Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cum sa NU ceri informatii despre facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Ca parinte, sigur ca trebuie sa faci mai mult. Dar ca profesor, esti platit sa duci turma undeva, cel care se desprinde e victima colaterala. Poti sa-i sacrifici pe majoritatea pentru cativa?

#56
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
pai majoritatea e deja pierduta.

#57
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postneagu_laurentiu, on 10 ianuarie 2017 - 12:53, said:

Ca parinte, sigur ca trebuie sa faci mai mult. Dar ca profesor, esti platit sa duci turma undeva, cel care se desprinde e victima colaterala. Poti sa-i sacrifici pe majoritatea pentru cativa?

Cum vad eu problema ca fost elev si ca profesor particular de ocazie: de la un moment dat, unii elevi nu mai inteleg si profesorul continua sa predea pentru ca asa ii cere programa. Cu alte cuvinte, profesorul nu mege pe ideea: elevii sa stie putin dar acel putin sa il stie foarte bine pt ca pe viitor vor face conexiuni mult mai usor daca deja au inteles ce s-a facut in trecut.
Eu recunosc dezinteresul (majoritatii) elevilor pt studiu (nu am spus invatare). Studiu inseamna sa cauti sa intelegi logic, sa vrei sa sti de ce este asa si nu este altfel, sa te documentezi din mai multe surse si sa compari. Cei mai multi elevi se rezuma la memorare.
Dar, nu stiu, eu zic ca trebuie facut ceva, trebuie insistat pe intelegere logica, nu memorare, trebuie predat mai interactiv, trebuie si dialog, nu doar intrebarea: "Ati inteles ?". Hai sa vedem ce ati inteles. Este destul de greu si pt profesor sa faca toate astea si nici nu are resurse, dar cred ca in 30 de ani de activitate este inacceptabil sa nu isi imbunatateasca metoda de predare. Parerea mea ca profesor particular de ocazie.

#58
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu in facultate nu am inteles niste chestii. Asa ca m-am dus la prof cu hartiile, domnule, aici nu imi iese. Evident extrem de politiocos si pe un ton adecvat. Profu s-a uitat si a realizat ca eu inmultind- cu - am obtinut un mare -, pe care apoi l-am tarat prin tot calculul, asa ca normal mi-a dat  o mare varza...Initial am intrat in pamant de rusine cand am auzit, stiti, in general  -*-=+ , apoi , dar va admir ca ati incercat si v-ati luptat.
Altfel, si eu am avut  o colega care tot intreba si divaga aiurea ...Asa ca dupa un timp, intr-o pauza, dupa ce stricase niste ore, i-am zis limpede si clar ceva de genul sau esti proasta, sau faci pe proasta atat de bine, incat te cred, dar din cauza ta EU si restul nu putem avansa. Nu-i ora lui MATA_TA Si eu si restul platim orele. ...Asa ca daca nu te f barbatul iti f eu 2 palme..
Si brusc a tacut din gura..Asa ca mi s-a confirmat ca de fapt vroia doar atentie..sau altceva si s-a lamurit de la mine..NU
A, ca a mai intrebat, OK, normal, dar nu mai tragea grupa in jos..
Si pana la urma nu toti trebuie sa fie absolvent/a.. Si nici cu doar 10..
Asa ca ..am fost clar?
Concluzia
Pui intrebari aiurea, o cauti. Pt mine esti excelent sa imi descarc dracii de la job, din trafic, de ..

#59
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Esti mult prea frustrat, dar doar tu stii ce neimpliniri ai. Asa ca te descarci pe cei care nu-s ca tine. Mai gandeste-te ca poate ai tu o problema. Restul au destule si ei.

#60
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu inteleg lucrurile putin altfel, dar cu timpul cred ca situatia se va imbunatati si in sistemul de invatamant din Roamnia.
Repet, sunt elevi dezinteresati, dar trebuie discutat cu ei, nu lasati in voia sortii. S-ar putea ca la acea varsta (chiar 15 sau 19 ani) sa nu inteleaga ca atunci au timp sa invete o meserie, o limba straina, sa se orienteze spre un domeniu - si asta ii va afecta zeci de ani dupa.
Pentru ca dupa 24-30 de ani, e mult mai greu sa inveti ceea ce ai fi putut invata la 15-18.
Eu nu sunt de acord ca nu toti trebuie sa fie absolventi, dar asa cum am spus, eu inteleg altfel situatia din invatamant. Poate sunt nerealist, poate timpul nu imi va da dreptate, dar incerc sa pun elevul in centrul atentiei. Poate sunt prea idealist.

Edited by PlatonX, 11 January 2017 - 09:09.


#61
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
„La ce facultate să mă duc ca să mă angajez pe salariu mare?”

Edited by adrian93, 12 January 2017 - 12:27.


#62
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postneagu_laurentiu, on 10 ianuarie 2017 - 12:53, said:

Ca parinte, sigur ca trebuie sa faci mai mult. Dar ca profesor, esti platit sa duci turma undeva, cel care se desprinde e victima colaterala. Poti sa-i sacrifici pe majoritatea pentru cativa?

Acum 30 de ani cand am lucrat in invatamant, abordarea era urmatoarea:
La inceputul ciclului treapta I sau treapta a II a, se incerca sa se organizeze clasele pe nivel valoric: clase mai bune, clase mai putin bune.
La fiecare tip de clasa, trebuia sa predai la nivelul mediu al elevilor. Pe vremea aceea ca stagiar trebuia sa faci obligatoriu "plan de lectie/prooiect de tehnologie didactica" la fiecare ora. Nu aveai asa ceva, directorul avea obligatia sa nu te lase sa intrii la ora. Aveai doua clase de a XI a de nivele diferite, obligartoriu pt aceeasi lectie doua planuri de lectie diferite. Pe vremea aia nu exista M1 si M2.
Asa suna teoria.

Cand venea inspectorul de specialitate pt grad/definitivat, obligatoriu dadea un test cu probleme la clasa. Media de la test pe clasa (clase) intra in aprecierea generala, cu care mergeai la examen.

Edited by RomeoM, 13 January 2017 - 08:12.


#63
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
andreim77
Da, sunt frustat. Am unele nelamuriri si nu am pe cine dintre cei tineri sa intreb. De fapt eu intreb, dar nu mi se raspunde, pt ca nu stiu.
Si cum sa ii spun eu unui tanar, alege matalica meseria asta, daca nu il cunosc si nu stiu ce inclinatii are?
Daca pe mine m-ar fi obligat mama sa ma duc la ASE-ul ei, unde a predat toata viata ei, l-as fi absolvit si cu o nota mai mare decat am facut-o cu Electronica..Si pt ca materia.... si pt ca fostii ei asistenti sau colege, ce dracu,.ca nu suntem copiii, sa vedem cine nu ar fi servit-o...
In plus, sigur as fi avut si viata de student, pt ca nu cred ca studentele de la ASE nu m-ar fi lasat sa capat bataturi in palma..
Dar mi-as fi blestemat zilele Asa am fot fericit in nefericirea mea. Pt ca mi-am urmat pasiunea, placerea si bucuria si durerea au fost incluse, hi, hi..
Asa ca ..sincer, concluzia mea e logica .. Si trista..
Elevul care vrea sa invete invata si rupe cartea. Cine nu realizeza ca azi isi decide viitorul, poimaine o sa isi dea cu tesla in oo...Si atunci sau pune burta pe carte, sau ofteaza cu jale, as fi putut si eu.
Si crapa de draci si de invidie cand amabilul si dragutul de Prien face  glume nesarate la care nu poate sa ii rapunda..
Tinere, unde scrie ca viata e o poezie? ..

Edited by Prien, 15 January 2017 - 20:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate