Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Sistem audio.

- - - - -
  • Please log in to reply
371 replies to this topic

#37
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Va multumesc tuturor pentru sfaturile si timpul acordat. TC.

#38
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostPiratul, on 09 februarie 2017 - 17:03, said:

cutinastefan, ce amplificator stereo ai avut de la Yamaha? As face pariu ca nu ai avut decat un receiver entry level.
Receiverele entry level indiferent de brand sunt anemice pe partea de bas si au nevoie de subwoofer activ.
Am avut ocazia să ascult pe îndelete, pe mai multe genuri de muzică, amplificatoare Yamaha AS 201 şi 501, şi da au un bas incomparabil mai prezent decât receiverul entry level de care mă suspectaţi... Problema principală cu basul "tipic Yamaha" este că la volum mic mediu nu umple camera! Este un bas informal, sec şi deşi este stratificat şi curat,nu te ridică de pe scaun...

#39
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
- 501 nu l'as numi un hi'end, din pacate nivelul economic in Ro e ala care e si ni se pare deja mult prea scump.. pacat de noi, ca visam sa avem un hobby ce costa Posted Image

- ca sa zici ca un anume ampli, nu umple camera, l'ai comparat cu un alt model de caracteristici EGALE ? oare boxele respective erau mai dificile si un entry level, nu duce mai mult, indiferent cum s'ar numi
luam in calcul cum "suna" camera ? cati isi permit sa aiba o camera DOAR de auditii, pregatita ca atare ? zic un numar aiurea, proabil nu's mai mult de 10-20 in toata Ro si mai mult ca sigur ca exagerez
eu fara un sistem de calibrare BUN, la care poti interveni pentru corectii acolo unde e nevoie, as renunta sa emit pretentii de audiofil

cand vorbim despre bas, acolo iti smulgi parul din cap, daca faci niste masuratori si vezi graficul.. n'o sa mai zici niciodata ca, ce bas, ca te ridica din scaun...orice ti s'o parea acolo, e prost noroc pe anumite frecvente, loterie pe altele sau ghinion, dupa caz , pe celelalte
a propos, am un SVS PB 12-PLUS, calibrat cu REW (in pluginul miniului sunt 12 interventii, plus una pe sub), cu un minidsp 4x2, microfon Umik-1, in 16Hz mode, o bestie de vreo 58 de kg, 56 cm X 66 cm X 48 cm, ca sa iti faci o idee cat e de mare, si la 2 metri nu clatina nici scaunul gol, daramite pe mine Posted Image

#40
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005

View Postcutinastefan, on 11 februarie 2017 - 14:17, said:

Am avut ocazia să ascult pe îndelete, pe mai multe genuri de muzică, amplificatoare Yamaha AS 201 şi 501, şi da au un bas incomparabil mai prezent decât receiverul entry level de care mă suspectaţi... Problema principală cu basul "tipic Yamaha" este că la volum mic mediu nu umple camera! Este un bas informal, sec şi deşi este stratificat şi curat,nu te ridică de pe scaun...

Spuneti-mi va rog si pe ce boxe ati testat, deoarece eu consider ca boxele sunt cea mai importanta veriga intr-un sistem.

#41
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
boxe de perete, gen Kef t301.. am eu doua ca surround, nu au ce sa emita sub 120hz Posted Image

Edited by traianescu, 11 February 2017 - 21:35.


#42
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Postcutinastefan, on 11 februarie 2017 - 14:17, said:

Am avut ocazia să ascult pe îndelete, pe mai multe genuri de muzică, amplificatoare Yamaha AS 201 şi 501, şi da au un bas incomparabil mai prezent decât receiverul entry level de care mă suspectaţi... Problema principală cu basul "tipic Yamaha" este că la volum mic mediu nu umple camera! Este un bas informal, sec şi deşi este stratificat şi curat,nu te ridică de pe scaun...

Eu sunt foarte multumit de basul livrat de A-S501. As putea spune ca amplificatorul se comporta exceptional pe bas. Nu mai vorbesc de inalte. Parerea mea, e ca la banii lui (2000 de lei), nu ai ceva mai bun.
Dar fiecare cu gusturile si parerile proprii. Nu vreau sa isc dispute, de aia niciodata nu incerc sa impun cuiva parerea mea si ii trimit pe toti sa asculte in showroom-uri cat mai multe amplificatoare si boxe. In urma unui astfel de tur prin magazine mi-am ales si eu linia audio.
Iar orice sfat, nu numai aici, dar in general, ar trebui sa inceapa cu: "dupa parerea mea ...".

Edited by batman, 12 February 2017 - 09:22.


#43
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
Dar chiar ai luat-o de buna treaba cu bas "tipic Yamaha" ?
L-am văzut in mai multe thread-uri, decepționat de treaba asta, dar pana nu argumentează concret configurația care l-a dezamăgit, nu ai ce sa-i explici, sa înțeleagă ca problema e alta, nu Yamaha in general sau denon sau mai știu eu ce ampli

#44
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
Parerea mea este ca nu a avut boxe care redea basul cum trebuie, care sa coboare in freceventa si de acolo e deceptionat.
Eu am avut boxe de brand, model mai vechi si destul de titrate si aveau un bas sec, anemic si nu coborau deloc indiferent pe ce amplificator le-am pus, testat.

#45
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostPiratul, on 11 februarie 2017 - 20:59, said:


Spuneti-mi va rog si pe ce boxe ati testat, deoarece eu consider ca boxele sunt cea mai importanta veriga intr-un sistem.
DALI ZENSOR 3.

View Postbatman, on 12 februarie 2017 - 09:18, said:

Eu sunt foarte multumit de basul livrat de A-S501. As putea spune ca amplificatorul se comporta exceptional pe bas. Nu mai vorbesc de inalte. Parerea mea, e ca la banii lui (2000 de lei), nu ai ceva mai bun.
Dar fiecare cu gusturile si parerile proprii. Nu vreau sa isc dispute, de aia niciodata nu incerc sa impun cuiva parerea mea si ii trimit pe toti sa asculte in showroom-uri cat mai multe amplificatoare si boxe. In urma unui astfel de tur prin magazine mi-am ales si eu linia audio.
Iar orice sfat, nu numai aici, dar in general, ar trebui sa inceapa cu: "dupa parerea mea ...".
Dacă nu mă înşeală memoria, foloseşti nişte monştrii de la Dynavoyce, care-ţi pun la dispoziţie pentru bas nu mai puţin de 4 woofere de 25 de cm ! Păi e cam mult pentru încăperile noastre... Totuşi, ai încercat cu nişte dopuri de burete în porturile bas-reflex ?

View PostPiratul, on 12 februarie 2017 - 11:08, said:

Parerea mea este ca nu a avut boxe care redea basul cum trebuie, care sa coboare in freceventa si de acolo e deceptionat.
Eu am avut boxe de brand, model mai vechi si destul de titrate si aveau un bas sec, anemic si nu coborau deloc indiferent pe ce amplificator le-am pus, testat.
Da, multă dreptate !

View Posttraianescu, on 12 februarie 2017 - 10:02, said:

Dar chiar ai luat-o de buna treaba cu bas "tipic Yamaha" ?
L-am văzut in mai multe thread-uri, decepționat de treaba asta, dar pana nu argumentează concret configurația care l-a dezamăgit, nu ai ce sa-i explici, sa înțeleagă ca problema e alta, nu Yamaha in general sau denon sau mai știu eu ce ampli
Singurul argument logic pe care-l pot aduce (lăsând deoparte alte milioane variabile ce-mi pot anula logica) Aceeaşi încăpere (vreo 25 mp cred, bine mobilată, covoare, draperii puţine zone reflective) aceleaşi boxe DALI ZENSOR 3, aceeaşi poziţionare, şi două amplificatoare, unul NAD C326BEE, celălalt Yamaha AS-501... Sursa nu mai reţin exact, în orice caz un CD player dedicat destul de OK, (parcă Sony) chiar nu i-am dat importanţă (deşi ar fi trebuit). Sunetul diferit ca de la cer la pământ ! Pe aceeaşi muzică ! Alte argumente n-am... Sunt mulţi fani Yamaha, care detestă NAD-urile, gusturi şi gusturi... mai mult ce se poate spune ? Că părerea mea este  subiectivă ? Sunt perfect de acord ! Prin prisma faptului că omul nostru căuta şi un subwoofer, mă gândeam că e fan "bas de club", de aceea i-am recomandat altceva ci nu Yamaha...

#46
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Postcutinastefan, on 14 februarie 2017 - 14:50, said:

Dacă nu mă înşeală memoria, foloseşti nişte monştrii de la Dynavoyce, care-ţi pun la dispoziţie pentru bas nu mai puţin de 4 woofere de 25 de cm ! Păi e cam mult pentru încăperile noastre... Totuşi, ai încercat cu nişte dopuri de burete în porturile bas-reflex ?

Da. Gaura de bas reflex din spate e astupata, altfel am bubuiala de club de care aminteai, pt ca din diferite motive, daca o destup, cresc  frecventele din spectrul superior de joase. Gaura din fata e libera.
Ca sa nu mai zic ca nu folosesc deloc corectiile de ton (cateodata mai reduc totusi joasele pe anumite melodii).
Si totusi, e gresit cand spun ca orice sfat ar trebui sa inceapa cu "parerea mea este ..."?

Edited by batman, 14 February 2017 - 15:17.


#47
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View Postbatman, on 14 februarie 2017 - 15:14, said:

Da. Gaura de bas reflex din spate e astupata, altfel am bubuiala de club de care aminteai, pt ca din diferite motive, daca o destup, cresc  frecventele din spectrul superior de joase. Gaura din fata e libera.
Ca sa nu mai zic ca nu folosesc deloc corectiile de ton (cateodata mai reduc totusi joasele pe anumite melodii).
Si totusi, e gresit cand spun ca orice sfat ar trebui sa inceapa cu "parerea mea este ..."?
Nu, nu este greşit de loc... aşa era corect să încep...

#48
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
501 are un sunet transparent, pe cand 326 are un sunet mai dark, care accentueaza mediile joase, de asta si impresia ta.. vorbim de detalii aici, de a despica firul in patru, nu de diferente gen -/+3db.. e de adaugat ca cele doua sunt cam egale in performante, chiar daca nad zice 50w, poate sa dea ceva mai mult ca numar de watti
zensor 3 nu are deloc un tweeter dark, cat despre woofer, poate sa si bubuie aiurea, in functie de cum sunt pozitionate boxele si de ambient

sper ca ai inteles cum se pupa zensor cu cele doua ampli'uri.. plus pozitia, camera.. nu conteaza doar faptul ca e mobilata, tapitata.. fa o masuratoare din pozitia de unde asculti si o sa vezi valurile dunarii (cand e furtuna) pe acel grafic.. suisuri si coborasuri in anumite frecvente, care, din pacate, strica sunetul... muti boxele 20 de cm, ai alt sunet, schimbi pozitia de ascultare de o jumatate de metru, la fel.. vei percepe anumite frecvente mai mult, altele mai putin

nu sunt fanul nici unei marci, dorm la fel de bine noaptea, indiferent daca o marca e mai buna sau mai proasta decat alta

#49
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Multumesc tuturor ce mi-au dat sfaturi in continuare Posted Image
As mai avea o intrebare....
Stiti vre-un magazin din Bucuresti in care as putea asculta boxele podea magnat 2002 cu diferite amplificatoare ?
Sau daca din intamplare....le detine cineva....platesc pe acel cineva numai pentru a le putea asculta.

Si imi cer mii de scuze pentru unele prostii pe care le-am spus pana acum.
De pe eMag...care din aceste amplificatoare ar fi potrivit pentru magnat 2002 si pentru a putea avea bassul amplu..placut ..nu poc poc :(
http://www.emag.ro/a...b/pd/DLQQRBBBM/
http://www.emag.ro/a...b/pd/DT1TY7BBM/
http://www.emag.ro/a...1/pd/D7WMY7BBM/
http://www.emag.ro/a...b/pd/D35RWBBBM/
Multumesc !

Edited by TheScumbag, 14 February 2017 - 19:33.


#50
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
dar daca iti cumperi boxe active + subwooferul de la magnat, de 30cm (999 lei, parca)
uite un exemplu, cu intrare analogica, optica, iesire sub, aici

sau esti interesat de ampli plus 2 boxe ?
parerea mea, in cazul asta, ia 2 magnaturi mai mici, un ampli din cele ce vrei tu si cand mai ai o mie de lei, cumperi si sub'ul tot de la magnat, ala de 30 cm

ca pentru magnat 2002 nu stiu de esti dispus sa cumperi un ampli de 3000 de lei
apoi, nu cred ca boxele astea scot 18 hz.. ma rog, alegerea ta

#51
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Poate ca ajung ele pe la 18-20Hz ,desi ma indoiesc ,dar cu atenuare de vreo 6-10dB ,asa ca sa si cum n-ar fi pe acolo in plaja aia de frecventa....

#52
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
nu germanii sunt cei care pun specificatii -10db ? sau ma insel ?

#53
TheScumbag

TheScumbag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 21.12.2016
Acestea ar fi bune ? https://www.avstore....rime-702/#black
Din review-uri reiese ca ar avea ceva bass, si as dori sa le achizitionez.
Si sa cumpar amplificator separat pana in 15.000-20.000 lei.

#54
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sunt in alta categorie de calitate fata de MMS 2002. Adica superioare.
Calitatea sunetului nu se rezuma la bas. Asta e o mare greseala care se face.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate