Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Sistem audio.

- - - - -
  • Please log in to reply
371 replies to this topic

#181
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,075
  • Înscris: 19.03.2007
Leaga boxele la conectorii de jos, respectand polaritatea si pune jumperii (tablitele la loc). Asa cum le-ai legat ai anulat difuzorul de joase. Nu vei castiga prea mult daca le legi biwire si in niciun caz nu conecta boxele la iesirile A+B, vei arde amplificatorul.
Dupa care mai joaca-te cu pozitionarea boxelor in camera pana cand obtii sunetul cel mai bun.

#182
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postmanead, on 08 august 2017 - 14:29, said:

La R-N301.
Pai am vazut ca puntile erau pe 0dB
Mi-a placut si bass-ul
Salutare,
Bineinteles ca nu mi-am luat... inca.

M-am uitat putin mai atent la specificatii si am vazut ca Dynavoice DM-6 au impedanta de 6 ohmi.
Amplif cu care as vrea sa le pilotez este Yamaha R-N301 si zice asa:

Minimum RMS Output Power (8 ohms, 20 Hz-20 kHz) 100W + 100W (0.2% THD)
Maximum Power (4 ohms, 1kHz, 0.7% THD, for Europe) 115 W + 115 W
Maximum Power(8 ohms, 1 kHz, 10% THD) 140 W + 140 W
High Dynamic Power/Channel (8/6/4/2 ohms) 125/ 150/ 165/ 180 W

Asta inseamna ca le suporta si ca pt impedanta de 6 ohmi scoate 150W?

In schimb ele au Max Power: 120 W

Merg? Sau ar trebui sa fac alt pachet?

Thx,

#183
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
"Scoate" cam jumatate din cifrele alea. Amplificatorul consuma 200W din retea ,asta insemnand la clasa AB cam maxim 2x80-90W in 4 ohmi.
Amplificatoarele si echipamentele HI-FI in general nu se iau numai dupa specificatii. De multe ori acestea sunt umflate cu pompa incat sa induca in eroare un public neavizat. A se vedea miile de wati date la sistemele home cinema care consuma 100W din retea.
Oricum ,puterile alea mari trebuie neaparat corelate cu sensibilitatea boxelor ca sa ai cat de cat o idee de nivelul acustic. Ca exemplu o boxa cu sensibilitate(sau senzitivitate cum mai dau unii) de 85dB alimentata cu 100W suna (mult) mai incet decat una cu sensibilitate de 95dB alimentata la 50W.
Ideea e ca merg boxe de 6 ohmi fara probleme ,asta te intereseaza.

Edited by edigee, 14 September 2017 - 13:33.


#184
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postmanead, on 14 septembrie 2017 - 09:50, said:

Salutare,
Bineinteles ca nu mi-am luat... inca.

Sa va mai intreb... :)

Am sarit de la R-N301 la R-N602. Pt ca 301 e mai vechi... Pt ca....
Am ramas inca la DM-6.

Insa m-as putea indrepta catre altele... Poate Dali Zensor 3... Nu am ascultat altceva :)

Thx,

#185
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013

View Postmanead, on 15 septembrie 2017 - 14:39, said:


Sa va mai intreb... :)

Am sarit de la R-N301 la R-N602. Pt ca 301 e mai vechi... Pt ca....
Am ramas inca la DM-6.

Insa m-as putea indrepta catre altele... Poate Dali Zensor 3... Nu am ascultat altceva :)

Thx,
Mai are cineva aici pe forum Dali Zensor 7 cu Yamaha AS 701... (userul ion daniel parcă) el îți poate da detalii despre cum sună. Deși el are ceva mult superior, poate afli detalii care să te ajute...

#186
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut.. din nou :)

Sa nu fie cu suparare ca interb iar :) .. dar am primit cateva oferta pentru urm pachete:

1. Pioneer SX-N30 + Definitive Technology Studio Monitor 45
2. Pioneer SX-N30 + Polk Audio Signature S15


Pachetele 1 este la acelasi pret ca Yamaha R-N602 + Dynavoice DM-6.
2 este mai jos ca pret.

Yamaha + Dynavoice am ascultat.

Voi ce ziceti?

Thx,
Dan

#187
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Yamaha pare mult mai bine lucrat. Pioneer cred ca are alimentare in clasa D(digitala/in comutatie) de aceea e asa usor.
Daca vrei cu adevarat un receiver stereo de ultima generatie asteapta sa ajunga la noi asta:
http://www.eu.onkyo....270-138381.html
https://www.amazon.c...r/dp/B06Y15DWXZ
Are inclusiv conexiuni HDMI 2.0 ,management de bas pt. subwoofer ,plus restul de facilitati. Are si o alimentare sanatoasa in clasa AB.

#188
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postedigee, on 20 septembrie 2017 - 09:23, said:

Yamaha pare mult mai bine lucrat. Pioneer cred ca are alimentare in clasa D(digitala/in comutatie) de aceea e asa usor.
Daca vrei cu adevarat un receiver stereo de ultima generatie asteapta sa ajunga la noi asta:
http://www.eu.onkyo....270-138381.html
https://www.amazon.c...r/dp/B06Y15DWXZ
Are inclusiv conexiuni HDMI 2.0 ,management de bas pt. subwoofer ,plus restul de facilitati. Are si o alimentare sanatoasa in clasa AB.
Onkyo TX-8270 la AVStore e 3200 roni.

Deja sare bugetul mult. Si asa m-am intins...

Am gasit aici https://www.avforums...ceiver.2003250/ o comparatie...

Dar boxele?

Edited by manead, 20 September 2017 - 09:42.


#189
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Dar de ce nu cauti pe piata SH un receiver care sa te satisfaca ca si conectivitate, ca putere au cam toate suficient pt. un apartament.
Eu am cumparat cu 550ron un sony str-db840 cu 6 canale de 100w, are 13kg. nu are hdmi, are doar optical + multe altele.
asta l-am imperechiat cu 2 Sony SS-E 455V. nu-mi place sa am casa plina de boxulete prin toate colturile....
....

#190
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Discutam mai sus de receivere stereo ,deci de unde boxe si boxulitze? Plus ce receiverele vechi duc lips de chestii cum ar fi networking ,streaming ,DAC incorporat ,bloototh ,etc. Lumea vrea chestii din astea.
Normal ca alea vechi erau lucrate mai bine.

Edited by edigee, 20 September 2017 - 10:35.


#191
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Dar a ascultat cineva Definitive Technology Studio Monitor 45?

#192
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Va salut cu respect si as vrea sa va cer parerea in achizitionarea unor boxe mai de buget (sh in principiu). Pana acum, am folosit o pereche de Microlab Solo 6 amplificate si de curand am facut rost de un amplificator Denon PMA-525R, am facut boxele Microlab pasive(ma rog, pot oricand se le refac active) si am descoperit ca se aud mult mai misto asa pe amplificator. Insa,  intrucat Microlab Solo 6 sunt boxe multimedia pt. PC, as vrea ceva mai bun, un pic mai spre HiFi si am gasit urmatoarele variante in bugetul meu:
- Jamo S406 (300 lei)
- Infinity Reference 21i (280 lei)
- JBL jbl tlx 205 mk2 (250 lei)
- Wharfedale Diamond 8.2 (cam 450 lei)
- Magnat Monitor Supreme 202 (astea ar fi noi undeva la 500 lei)

Nu as vrea un sunet "vechi", as vrea sa sune cat mai placut, eventual un top 3 sa zic din ce v-am scris, din care sa aleg. In afara de MMS 202, pe care le pot comanda pe net, restul le pot asculta/vedea. Va cer parerea vizavi de alegerea cat mai potrivita pentru amplificatorul Denon si pentru un sunet cat mai corect. Multumesc frumos anticipat!

#193
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Poti asculta si Magnat. Sunt o gramada de showroom-uri in Bucuresti si nu numai.
Nu se recomanda boxe SH ,chiar daca sunt "nepurtate". Un amic si-a achizitionat o pereche de JBL ce aratau absolut impecabil dpdv estetic. S-a crapat suspensia la difuzoarele de bas dupa cateva ore. Boxele erau aproape nefolosite dar state probabil in conditii neadecvate peste 20 de ani, Cauciucul in timp devine casant chiar daca boxele sunt folosite sau nefolosite.

Edited by edigee, 23 September 2017 - 09:45.


#194
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Aha, deci exclud boxele foarte vechi/uzate rau. Ma tenteaza insa mult Jamo S406, prin prisma faptului ca sunt standfloor, ca nu sunt foarte vechu si proprietarul zice ca sunt ca noi, putin folosite. Dar nu stiu calitativ cum sunt si daca se potrivesc pr ampliful meu.

#195
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Jamo sunt OK . Nu rup gura targului dar aveau un raport bun calitate pret. Daca il stii bine pe acel proprietar ,ai ascultat boxele ,le studiezi foarte amanuntit si atent cum se prezinta fizic e posibil sa ai noroc. Dar nu se baga mana in foc.
Ca sunt putin folosite nu e un avantaj. Mai bine folosite timp mai indelungat dar "neforjate" ,adica folosite cu simt de raspundere.
Produsele ce contin componente cu constanta elastica gen cauciuc se comporta aiurea la nefolosire. Am folosit ani de zile un deck Aiwa ADF 810 ce mergea impecabil. Dupa vreo 2 ani de nefolosire nu mai merge din simplu motiv ca i s-au dus doua curele din cauza statului degeaba. Acum trebuie sa le schimb ,nu-i mare lucru dar am dat asa ca exemplu.

Edited by edigee, 23 September 2017 - 15:23.


#196
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Astazi am fost si am testat Jamo S406 si Infinity Reference 21i. Jamo S406 nu au fost pe gustul meu (nu prea aveau bass definit si nici tarie convingatoare), iar inaltele pareau artificiale(cumva stil Microlab),  in schimb Infinity au fost dragoste la prima vedere. Sunt foarte puternice, au bass calumea, sunetul e ok, ceva mai blande pe inalte/medii,  amplificatorul le duce, insa cred ca le trebuie un amplificator mai serios ca sa scoata tot ce-i mai bun din ele. Efectiv sunt monstruoase ca tarie/bass si scot un sunet foarte placut in acelasi timp. Nu stiu ce generatie sunt ca productie dar eu zic ca au meritat banii. In schimb, partea rea e ca nu am acustica buna in camera, si ca sa aud ceva bass trebuie un volum ceva mai ridicat. In locatia unde am testat, era mult mai ok acustica. Dar am senzatia ca nici amplifcatorul nu ofera extensii ridicate ale bassului la volum mic/foarte mic spre deosebire de un Sony TA-F300 care-i monstruos pe partea de bass.

Edited by andreyi, 23 September 2017 - 23:03.


#197
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
La Infinity vechi trebuie amplificatoare foarte sanatoase. Sunt boxe cu senzitivitate destul de mica ,in jur de 85dB. Ca idee, o dublare a puterii produce o crestere de 3dB a nivelului sonor. Inchipuie-ti cata putere in plus trebuie bagate in alea ca sa sune la fel de tare ca niste Magnaturi cu sensibilitate de 91dB. Asta asa doar ca exemplu.

#198
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Totusi vazui in niste specificatii 91 dB senzitivitate.Specifications:
Model:  Reference 21i
Frequency Response: 45 Hz - 25,000 Hz, (±3 dB)
Crossover:  3,0 kHz
Sensitivity (2,83 V / 1m):  91 dB
Nominall Impedance:  6 Ω
Power Handling:  15 - 100 watts
DRIVERS:
High Frequency:  Tweeter  25 mm
Mid Frequency:  No
Low Frequency:  Woofer 210 mm
Vinyl Cabinet Finish:  Chatsworth Oak/ Black Ash
Dimensions (HxWxD):   470 x 274 x 276 mm
Oricum suna foarte tare si bine chiar si pe amplificatorul existent, peste Microlab Solo 6 pe care le amplificam anterior la acelasi volum. Singurul aspect negativ e ca am o acustica foarte proasta in sufragerie si nu prea am extensii de bass la volum foarte mic (nu numai cu boxele astea, si cu altele). La volummai marisor, vibreaza fotoliul. Concluzia cu Inifinity-urile astea ca sunt boxe "de dat" in ele, suna din ce in ce mai bine cu cat cresti volumul, la volum mic nu prea ies in evidenta(poate nu pe amplif-ul asta, cum ai zis si tu, trebuind ceva mai puternic). Oricum, nu am dat cine stie ce pe ele, doar 280 lei, arata foarte bine, pare ca nu au nimic schimbat/umblat, si imi plac momentan.

Edited by andreyi, 24 September 2017 - 07:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate