Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Cum sa NU ceri informatii despre facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Cultura populara in ceea ce priveste modul de a cere sfaturi e atat de gresita, ca mai toti ce pun intrebari aici intreaba numai prostii.

Sa insiram niste exemple:

  • Quote

    Ce sa fac? Unde sa merg? M-as descurca acolo?

    Daca tu la 18+ ani nu te cunosti atat de bine cat sa poti lua o decizie, cum ai vrea sa te cunoastem noi?

  • Quote

    Cat mi-ar lua sa invat pentru admitere la ...? Ce sanse am sa intru la ...?

    Din nou, nu te cunoastem.

  • Quote

    Cum e atmosfera? E misto? Vreau pareri de la cine mai studiaza acolo

    Intrebi 100 de persoane, primesti 100 de pareri. Te ajuta cu ceva?

  • Quote

    E greu la ...?

    Din nou o intrebare subiectiva. Unul ce invata poate spune ca-i usor, altul care bea toata ziua poate spune ca-i greu. Te ajuta cu ceva trairilor lor? Putin probabil...

  • Quote

    Cum e vazuta facultatea ...?

    Pe angajatorul serios il intereseaza abilitatiile tale, nu ale cladirii in care ai studiat. Sa zicem ca ar merge o intrebare opusa "E cumva facultatea ... foarte prost vazuta?" (au mai existat cazuri, prin presa)

  • Quote

    Ce se studiaza la ...?

    Mai toate facultatiile au un site unde prezinta si planul de invatamant. Sa fi tratat serios intr-o conversatie, arata ca ti-ai batut macar singur capul pentru a afla informatiile prezente pe toate gardurile.


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Trebuie acceptate,e vorba pana la urma de tineri rebeli.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Rebeli, nerebeli, vin cu intrebi dinastea, sunt luati toti la misto sau primesc raspunsuri aiurea, si tot ei pleaca nervosi ca n-au primit fix ce doreau.

Edited by dani.user, 08 January 2017 - 10:53.


#4
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
cum sa nu ceri sfaturi:)..wow..:))))..poate, erai mai inspirat daca spuneia "cum sa ceri sfaturi" :)

#5
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005
Si atunci ce sa intrebe? Sau sa nu intrebe nimic?

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Spuneam degeaba, ca nu le-ar fi citit nimeni. Asa, poate sare mai mult in evidenta topicul.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Sa intrebe chestiuni obiective, nu subiective.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMr_Who, on 08 ianuarie 2017 - 10:55, said:

Si atunci ce sa intrebe? Sau sa nu intrebe nimic?

Informatii obiective, ce pot primi un raspuns cat de cat universal, nu care sa depinda 99.9% de persoana celui care intreaba.

#9
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postdani.user, on 08 ianuarie 2017 - 10:57, said:

Informatii obiective, ce pot primi un raspuns cat de cat universal, nu care sa depinda 99.9% de persoana celui care intreaba.

Pentru informatii obiective exista resurse mai bune, asa cum ai zis deja, de exemplu site-ul facultatii pentru planul de invatamant. Poate ca astia care intreaba pe aici asta vor sa auda, pareri subiective, generate de experiente personale, ca sa-si faca o imagine necosmetizata in legatura cu anumite aspecte. :)

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Ba e cosmetizata de perceptia individuala, care reflecta o realitate proprie ce nu i se potriveste de cele mai multe ori celui care intreaba. Poti sa faci o statistica, nimic de zis, dar de aici pana la a spera ca si interlocutorului i se va intampla la fel, e cale lunga. Fiindca asa-s majoritatea intrebarilor, daca lui X i-a fost bine sau rau atunci si mie la fel !

Edited by neagu_laurentiu, 08 January 2017 - 11:22.


#11
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014
Data fiind saracia din jur lumea se indreapta spre zonele de unde iasa cei mai multi bani si foarte putini indreptandu-se spre pasiuni. Ca atare sunt foarte multi care platesc primul anul la Poli si apoi incearca alta facultate Posted Image

La noi fiecare e inginer , economist sau doctor. Mergi intr-un carrefour? Probabil o sa vezi un economist aranjand randuri. Mergi intr-un bar? Probabil o sa vezi un student de la poli servind bauturi ...etc

Edited by cuddles, 08 January 2017 - 11:23.


#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si mie mi se pare o tampenie sa ii intrebi pe niste necunoscuti ce sa faci cu viata ta. Nu trebuie sa fi prea mare intelept ca sa intelegi ca cel care pune o asemnenea chestiune pe masa, adica in forum, e cam...plutitor.
De aia ii si iau peste picior.
Ma rog, pe cei care intreaba ceva punctual, da, sar si ii ajut dupa cat pot. Dar sunt atat de putini...

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Cînd îmbătrânești, uiți cum erai cînd erai tînăr :D
Logica, sufletul fiecărui om diferă, logica de adult nu se pupă cu logica abia iesitului din copilărie.

Ce adult da răspunsuri la mișto ?! :)

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMr_Who, on 08 ianuarie 2017 - 11:02, said:

Pentru informatii obiective exista resurse mai bune, asa cum ai zis deja, de exemplu site-ul facultatii pentru planul de invatamant.
Poate nu știu asta sau poate îi interesează mult mai puțin decât restul aspectelor înșirate de dani.user. Sunt plozi, nu e rău să li spună ce e cu adevărat important.

View PostMr_Who, on 08 ianuarie 2017 - 11:02, said:

Poate ca astia care intreaba pe aici asta vor sa auda, pareri subiective, generate de experiente personale, ca sa-si faca o imagine necosmetizata in legatura cu anumite aspecte. :)
Eh, poate ar trebui să-i învățăm să gândească :) De-asta e util postul inițial:  le dă răspunsuri înainte de a scrie întrebarea.

#15
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
e ciudata generatia de acum. Ma uit la bunicul meu, s-a casatorit la varsta de 21 de ani, avea casa, servici, motor:)..acum, generatia asta  (printre care ma numar) are acces la atata informatie, incat e mult mai usor ca altii sa decida pentru ei:)..

#16
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu cred ca in liceu at trebui sa li se prezinte cum stau lucrurile in viata reala: cum e intr-o clinica, cum e intr-o fabrica, ce face un programator, ce face un inginer.
Ar trebui sa ii duca in vizita si sa le arate la modul concret ce se face, pt ca ei sa poate avea o idee despre ce inseamna o meseria sau alta.
Eu de exemplu, nu m-am interesat in timpul liceului si nici in timpul facultatii despre ce inseamna locul de munca, ce se face concret acolo ce se cere la un interviu. A fost greseala mea, si am avut de suferit consecintele. Sunt multi elevi/studenti care invata cursurile, dar nu isi pun problema ce vor face dupa ce termina, cat din acele cursuri le vor folosi la locul viitor de munca sau la viitoarea afacere proprie.
Bine, eu termina scoala, dar ce stiu sa fac dupa ? Ce ma intreaba la interviu ? La ce imi folosesc toate informatiile din liceu/facultate ?

Edited by PlatonX, 08 January 2017 - 11:29.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPlatonX, on 08 ianuarie 2017 - 11:28, said:

Eu cred ca in liceu at rebui sa li se prezinte cum stau lucrurile in viata reala
Oare trebuie sa te duca cineva de mana avand cel putin 14 ani? Din toata cartea studiata nu se intelege ca trebuie si tu sa cauti, sa citesti, sa explorezi? Dincolo de mesajul direct al materiilor din liceu, exista si o latura extrascolara. Dar unii dintre cei mici nu o vad, asta-i problema.

Edited by neagu_laurentiu, 08 January 2017 - 11:33.


#18
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

View Postneagu_laurentiu, on 08 ianuarie 2017 - 11:31, said:

Oare trebuie sa te duca cineva de mana avand cel putin 14 ani? Din toata cartea studiata nu se intelege ca trebuie si tu sa cauti, sa citesti, sa explorezi? Dincolo de mesajul direct al materiilor din liceu, exista si o latura extrascolara. Dar unii dintre cei mici nu o vad, asta-i problema.

cine gandea asa la 14 ani??? la varsta la care urla hormonii in noi, visam numai fete, sa fim populari, sa fim cool etc.:))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate