Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Rams Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#109
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

 Nasty1975, on 21 noiembrie 2017 - 19:25, said:

Buna seara,

Cu toate ca din mesajele postate de utilizatorii Reno Vatio si Groh nu cred ca acestia sunt cumparatori de apartamente de la societatea noastra, RAMS BUSINESS PARK, pentru a nu gresi in estimarea mea, fac precizarea ca pe data de 14.11.2017 a fost semnat Procesul Verbal de Receptie cu Primaria Sector 3 a TRONSONULUI 2, pe data de 16.11.2017 s-a obtinut Certificatul Fiscal de inscriere pe rol a acestuia si pe data de 17.11.2017 a fist inregistrat dosarul la Oficiul de Cadastru Bucuresti, pentru intabularea TRONSONULUI 2, termenul de eliberare a documentatiei fiind 12.12.2017.

In cazul in care acest termen va fi respectat, vom depune documentatia pentru dezmembrarea in apartamente a TRONSONULUI 2, acesta fiind ultimul pas legal inainte de momentul la care se pot semna contractele de vanzare-cumparare, termenul legal pentru procedura de dezmembrare fiind de 14 zile.

In cazul in care mai aveti nevoie de orice alte informatii, va stam la dispozitie pe adresa de e-mail pe care am indicat-o de mai multe ori, respectiv [email protected]


O seara buna,


Bogdan Nastase
Permiteti-mi va rog sa ma inscriu primul cu o intrebare. Certificatul de atestare a edificarii constructiei a fost obtinut? Daca da, puteti comunica data lui de inregistrare ca sa imi fac si eu o estimare reala a datei de obtinere a dezmembrarii?

#110
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

 Joakin, on 21 noiembrie 2017 - 19:54, said:

Permiteti-mi va rog sa ma inscriu primul cu o intrebare. Certificatul de atestare a edificarii constructiei a fost obtinut? Daca da, puteti comunica data lui de inregistrare ca sa imi fac si eu o estimare reala a datei de obtinere a dezmembrarii?
...Nu ma pot abtine. Au fost si reprezentantii ISU si ISC Bucuresti? Daca da, si nu e un secret, ce s-a trecut in Anexa nr.2 la PV de receptie la terminarea lucrarilor? Curiozitatea ma omoara...

#111
Reno_Vatio

Reno_Vatio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2017
nasty1975, sunt cumparator al unui apartament in acest ansamblu, insa nu am achizitionat de la RAMS deaceea nu mi-am permis sa va adresez un email si sincer nici nu prea ma intereseaza. In acest ansamblu sunteti cativa proprietari care din lipsa de comunicare nu va puneti deacord asupra unei versiuni si fiecare o aveti pe a voastra de nu mai stim noi ca buni cumparatori/platitori pe cine sa mai crezi. Toti cu cine am discutat inclusiv dumnevoastra dle. Nastase sustineati sus si tare acum doua luni ca pana maxim la sfarsitul lunii octombrie tronsonul 2 va fi finalizat, astfel incat locuitorii se vor putea muta, urmand ca ulterior sa se semneze actele. Sa presupunem ca documentatiile nu depind de dumnevoastra si deaceea mai dureaza, dar ce aveti de spus referitor la finalizarea constructiei care depinde doar de dumnevoastra. Unde sunt sutele de muncitori despre care tot ne vorbeati acum cateva luni? Degeaba ne promiteti ca intr-o luna vom putea semna contractele (desi nu am nici cea mai mica speranta), daca tronsonul 2 este aprx. 70% nefinalizat la interior, ce facem stam cu contractele in mana dar tot in chirie?
Pe acest forum scriu sperand sa aflu un raspuns de la ceilalti cumparatori (viitorii mei vecini) daca cumva au reusit sa afle ceva important sau daca au avansat mai mult decat mine, eu fiind la faza de alb fara finisaje si cu lucrari la pereti inca necesare. Dintre cei care au deja finisajele montate, cum vi se par materialele, cum vi se pare executia? Daca aveti unele poze, poate ne inspiram la finisaje? Ar fi bine sa transformam acest topic in ceva mai mult decat ce a fost pana acum, unde putem discuta acest ansamblu cu bune si cu rele si poate reusim sa il facem mai bun...

Seara buna!

#112
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Salut,
Eu nu ma agit atat de mult pentru ca sunt una din exceptii. Adica imi  convine un pic de intarziere pentru ca nu ma  mai imprumut atat, in aceasta perioada de intarziere strang ban langa ban.

Referitor la interioare, ce sa zic.
Au pus faianta partial si gresia, mai am unele probleme cu un perete la bucatarie, cel care va sustine mobila, dar care am inteles ca vor fi rezolvate.

Nu stiu pe partea de electrice cam care e situatia.
Sa vedem daca aflam informatii despre grosimea firelor electrice, eventual  daca sunt sigurante separate pe masina de spalat/centrala termica.
M-am uitat la un fir, parea de 1.5mm, dar nu am avut un subler.

Cam atat per moment. Poze am in telefon, sa vad daca va pot posta ceva.Attached File  IMG-20171119-WA0013.jpg   100.95K   107 downloadsAttached File  IMG-20171119-WA0012.jpg   69.8K   102 downloads

Edited by FlorinManea, 22 November 2017 - 17:55.


#113
Reno_Vatio

Reno_Vatio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2017
Salut,

Da, despre instalatia electrica nu stiu ce sa zic, eu avand 2 camere m-am uitat si par in regula pozitionate prizele si intrerupatoarele, mai putin priza pentru net/tv din living care a fost pusa spate in spate cu cea din dormitor vis-a-vis de usa bucatariei. Deci dupa gandirea lui nea Dorel noi cei cu doua camere ca sa punem TV-ul acolo trebuie sa ne mutam divanul in usa bucatariei. In randarile de arhitectura TV-ul trebuia amplasat pe peretele cu bucataria si asa mi se pare logic si normal cand e gandita de un arhitect. A modificat proiectul nea Dorel cum i-a venit lui? Eu unul nu semnez nici o receptie pana nu e facuta aceasta modificare si probabil si ceilalti proprietari vor fi deacord cu mine.

Alt aspect legat de instalatia electrica este ca nu au prevazut nici o priza, circuit electric pentru instalatia de aer conditionat. Sunt constient ca dupa ce ma mut va trebui sa dau gaura in peretele exterior pentru un aer conditionat si ca voi masca intr-un anumit fel pe la exterior, dar daca nu am fir de curent dus pana acolo ce fac?

La fel cu balcoanele de la apartamentele de 2 camere, sifonul de evacuare ape de pe terasa la este la comun pentru cele doua balcoane. Nu am mai intalnit asa ceva...

Cand am cumparat aici am crezut ca s-a trecut la urmatorul nivel (incalzire in pardoseala, ytong, etc.), dar se pare ca tot la economii de doi lei recurg, ne livreaza apartamentele si dupa ce ne dam seama e prea tarziu si continuam sa modificam si sa investim in loc sa ne bucuram de ceva pentru ce am dat si pielea de pe noi...

Un alt subiect este intrarea principala in imobil, nu stiu daca ati fost sau daca a observat cineva. Accesul in imobil nu se mai face pe partea centrala cum era la primul imobil construit inainte de 2010, ci prin stanga, iar la lifturi se intra pe o singura parte... Presimt ca vom avea multe surprize in perioada urmatoare deoarece la partea de lobby, ghena, usi intrare inca nu avem nici o informatie si tare mi-e frica ca tot Dorel va lua deciziile, iar cand va fi gata va fi prea tarziu.

O seara buna!

#114
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Receptia o semneaza constructorul in fata ISC (Inspectoratul de Stat in Constructii).  Imi e teama ca nu vei fi invitat sa semnezi nimic.

#115
Reno_Vatio

Reno_Vatio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2017
Prin "receptie" ma refeream la un proces verbal de predare/primire a apartamentului, nu ma refeream la ce semneaza ei la nivel de imobil. Dar aveti dreptate, s-ar putea ca nici pentru acesta sa nu fiu invitat sa il semnez...

#116
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

 Bogotta, on 01 iunie 2017 - 12:38, said:

1. Unde ai tu pereti de rigips ? Pe interior sunt din caramida, tencuiti.

Din pacate,sunt pereti de rigips.
Prin apartamente aleatorii , functie de cum au turnat peretii.

#117
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
E surprinzator sa constati ca sunt si persoane care au cumparat aici si nu au urcat o data intr-unul din cele 2 blocuri in constructie, sa vada ce pereti vor avea in apartament, sa stie ce materiale se folosesc....
Pt multi ( si pt mine ) e un bonus......sa cumperi ceva care se construieste sub ochii tai.....sa vezi cum se ridica...in toate etapele....

Mergand in ambele tronsoane se putea vedea tot.....structura, compartimentare, finisaje....se putea evalua informat, pe concret.....nu ca in cazul unui apartament luat "de-a gata"..
Sa profiti de avantajul de a putea fotografia ce vrei....nu stii in viitor cand iti va folosi sa cunosti circuitul instalatiei de incalzire, sanitare sau electrice..........

Si in plus, sa poti interveni, sa-l conturezi dupa dorinta ta, sa modifici peretii, sa reconfigurezi camerele si celelalte spatii, sa poti alege / schimba finisajele, toate materialele ....

Asa cum s-a mai spus aici....compartimentarea s-a facut cu BCA Ytong....la blocurile inalte, de obicei, nu se recomanda caramida....

Intr-adevar, am vazut la unele apartamente si rigips, am inteles ca asa s-a solicitat - pt a putea incorpora o usa in peretele dintre living si bucatarie...doar daca e peretele din rigips e posibil....

.

Edited by ICAN, 03 December 2017 - 11:31.


#118
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
De ex, eu nu am solicitat asa ceva.
Nu as solicita niciodata un rigips pe peretele pe care o sa vina mobila de bucatarie suspendata.
Nu doresc rigips ci tencuiala si glet.
Eu nu stiu unde ai vazut usurinta de reconfigurare/modificare a peretilor.

Ma chinui de 2 saptamani sa ii conving sa imi tencuiasca peretele.
Guess what?

#119
Reno_Vatio

Reno_Vatio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2017
ICAN, este incredibil ce puteti scrie si ce argumente aveti...

"Intr-adevar, am vazut la unele apartamente si rigips, am inteles ca asa s-a solicitat - pt a putea incorpora o usa in peretele dintre living si bucatarie...doar daca e peretele din rigips e posibil...." - eu de exemplu nu am solicitat nici o incorporare a usii, totusi peretele dintre living si bucatarie este partial din rigips si ghiciti ce - au facut peretele din rigips insa usa nu se mai incorporeaza ca cica nu este inclusa :), s-au razgandit...:(. Insa eu am ramas cu peretele de rigips si la cum se aude nu este rigips dublu, deci nu pot agata absolut nimic pe acel perete.

Cu siguranta este foarte bine sa poti vedea, poza elementele apartamentului in toate etapele de constructie, insa acest lucru este valabil la un ansamblu la care se pune mare accent pe calitate ori la ansamblul RAMS este mai bine sa mergi pe premisa "mai bine sa nu stii ce mananci, ca altfel iti piere pofta de mancare". Eu de exemplu voi incerca sa merg cat mai rar in santier pentru ca de fiecare daca cand merg nu imi vine sa cred pentru ce am dat banii...

Iar referitor la pozatul instalatiilor electrice, sanitare, termice ar trebui sa existe proiecte care sa fie respectate in executie, iar acolo unde nu se poate respecta facute dispozitii de santier, procese verbale pentru lucrari ascuse si de ce nu - poze care sa fie atasate unui dosar care din motive de costuri sa fie trimis fiecarui client in format electronic - un lucru aparent usor de facut daca aceste documentatii ar exista, totusi traim in Romania iar aici un adaos comercial de 200% este prea mic pentru a acoperi costuri cu firme de proiectare si management de santier cu ingineri calificati... cu parere de rau!!!

#120
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
Imi pare rau, nu pot si nu am timp sa postez prea des, cu atat mai putin sa intretin polemici.....

1.Cred ca sunt unele confuzii aici  ....se vorbea mai sus ca peretii sunt din rigips si ar urma tencuitul si gletul....
Rigipsul nu se tencuieste....daca se asteapta tencuitul reiese ca peretele e din BCA....

2.Peretele dintre living si bucatarie - o discutie fara sfarsit. Nu stiu cine ar recomanda ( eu nu o fac si nici unii care se pricep ) mobila de bucatarie suspendata pe acel perete, indiferent de materialul peretelui, dar fiecare cu ideile sale de amenajare....
Culmea e ca, dpv al meu, daca ai profilele bine alese si fixate, cu distanta mica intre ele - e mai bun rigipsul pt suspendat corpuri decat alt material - la grosimea existenta a peretelui. Obligatoriu - corpurile se vor monta pe sina iar sina se va fixa pe profile. Un perete f gros ar fi luat din suprafata utila a livingului / bucatariei.
Dar recomandarea e - mobila suspendata pe peretele opus din bucatarie.

3. Din ce stiu eu, in proiect apare doar spatiul pt o usa mai mare ( apx dubla ) intre living si bucatarie, lasand libertate fiecaruia sa configureze zona asa cum vrea...

4. Eu voi incerca sa merg cat mai des acolo.....

5. Evident ca exista schite - proiecte cu traseele si circuitele instalatiilor...chiar am vazut si eu la un ap reconfigurat 2 schite......dar eu nu am spus ceva de DSLR...

6. Fara sa ajung in f multe apartamente din cele 2 blocuri, am vazut cateva reconfigurate....si nu cred ca a fost cineva refuzat.....

Edited by ICAN, 04 December 2017 - 14:05.


#121
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

 ICAN, on 04 decembrie 2017 - 13:48, said:

Imi pare rau, nu pot si nu am timp sa postez prea des, cu atat mai putin sa intretin polemici.....

1.Cred ca sunt unele confuzii aici  ....se vorbea mai sus ca peretii sunt din rigips si ar urma tencuitul si gletul....
Rigipsul nu se tencuieste....daca se asteapta tencuitul reiese ca peretele e din BCA....

2.Peretele dintre living si bucatarie - o discutie fara sfarsit. Nu stiu cine ar recomanda ( eu nu o fac si nici unii care se pricep ) mobila de bucatarie suspendata pe acel perete, indiferent de materialul peretelui, dar fiecare cu ideile sale de amenajare....
Culmea e ca, dpv al meu, daca ai profilele bine alese si fixate, cu distanta mica intre ele - e mai bun rigipsul pt suspendat corpuri decat alt material - la grosimea existenta a peretelui. Obligatoriu - corpurile se vor monta pe sina iar sina se va fixa pe profile. Un perete f gros ar fi luat din suprafata utila a livingului / bucatariei.
Dar recomandarea e - mobila suspendata pe peretele opus din bucatarie.


Nu e nici o confuzie, desi poate m-am exprimat laconic.
Peretele meu de la bucatarie, cel cu instalatiile,(chiuveta, priza,centrala etc) este placat cu rigips.
Eu doresc sa fie tencuit si gletuit , nu rigips.  Asa cum s-a procedat si la restul de studiouri

#122
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011

 FlorinManea, on 03 decembrie 2017 - 01:24, said:

Din pacate,sunt pereti de rigips.
Prin apartamente aleatorii , functie de cum au turnat peretii.

 FlorinManea, on 04 decembrie 2017 - 17:56, said:

Nu e nici o confuzie, desi poate m-am exprimat laconic.
Peretele meu de la bucatarie, cel cu instalatiile,(chiuveta, priza,centrala etc) este placat cu rigips.
Eu doresc sa fie tencuit si gletuit , nu rigips.  Asa cum s-a procedat si la restul de studiouri


Doar o intrebare:  Peretele e din rigips sau e placat cu rigips?  E o mica MARE diferenta.

Sa evitam o posibila confuzie....

Daca am sti mai mult ( fata / spate, nord / sud ), poate ne-am lumina....

Edited by ICAN, 04 December 2017 - 22:18.


#123
Nasty1975

Nasty1975

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2017
Bună ziua,

Având în vedere faptul că am fost plecat din țară o perioadă, nu am putut răspunde întrebărilor ridicate pe acest forum, motiv pentru care voi încerca să o fac prin această postare, sperând să nu omit nicio întrebare:

1.  Pentru utilizatorul Joachin:  Tronsonul 2 a fost recepționat cu respectarea întocmai a prevederilor Hotărârii de Guvern nr.343 din 18 Mai 2017 privitoare la aprobarea Regulamentului de recepție a construcțiilor și instalațiilor aferente acestora, intrat în vigoare la data de 1 August 2017.  În cazul în care aveți dubii privitoare la acest lucru, vă invit cu cea mai mare plăcere la sediul noastru, în clădirea RAMS CENTER, etaj 8, în orice zi lucrătoare, între orele 09.00 și 16.00, pentru a vă prezenta întreaga documentație care a stat la baza efectuării acestei recepții.  De asemenea, la acel moment vă vom prezenta și datele referitoare la certificatul de atestare a construcției.

2. Pentru utilizatorul Reno Vatio: Verificând istoricul mesajelor dumneavoastră, părerea mea este că fie nu ați cumpărat niciun apartament în acest ansamblu și sunteți reprezentantul unui concurent de-al nostru, plătit pentru a posta mesaje negative la adresa acestui proiect, fie aveți un coeficient foarte scăzut de inteligență, astfel încât nu înțelegeți foarte bine mesajele pe care le-am scris pe acest forum.

Dacă ne aflăm în prima situație, vă urez spor la muncă, cu mențiunea că nu ați avut rezultate foarte bune până acum.  Dacă ne aflăm în cea de a doua situație, vă repet, pentru ultima oară, faptul că (deși nu avem această obligație) în cazul în care nu sunteți satisfăcut de explicațiile date de către reprezentanții societății de la care ați cumpărat (S.C. DEMOS INTERMED S.R.L.), puteți să transmiteți întrebările dumneavoastră și la adresa [email protected]

În cazul în care nici explicațiile pe care vi le pot da eu nu vă satisfac, aveți la îndemână căile legale prevăzute de lege pentru a vă proteja interesele care considerați că vă sunt afectate.

In ceea ce privește seriozitatea afirmațiilor pe care le-am făcut pe acest forum, vă aduc la cunoștință faptul că încă din la sfârșitul lunii Octombrie au fost semnate procese verbale de receptie cu viitori proprietari, care și-au preluat apartamentele achiziționate, că munca sutele de muncitori la care făceam referire în urmă cu câteva luni se vede cu ochiul liber pentru orice persoană de bună credință, în sensul în care, tocmai pentru a evita deranjul persoanelor care se vor muta în Tronsonul 2, s-au finalizat  95% din lucrările exterioare ale Tronsonului 1 (lucrări care, dacă S.C. DEMOS INTERMED S.R.L. s-ar fi concentrat exclusiv pe Tronsonul 2, ar fi afectat cu siguranta, în mod negativ, pe cei care se mută în Tronsonul 2).

În ceea ce privește detaliile constructive, vă repet, de asemena pentru ultima oară, că toate acestea trebuie discutate cu reprezentanții S.C. DEMOS INTERMED S.R.L., constructorul acestor blocuri.  Unul dintre motivele pentru care tind să cred că nu sunteți cumpărător în acest ansamblu, este acela că toți clienții noștri care au întrebări/nelămurir/solicitări privitoare la detaliile de construcție, ne-au contactat direct și, alăruri de reprezentanții S.C. DEMOS INTERMED S.R.L., am încercat să remediem absolut toate chestiunile care pot fi remediate, atâta timp cât ele se încadrează în ceea ce am promis la vânzare.  Din ceea ce am discutat cu cei de la S.C. DEMOS INTERMED S.R.L., mi-au spus că și ei au procedat în exact același mod și că nu identifică niciun client care să le fi ridicat problemele pe care le înșirați dumneavoastră aici pe e-mail.

Dacă totuși sunteți un cumpărător real, dar aveți coeficientul de inteligență scăzut, vă dau un sfat gratuit: mergeți la parterul Tronsonului 2, unde veți găsi reprezentanții S.C. DEMOS INTERMED S.R.L., faceți o notă de constatare a tuturor deficiențelor pe care dumneavoastră considerați că le aveți în apartament și, dacă acestea se încadrează în ceea ce vi s-a oferit la vânzare, sunt absolut sigur că ele se vor remedia înainte de semnarea contractului final de vânzare cumpărare.

În privința intrării în scara blocului, atât societatea noastră, cât și S.C. DEMOS INTERMED S.R.L. nu am făcut absolut niciun fel de promisiune privitoare la modul în care va arăta aceasta, decizia privitoare la modul de organizare a intrării fiind luată tocmai pentru a veni în spriinul loctarilor Tronsonului 2, în sensul reducerii suprafețelor comune aferente fiecărui apartament, suprafețe în baza cărora, ulterior, se vor calcula cotele de întreținere de către Asociația de Locatari.

3. Pentru utilizatorul Manea Florin: D-le Manea, îm pare rău să citesc că vă chinuți să ne convingeți să schimbăm ceva.  Din corespondența purtată pe e-mail, dar și telefonic, am înțeles de la dumneavoastră că ați agreat faptul că societatea noastră, pe costul nostru exclusiv, va efectua modificările solicitate de dumneavoastră, deși vi s-a explicat că nu ați ales soluția cea mai bună.

Din ceea ce am înțeles de la colegii mei, această soluție constructivă ați ales-o la recomandarea unui prieten care s-a prezentat ca lucrând la Inspectoratul General al Poliției.  Deși nu cred că această instituție are specialiști în construcții, le-am cerut colegilor mei să facă exact așa cum solicitați dumneavoastră.

Întâlnirea de mâine dimineață, 6 decembrie 2017, de la sediul nostru este făcută tocmai pentru ca dumneavoastră să semnați documentul prin care aprobați soluția tehnică pentru care ați insistat, în așa fel încât mâine să și înceapă lucrarea.  Să înțeleg din postările dumneavoastră că nu mai sunteți de acord cu respectiva soluție?  Sau că nu ați putut discuta cu noi? Sau că am refuzat să facem respectivele modificări?  Că nu înțeleg care este nemulțumirea dumneavoastră legată de această problemă.



Așa cum am explicat întodeauna, stau la dispoziția oricărui cumpărător de apartamente din acest ansamblul pentru a putea remedia problemele inerente care apar într-un astfel de proiect, la adresa de e-mail [email protected] , indiferent dacă apartamentele au fost cumpărate de la S.C DEMOS INTERMED S.R.L. sau societatea noastră, atâta timp cât solicitările sunt făcute cu bună credință.

Din punctul nostru de vedere am făcut absolut tot ce ne-a stat în putință pentru a finaliza la timp și în mod corespunzător acest ansamblu de locuințe, întârzierea de aproximativ 6 luni de zile fiind datorată, pe de-o parte, de decizia de a finaliza si lucrările exterioare la Tronsonul 1, astfel incat locatarii din Tronson 2 sa fie cat mai putini deranjati de aceste lucrări, decizie ce a presupus un efort finaciar si logistic foarte mare, iar pe de alta parte, de birocratia incredibilă a autoritatilor care au competenta in receptionarea si intabularea Tronsonului 2 (pentru a va face o imagine, a durat 2 luni calendaristice ca Inspectoratul de Stat în Construcții sa ne emită documentul oficial prin care confirmă faptul că am achitat taxele către această instituție, deși la momentul la care am formulat cererea pentru această hârtie, fără care nu se putea face recepția, le-am atașat copii, conform cu originalul, a Ordinelor de Plată efectuate cu mai mult de 16 luni în urmă, la data emiterii autorizației de construire!).


Pentru toate persoanele care scriu pe acest forum cu bună credință, chiar dacă au nemulțumiri, le urez o zi bună în continuare, pentru trolii interesați le urez spor la treabă, repet, nu și-au meritat banii până acum.  Pentru trolii de plăcere le urez să-și găsească o ocupație mai lucrativă,


Sărbători Fericite!


Bogdan Năstase

#124
Reno_Vatio

Reno_Vatio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2017
Mda, domnul avocat - diplomat ca deobicei. Nici macar zonele exotice in care internetul lipseste cu desavarsire nu reusesc sa va faca mai onest.

Din fericire pentru unii, pentru mine mai putin, sunt cumparator in acest ansamblu. Din istoricul posturilor mele nu reiese nicidecum ca as incerca vreo manipulare, spun adevarul iar cine a cumparat aici stie asta.  

"În cazul în care nici explicațiile pe care vi le pot da eu nu vă satisfac, aveți la îndemână căile legale prevăzute de lege pentru a vă proteja interesele care considerați că vă sunt afectate."- contractele au fost facute in avantajul vanzatorilor. Sunt unul dintre acei cumparatori care au acceptat conditiile bazanduse pe "buna credinta" despre care ne tot vorbiti. Stiu ce am semnat si stiam de la inceput ca nici o cale legala nu ma poate ajuta. Aici chiar sunteti de toata jena...

"In ceea ce privește seriozitatea afirmațiilor pe care le-am făcut pe acest forum, vă aduc la cunoștință faptul că încă din la sfârșitul lunii Octombrie au fost semnate procese verbale de receptie cu viitori proprietari, care și-au preluat apartamentele achiziționate, că munca sutele de muncitori la care făceam referire în urmă cu câteva luni se vede cu ochiul liber pentru orice persoană de bună credință, în sensul în care, tocmai pentru a evita deranjul persoanelor care se vor muta în Tronsonul 2, s-au finalizat  95% din lucrările exterioare ale Tronsonului 1 (lucrări care, dacă S.C. DEMOS INTERMED S.R.L. s-ar fi concentrat exclusiv pe Tronsonul 2, ar fi afectat cu siguranta, în mod negativ, pe cei care se mută în Tronsonul 2)." - ati continuat tronsonul 1 pentru al putea vinde mai repede. Nu cred ca interesa pe nimeni din tronsonul 2 si nici macar pe dumnevoastra cum arata exteriorul tronsonului 1 iar lucrarile nu au intarziat din aceasta cauza. Cu siguranta in mod negativ sunt afectati cei 2-3 cumparatori care s-au mutat deja in tronson 2 si care ajung pana la apartamentul lor in conditii de santier. Intrebatii pe ei ce le convine mai mult acum, santier in bloc sau in afara blocului.... Cand ati hotarat continuarea tronsonului 1 cu riscul intarzierii tronsonului 2, ati discutat aceasta hotarare si cu cumparatorii din tronson 2 carora le promiseseti termene de finalizare in vara?

Referitor la problemele din apartament voi mai discuta cu Demos, iar daca nu se rezolva cu siguranta voi apela la ajutorul dumnevoastra dle. avocat. Pentru inceput ce parere aveti ca mi s-a cerut 2000 Lei pentru dezafectarea peretelui de rigips dintre bucatarie si living un perete care fara golul usii are aprx. 5 mp?

"În privința intrării în scara blocului, atât societatea noastră, cât și S.C. DEMOS INTERMED S.R.L. nu am făcut absolut niciun fel de promisiune privitoare la modul în care va arăta aceasta, decizia privitoare la modul de organizare a intrării fiind luată tocmai pentru a veni în spriinul loctarilor Tronsonului 2, în sensul reducerii suprafețelor comune aferente fiecărui apartament, suprafețe în baza cărora, ulterior, se vor calcula cotele de întreținere de către Asociația de Locatari. - dumnevoastra spuneti ca eu nu inteleg anumite lucruri ori aici dumnevoastra va faceti "intr-o ureche" - intrarea ca e pe mijloc, ca e pe dreapta, are aceasi suprafata si nu ne ajuta pe noi proprietarii deloc. Dimpotriva nu arata deloc bine, singurii avantajati sunteti dumnevoastra care probabil deja aveti o strategie de inchiriere pentru care este nevoie de spatiul de pe mijloc. Dar aveti dreptate, e proprietatea dumnevoastra si o gestionati cum doriti, ce conteaza gradul de multumire al cumparatorilor care deja au dat banii si poate au si ei coeficientul de inteligenta mai scazut si nu se prind...

"iar pe de alta parte, de birocratia incredibilă a autoritatilor care au competenta in receptionarea si intabularea Tronsonului 2 (pentru a va face o imagine, a durat 2 luni calendaristice ca Inspectoratul de Stat în Construcții sa ne emită documentul oficial prin care confirmă faptul că am achitat taxele către această instituție, deși la momentul la care am formulat cererea pentru această hârtie," - inca odata, am mai spus-o, ce treaba are birocratia cu finalizarea lucrarilor? Noi vrem sa ne mutam, nu este nevoie sa ne spuneti cum functioneaza institutiile statului in Romania.

Inteleg ca incercati sa va mascati vina in toate felurile posibile, dar poate e timpul sa vedem ceva palpabil...

Cele bune!

#125
Nasty1975

Nasty1975

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2017
Bună ziua,

Continui să cred că nu sunteți cumpărător în acest ansamblu.  Dacă ați fi cumpărător și ați avea probleme atât de importante de rezolvat, nu ați ezita nicio clipă să veniți la sediul nostru pentru ca, împreună cu cei de la SC DEMOS INTERMED S.R.L. să găsim o soluție la problemele pe care le ridicați pe acest blog.

Chiar în această dimineață am verificat din nou cu șeful de șantier și nu poate identifica niciun client căruia să i se fi cerut suma de 2.000 lei doar pentru dezafectarea unui perete de bucătărie de 5 metri pătrați.

Dacă ați semnat un antecontract de vânzare - cumpărare cu ale cărui condiții nu ați fost de acord, aveți o foarte mare problemă, în sensul în care puteți fi bănuit de lipsă de discernământ, ceea ce nu este foarte bine pentru dumneavoastră.

Dacă veniți la sediul nostru și mă anunțati cu 24 de ore înainte de sosirea dumneavoastră, am să chem cel puțin 6-7 cumpărători din Tronsonul 2 cu care am discutat și care au fost de acord că soluția finalizării cât mai rapide a Tronsonului 1 este una bună, atâta timp cât, din cauza birocrației, documentația pentru intabularea Tronsonului 2 durează între 4 și 6 luni.

Intrarea de la Tronsonul 3, finalizat în 2009, are o suprafață dublă față de intrarea de la Tronsonul 2, tocmai pentru că a fost construită pe mijloc, ceea ce, implicit, înseamnă creșterea cotelor comune pentru toți locatarii.  Nu a existat absolut niciun alt motiv pentru care am luat această decizie de a realiza intrarea în scara blocului, exact la fel urmând a fi făcută și la Tronsonul 1.

În privința mutatului, având în vedere că dumneavoastră vă prezentați ca și client care ați cumpărat un apartament în Tronsonul 2 și că sunteți extrem de nemulțumit de faptul că lucrările nu sunt gata și nu vă puteți muta, repet solicitarea mea de a vă prezenta la sediul nostru în vederea întocmirii unei note de constatare în care să menționăm toate problemele pe care le doriți rezolvate pentru a vă putea muta, urmând ca eu, personal, să mă ocup ca cei de la S.C. DEMOS INTERMED S.R.L. să rezolve, de urgență, problemele ridicate de dumnevoastră.

Dacă nici la această invitație nu vă veți prezenta, este evident faptul că am avut dreptate și nu sunteți un client care a cumpărat de la societatea noastră sau de la S.C. DEMOS INTERMED S.R.L. și sunteți un troll plătit de concurență pentru a aduce o imagine negativă acestui ansamblu.  Dacă nu doriți să scrieți un e-mail pentru a stabili o întâlnire, vă dau și numărul meu personal de mobil unde puteți să mă sunați la orice oră, pentru a găsi o rezolvare problemelor invocate de dumneavoastră - 0742 394 248.



O zi bună,


Bogdan Năstase

#126
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Eu multumesc pentru promptitudine!


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate