoie de sub, ai oricum 2x8inch X 2boxe.. ai nevoie de ceva sa PILOTEZE animalele alea.. ai aflat raspunsul nostru, stai pe la 3000 de lei de ampli..

daca vrei sa tii cont de sfat, bine.. daca nu, ia ce vrei, de cati bani vrei.. oricum ceva sunet vor scoate, orice ai alege.. cat de bine, aia e o alta poveste

#34
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
parerea mea este ca o alegere bina si in acelasi timp corecta este nad 356 pe care il poti gasi la ... 2500 lei, un pret bun zic eu

buna...

vreau sa spun alegere buna

#35
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
356, mai da

eu il vazusem tot la 3000.. parca 3100.. ma rog, n'am cautat preturile in mai multe magazine

Edited by traianescu, 10 February 2017 - 20:55.


#36
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
sono.ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate